CARDIOSCLEROSIS


  • Cardiosclerosis Klasifikimi
  • Format etiologjikë cardiosclerosis
  • Simptomat cardiosclerosis
  • Komplikimet cardiosclerosis
  • Diagnoza cardiosclerosis
  • Trajtimi i cardiosclerosis
  • Prognozë për cardiosclerosis
  • Cardiosclerosis Parandalimi

Kardio - patologji e muskulit të zemrës që karakterizohet nga përhapja e indit lidhor mbresë në miokardit, zëvendësimin e fibrave muskulore dhe valvulave deformim. Faqet e Zhvillimit cardiosclerosis është në faqen ku fibrave të miokardit, që përfshin hypertrophy parë kompensues, zgjerim të zemrës pastaj me zhvillimin e valvulare pamjaftueshmërisë relative. Infarkt është rezultat i përbashkët i arteriosklerozës të enëve koronare, sëmundje koronare të zemrës, miokardit origjina të ndryshme, myocardiodystrophy.

Zhvillim Cardiosclerosis në bazë të inflamacionit në miokardit mund të ndodhë në çdo moshë (duke përfshirë në fëmijëri dhe adoleshencë), kundër lezioneve vaskulare - kryesisht në pacientët e moshës së mesme dhe të vjetër.

Cardiosclerosis Klasifikimi


Ka dy forma morfologjike cardiosclerosis: fokale dhe difuze.

Në cardiosclerosis difuze është lëndim i njëtrajtshëm miokardi, zjarr dhe ind lidhës shpërndarë diffusely gjatë gjithë muskujve të zemrës. Infarkt Shperndare vërejtur në IBS.

Focal (ose rumen) cardiosclerosis karakterizohet nga formimi në të veçanta, të fushave të ndryshme miokardit madhësi mbresë. Zakonisht zhvillim fokale cardiosclerosis është për shkak të infarktit të miokardit, miokardit më pak.

Ndarë forma etiologjik cardiosclerosis është rezultat i sëmundjes primare, duke rezultuar në një zëvendësim mbresë e fibrave funksionale infarkt, aterosklerotike (për shkak të arteriosklerozës) postinfarction (si rezultat i infarkt miokardi), miokarditicheskiy (për shkak të reumatizma dhe miokardit); Forma të shihen rrallë tjera cardiosclerosis shoqerua me kequshqyerjen, lëndimet dhe sëmundjet e sulmit të dytë.

Format etiologjikë cardiosclerosis

Miokardytychnoho formë cardiosclerosis zhvilluar në vendin e vatrave inflamatore në miokardit. Cardiosclerosis miokardytychnyy Zhvillimin e lidhur me proceset e djersë dhe përhapja në stroma e miokardit, dhe shkatërrimin e qelizave të muskujve. Miokarditicheskiy cardiosclerosis karakterizuar nga një histori të sëmundjeve infektive dhe alergjike, foci kronike të infeksionit, zakonisht moshë të re e pacientëve. Ndryshimet Sipas EKG vërejtur karakterin e përhapur, më të theksuar në barkushe të drejtë, përcjelljeve dhe ritmit. Kufijtë zgjeruar në mënyrë uniforme zemër, tensioni i gjakut është normal ose zvogëluar. Shpesh zhvillimin e duhur dështim kronike ventrikular të qarkullimit të gjakut. Parametrat biokimike të gjakut zakonisht nuk ndryshon. Dëgjoni tone dobësuar të zemrës, ton theks III projektuar kulmin e zemrës.

Forma atherosclerotic cardiosclerosis është zakonisht një manifestim i sëmundjes së zgjatur ishemike të zemrës, e karakterizuar nga një rritje e ngadaltë dhe natyrës përhapur. Ndryshime nekrotike në miokardit zhvillohet si rezultat i degjenerim të ngadaltë, atrofi dhe vdekjen e fibrave individuale të shkaktuara nga hypoxia dhe çrregullime metabolike. Receptorët Vdekja shkakton një rënie në ndjeshmëri të miokardit me oksigjen dhe progresion të sëmundjes së arteries koronare. Manifestimet klinike mund të mbetet për një kohë të gjatë troç. Sapo cardiosclerosis duke përparuar, zhvillimin hypertrophy ventrikular të majtë, dështimit të zemrës pas efekte: palpitations, dyspnea, edemë periferike dhe efuzioni në zgavrën e zemrës, mushkërive dhe bark. Ndryshimet sklerotike në sinus bradycardia që çojnë në zhvillimin dhe proceset në valvulat Rumen, fibrave gilcë dhe muskujve papilare mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të fituara të zemrës, stenozë mitrale ose aortës, insuficienca valvulare. Dëgjim të zemrës dëgjoj dobësuar ton të lartë e projektuar, shushurimë systolic (sklerozë aortic valvul me - shumë i përafërt) në kulmin e zemrës dhe aortës. Ne zhvillimin e la dështimin ventrikular qarkullimit të gjakut, presionin e gjakut lart vlerat normale. Në cardiosclerosis aterosklerotike anomalitë përçueshmëri dhe aritmi të lindin nga blloqe e tipit të shkallë të ndryshme dhe sistemin zonat përçueshmëri, dridhje atrial dhe aritmisë. Research zbulon parametra biokimike të gjakut të përmirësuar të rritur nivelet e kolesterolit? -Lipoproteyidiv.

