Pengimi zorrëve


  • Klasifikimi i pengimi zorrëve
  • Shkaqet e pengimit zorrëve
  • Simptomet e pengim zorrëve
  • Diagnoza e pengesave zorrëve
  • Trajtimi i pengimi zorrëve
  • Parashikimi dhe parandalimin e pengesave zorrëve

Pengimi zorrëve (pakalim i ileumit) nuk është formë e pavarur nosological; në Gastroenterologjise dhe Coloproctology ky kusht zhvillohet në një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Pengimi zorrëve është rreth 3,8% e të gjitha kushteve të emergjencës në kirurgji abdominale. Kur shqetësuar përmbajtja promovimi pengim intestinale (chyme) - semidigested ushqimin në masë nëpër traktin e tretjes.

Zorrëve pengim - një sindromë Polyetiological që mund të shkaktohet nga shumë arsye dhe në mënyra të ndryshme. Afatet dhe saktësia e diagnozës së pengesave zorrëve është vendimtare si rezultat i kësaj gjendje të rëndë.

Klasifikimi i pengimi zorrëve


Ka disa opsione për klasifikimin e pengimit të zorrëve, të përshtatshme për të mekanizmave të ndryshëm pathogenetic, klinike dhe anatomike. Në varësi të të gjithë këtyre faktorëve aplikon një qasje të diferencuar për trajtimin e bllokimit të zorrëve.

Për lirimin ARSYE morfofunktsionalnyhzmin:

1. obstruksioni dinamik intestinal, i cili nga ana e tij mund të jetë spastik dhe paraliza
2. pengim mekanik zorrëve, duke përfshirë forma:

  • stranhulyatsiyna (volvulus, shtypja uzloobrazovanye)
  • obstruktive (intraintestinalnaya, ekstraintestinalnye)
  • të përziera (pengim spaechnuyu, intussusception)

3. pengim vaskulare zorrëve, të shkaktuara nga infarkt zorrë.

Në kushtet e vendndodhjen e pengesa për kalimin e masës ushqimore dalluar mes pengim të lartë dhe të ulët të zorrëve (60-70%), pengim tolstokyshechnuyu (30-40%). Si nga shkalla e të qenët evident të dëmtuar të ndihmon tretjen e ushqimit traktit intestinal pengim mund të jetë i plotë ose i pjesshëm, sipas kursit klinik - akut, subakut dhe kronike. Deri në kohën e formimit të ndër-shtet çrregullime të zorrëve dallojnë pengim kongjenitale e zorrëve të lidhur me keqformime embrionale të zorrëve dhe të fituara pengim (sekondar), për shkak të arsyeve të tjera.

Në zhvillimin e pengimit akute të zorrëve të identifikojnë disa faza (fazat). Në të ashtuquajturën fazë "ileusnoho thërrasim", e cila zgjat nga 2 deri në 12-14 orë, dhimbje lokale dhe simptomat e barkut mbizotëruese. Çfarë ndryshon fazën e parë të fazës dehje zgjat 12-36 orë dhe karakterizohet nga "mendore mirëqenien" - cramping dhimbje ulje të intensitetit, lehtësimin peristaltikės zorrëve. Në të njëjtën kohë festohet gaze neothozhdenie, stol vonuar, bloating dhe asimetri të barkut. Në fund, pengimin e zorrëve fund-fazë, që vjen pas 36 orëve nga fillimi, duke zhvilluar çrregullim të rëndë të hemodinamikën dhe peritonit.

Shkaqet e pengimit zorrëve

Zhvillimi i formave të ndryshme të pengimit të zorrëve për shkak të shkaqeve të tyre. Po, pakalim i ileumit spastik zhvillon për shkak të refleks vrull e zorrë, të cilat mund të shkaktohen nga stimulimi mekanike dhe bolevogo me infektimi parazitare, organet e huaja të zorrëve, bruises dhe hematomas bark, pancreatitis akute, nephrolithiasis dhe dhimbje barku i veshkave, dhimbje barku në tëmth, pneumoni basal, empyema, HEMO pneumatoraks, thyerje brinjë, infarkt akut miokardi dhe kushtet e tjera patologjike. Përveç kësaj, zhvillimi i ileus dinamike pavullnetshëm mund të jetë për shkak të sëmundjeve organike dhe funksionale të sistemit nervor (trauma CCT, lëndime kurrizore, goditje ishemike, etj) dhe çrregullime distsirkulyatornymy (trombozë dhe emboli mezenterike enët, dizenteri, vasculitis) , semundja Hirschsprung s.

