Neuropati ishemik optike


  • Klasifikimi i nevropati ishemike optike
  • Shkaqet e nevropati ishemike optike
  • Simptomet e nevropati ishemike optike
  • Diagnoza e nevropati ishemike optike
  • Trajtimi i nevropati ishemike optike
  • Parashikimi dhe parandalimi i nevropati ishemike optike

Optik nevropati ishemike zakonisht zhvillohet në mes të moshës 40-60 vjet, kryesisht në meshkuj. Kjo është një gjendje serioze që mund të shkaktojë një rënie të konsiderueshme në vizionin dhe madje edhe verbëri. Nevropati ishemike optik nuk është i pavarur prej sëmundjeve të syrit dhe manifestim okulare është procese të ndryshme të sistemit. Prandaj, problemet e lidhura me nevropati ishemike studiuar jo vetëm okulisti, por edhe kardiologjisë, Reumatologji, neurologji, endokrinologji, hematologji.

Klasifikimi i nevropati ishemike optike

Humbja e nervit optik mund të zhvillohet në dy forma - e nevropati ishemike e përparme dhe të pasme. Të dyja format mund të vazhdojë si të kufizuar (të pjesshëm) ose totale (të plotë) iskemi.


Në frontin e nevropati optike ndryshime iskemike patologjike shkaktohen nga çrregullime akute të qarkullimit të gjakut në departamentin intrabulbarnom. Mbrapsht nevropati zhvillon dhe është i lidhur me çrregullime më pak iskemike që lindin në rrjedhën e një optike nervore (intraorbitalnoy) departamenti retrobulbar.

Shkaqet e nevropati ishemike optike

Anterior Patogjeneza ishemike nevropati për shkak të ndërprerjes së rrjedhjes së gjakut në arteriet pasmë ciliar të shkurtra dhe zhvillohet si rezultat i ishemi retinal, horyoydalnoho (prelaminarnoy) dhe scleral (fletë-fletë) shtresa Dzn.

Në mekanizmin e pasmë nevropati ishemike rol në të qarkullimit të gjakut çrregullim prapmë nervit optik kryesor, dhe stenozë karotide dhe të arterieve kurrizor.

Faktorët lokalë të çrregullimeve akute qarkullimit të nervit optik mund të paraqitet si çrregullime funksionale (vrull) të arterieve, dhe ndryshimet e tyre organike (lezione sklerotike, thromboembolism).

Etiologji e nevropati ishemike optike multifactorial; Sëmundja shkaktohet nga lezionet e ndryshme të sistemit dhe çrregullimeve të përgjithshme hemodinamik të ngjashme, ndryshimet lokale në gjak, çrregullime të microcirculation. Nevropati ishemike optike më shpesh zhvillohet në sëmundje të përbashkët - atherosclerosis, hipertension, i përkohshëm arterit celular gjigant (sëmundje Horton-së), Polyarteritis nodosa, obliterating arterit, diabeti, çrregullime dyskopatyy shpinë qafës së mitrës në sistemin trombozë vertebrobazylyarnoyi e anijeve të mëdha. Në disa raste, nevropati ishemike optik që rezulton nga humbja akute të gjakut në gjakderdhje gastro-intestinale, kirurgji abdominale, anemi, hipotension, sëmundjet e gjakut, anestezi ose pas hemodializë.

Simptomet e nevropati ishemike optike

Në optike nevropati ishemike shpesh ndikon një sy, por një e treta e pacientëve mund të përjetojnë shkelje dypalëshe. Shpesh syri tjetër është tërhequr në procesin ishemike me kalimin e kohës (ditë ose vjet), zakonisht brenda 2-5 viteve të ardhshme. Përparme dhe të pasme optike neuropatia ishemik shpesh kombinuar me njëri-tjetrin dhe me qendrore okluzion arterie retinal.

Nevropati optike ishemike zakonisht zhvillohet papritmas, shpesh pas gjumit, përpjekje fizike, një dush të nxehtë. Kjo redukton në mënyrë dramatike mprehtësi vizuale (deri në dhjetat, efekt të lehta ose të verbër në shkatërrimin total të nervit optik). Rënie të mprehtë të ndodh në një periudhë të minuta në orë, kështu që pacienti mund të tregojnë qartë një përkeqësim të funksionit vizuale. Ndonjëherë për koronare optike simptomat nevropati të mëparshme-prekursorëve në formën e vizionit periodik paqartë, dhimbje të syve, dhimbje koke të rënda.

Kur ky kusht në çfarëdo versioni të shqetësuar ndonjëherë vizion periferike. Disa defekte mund të vërehet (scotoma) Humbja në fushën e poshtme të vizionit, humbja e gjysmës së përkohshme dhe të hundës të fushës vizuale, ngushtimin koncentrik të fushave vizuale.

