Kaplovuhosti


  • Arsyet kaplovuhosti
  • Parimet bazë të kaplovuhosti estetike korrigjim
  • Kaplovuhosti korrigjim nga otoplasty

Nga një ana mjekësore, kaplovuhosti konsiderohet këmbë shumë të rënda kongjenitale të veshit, duke i dhënë veshët spikatur, i dalë lloji. Kur kaplovuhosti madhësinë dhe formën e veshëve zakonisht janë normale, por ata nuk janë paralele të kockave të përkohshme, dhe në një kënd të ngushtë për të vijë. Shenjat kaplovuhosti të shërbejë për të rritur veshin hulumtimit paraprak kënd në pjesën e prapme të kokës, zbutjen kontur e veshit dhe protyvozavytka.

Për muajin e tretë të shtatzënisë fetusi fillon formimin dhe rritjen e veshit të jashtëm. Në muajin e gjashtë është zhvillimi i folds të brendshme dhe vesh lehtësim. Deformim të tilla si kaplovuhosti qartë të dukshme në lindje, në këtë periudhë ende të mundshme për të ndryshuar formën e veshët e një fëmije pa përdorur për kirurgji. Nëse porsalindur rregulluar veshët deformuara apo spikatur, ata mund të marrë një tjetër formë ose pozicion. Nëse gjashtë muaj e vjetër mehri vesh deformuar nuk ishte një pozicion i ri, kërc është stabilizuar, dhe të bëjë pa korrigjim kirurgjik nuk është më në dispozicion.

Me shkallë të ndryshme të ashpërsisë me lesh të shkurtër vjen pothuajse 50% të njerëzve, duke përfshirë djemtë dhe vajzat në sasi të barabarta. Sepse vajzat më të lehtë për të fshehur kaplovuhosti e flokë të gjatë, atëherë duket se djemtë vuajnë nga ky defekt më shpesh. Ajo është në fëmijët dhe adoleshentët spikatur veshët shkaktojë një shumë të përvojave emocionale, duke formuar një "kaplovuhosti komplekse", e cila në moshën e rritur mund të ndikojë negativisht në natyrën dhe psikologjinë e njeriut.


Besohet se normalisht zhytet veshë dhe kokë duhet të formojnë një kënd prej 30 °, me vijën e veshit duhet të jetë rreptësisht faqe paralele, dhe distanca midis buzë të veshit dhe kockat e kafkës duhet të jetë rreth dy inç. Konturat e veshit lehtësim shell, konfigurimi i saj dhe qartësi si individual dhe unik si foto në topat e gishtat tuaj.

Deformim mund të ndikojnë në një ose të dy veshët. Lloji dhe shkalla e deformimit në kaplovuhosti jashtëzakonisht e shumëllojshme që përjashton praninë e një të taktikave të vetme mjekësore për të korrigjuar këtë defekt.

Arsyet kaplovuhosti

Pozicioni identifikimi i duhur i dalë veshët - një pikë e rëndësishme për planifikimin korrigjimin e saj. Kaplovuhosti mund të shkaktuar nga një ose më shumë veçoritë të veshit kongjenitale.

Kaplovuhosti më e zakonshme është pasojë e prapambetjes, protyvozavytka shlazhennosty - Rritja në brendësi të veshit, koklear janë paralele. Protyvozavytka zbutjes mund të manifestuar mungesën e saj të plotë apo të pjesshëm të unexpressed kur torchaschym pozitë është vetëm pol sipërme të veshit.

Para se të veshë shumë vystupaniyu mund të çojë strukturën hypertrophied kërc e veshit. Është e njohur se një komplekset qetë kërc curl dhe protyvozavytka zakonisht gjendet në kërc e jashtme e veshit në mënyrë të vendosur, dhe kjo çon në një rritje vystupaniyu tërë veshit.

Në një vesh të vendosura normalisht nganjëherë një tendosje të vetme - fryrë lob, që është shkaku i veshit shell hypertrophy ose kërmill formë të pazakontë të bishtit.