Duke ileus paralizuar rezulton parezë zorrëve dhe paralizë që mund të zhvillohen si rezultat i peritonit, operacioni në bark, hemoperitoniuma, helmim morfinë, kripërat e metaleve të rënda, helmimit të ushqimit dhe t. E.

Kur lloje të ndryshme të pengesave mekanike zorrëve është një pengesë mekanike për promovimin e masës ushqimore. Pakalim i ileumit obstruksioniste mund të shkaktohet nga gurë fekal, concretions biliare, Bezoar, vile krimbat; kanceret zorrë vnutriprosvetnym, trupi i huaj; sdaleniem tumoret e zorrëve jashtë e barkut, legen, veshkat.

Stranhulyatsiyna pakalim i ileumit karakterizohet jo vetëm nga ngjeshja e lumen të zorrëve, por enët mezenterike compression, të cilat mund të vëzhgohen në hernia telashe, volvulus, intussusception, vuzloutvorennyam - perehlestyvaniy dhe gjarpërues e nderlidhura sythe zorrë. Zhvillimi i këtyre çrregullimeve mund të jetë për shkak të pranisë së ripples të gjatë ulçerë, bandat mbresë, mbështjelljes mes sythe të përkrahës i zorrëve; humbje e papritur peshe, agjërimi i zgjatur, e ndjekur nga overeating; rritje e papritur në presionin brenda barkut.

Shkaku i ileus vaskulare vepron akute mbyllje mezenterike enëve të gjakut për shkak të trombozë dhe emboli mezenterike arterieve dhe venave.

Në zemër të pengimit të lindur zorrëve zakonisht janë anomalitë e tub zorrëve (dyfishuar atresia, diverticulum mekkelov, etj).

Simptomet e pengim zorrëve

Pavarësisht nga lloji dhe niveli i pengimi zorrëve është një sindrom dhimbje, të vjella, fron i vonuar dhe gazit neothozhdenie.

Dhimbje të stomakut cramping janë natyra e padurueshme. Gjatë përleshjeve, që përkon me valë perystaltycheskoy fytyrë të shtrembëruar me pacientët e dhimbje, ai rënkon, merr pozitë shumë të detyruar (squatting, Bozeman). Në kulmin e simptomave sulm dhimbje e shokut: zbehtë lëkurën, djersën ftohtë, hipotension, takikardi. Zbutur dhimbje mund të jetë shenjë shumë delikate që tregon nekrozë zorrëve dhe humbjen e mbaresa nervore. Pas qetësi mendore, në ditën e dytë të zhvillimit të hershëm të pengimit të zorrëve, peritonit pashmangshme lind.

Një tjetër tipar karakteristik i pengesave zorrëve, është e të vjella. Të vjella veçanërisht të bollshme dhe të përsëritur se nuk do të sjellë lehtësim, ndërsa në zhvillim pengim zorrëve. Të vjella pari që përmban mbetjet e ushqimit, atëherë biliare, në periudhën e mëvonshme - përmbajtjen e zorrëve (vjella fekal) me një erë të prishur. Në të ulët të vjella pengim zorrëve zakonisht përsëritet 1-2 herë.

Një simptomë tipike e pengimit të ulët e zorrëve është e vonuar stol dhe shkarkimin e gazit. Ekzaminimi Digital zorrës së trashë zbulon asnjë stol në zorrën e trashë, shishe gjata pauze muskul unazor. Në zorrë të lartë të vogël vonesë karrige pengim nuk mund të jenë; zbrazje zorrë nyzlezhaschyh ndodh vetëm ose pas klizmë.

Kur vëren zorrëve pengesave ënjtje dhe asimetri e barkut, të dukshme përmes peristaltikës sy.

Diagnoza e pengesave zorrëve

Për perkusion të barkut në pacientët me pengimin e zorrëve përcaktohet tympanitis hije metalike (simptomë Kivulya) dhe blunting tingull trokitje. Dëgjim zbulohet në fazën e hershme të rritjes së peristaltikës zorrëve, "splashing" në fazën e fund - dobësimi i peristaltikës, zhurma e pikave në rënie. Kur i prekshëm zorrëve pengim shtrirë lak e zorrëve (simptomë Val) në fazat e mëvonshme - ngurtësi e murit të barkut.

