Cholecystitis Calculous


  • Arsyet cholecystitis calculous
  • Cholecystitis Klasifikimi calculous
  • Simptomat cholecystitis calculous
  • Diagnoza cholecystitis calculous
  • Trajtimi i cholecystitis calculous
  • Parandalimi cholecystitis calculous

Cholecystitis Calculous (cholelithiasis) është një manifestim i cholelithiasis. Në Gastroenterologjise cholecystitis calculous diagnostikuar në 10% të popullsisë së rritur, me gratë 3-5 herë më shpesh se meshkujt. Zakonisht sëmundja ndodh në njerëzit mbi moshën 40, por mund të ndodhë edhe në fëmijët. Kur cholecystitis calculous, përveç shenjave të inflamacionit në gur lumen fshikëz e tëmthit përcaktuar - gurëve të tëmthit. Concretions mund të vendosen drejtpërdrejt në fshikëz e tëmthit (75% e rasteve) ose kanal biliare. Gurët janë të vendosura në kanalet, pengojnë ose tërësisht të bllokuar rrjedhën e biliare, e cila manifestohet nga sulmet e dhimbje barku në tëmth.

Arsyet cholecystitis calculous

Sipas teorisë së gurit, faktor kryesor në formimin e gurëve të tëmthit janë: ndryshimet në përbërjen e biliare (dysholyya), pezëm biliare (cholestasis) dhe një komponent inflamator (cholecystitis).


Normalisht, komponentet kryesore të biliare (acidet biliare, pigmente, lipide, minerale) janë shtet colloidal. Nëse ndryshoni holato kolesterolit-faktor - raporti i përqendrimit të acideve biliare të kolesterolit, të precipitates fundit e ndjekur nga kristalizimit. Ndryshime të tilla mund të kontribuojnë në gabime sistematike në dietë (kalorive të tepërta, kolesterolit, yndyra, vitaminë mangësi), diabet, trashje, hepatitit dhe sëmundjeve të tjera infektive. Disholiya çojë në trashje dhe stagnimit të biliare, e cila ndihmon hematogjene, lymphogenous, të paktën - që ngrihet (duodenum e) patogjene e infeksionit fshikëz e tëmthit, kryesisht E. coli dhe bakteroidamy. Mjaft shpesh i paraprin zhvillimit të cholecystitis calculous cholecystitis noncalculous në të cilën prish dinamikën normale zbrazje e fshikëz e tëmthit.

Faktorët predispozues për zhvillimin e cholecystitis calculous, gjithashtu sekretojnë dyskinesia tëmth, gastrit kronik, duodenitis, pancreatitis, cerozë, sëmundje Crohn, infestations rra.

Për të rritur ndikimin e bile lithogenicity shkaqeve iatrogjenike - një dietë të lartë në yndyrna shtazore, kufizon mënyrën motorike, të parregullt të hahet (agjërimi, overeating), trashëgim, përdorimin zgjatur të kontracepsionit hormonal.

Ka dëshmi të një frekuencë korrelacion cholecystitis calculous Nga një vagotomy, heqje e zorrë e vogël, prania e pe postoperative në biliare përgjithësi gypit, fshikëz dhe të gypit të lëndimeve.

Cholecystitis Klasifikimi calculous

Gjatë zhvillimit klinik të izoluar cholecystitis calculous akut dhe kronik, secila prej të cilave mund të jetë i komplikuar dhe të pakomplikuar.

Cholecystitis Calculous mund të ndodhë në kataral, purulent, absces apo formë gangrenizuar. Në varësi të simptomave cholecystitis calculous mund të marrë tipike, atipike, kardialgichesky, ezofahalhicheskiy ose variant intestinal të kursit.

Gjatë cholecystitis calculous shpesh paravezikalnuyu komplikuar dhe absces subdiaphragmatic e zgavrën e barkut, choledocholithiasis, obstruktive kesh verdhëz sekondar tëmth, pancreatitis tëmth, kolangiti qelbëzues, pyosepticemia, hepatiti septik, fshikëz hidropizi, stenosing papillitis duodenale, vrimë e tëmthit, kanceri i fshikëz e tëmthit.

Sipas karakteristikave tejzanor, duke siguruar 4 fazat calculous cholecystitis:

  • Faza predkamennoy primar ose karakterizohet nga pezëm biliare, dhe biliare microlite trashë në fshikëz e tëmthit. Në gjysmën e rasteve predkamennoy fazë pune.
  • Formimi fazë e concretions
  • organizojnë cholecystitis kronike calculous
  • Komplikime fazë cholecystitis calculous

Më të zakonshme të përziera në përbërjen e gurëve të tëmthit (pigment kolesterolit dhe gëlqere), rrallë - pigment i pastër (bilirubin) ose kolesterolit. Concretions Size shkojnë nga pasardhësit e miletit në vezë, numri - kjo është një pak në disa qindra, formë ndryshon (të rrumbullakëta, ovoydnoy, shumë aspekte, të degëzuar).

Simptomat cholecystitis calculous

Kamnenosytelstvo tëmthit shpesh është i fshehur, asimptomatike.

