Keratitis


  • Shkaqet e keratitit
  • Keratitis Klasifikimi
  • Simptomet e keratitit
  • Diagnoza Keratitis
  • Trajtimi Keratitis
  • Parashikimi dhe parandalimi i keratitit

Sëmundje inflamatore sy është patologji më e shpeshtë në oftalmologji. Ambienti më i madh i grupit ata përbëjnë konjuktivit (66,7%); lezione inflamatore të kornea - Keratitis ndodh në 5% të rasteve. Në zgavrën conjunctival e syrit është vazhdimisht i pranishëm microflora se edhe me dëmtime minimale të kornesë është e lehtë për inflamacion. Në gjysmën e rasteve të keratitit është rezultat i një rënie të vazhdueshme që kërkon përdorimin e teknikave microsurgical për restaurimin e pronave optike të kornea, dhe në disa raste për keratitit mund të çojë në verbëri të pakthyeshme. Zhvillimi i purulent Keratitis me ulcerat corneal në 8% të rasteve të shoqëruar nga humbja anatomike të syrit dhe 17% - kërkon enucleation të syrit për shkak të bezuspeshnostyu trajtim konservativ.

Shkaqet e keratitit

Numri më i madh i rasteve të keratitit shkak të një etiologji virale. Në 70% të rasteve janë agjentë dëshirore e simplex herpes dhe herpes zoster (herpes). Provokojnë zhvillimin e keratitit, veçanërisht tek fëmijët, mund edhe infeksion adenoviral, fruthi, li e dhenve.


Grupi tjetër i madh Keratitis deri lezione purulent të kornesë shkaktuar nga flora jospecifike bakteriale (Pneumococcus, Streptococcus, Staphylococcus, dyplokokkom, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella, Proteus) dhe tuberkulozi të veçantë Mycobacterium, salmonellozave, sifilizi, malaria, brucelozës, klamidia, gonorrea, difteria dhe kështu me radhë. d.

Keratitis të rënda të shkaktuara nga infeksioni amoebic - një Acanthamoeba bakter; Keratitis amebic shpesh ndodh në njerëzit që veshin lentet e kontaktit, dhe në afat të gjatë mund të përfundojnë me verbëri. Agjentet mikoznoho Keratitis (keratomykozah) është kërpudhave fuzarium, Aspergillus, Candida.

Keratitis mund të shërbejë manifestim lokal e reaksioneve alergjike në ethe hay, përdorimi i barnave të caktuara, infektimi parazitare, rrit ndjeshmërinë për ushqim apo polen. Lezione corneal imune-inflamator mund te ndodhin ne artriti reumatoid, artriti gunga, sindromi Sjogren dhe sëmundje të tjera. Me efektet dramatike të rrezatimit ultravjollcë në sy mund të zhvillojnë Photokeratitis.

Në shumicën e rasteve të keratitit paraprirë nga mekanike, kimike, lëndimeve termike të kornesë, duke përfshirë dëmtim të intraoperative corneal gjatë operacioneve të syrit. Ndonjëherë Keratitis zhvillohet si një komplikacion i lagophthalmos, sëmundjet inflamatore Century (blepharitis), mukoza membranës i syrit (konjuktivit), SAC lacrimal (dakriotsystytu) dhe kanalet lacrimal (kanalikulit), dhjamor gjëndra shekullit (meybomita). Një nga shkaqet e zakonshme e keratitit është Dështimi i magazinimit, dezinfektim dhe përdorimi i lenteve të kontaktit.

Ndër faktorët endogjene që kontribuojnë në zhvillimin e keratitit, lodhje izoluar, mungesa e vitaminave (A, B1, B2, C, etj), reduktohet çrregullim të përgjithshme dhe lokale imunitar reaktivitetin e metabolizmit (diabet, histori përdhes).

Ndryshimet Pathomorphological në keratitit të karakterizuara nga edemë dhe infiltrimin e indeve corneal. Depërtoj arsimuar leukocytes polinuklearnymy histiotsitamy, limfoide dhe plazma qeliza kanë madhësi të ndryshme, forma, ngjyra, kufijtë fuzzy. Nën lejen Keratitis corneal është neovaskulyaryzatsyya - shell rritje të sapo formuar enët e gjakut të konjuktiva, rrjeti petlystoy Rajonale ose të dy burimet. Nga njëra anë, ndihmon për të përmirësuar vaskularizim trofik indeve corneal dhe të përshpejtojë proceset e shërimit, nga ana tjetër - e enëve të reja të formuara në zapustevayut të ardhmen dhe për të zvogëluar transparencën e kornesë.

Në keratitit të rënda në zhvillim nekrozë, mikroabsceset, ulçerë corneal. Defekte ulcerative mëtejshme në plagët kornese, duke krijuar dhimbje (gyp).