Rëndësia e rëndësishme diagnostike e studimit zorrës së trashë dhe vaginale, të cilat mund të gjenden rektum mbyllje, tumoret e legenit. Prania Objektiviteti i pengesave zorrëve konfirmuar gjatë studimeve instrumentale.

Në radiographs thjeshtë definohet harqe karakteristikë e zorrëve (gaz zorrë fryrë me nivelet fluide) Kloybera tas (ndriçimi shpirtëror kube në vijën e nivelit horizontal), simptomë pupla (praninë e striations tërthor zorrëve).

X-rreze studim të traktit gastrointestinal është përdorur në raste të rënda diagnostikues. Varësi nivelin e pengimit zorrëve mund të përdoret X-rreze barium kalimin përmes zorrët ose irrigoscopy.

Colonoscopy lejon për të inspektuar dy pika skajor, pengim zorrë të identifikojë shkakun dhe në disa raste - për të lejuar efektet e pengesave akute të zorrëve.

Ultratinguj pengim abdomen zorrëve është i vështirë për shkak të zorrëve të rënda pnevmatyzatsyy, por në disa raste studimi ndihmon në identifikimin e tumoreve apo infiltrime inflamatore.

Në diagnozën e pengesave akute të zorrëve duhet të dallohet nga akute apendiksit ulçerë gastrike dhe i shpuar 12 ulçerë duodenale, cholecystitis dhe pancreatitis akute, dhimbje barku i veshkave, shtatzënisë ektopike.

Trajtimi i pengimi zorrëve

Kur dyshohet pengim intestinale mbahen në spital urgjent të pacientit në spital kirurgjik. Për të parë Mjek rreptësisht të ndaluara vë klizmë prezanton qetësues, ju lutem, duke marrë laxatives, të kryer Lavage stomakut.

Në mungesë të peritonit në spital sjelljes decompression e traktit gastrointestinal me aspiratën e përmbajtjes gastrointestinale nëpërmjet një tub i hollë nasogastric dhe kromi formulimin klizmë. Në dhimbje të forta cramping dhe peristaltikës hyrë agjentë antispasmodic (atropine, platifillin, jo-kapanoneve), zorrët parezë - zorrëve lëvizshmëri stimulimin drogë (Neostigmine) mban bllokadën perirenal novokaina. Në mënyrë për të korrigjuar bilanci fluide dhe electrolyte caktua zgjidhje intravenoz kripur.

Nëse pakalim i ileumit masat e marra nuk është e lejuar, ju duhet të mendoni për ileus mekanike që kërkon kirurgji urgjente. Operacioni pengim zorrëve për qëllim eliminimin pengim mekanike, heqje zorrë zona të paqëndrueshme, për të parandaluar përsëritjen e shkeljeve qenët i qartë.

Kur pengim të zorrëve të vogla mund të kryhet operim të zorrëve të vogla nga imponimi ose enteroenteroanastomoza enterokoloanastomoza; deinvahinatsiyu, sythe promovimi gjarpërues e zorrëve, autopsi e mbështjelljes dhe t. e. Kur pengim zorrëve të shkaktuara nga një tumor i zorrës së trashë, të mbajtur hemikolonektomiya dhe imponuar colostomy përkohshëm. Kur kanceri kolorektal paoperueshëm mbivendosur anashkalojë, zhvillimin e peritonit kryer transverzostomyya.

Rimbursimi i kryer Postoperatively BCC, detoxification, terapi antibacterial, proteina trupi dhe electrolyte ekuilibër, stimulimi i lëvizshmëri zorrëve.

Parashikimi dhe parandalimin e pengesave zorrëve

Pengim Moti zorrëve varet fillim dhe në plotësinë e trajtimit. Rezultati i kundërt ndodh në pengim më vonë të njohur zorrëve në pacientët të brishtë dhe të moshuar me tumore paoperueshëm. Shqiptuar adhesions në përsëritje bark të mundshëm të pengimit zorrëve.

Parandalimi i pengimi zorrëve përfshijnë ekzaminimin në kohë dhe heqjen e tumoreve të zorrëve, parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, eliminimin e infektimi parazitare, dietë e duhur, duke shmangur lëndimet dhe t. E. Për pengim të dyshuar zorrëve duhet qasje të menjëhershme në një mjek.