Kaplovuhosti mund të vërehet në një rritje të njëtrajtshme në të gjithë veshit (makroty). Dimensionet veshët "normale" shumë e ndryshueshme, por nganjëherë ata janë disproporcionale në raport me skelet fytyrës. Këto opsione kaplovuhosti vërejtura në kongjenitale të izoluar tepër në rritje të shpejtë veshët ose rritet në një të shpejtë me gjysmën e fytyrës. Makroty nganjëherë ndodh në Recklinghausen neurofibromatosis ose anomalive vaskulare.

Parimet bazë të kaplovuhosti estetike korrigjim

Shumë fëmijë janë të lindur me lesh të shkurtër, por kjo nuk do të thotë se veshët spikatur të mbetet për jetë. Me moshën, duke rritur kockat kaplovuhosti kafkës mund të bëhen më pak të dukshme. Operacion nuk mund të vazhdojë 6-8 vjeç, në qoftë se të drogës është konstatuar se fëmija vuan nga leshi të ashpër të shkurtër. Korrigjim i hershëm i kaplovuhosti Livre lejon fëmijën të shqetësimit psikologjik dhe formimin e komplekseve.

Deri sa fëmija mbush moshën 6-8 vjeçare veshët ai formoi 90%. Të rriturit veshët estetike korrigjim bërë pa kufizime të moshës.  

Holding otoplasty është i kundërindikuar në gjakderdhje çrregullime, sëmundjet serioze të brendshme, kancer dhe sëmundje ngjitëse, inflamacion në sensibilitet veshit të scars keloid, hipertension, diabet nekorrehiruemoy.

Korrigjim kirurgjik kaplovuhosti mjaft të zakonshme, dhe edhe pse operacioni është qasja teknikisht e lehtë për çdo pacient zgjedhur individualisht.

Korrigjim plastike e veshëve, që synon ndryshimin e formës së tyre, pozitën dhe madhësinë, i quajtur otoplasty kirurgji plastike (nga greke «othos» - vesh). Korrigjim kirurgjik është operacioni kaplovuhosti estetike, si qëllim për të ndrequr defektin nuk përbën kërcënim për shëndetin dhe jetën e pacientit. Megjithatë, kjo nuk e pakëson rëndësinë e këtij transaksioni për cilësinë e jetës njerëzore. Nëse pacienti vendosur të marr ndihmën e një kirurg plastik, kështu që problemet e saj të brendshme jo aq të vogla.  

Kaplovuhosti korrigjim nga otoplasty

Largimi i veshvarur kryer nga otoplasty (veshit ose plastike). Gjatë korrigjimit të saj pozicion është bërë ose korrigjohet veshët natyra lindura apo traumatik. Pavarësisht nga fakti se otoplasty nuk është në mesin e kirurgji plastike komplekse, ajo kërkon saktësi, aftësi dhe shkathtësi praktike të kirurgut.

Forma dhe kërc ri kirurg i vendosur që më parë i bazuar në të dhënat antropometrike e pacientit. Nën anestezi lokale ose të përgjithshme kryhet një prerje prapa folds veshit. Pastaj kërc dhe dhënë një formë që do të sigurojë një përshtatje të ngushtë për veshët e kokës. Së bashku me otoplasty mund të kryejë kombinuar lob veshit plastike. Zakonisht operacion merr 30 deri në 60 minuta dhe tolerohet lehtë nga pacientët. Në veshin e imponuar rollers të veçanta që mbështesin kërc re pozicion është vendosur në fashë të lartë ndreqim apo fashë është se kanë për të për një muaj.

Në otoplasty Klasike mbajtur bisturi kirurgjikale, metodë e otoplasty lazer duke përdorur një bisturi lazer për të simuluar kërc vesh, duke mos lënë gjurmë.  

Kur kalon strikte udhëzimet komplikime mjeku pas otoplasty nuk është parë. Rezultate otoplasty vazhdojnë për një jetë.

Holding otoplasty privon pacientëve jo vetëm nga kaplovuhosti, por komplekset, sjellja e prodhuar për shumë vite. Shumë pacientë Pas formën e re të veshëve të bëhet obschitelnymy më i hapur, miqësor dhe i suksesshëm.