Periudha e ishemi akute zgjat për 4-5 javë. Pastaj gradualisht zvogëlohet ënjtje Dzn, zgjidhjen hemoragji, atrofi optike ndodh shkallë të ndryshme ashpërsi. Kjo fushat vizuale defekte të mbetet, por mund të ulet në mënyrë të konsiderueshme.

Diagnoza e nevropati ishemike optike

Për të sqaruar natyrën dhe shkaqet e pacientëve patologjinë me nevropati optike ishemike duhet të shqyrtohet okulist, kardiolog, endokrinolog, neurolog, rheumatologist, hematologist.

Ekzaminim Kompleksi syrit përbëhet nga testet funksionale, shqyrton strukturat sytë, ultratinguj, X-ray, studimet electrophysiological.

Kontrolloni ajo zbulon reduktim vizuale mprehtësi e sasive të vogla në nivelin e efektit të lehta. Një shqyrtim i defekteve fusha pamore janë përcaktuar, respektivisht dëmtimin e seksione të caktuara të nervit optik.

Kur zbehje ophthalmoscopy, edemë dhe rritur Dzn ishemike, ajo prominatsiya në tejdukshëm. Disk Retin-rreth ënjtje në macula përcaktuar nga "figura yll". Vjenë ënjtje në fushën e fyteve të ngushta compression në periferi, në të kundërt, plot me gjak dhe i avancuar. Ndonjëherë zbuloi hemorragji fokale dhe djersë.

Angiografia enëve të retinës në nevropati ishemike optike zbulon anhioskleroz retinës, fibrozë mosha, arteriet kalibrit të parregullt dhe venat, arteriet mbyllje tsilioretinalnyh. Në pjesën e pasme të syrit nevropati ishemike në ophthalmoscopy akut nuk tregojnë ndonjë ndryshim në Dzn. Kur UZDG sy, nadblokovyh, karotide, arterie vertebral ndryshimet e fluksit të gjakut shpesh përcaktohet në këto anije.

Studimet Electrophysiological (kritik ndezje frekuenca fusion, electroretinogram, etj) tregojnë një rënie prej pragut funksional të nervit optik.

Në studim i koagulimit janë duke ndryshuar llojin e hypercoagulation, përcaktimi i kolesterolit dhe lipoproteins duket hiperlipoproteinemia.

Nevropati ishemike optike duhet të dallohen nga pezmatim nervi retrobulbar, hapësirë-zënë lezioneve të orbitës dhe të SNQ.

Trajtimi i nevropati ishemike optike

Trajtimi i optike nevropati ishemike duhet të iniciohet në orët e para pas zhvillimin e patologjisë, si qarkullimi i gjatë i dobët shkakton shkatërrimin pakthyeshëm të qelizave nervore. Ndihma e parë në ishemi zhvilluar ashpër përfshin zgjidhje të menjëhershme intravenoz eufillina, nitroglycerin sipas gjuhës, inhalimi i avujve amoniakut. Trajtimi i mëtejshëm i optike nevropati ishemike është mbajtur të palëvizshme.

Trajtim më tej ka për qëllim heqjen edemë dhe normalizimin e nervit optik trofik, duke krijuar Alternativa furnizimit me gjak. Po aq e rëndësishme është trajtimi i sëmundjes themelore (të enëve të gjakut dhe sëmundje sistemike), normalizimi i koagulimit dhe metabolizmit lipid, korrigjim presionin e gjakut.

Në ishemike optike nevropati emëruar pranimin dhe administrimin e drogës diuretik (diakarba, Lasix), Vasodilators dhe agjentët nootropic (cavinton, trental, Xantinol), agjentët trombolitik dhe anticoagulants (fenilina, heparin), kortikosteroide (deksazona), vitamina B, C, dhe E. kryer Më tej, elektrike, fibrave lazerstimulyatsiya magnetike optike nervore.

Parashikimi dhe parandalimi i nevropati ishemike optike

Moti ishemike optike nevropati të varfër, pavarësisht trajtimit, shpesh mbajtur një reduktim të ndjeshëm në mprehtësi vizuale dhe defekteve vizion periferik rezistente (scotoma absolute) për shkak të atrofi optike. Përmirësimi në mprehtësi vizuale në 0,1-0,2 mundshme për të arritur vetëm 50% të pacientëve. Nëse ajo ndikon në të dy sytë mund të zhvillojë vizion të ulët ose verbëri totale.

Për parandalimin e nevropati optike terapisë ishemike të rëndësishme dhe të sëmundjeve të përgjithshme të sistemit të enëve të gjakut, voli kërkuar ndihmë mjekësore. Pacientët të cilët iu nënshtruan optike nevropati koronare në një sy, një okulist duhet punishte barnash në spital vëzhgimin dhe për të kryer terapi parandaluese.