Candidiasis


 • Zhvillimi i candidiasis gjenitale
 • Manifestimet e candidiasis në gratë
 • Manifestimet e candidiasis në meshkuj:
 • Forma të përgjithësuara e candidiasis
 • Diagnoza e candidiasis gjenitale
 • Trajtimi i candidiasis gjenitale

Candidiasis - një sëmundje fungale kryesisht prek lëkurën dhe mukozës, organet më pak të brendshme. Ka candidiasis frymëmarrjes, tretjes, sistemet urogjenital. Me një dobësim të mprehtë të sistemit imunitar mund të zhvillojnë candidiasis i përgjithësuar (sepsë të Candida). Candidiasis urogjenital në meshkuj është manifestuar nga pezmatimi i penisit (skuqje, ënjtje, të mbuluar prarim gri dhe erozionin, kruajtje, djegie dhe dhimbje në kokën e penisit). Ka candidal uretritin dhe cystitis. Në gratë, ka një vulvë plagë dhe vaginë. Pa trajtim i hershëm i candidiasis natyrisht relapsing kronik merr.

Candidiasis urogjenital shkaktuar nga fungi maja gjini Candida (Candida), përfaqësues të microflora normal të mukozës së organeve gjenitale. Zhvillimi i candidiasis është rezultat i kërpudhat intensive edukate Candida dhe shkeljes së tyre të bilancit natyror të traktit urinar mjedisit. Candidiasis Zhvillimi në masë jo të vogël kontribuon në rënien e përgjithshme në rezistencën e trupit.

Candidiasis urogjenital nuk është një shëndetësor dhe kërcënuese për jetën sëmundje, por ajo është shumë e keqe manifestimet e saj, duke çuar në trazirat në një zonat intime dhe psiko-emocionale. Përveç kësaj, prania e candidiasis mund të tregojë comorbidities rënda (diabeti, HIV-it, etj).


Candidiasis gjenital ose ashtu-quajtur mëllenjë, ndikon mukozën e traktit urogjenital të burrave dhe grave si infeksion në thelb seksual.

Mëllenjë shoqëruar shpesh dhe sëmundjeve të tjera të transmetimit seksual, klamidia, gonorrea, trichomoniasis, etj

Akut dhe subakut Candidiasis rrjedha zgjat deri ne 2 muaj. Gjatë kësaj periudhe, e theksuar ënjtje, skuqje, shkarkimin nga trakti gjenital dhe simptoma të tjera inflamatore. Format kronike e candidiasis karakterizohen me recetë gjatë 2 muajve. Në zhvillimin e qelizave mukozale thatësi, hyperpigmentation, infiltrimit, atrofi e indeve.

Kohët e fundit e pazakontë bërë atipike, fshirë dhe forma rezistente e trajtimit candidiasis urinar.

Zhvillimi i candidiasis gjenitale

Sipas hulumtimit të kryer në Venereology zhvillimin candidiasis më shpesh gjenital kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:

 • marrjes antibiotikët dhe disa lloje të drogës hormonal;
 • shtatzënisë;
 • kandidozë (dysbiosis) zorrët;
 • diabet;
 • HIV dhe infeksione tjera qe shtypin sistemin imunitar;
 • ujitjes tepruar;
 • të veshur të brendshme sintetike dhe i ngushtë;
 • efektet negative afatgjata të faktorëve fizikë (punë në ambient të ngrohtë të lagësht, etj).

Manifestimet e candidiasis në gratë

Candidiasis urogjenital më e zakonshme në mesin e grave. Procedura 75% e grave një herë në jetën time hasur manifestime vulvovahinalnomukandydozu, dhe gjysma e tyre kishin veshur sëmundje relapsing natyrën.

Gratë candida traktit urinar karakterizuar nga lezione të vulvë dhe vaginës, rrallë - në qafën e mitrës, uretrës dhe fshikëzës.

Vulvitis Candidal dhe vulvovaginitis nuk ndikon në traktin urinar, kanë simptomat e mëposhtme:

 • bollshme ngjyrë qumështi të bardhë dhe konsistencë shkarkimi i dobët vaginal me një erë të pakëndshme;
 • ndjenja acarim, kruarje apo djegie ose vulvë, në rritje pas urinimit gjatë gjumit ose pas marrjes së një dush;
 • dhimbje seksuale marrëdhënie, acarim dhe rritja simptomat erë karakteristike pas raportit seksual.

Kur Candida maja lezioni është vulvë vulvite kërpudhave, klitoris, Labia vogla dhe të mëdha, holl vaginal. Candidiasis mund të ndodhë në vulvë e formave tipike dhe atipike klinike:

Format tipike të candidiasis vulvë përfshijnë:

 • kataral-cipë akute vulvitis dhe subakut;
 • vulvitis kataral kronik.

Ndër format atipike e lirimit candidiasis vulvë:

 • vulvitis leykoplakievidnyy kronik;
 • vulvitis kraurozopodobnyy kronik;
 • prurihynoznyy vulvitis asimptomatike kronike;

Gjithashtu shpesh gjenden variante të përziera të infeksionit akut fungale, Candida - bakteriale, Candida - Chlamydia, Candida - Gonorrheal, Candida - vulvity trihomonadnye.

