Gurë fshikëzës


  • Shkaqet e gurëve të fshikëzës
  • Simptomat e gurëve të fshikëzës
  • Diagnoza e gurët e fshikëzës
  • Trajtimi i gurët e fshikëzës
  • Parashikimi pas heqjes së gurëve të fshikëzës

Gurët e fshikëzës (tsistolitiaz), së bashku me gurë në veshkat, ureters dhe mocheyspuskatelnomu kanal i është një nga manifestimet e urolithiasis. Formimi i tyre mund të jetë për shkak të një shkelje të pronave physicochemical e urinës (tretshmëria ai përmban organike dhe inorganike) faktorët dhe fiziologjike (lindura apo të fituara çrregullime metabolike, metabolike, inflamatore, transportit, etj). 

Në varësi të lokacionit dhe mekanizmin e formimit të gurëve të fshikëzës mund të ndryshojnë në madhësi, numër, cilësi, lloj sipërfaqe, formë, ngjyrë dhe përbërjen kimike. Gurët e fshikëzës mund të jetë i vetëm (të vetmuar), dhe, e vogla (microliths) dhe të mëdha (macrophytes) të shumta, të butë, i përafërt dhe fasetirovannyy, e butë dhe shumë e vështirë; përmbajnë urinës, kripëra urinës acid, fosfat ose kalcium oxalate.

Gurët e fshikëzës ndodhin popullsi kryesisht mashkull në fëmijëri (edhe 6 vjet e para të moshës) dhe moshën më të vjetër (mbi 50 vjet). Adult gurë pacientët e fshikëzës të përbëhet kryesisht nga acidi i urinës, dhe fëmijët - duke përfshirë kristalet e acidit urinës, fosfat dhe oxalate kalcium.


Urologji praktik bën dallimin midis gurëve fillore e fshikëzës (të formuara drejtpërdrejt në zgavrën e saj) dhe i mesëm (të formuara në veshkave dhe ureters, pastaj migrojnë në fshikëz). Shkëmbinj të mesme, ndërsa në fshikëz mund të vazhdojë të rritet në madhësi.

Shkaqet e gurëve të fshikëzës

Shkaku më i zakonshëm i formimit të gurit të fshikëzës në të rriturit është infravezikalnaya pengim - një shkelje e rrjedhjes së lirë të urinës nëpërmjet pengesave në qafë fshikëzës apo uretrës. Pengim Ulët traktit urinar mund të shkaktohet nga stenozë qafën e fshikëzës (sëmundjes Marion), hyperplasia prostatic dhe kancerit të prostatës te meshkujt, ngushtim urethral (pas traumave, kirurgji, inflamacion).

Mekanizmi i formimit të gurit të lidhur me pamundësinë për të përfunduar fshikëz zbrazje, stagnimi dhe përqendrimin e urinës së mbetur, duke çuar në humbjen e kristaleve të kripës.

Jepni kontributin tuaj për të formimit të gurit fshikëz neurogjenik, mosveprimi i tij në gratë me tsistotele defekte në dispozicion brenda shtresës së muskujve, duke përfshirë diverticula.

Nganjëherë prania e gur në veshka dhe traktin e sipërm urinar vërejtur migrimin e gurë të vegjël në uretër me shfaqjen dhe këmbëngulje të mëvonshme në fshikëz e tyre. Prania e trupave të huaja (stents, pe, catheters objekte të huaja të mirë) në fshikëz mund të shkaktojë depozitat në kripëra dhe formimit të gurit.

Gurët e fshikëzës mund të jetë rezultat i një operacioni rindërtues për stresit mosmbajtjeje urinar dhe ndryshimet inflamatore në infeksionet urinare, infeksionet parazitare të rezultojë (skistosomiasis urinar) dhe terapi rrezatimi.

Fëmijët deri në shfaqjen e gurëve të fshikëzës shpesh çojnë balanoposthitis dispozicion, phimosis komplikuar dhe ngushtimi i hapjes jashtëm të uretrës.

Simptomat e gurëve të fshikëzës

Në disa raste, prania e gurëve të fshikëzës, madje mjaft e madhe, e cila nuk ka treguar ndonjë shenjë. Simptomat klinike ndodhin në kontakt të vazhdueshëm me mure guri të fshikëzës urinare të acarim apo rrjedhjes mbivendosjes së urinës.

Simptomat e gurëve të fshikëzës të ndryshme, por jo patognomonike. Kjo mund të jetë një dhimbje në bark, mbi pubis në meshkuj - siklet, dhimbje të mprehtë apo të shurdhër në penis. Minor vetëm janë dhimbje nesterpimymy gjatë lëvizjes, ndryshimi i pozitës së pacientit dhe urinim mund të rrezatojë për të aparatit gjenital perineum dhe të jashtëm, zonën hip.

Gurët e fshikëzës duke shkaktuar çrregullime të shpeshta urinim dramatike thirrje lëvizje, ndërprerjen ose jet akute urinare mbetet me rrjedhjen e saj në rast të migrimit të gurit në uretrës dhe mosmbajtjeje urinar në nesmykanie muskul unazor fshikëzës i brendshëm mbërthyer përmes gurit të tij të ngushtë në qafë. Në rastin e gurë të mëdhenj, disa pacientë mund të zbrazët fshikëz vetëm në pozicionin e shtrirë në shpinë. Fëmijët nganjëherë zhvillojnë priapism dhe urinim i pavullnetshëm.

Si rezultat i pranimit të microbial gurë fshikëz infeksion mund të jetë i komplikuar cystitis dhe pyelonephritis. Hematuria dhe piuri zhvillohet si pasojë e lëndimit dhe inflamacion i gurëve të fshikëzës. Kur kufizimet gur në qafën e fshikëzës mund të marrë gjakun në pjesën e fundit të urinës, trauma zgjeruar venat e qafës mund të zhvillojnë gjithsej harlisur hematuria.