Cholecystitis akute calculous manifestohet me një sulm të dhimbje barku në tëmth, e karakterizuar nga dhimbje akute në kuadratin e djathtë e sipërme dhe epigastrike, otdayuschym në prapa, sup brez, nën teh shpatullën, qafës. Shpesh sulm provokon përdorimin e pasur, me erëza, ushqime pikante, alkoolit, stresi fizik, përvojat emocionale. Nuk mund të vjella stomakut parë, dhe përmbajtje biliare subfebrilitet. Nëse i bllokuar gur bile kanal duket verdhëz obstruktive, i zbardhur, përmbajnë sasi të mëdha të kalorive yndyrë, urinë të errët.

Në forma destruktive cholecystitis calculous (abscesi, gangrenizuar) zhvillimin dhimbje shumë më intensive, të vjella të përsëritura, temperatura febrile, dehje të rënda, takikardia, hipotension, shenjat e peritonit lokal apo shpërndarë.

Cholecystitis kronike calculous ndodh me simptomat e konstante ose ndodhin nën ndikimin e faktorëve ushqyese të dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Dhimbja zakonisht është e shurdhër, dhemb në natyrë, por përfundimisht mund të rritet me intensitetin e dhimbje barku në tëmth. Përveç dhimbjes, cholecystitis kronike calculous shënuar përzier, të gromësirë, shije të hidhur në gojë.

Diagnoza cholecystitis calculous

Në njohjen cholecystitis calculous kushtoj vëmendje të ankesave tipike, prekje dhimbje e kitara e djathtë e sipërme, simptomat pozitive Murphy, Ortner-Grekova, George Musso, dhe rezultatet e laboratorit dhe studime instrumentale.

Kur cholecystitis calculous mund të jetë informative mostrat e mëlçisë studim të gjakut, enzimat pankreatike në gjak dhe urinë, coprogram.

Duke përdorur fshikëz e tëmthit ultratinguj të përcaktuar parametrat anatomike autoritetin janë cholestasis dhe tëmthit fshikëz gurë; cholesterosis, fibrozë, kaltsynaty muret e saj. Në shumicën e rasteve cholecystitis calculous mund të diagnostikuar duke përdorur ultratinguj.

Cholecystography Oral ose intravenoz jep një ide të pozitës, madhësisë, formës, konturet e tëmthit, prania e deformime dhe gur. Nëse shenja të pengimit të biliare gypit mund të kenë nevojë për të kryer chrespechenochnoy perkutan cholangiography, RHPH.

Në diagnozën e cholecystitis akute calculous mund të përdoren CT, MRI, diagnostifikimi radionuklidit (holestsintihrafiya, sistemit hepatobiliary scintigraphy).

Për diferencimin kardialgichesky formojnë cholecystitis calculous me EKG miokardi infarkt kryer, duke u konsultuar një kardiolog. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të përjashtuar apendiksit akute, pancreatitis akute, ulçerë shpuar dhe 12 ulçerë duodenale, dhimbje barku i veshkave dhe sëmundjeve të tjera.

Trajtimi i cholecystitis calculous

Në faljen e cholecystitis kronike calculous rekomandohet një dietë që përjashton yndyror, skuqur, ushqim me erëza, alkool; kufizojnë aktivitetin fizik; Emërimi terapi mundur lytolytycheskoe drogës - Droga kripëra biliare ose dërrmues gurë duke përdorur terapi valë shoku.

Në cholecystitis akut calculous ose acarimit te formës kronike e sëmundjes është kryer spital në spital kirurgjikale. Spazmolytycheskaya Designed, antibacterial, terapi detoxification, antikolinergjik, antiemetics. Pas kirurgjisë stabilizimit kryhet në mënyrë rutinore.

Kur cholecystitis calculous treguar cholecystectomy - heqjen e tëmthit me concretions. Aktualisht, cholecystectomy laparoskopike është e preferuar si mënyra më pak traumatike.

Nëse ju nuk mund të mbështetet në implementimin invazive ndërhyrjes së cholecystectomy hapur ose qasje holetsitektomiy mini. Cholecystectomy Hapur tregohet zakonisht për forma të komplikuara të cholecystitis calculous. Në disa raste, pacientët brishtë ose të moshuar me komplikime të realizuara holetsystotomyyu ose cholecystostomy perkutan.

Parandalimi cholecystitis calculous

Primar cholecystitis parandalimi calculous është për të eliminuar ose zbutur faktorët që çojnë në formimin e gurit në fshikëz e tëmthit (gabime në sëmundje të lidhura dietë).

Për të parandaluar përsëritjen e cholecystitis kronike calculous duhet të zbatojë rekomandimet gastroenterologist: përputhjen e banuar kryesisht me dietë të ulët-perimesh, kufizuar metodës mbingarkesë emocionale dhe fizike ilaçe të destinuara dhe bimor, humbje peshe

Trajtimi kirurgjik i hershëm i cholecystitis calculous do të shmangur ndërlikimet e mundshme të rënda (empyema i fshikëz e tëmthit, formimit cistike, fistula zorrëve, fshikëz e tëmthit vrimë, sepsë, peritonit, etj).