Lloj guri të çmuar


  • Shkaqet e xhevairi
  • Simptomat smerald;
  • Komplikimet smerald;
  • Diagnoza smerald;
  • Trajtimi smerald;

Smerald mori emrin e vet nga ngjyrat e errëta janë bashkë me të masat purulent necrotic. Pas «carbo» në greqisht do të thotë "qymyr". Anthrax ndodhë në mosha të ndryshme, por më shpesh në të rinjtë. Kështu burra vuajnë rreth 1,5 herë më shpesh sesa femrat. Rreth 40% e smerald bie në sezonin e verës.

Shkaqet e xhevairi

Agjent shkaktar i hileqar në shumicën e rasteve është Staphylococcus, nganjëherë streptokoksike të përziera dhe infeksion streptokokut. Në disa raste, antraksi mund të shkaktohet nga Escherichia coli, Anaerobet neklostridialnymy, Proteus dhe Enterokok. Kushte të favorshme për infeksion në follicles flokët janë krijuar djersitje, rritje të sekretimit të gjëndra dhjamor, grimcat e pluhurit të lëkurës ndotje e rërë, çimento, gëlqere, qymyr, etj autorit mund të depërtojnë përmes abrasions mikroskopike dhe të lëkurës. Të kontribuojnë në shfaqjen e xhevairi ulje e rezistencës, çrregullime metabolike në diabet dhe trashje, lodhjes dhe sëmundje të rëndë.


Simptomat smerald;

Në mënyrë tipike, carbuncles janë të vetme. Ata shpesh janë të vendosura në pjesën e prapme të qafës, fytyrë, në mes të xhades blades, mollaqe dhe të ulët mbrapa, lëkura është gjymtyrë e prekur është shumë më pak.

Herët në smerald saj të zhvillimit përbëhet nga disa kodra të dendura, infiltrate, të cilat janë të ndara follicles flokët përflakur. Me rritjen e inflamacionit Këto mounds janë shkrirë dhe formuar një të vetme të ngritura mbi lëkurë infiltrimit hemispherical. Ajo mund të arrijnë madhësinë e duarve të fëmijëve. Lëkurës në qendër të depërtuar një ngjyrë kaltërosh dhe e nxehtë për të prekur. Tensioni në infiltrimin e lëkurës rritet gradualisht, shoqërohet me dhimbje në rritje. Kjo fazë e smerald maturimit, e cila merr një mesatare prej 8-12 ditësh. Ajo shoqërohet shpesh me ethe (nganjëherë deri në 40 gradë), dobësi të përgjithshme, ul oreksin, dhimbje koke, mund të përjetojnë të përzier dhe të vjella.

Maturimi smerald përfundon duke formuar në sipërfaqen e një pustules pak. Demaskuese, pustules që formojnë vrima përmes të cilave shkarkimi i qelb dhe masave necrotic. Shkarkimi është e gjelbër dhe mund të jenë të përziera me gjak. Nekrozë gradualisht gjithnjë e më shumë të ekspozuar indeve dhe smerald në vend të depërtuar formuar një ulçerë thellë. Në disa raste, ajo mund të arrijë muskujt. Qelbëzim fazë dhe nekrozë zgjat 14-20 ditë.

Zhvillim smerald përfundon shërimin gradual të defektit lëkurës formuar. Në vend të saj është formuar papërpunuar bashkim indet përreth mbresë.

Komplikimet smerald;

Dalë me komplikime të antraksit që lidhen me përhapjen e infeksionit në indet përgjatë anijeve dhe marrjen e saj në gjak. Ata zakonisht zhvillohet në pacientët debilitated ose në mungesë të trajtimit adekuat.

Përhapja e infeksionit thellë në indet e buta mund të çojë në formimin abscesi ose ndodhja e cellulitis, shkaku i infektuar kockave të osteomielit. Në miratimin e infeksionit në anije deje zhvilluar phlebitis dhe thrombophlebitis. Ndoshta gjakderdhje nga anijet e dëmtuara. Me përfshirjen e enëve limfatike dhe nyjet mund të jetë lymphadenitis sero-purulent, lymphangitis, peryadenytom dhe adenitis phlegmonous. Në disa raste erizipelë pranimit.

Të carbuncles më të rrezikshme, të vendosura në fytyrë. Infeksioni mund të transferohen nga ta për të meninges me zhvillimin e purulent meningjitit. Kur hyjnë në xhevairi patogjene në qarkullimin e gjakut dhe përhapjen tyre gjatë gjithë trupi zhvillon sepsë, e cila mund të çojë në vdekje. Me daljen e shpejtë të komplikacione të rënda të tilla si sepsë, meningjit ose gjakderdhje, flasin për një smerald malinje kursit.

Diagnoza smerald;

Shfaqja specifik klinik dhe carbuncles zakonisht nuk shkaktojnë dermatolog Nuk vështirësi në diagnozën e saj. Megjithatë, një pikë e rëndësishme diagnostike është diagnoza diferenciale e një smerald normale smerald në sybirtsi, e cila është karakterizuar nga pamja e zgjebe zezë në pustules. Mbjellje shkarkimit smerald eliminon prania sibireyazvennoy shkopinj dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e mikroorganizmave të zgjedhura (zakonisht Stafilokoket) për antibiotikë.

Trajtimi smerald;

Carbuncles vogla pa dehje të rënda dhe shkelje të subjektit të përgjithshme shëndetësore të kujdesit ambulator. Nëse trajtimi është filluar në fazën e maturimit një smerald, ajo mbajti metodat konservatore dhe mund të përfundojë atë me regres e resorption inflamatore infiltruar. Pacienti është bërë obligim një antibiotik spektër të gjerë për ampicillin oral, gentamicin, carbenicillin, etj paralele xhevairi prodhojnë obkalyvanie antibiotikëve. Për lehtësimin e dhimbjeve të përdorura analgesics. Sipërfaqe është trajtuar me carbuncles 70% etanol, dhe pastaj të vendosë fashë pa mikrobe. Streptomitsinovoy sintomitsinovoy aplikimit ose emulsion.

Shko smerald në fazën nekrotycheskuyu është një tregues për trajtim kirurgjik. Ajo kryhet në sfondin e terapisë me antibiotikë. Operacioni është kryer nën anestezi lokale. Kjo është një carbuncles gjerë autopsi dhe për të hequr të gjitha indet nekrotike dhe nonviable. Pas operacionit, shtupë plagë injektuar me enzimet proteolitike dhe klorur natriumi hypertonic. Në periudhën postoperative për një refuzim përfundimtar të masave nekrotike dhe pastrimit plagë dressings kryen një ndryshim të zgjidhje hypertonic dhe enzimet proteolitike. Në disa raste ka një nevojë për necrectomy shtesë historike. Zonë e madhe dhe thellësia e lezioneve në zonën e plasjes në faktin se shërojnë post-operative plagë me formimin mënyrë të konsiderueshme dhe dhëmbëza të rënda.

Me trajtimet fizike terapi në fazën e maturimit xhevairi dhe përdorimit postoperative UV lokal dhe terapi UHF. Nëse është e nevojshme për të nxitur mbrojtjet e trupit të shpenzuar rrezatim ultravjollcë gjakut (UFOK) dhe intravenoz rrezatim gjakut lazer (VLOK).

Indikacionet për trajtim në spital janë: dehje të rënda, një sasi e madhe e xhevairi, vendndodhjen e saj në fytyrë, prania e diabetit pacientit të pakompensuar të denjë të sëmundjeve të rënda.