Diagnoza e gurët e fshikëzës

Diagnoza e gurët e fshikëzës përfshijnë analizën e ankesave dhe historinë mjekësore të pacientit, rezultatet e ekzaminimit instrumentale dhe laboratorike.

Është e nevojshme për të sqaruar natyrën e dhimbjes, shkalla e tregon dysuria dhe hematuria, për të identifikuar rastet e shkarkimit të rërë dhe gurë, prania e comorbidities, hiperplazia dhe kancerin e prostatës, urethral ngushtim, diverticula, tumoreve të fshikëzës, mosfunksionim neurogjenik.

Vetëm gurë shumë të mëdha fshikëzës mund të gjenden në vaginal (bimanual) ose provim zorrës së trashë. Prekje rektal i gjëndër prostatës tek burrat zbulon frytin e saj.

Në pacientët me gurët e fshikëzës në urinalysis mund të zbuluar qelizat e bardha të gjakut dhe qelizat e kuqe të gjakut, bakteret, kripë. Urinë bakteriologjik mbjellje lejon identifikimin e microflora dhe ndjeshmërinë e saj për zgjedhjen e terapisë me antibiotikë.

Nëse gurët e fshikëzës ultrazërit mund të shihet si arsim hiperehohennosti me hijen akustike që lëvizin në zgavrën e fshikëzës duke ndryshuar pozicionin e pacientit.

Cystoscopy - një nga metodat kryesore për të studiuar strukturën e brendshme të fshikëzës (shtet mukozës, prania e diverticula, tumoret, kufizimet) për të përcaktuar praninë e gurëve në zgavrën e saj, numrin dhe madhësinë e tyre.

Me tsystohrafyyu dhe urography nxjerrës mund të vlerësojë gjendjen e traktit urinar, të identifikuar urolithiasis, disponueshmëria renthenpozitivnyh gur, hyperplasia e prostatës, fshikëz diverticula. Gurë radiografike fshikëzës varet përbërjen e tyre kimike, sidomos prezenca dhe përqindje përmbajtjen e komponentit të kalciumit. Në spirale, multislice CT - një nga metodat më të ndjeshme për zbulimin e gurë të ndryshme fshikëz - mund të dallojë shumë i vogël dhe renthennehativnye gur, dhe comorbidity.

Trajtimi i gurët e fshikëzës

Ndonjëherë gurë të vegjël e fshikëzës përmes uretrës larg në urinë e tyre. Në mungesë të komplikimeve me një sasi të vogël të gurëve të fshikëzës mbajtura trajtim konservativ, i cili është në përputhje me një dietë të veçantë (në varësi të përbërjes minerale e shkëmbinj) dhe duke marrë drogë për të ruajtur ekuilibrin e urinës alkaline.

Në heqjen kirurgjikale të gurët e fshikëzës duke përdorur litoekstraktsiyu endoskopik, kamnedroblenie (transurethral miqve tsistolitotripsiyu, litolapaksiyu perkutan suprapubic, tsistolitotripsiyu largët) dhe kamenerozsikannya (hapur tsistolitotomiyu suprapubic). 

Të rriturit Transurethral lithotripsy kryer gjatë cystoscopy, dhe gurët janë gjetur nën kontroll vizual është grimcuar nga një pajisje të veçantë (tejzanor, pneumatike, elektro ose lazer litotryptera) dhe fragmente të parave nga ana e thithje dhe hiqet përmes cystoscope. Transurethral tsistolitotripsiya mund të jetë e pavarur apo procedurë është kryer në lidhje me operacionet e tjera endoskopike, të tilla si heqje transurethral e prostatës. Tsistolitotripsiya Transurethral nuk përshtatshme për fshikëzës volum ulët gjatë shtatzanise, ne prani te nje stimuluesi.

Valë Extracorporeal lithotripsy shoku kryhet nga mungesa e pengesave prizë fshikëz në një pacient dhe të prostatës zgjeruar, si dhe gurët e fshikëzës mesme dhe peshonte sfond kur kundërindikuar kirurgji transurethral.

Chrezkozhnaya nadlobkovaya litolapaksiya treguar pacientët pediatrik, si ajo lejon të shpejtë dhe të sigurt fshikëz guri fragment dhe për të hequr pjesën.

Në mungesë të rezultateve nga terapi të drogës dhe kamnedrobleniya, mbajtje akute urinare, sportelet sindromi dhimbje, hematuria, cystitis përsëritura dhe për gurë të mëdhenj e fshikëzës mbajë hapur tsistolitotomiyu suprapubic vnebryushinnye. Në periudhën postoperative e një sërë fshikëz kateter, përshkruajnë antibiotikët.

Biopsi dhe ekzaminimi mikroskopik i indeve të fshikëzës pas operacionit kryhet kur ndryshime të rëndësishme në mur me gurë të tij të gjatë-ekzistuese dhe të patrajtuar në veshka. Vëzhgimet brenda 3 javësh pas kamenerozsikannya komplementit ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës për të përjashtuar fragmente të mbetura të gurëve.

Komplikimet e trajtimit kirurgjik të gurëve të fshikëzës mund të jetë infeksion urinar trakt, ethe, trauma fshikëz mur, hyponatremia, gjakderdhje.

Parashikimi pas heqjes së gurëve të fshikëzës

Vëzhgimet e mëtejshme duhet urolog, ekzaminimin metabolike dhe ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës një herë në vit.

Me eliminimin e prognozës së sëmundjes sfond pas trajtimin e gurëve të fshikëzës favorshme. Kur neusunenyh shkaqe të mundshme të formimit të gurit përsëritje gur në fshikëz dhe veshkat.