Forma Postinfarction cardiosclerosis zhvillon në fusha zëvendësim i fibrave të vdekur e muskujve dhe indeve mbresë lidhës është i vogël, apo karakter krupnoochagovy. Përsëritet dhëmbëza miokardit promovuar gjatësi të ndryshme dhe vendin, i izoluar apo të bashkohen me njëri-tjetrin. Postinfarction infarkt karakterizuar nga hypertrophy dhe zgjerimin e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës. Xhepat Cicatricial mund të shtrihet nën presion dhe të shkaktojë formimin e systolic aneurysm zemrës. Manifestimet klinike të postinfarction aterosklerotike cardiosclerosis mënyrë të ngjashme.

Një formë e rrallë e sëmundjes është cardiosclerosis primar shoqëruese për collagenoses, kongjenitale fibroelastoz etj

Simptomat cardiosclerosis

Simptomat klinike cardiosclerosis përcaktohet nga morfologjik dhe etiologjik formë prevalencën dhe lokalizimin e tij.

Fokale dhe përhapur kardio Moderuar shpesh ndodhin klinikisht asimptomatike, megjithatë, edhe mikroskopike sklerozë vendndodhjen vatra në sistemin zonat përçueshmëri ose në afërsi të sinus atrioventricular nyja mund të shkaktojë anomali të vazhdueshme përcjellja dhe arrhythmias ndryshme kardiake. Kryesorë manifestime të cardiosclerosis difuze janë simptomat e dështimit të zemrës dhe të miokardit shkelje funksion shtrëngohet. Më e madhe zona e indeve miokardit zëvendësime lidhës funksionale, më e lartë mundësia e zhvillimit të dështimit të zemrës, çrregullime përcjellja dhe arrhythmias.

Nëse fenomen është i dominuar nga përcjelljeve dhe ritmin, pacientët tregohet rrahje zemre rrahje zemre arritmike. Me zhvillimin e ngjarjeve të dështimit të zemrës shfaqet dyspnea, edemë, dhimbje të zemrës, ul durim për aktivitete fizike dhe kështu me radhë. D.

Infarkt ndodh me graduale për përparim dhe alternuara periudha lehtësimi relative që mund të zgjasë deri në disa vjet. Gjendja shëndetësore e pacientit është përcaktuar kryesisht nga zhvillimi i sëmundjes themelore (arteriosklerozës, reumatizmi, sulm në zemër) dhe mënyrën e jetesës.

Komplikimet cardiosclerosis

Prohressyruyusche infarkt mund të jetë i komplikuar nga dështimi congestive zemrës, zemrës formimin aneurysm, bllokadës atrioventricular, zhvillimin e ventricular paroksizmal takikardi, të cilat paraqesin një kërcënim serioz për jetën e pacientit. Këputje e murit aneurysm çojë në zemër tamponade zgavrën rreth zemrës.

Diagnoza cardiosclerosis

Kur kardiolog diagnoza cardiosclerosis merr parasysh historinë e mëparshëm (prania e atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, të miokardit kaluar, infarkt miokardi, reumatizma dhe kështu me radhë. F.), The stabilitet relativ të dështimit të zemrës (edemë, dyspnea, acrocyanosis), aritmisë (dridhje atrial, aritmia).

Diagnoza e specifikuar rezultatet EKG, të karakterizuara nga ndryshime të vazhdueshme, ehokardiografi, MRI kardiak.

Dallojnë formë cardiosclerosis nganjëherë është e vështirë, sidomos në mes aterosklerotike dhe miokardytychnoho. Duke formë aterosklerotike cardiosclerosis tregon praninë e sëmundjeve koronare arterie dhe hipertensionit, teste farmakologjike dhe veloerhometricheskoy, ndryshimet EKG. Diagnoza probabilitet miokardytychnyy cardiosclerosis më i lartë në çrregullime kardiake në pacientë të rinj, kundër ose pas sëmundjeve infektive, çrregullime të ritmit dhe përçueshmëri mungesë të lezioneve fokale në miokardit në një elektrokardiogramë.

Trajtimi i cardiosclerosis

Terapia me cardiosclerosis për qëllim eliminimin e sëmundjes themelore, të përmirësuar metabolizmin në miokardit, eliminimin e shenjave të dështimit të zemrës dhe çrregullimeve përçueshmëri dhe aritmisë.

Trajtimi i cardiosclerosis mbajtur diuretics, Vasodilators periferik, antiarrhythmics. Të gjithë pacientët me cardiosclerosis tregon kufizimet e aktivitetit fizik.

Në prani të një aneurizmave të zemrës mund të tregohet trajtim kirurgjikale në rëndë kryerjen - implantimin stimuluesi.

Prognozë për cardiosclerosis

Ndryshimi i pacientit dhe të performancës së tij në cardiosclerosis përcaktuar peshën dhe natyrën e manifestimit të sëmundjes. Nëse nuk cardiosclerosis ngarkuar me aritmisë kardiake dhe qarkullimit të gjakut atë për më të favorshme. Përkeqësohet prognozën e shfaqjes atrial dridhje, dështimi i qarkullimit të gjakut, aritmisë ventricular. Rrezik i konsiderueshëm për jetën e pacientit janë prania e një aneurizëm të zemrës, takikardi ventricular paroksizmal dhe bllok të plotë atrioventricular.

Cardiosclerosis Parandalimi

Për të parandaluar cardiosclerosis kërkon diagnoza e hershme, terapi të menjëhershëm dhe të miokardit aktive, pamjaftueshmëri koronare, arteriosklerozës.