Keratitis Klasifikimi

Keratitis klasifikuar sipas etiologji, kurs i inflamacionit, thellësi corneal plagë, pozita inflamator depërtoj karakteristika të mirë.

Varësisht nga thellësia e plagë të dalluar Keratitis sipërfaqësore dhe e thellë. Në një inflamacion sipërfaqësore Keratitis të përfshirë në 1/3 e trashësisë së kornesë (epiteli, stromal shtresa e lartë), me një keratitit të thellë - të gjitha stroma.

Lokalizimi Depërtojnë Keratitis janë qendrore (gjetja infiltrimin në fushën e nxënësit), paracentral (me rrip të depërtuar në projektimin e irisit) dhe periferik (infiltrimi në fushën e gjymtyrë, projektimi i irisit ciliar brezi përputhet). Çfarë është qendrore për të depërtuar mprehtësi më shumë vuajtje vizuale gjatë rrjedhës së keratitit dhe rezultatit të tij.

Për kriteret etiologjik Keratitis ndarë në exogenous dhe endogjen. Nga forma ekzogjene përfshijnë erozionin corneal, Keratitis trauma, bakteriale, virale, origjinën fungale, dhe Keratitis shkaktohet nga lezionet e qepallave, konjuktiva dhe gjëndra meybomievyh (meybomievyh Keratitis). Në mesin e keratitit endogjen infektive përfshijnë lezione korneale e tuberkulozit, sifilitik, malaria, etiologji brutseloznoho; alergjik, neurogjenik, dhe hipo-avitaminoznyh Keratitis. Keratitis endogjen i etiologji të panjohur përfshijnë Keratitis filamentoze gërryen korneale Ulçera, rosacea, Keratitis.

Simptomet e keratitit

Një manifestim i përbashkët, karakteristikë e të gjitha formave të sëmundjes, është duke zhvilluar Keratitis me sindrom corneal. Kjo shkakton dhimbje të mprehtë në sy, ditën apo intolerancës e dritë e ndritshme artificiale, sytë e përlotur, mbylljen e pavullnetshme e qepallave (refleks blepharospasm), vizionin e paqartë, ndjesi të trupit të huaj në shekullin, perikornealnaya kokërdhok injeksion.

Sindromi i kornesë në keratitit lidhur me stimulimin e mbaresa nervore ndijor formuar infiltrat corneal. Përveç kësaj, për shkak të reduktuar transparencës infiltrimit dhe famë të kornesë zhvillon trazim, sferoid e saj të thyer dhe ndjeshmëri. Në neurogjenik Keratitis ndjeshmëri kornesë dhe peshën e sindromës corneal reduktohet mjaft.

Në grumbulli i qelizave limfoide depërtoj bëhet ngjyrë ka filluar të thinjet, me mbizotërim të leukociteve ngjyra e saj kthehet verdhë (infiltrimit purulent). Nëse infiltrimi sipërfaqe Keratitis mund të shpërndajë pothuajse tërësisht. Në rastin e lezioneve të thella në vendin e formimit infiltrimit të intensitetit të ndryshme perde corneal, Cilat janë të ndryshme gradë snyzh mprehtësi vizuale.

Version i pafavorshëm i keratitit lidhur me formimin e ulçerës së kornesë. Më vonë, kur detashment i epiteliale Deskuamimi dhe fillimisht formuar erozionit sipërfaqësor corneal. Progresi i indeve epiteliale refuzim nekroza dhe të çojë në formimin e ulçerës së kornesë, që është lloj i defekt fund me baltë gri, mbuluar me exudate. Rezultati i keratitit corneal me inflamacion stomakut mund të jetë një pengesë, pastrim dhe epithelization ulcerat, dhëmbëza stroma, duke çuar në errësirë ​​corneal - katarakt formacion. Në raste të rënda të defektit ulcerative të thellë mund të hyrë në dhomën e përparme të syrit, duke shkaktuar formimin destsemetotsele - hernia destsemetovoy formacion ulçerë shell mëparshëm synechiae, zhvillim endoftalmita, glaukoma sekondare, të kataraktit komplikuar, pezmatim nervi optik.

Keratitis shpesh ndodhin ndërsa inflamacion i konjuktiva (keratoconjunctivitis), sclera (keratosklerit), choroid (keratouveit). Shpesh gjithashtu zhvillojnë iritis dhe iridocyclitis. Përfshirja purulent inflamacion të membranave sy të çojë në vdekjen e trupit.

Diagnoza Keratitis

Në diagnoza e keratitit është e rëndësishme transferuar marrëdhëniet e saj me sëmundje të përgjithshme, infeksionet virale dhe bakteriale, inflamacion të strukturave të tjera të syrit, microtraumas sy dhe t. D. Të jashtme të syve shqyrtim okulist fokusuar nga ashpërsia e sindromi i kornesë dhe ndryshimet lokale.