Gjatë forma tipike të candidiasis karakterizohet nga djegia e vulvës dhe kruarje, intensiteti i të cilit rritet para menstruacioneve dhe zvogëlon apo zhduket në periudhave të menstruacioneve dhe postmenstrualnyy.

Candidiasis prekur Mukoza vulvar hyperemic, me purplish-kaltërosh ngjyrë. Në dukshme mukozës flluska finely-pika që janë formuar në hapjen e erozionit të madh. Labia i mbuluar me shtresa si filmat bardhë djathë.

Vulvë kronik candidiasis shënuar hyperemia congestive dhe infiltrimin e indeve, trashje e tyre dhe rritjen e thatësi.

Sigurisht atipike e candidiasis e vulvë është e rrallë dhe ndodh në formën kronike.

Me candidiasis mukozale të vulvë mund të përhapet në folds inguinale-femurit dhe zonës perianal. Këto manifestime janë vërejtur zakonisht në candidiasis kronike në pacientët me myxedema, diabeti, hypofunction ovarian.

Për Candida vaginitis karakterizohet nga përhapja e lezioneve kërpudhore në mukozën e pjesës së vaginës dhe shpesh vaginale të qafës së mitrës.

Candidiasis e vaginës ndodh në katër forma themelore:

 • Candida-exudative-kataral vaginitis cipë subakut akute dhe;
 • Candida vaginitis përzier-bakterial kataral-exudative akut dhe subakut;
 • Candida subakut kataral dhe vaginitis kronik;
 • asimptomatike kronike vaginitis Candida.

Nëse mukozës candidiasis vaginale flushed i mbuluar me shkëlqim smetanoobraznym ose lulëzim të lirshme kroshkovatoy. Muret dhe qemer i pjesës së vaginës dhe vaginale të erozirovannyh qafën e mitrës. Bold slyvkoobraznoy bollshme tvorozhystoy apo konsistencë, nganjëherë shkumëzuar dhe madje karakter purulent me një erë të pakëndshme. Subjektivisht, pacienti vërejtur dhimbje të moderuar, djegie dhe kruarje në vaginë.

Candida nuk endocervicitis ndodhin në mënyrë të pavarur, dhe zhvillon vetëm në lidhje me candidiasis vaginale.

Si rezultat i infeksionit vaginale candida fungale duke u ngjitur depërton në nofullat e jashtme në kanalin e qafës së mitrës. Shpesh shkaku i candidiasis endoservicitis është funksioni i papërshtatshëm ovarian. Në një kurs tipike e candidiasis mitrës kanalit cervikal jashtë kroshkovatye gunga të bardha apo mukozë të trashë të bardhë. Sipërfaqja e jashtme e qafës së mitrës është i mbuluar me filma të bardhë. Forma veshur e candidiasis karakterizohet nga mukusit cervikal sekrecionet qumështi pakët.

Relativisht manifestime të rralla të candidiasis urogjenitale tek grave urethritis Candida dhe cystitis. Uretriti akute candidal karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme të shurdhër në të ulët çrregullime të barkut dhe dyzurycheskymy: rizyamy, djegie, urinim i shpeshtë dhe të dhimbshme. Në ekzaminim, shënoi ënjtje dhe skuqje sponges uretrës, gunga djathë në hapjen e jashtme të uretrës.

Cystitis akute me candidiasis manifestuar dhimbje gjatë urinimit dhe kërkojnë të shpeshta gabuar.

Kronik Uretriti Candida dhe cystitis jashtë rëndim ndodhin veshur me ose pa simptoma.

Manifestimet e candidiasis në meshkuj:

Candidiasis urogjenital në meshkuj më shpesh marrin formën e balanyta - inflamacion i penisit glans ose të shpejtë - inflamacion të shtresës së brendshme të prepucit, ose një kombinim.

Balanoposthitis Candidal referohet infeksioneve, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Rritja e saj është e lidhur me përhapjen e candidiasis urinar në gratë në lidhje me përdorimin e kontraceptivëve hormonal, antibiotikëve dhe fondeve protivotrihomonadnyh.

Klinik balanoposthitis Candida varet formën e rrjedhës së saj: membranoznoy, ose erozive pustular-erythemal. Subjektivisht zakonisht shënohet kruarje dhe djegie e penisit glans. Lëkura e penisit glans sulcus koronare dhe fletë e brendshme e hyperemic prepucit, i fryrë dhe i përflakur, i mbuluar me prarim bardha-gri. Infiltrimi lafshë e penisit komplikon kokën e ekspozimit. Kreu i penisit mund erozovanyy dhe i lagësht, i cili lehtëson bashkimin infeksion purulent mesëm. Kur simptomat Candida balanopostyte çrregullime urinim mungojnë.

