Lëkurë candidiasis


 • Shkaqet candidiasis lëkurës
 • Klasifikimi candidiasis lëkurës
 • Simptomet e lëkurës candidiasis
 • Diagnoza e candidiasis lëkurës
 • Trajtimi i lëkurës candidiasis

Ka pasur rritje të incidencës së infeksioneve fungale të lëkurës në përgjithësi dhe në candidiasis veçantë. Sëmundja ndodh në njerëz absolutisht të gjitha moshave nga foshnjat për të moshuarit. Si kërpudhat Candida janë oportuniste dhe flora e pranishëm në trup në një person i shëndoshë, ndryshim në gjendjen e tyre të zhvillimit të patogjene lëkurës candida mund të tregojnë se devijimet në trup dhe sidomos në uljen e imunitetit. 

Shkaqet candidiasis lëkurës

Shumica e njerëzve prekje Candida kërpudhat ndodh në vitin e parë të jetës. Kërpudhave të tjera të pranishme në trupin e njeriut si një florës natyrore. Lëkurë candidiasis zhvillon në kalimin kërpudhave saprofit me një gjendje patogjene. Kjo mund të jetë për shkak të arsyeve endogjene, dmth me ndryshimet në trupin e personit. Për shembull, candidiasis i lëkurës mund të shkaktojë çrregullime metabolike (disproteinemitë, obeziteti, diabeti), një çekuilibër në dysbiosis gut, imunitet të ulët, duke dobësuar mbrojtjet e trupit kundër një sfond të infeksioneve kronike, djersitje të tepruar, beriberi. Ndryshimet që kontribuon për candidiasis lëkurës mund të ofron një lloj të terapisë drogës: Trajtim me citostatikëve ose kortikosteroidet, antibiotikët.


Zhvillimi i mundshëm i lëkurës candidiasis, si pasojë e shkaqeve ekzogjene, dmth faktorët mjedisorë që kontribuojnë në forcimin e pronave patogjene në kërpudhave Candida. Një faktor i tillë është lagështia. Fakti që Candida rritet edhe në mjedise me lagështi dhe mund në këtë mënyrë shkon në shtetin patogjene. Pra shpesh punëtorët candidiasis lëkurës të prirur pishina dhe banja, myynytsi dhe shpesh në kontakt me amvise e ujit. Mjedisi Fever që promovon djersë dhe tretje e lëkurës, mund të jetë shkaku i lëkurës candidiasis. Mjedis i përshtatshëm për zhvillimin e kërpudhave patogjene Candida ekziston në industrinë e ëmbëltore dhe në industrinë canning, ku përveç një numri të madh të kërpudhave në mjedis dhe të lëndëve të para është një tretje konstante e të punonjësve të lëkurës saharistymy substancave, limoni, malic dhe acideve të dytë.

Klasifikimi candidiasis lëkurës

Ka disa lloje të candidiasis lëkurës:

 • yntertryho Candida - Candida lëkurës i madh folds;
 • lëkurës candidiasis gjenital;
 • candidiasis lëkurë hapësirat ndërmjet e këmbëve dhe të duarve;
 • Candida folliculitis - fungale sqetull follicles flokët, dhe burrat në mjekra dhe mustaqe, herë pas here gjendet në lëkurën e kokës;
 • povyazochnyy candidiasis lëkurë - me lëkurë të lagur ose nën allçisë në shpinë të tij në-shtrat pacientëve;
 • candida pelenë - në foshnjat në bigëzim.

Simptomet e lëkurës candidiasis

Lëkurë candidiasis fillon me zonat e saj e skuqje dhe ënjtje me disa elemente të ndryshme nxito, papules, pustules, blisters. Pas hapjes elemente të formuara oozing erozionit, të cilat bashkim për të formuar seksione në mënyrë të qartë të dallueshme me tehe të pjekura disfatës. Erozioni sipërfaqe me shkëlqim dhe të qetë, ka një pllakë karakteristike bardha. Në periferi të lezione të lëkurës candidiasis janë seropapuly i veçantë, ënjtje dhe patches të skuqur, blisters dhe pustules. Lëkura më e zakonshme candida fillon me folds madh të lëkurës, në mes të mollaqe, sqetullave, nën gjoksa, në ijë.