Metoda kryesor është diagnozë objektiv i biomicroscopy sy Keratitis, gjatë të cilit vlerësoi natyrën dhe madhësinë e lezioneve të kornea. Trashësi corneal matur nga ultrazërit apo pahimetriy optik. Për të vlerësuar thellësinë e plagë në keratitit corneal endoteliale është bërë dhe mikroskopi confocal corneal. Studimi i lakim të sipërfaqes së kornesë është bërë nëpërmjet një keratometry kompjuterik; Studimet e thyerjes - duke përdorur keratotopohrafiy. Për të përcaktuar turistik kornealny refleks për të provuar ndjeshmërinë e kornea ose esteziometriy.

Në mënyrë për të zbuluar erozionit dhe ulcerat të kornesë treguar instillyatsionnoy flyuorestseinovoy testeve të performancës. Kur aplikohet në kornea 1% zgjidhjen e flyuorestseina natriumi, sipërfaqe erozovanyy pikturuar në ngjyrë të gjelbër.

Roli i rëndësishëm për të përcaktuar taktikat terapeutike në duke luajtur Keratitis materiale bakteriologjike kulture nga fundi dhe skajet e ulcerat; scraping Citologjia e konjuktiva dhe kornesë epitelit; PCR, DFA, IFA-diagnostifikimi. Nëse e nevojshme, të mbajtur allergological, testet Tuberkulin dhe t. E.

Trajtimi Keratitis

Trajtimi duhet Keratitis është kryer nën mbikëqyrjen e një okulist në një spital të specializuar për 2-4 javë. Parimet e përgjithshme të farmakoterapinë keratitit përfshijnë trajtimin shkakësore lokale dhe sistemike duke përdorur antibacterial, antivirale, antifungal dhe droga të tjera.

Kur viral Keratitis për të shtypur infeksion zbuluar instalacioni aplikueshëm vendor të pirogenal interferon, Acyclovir; ointments hedhjen (tebrofenovoy, florenalevoy, bonaftonovoy, viruleks). Immunomodulators parenterale dhe administruara gojore (T-aktivin, timalin, Levamisol).

Keratitis bakteriale kërkojnë antibiotikët e dhënë ndjeshmëri patogjen atyre në formën e syrit bie, injeksione subconjunctival parabulbarno dhe, në raste të rënda - nga parenterale penicilinat, cefalosporinave, aminoglycosides, fluoroquinolones.

Trajtimi i keratitit tuberkulozi është kryer nën drejtimin e TB, TB duke përdorur kimioterapi. Në Keratitis emëruar antihistamines alergjike, administrimin subconjunctival dhe instalacioni i hormoneve. Në rastin e keratitit sifilitik ose gonorrheal treguar terapi të veçantë nën mbikëqyrjen e sëmundjeve veneriane.

Nëse Keratitis i etiologji të ndryshme për të parandaluar glaukoma mesme treguar midriatiki i ditës aplikimi (sulfate atropine, scopolamine), për të stimuluar epithelialization e defekteve corneal - futje pikë-pikë Vitasik, Taufon, masi Actovegin (SOLCOSERYL) dhe t D. Ulja vizual acuity përshkruar phonophoresis dhe elektroforeza. me enzime.

Ulcerat kornesë janë bazë për ndërhyrjet microsurgical: mikrodiatermokoahulyatsiy, lazerkoahulyatsyy, defekt krioapplikatsiy. Në rast të një rënie të mprehtë dhe për shkak mjegullnajë Rumen treguar procedurën Eksymerlazernaya e heqjes plagët sipërfaqësore apo keratoplasty. Me zhvillimin përkundër sfondit të Keratitis glaukoma sekondare treguar lazer ose trajtim kirurgjik të glaukoma. Në keratitit të rëndë mund të kërkojë enucleation e syrit.

Parashikimi dhe parandalimi i keratitit

Keratitis Exit dhe pasojat kryesisht varet nga etiologji e plagë, natyrën dhe vendndodhjen e infiltrimit të lidhur komplikacioneve. Në kohë dhe racional Keratitis terapi duke çuar në corneal infiltrates plotësisht rezorbimit ose formimin e perde të mushkërive cloud lloji. Me keratitit thellë, ulçerë corneal veçanërisht e komplikuar, si dhe paracentral dhe qendrore të depërtuar lokacionit zhvillimin e perde corneal shkallë të ashpërsisë që sillet.

Rezultati mund të jetë katarakt Keratitis, glaukoma sekondare, atrofi optike, atrofi e syrit dhe humbje të plotë të vizionit. Komplikimet septike veçanërisht të rrezikshme për jetën janë si trombozë të sinus shpella, orbitë celuliti, sepsë.

Parandalimi përfshin Keratitis sy lëndime parandalimin, zbulimin e hershëm dhe trajtimin e konjuktivit, blepharitis, dakriotsystytu, sëmundjet sistemike, infeksionet e zakonshme, alergji dhe kështu me radhë. P.