Kronike Candida balanoposthitis phimosis mund të jetë i komplikuar për shkak të ngushtimit gradual të Rumenin prepucit. Komplikime tjera të Candida balanoposthitis ndodhin lymphadenitis, lymphangitis, kandidahranulemy erizipelë penis, rritje leze, tumor kanzeroz e penisit.

Uretrës në burrat me candidiasis ndikon më rrallë dhe zakonisht Candida Uretriti ndodh në formë subakut. Periudha e inkubacionit varion nga 2 javë deri në 2 muaj. Uretrës candidiasis shoqëruar nga një kruarje të lehtë dhe ndjesi djegie, zakonisht pakët, mukoza e përlotur, të paktën - dhe shkarkimin bollëk purulent nga uretrës. Kur studim uretroskopicheskom vëren pllakë bardha në formë në mukozën e uretrës. Heqja pllakë të shoqëruar me ekspozimin Mukoza fryrë dhe ashpër hyperemic të uretrës.

Komplikimet candidiasis uretrës shpesh shërbejnë si prostatitis, cystitis, epididymitis.

Forma të përgjithësuara e candidiasis

Në raste veçanërisht të këqija, procesi sëmundje mund të kapni shumë më e zhvillimit të formave të përgjithësuar të candidiasis. Faktorët rrezikut per zhvillimin e gjeneralizimin candidiasis janë parakohshmëri, përdorimi i glukokortikoideve dhe antibiotikët, ushqyerit artificial, kimioterapi, droga, kirurgjisë dhe periudhës postoperative dhe candidiasis tjetër përgjithësuar ndodh me reagime rënda ethe e sistemit nervor qendror, çrregullime funksionale e ndryshimeve traktit gastrointestinal gjakut periferik (leukocytosis, neutrophilia me një ndryshim në të majtë), çrregullime të homeostasis.

Diagnoza e candidiasis gjenitale

Nëse keni simptoma të burrave candidiasis zakonisht kthehet në urolog, dhe gratë vijnë për të konsultoheni me një gjinekolog. Diagnoza e candidiasis urogjenital kryhet në bazë të ankesave dhe shqyrtimit të të mukozës së organeve gjenitale. Diagnoza konfirmohet nga një studimi candida lengjet vaginale ose penile nga bakposeva lehta mikroskopi dhe sensibilitet për specie të përzgjedhura Candida ndaj drogës antifungal.

Sëmundjet veneriane konsultative të nevojshme për të kryer diagnozën diferenciale e trichomoniasis candidiasis, gonorre, Gardnerella dhe infeksione të tjera urogjenitale dhe përjashtojnë shoqërues SST.

Kur candidiasis gjenital është e nevojshme për të përjashtuar praninë e sëmundjeve kronike të trupit, për të vlerësuar gjendjen e imunitetit.

Për diagnozën e candidiasis nuk kanë nevojë të përdorin metoda laboratorike precision të lartë të tilla si PCR ose fondeve të përbashkëta që të zbulojë edhe agjentët e vetme. Kriteret për diagnozën e candidiasis traktit urinar është zbulimi i një fakt intensive patogjeneve kërpudhore edukate.

Trajtimi i candidiasis gjenitale

Për trajtimin e candidiasis urinar të kryer aktivitetet e të dy lokale dhe universale. Zgjedhja e metodës së trajtimit përcaktohet nga ashpërsia e candidiasis. Format e lehta të candidiasis gjenital është trajtuar zakonisht duke përdorur agjentët e lokale, ndërsa të rënda të marrë drogë shtesë përdorni performancën e përgjithshme.

Terapi lokal i candidiasis është bërë suppositories vaginale dhe tableta, ointments përmbajnë drogë antifungal: Nystatin (Polygynax, Terzhinan), clotrimazole (Kandibene, Kanesten, Antifunhol, Kanizon) Pimafucin (Natamycin), Miconazole (Ginezol 7 Klion D-100, Gino - daktaryn), ketoconazole (Nizoral).

Përgatitja e aplikimit të përgjithshëm për trajtimin e candidiasis merret me gojë. Për këtë qëllim, i emëruar Fluconazole (Diflucan, Diflason, Flucostat, Mikosist), itrakonazoli (orungalom).

Shumica efekte anësore të këtyre medikamenteve për trajtimin e candidiasis eshte shtypur microflora normal gjenitale, veçanërisht lactobacilli normalisht pengon rritjen e patogjene. Për të rivendosur ekuilibrin normal të organeve gjenitale microflora, pas një kurs të terapisë candidiasis eubiotics antifungal të emëruar, duke përfshirë lactobacilli (lactobacterin) ose injektimit Solhotrihovaka - përgatitjen përmban variante inaktive e lactobacilli.

Që candidiasis ndikon jo vetëm organet gjenitale, por zorrët, në trajtimin e përdorur vitamina të tij, sinteza e të cilit është ndërprerë në dysbiosis zorrëve. Justifikuar edhe emërimin e multivitamina me candidiasis ("VITRUM", "Duovit" "Multitabs", etj).

Trajtimi i njëkohshëm i candidiasis urinar është bërë të gjithë partnerët seksuale të pacientit.