Në varësi të fotografisë klinike të dalluar formën eritematoz e candidiasis dhe vezykuleznuyu lëkurës. Kur formë eritematoze dominuar ënjtje dhe vatra të skuqur me zonat e erozionit. Për formën vezykuleznoy karakterizohet nga një numër i madh i fshikëzave, pustules dhe papules në sfondin e lëkurës përflakur.

Lëkurë candidiasis mund të marrë një kurs kronike relapsing. Në këtë rast të përshkruar më lartë manifestimeve të ndodhin gjatë akute disa herë në vit dhe janë më të zakonshme në natyrë. Candidiasis kronike më keq trajtuar. Në raste të rënda, kundër sëmundjet oportune dhe çrregullime shënuar imunitet, candidiasis kronike mund të shndërrohet në formë të përgjithësuar e osteoporozën, anemi, bronkit korrente dhe pneumoni, çrregullimet e traktit gastrointestinal internals të mirë.

Candidiasis Mezhpaltsevoy lëkurës është më shumë i zakonshëm në preschoolers dhe të rriturit që punojnë në kopshte dhe pemishte. Duket vatra matseratsyey të fryrë dhe të kuqe të lëkurës, të cilat janë të vendosura në periferi të vezikulave dhe papules. Për punonjësit dyqane vegjetale dhe confectionaries lëkurën candidiasis tipik lokalizimi në mes të III dhe IV ose IV dhe V gishtat.

Lëkurë candidiasis candidiasis gjenital është e lidhur shpesh me vaginitis, balanoposthitis dhe Balanitis.

Diagnoza e candidiasis lëkurës

Mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të diagnostikuar etiologjinë fungale e lezione të lëkurës - është për të identifikuar qelizat karakteristike ovale me elemente pseudomycelia me mikroskopi të drejtpërdrejtë scraping kërpudhave patogjene të marra nga lëkura e prekur. Të dhënat paraprake mund të merret nga diagnoza PCR, duke organizuar reagim immunofluorescence (IF) testin dhe sjelljen e immunoassay imun-enzimë (VNM). Rëndësie diagnostikues i përcaktimin sasior të Candida, pasi praninë e një numri të vogël e kërpudhave Candida është normal për microflora e trupit njerëzor. Identifikimi i saktë i agjentit dëshirore e lëkurës candidiasis dhe të përcaktuar ndjeshmërinë e saj për drogë antifungal kryera me mbjelljen gërryerjet e materiale në Saboros mesme.

Përveç zbulimin e sëmundjeve shoqëruese dhe infeksioneve në candidiasis lëkurës mund të caktohet: e gjakut komplet, vendosmërinë e sheqerit në gjak dhe urinë immunogram, kërkime mbi HIV, etj

Nëse është e nevojshme, diagnoza diferenciale është bërë lëkurën candidiasis me ekzemë, dermatit seborrheic, psoriasis, lëkurë folds, favusom, herpes gjenital korrente, lupus eritematoz, etj

Trajtimi i lëkurës candidiasis

Baza e kursit të trajtimit të candidiasis e lëkurës është emërimi i drogës antifungal. Këto përfshijnë: antibiotikët antifungal (Nystatin, amfotericinë B, Natamycin, levorin), azoleve ilaçe grup (ketoconazole, yzokonazol, clotrimazole, Miconazole, econazole, Fluconazole) dhe droga të tjera (Flucitozina, dekamin, tsiklopiroksolamin, Terbinafine, polizhinaks, naftifina, drogë acid undetsilenovoy). Në raste të butë e candidiasis e lëkurës, prania e një numri të vogël të trajtimit të lezioneve të kryhet vetëm në nivel lokal, duke përdorur antifungal lëkurë krem. Aplikoni trajtim me lazer. Në lezioneve të zakonshme trajtimi i ditës i kombinuar me marrë drogë antifungal brenda. Dozimi dhe kohëzgjatja e trajtimit varet nga ashpërsia e procesit dhe efektivitetit të terapisë. Jo adekuate doza të vogla apo trajtim shumë i shkurtër mund të çojë në përsëritje të candidiasis lëkurës.

Së bashku me faqen e lidhur sëmundjet antifungal trajtimit terapi dhe për të forcuar mbrojtjet e trupit. Pacientët me candidiasis lëkurës duhet të ndjekin një dietë me Carb ulët. Gjatë trajtimit në të ardhmen për të parandaluar një përsëritje duhet të sigurojë që lëkura në folds ishte gjithmonë i pastër dhe të thatë.