Fruth


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza leh
  • Simptomat leh
  • Komplikimet leh
  • Diagnoza leh
  • Trajtimi leh
  • Moti në lëvore
  • Leh Parandalimi

Cyrus referohet sëmundje akute virale infektive të karakterizuar nga një kombinim simptomat kataral me skuqje të lëkurës të veçantë.

Karakteristikat e patogjen

ARN lëvore Virus, i takon gjini Morbillivirus. Në një mjedis të paqëndrueshëm, çaktivizohet në tharje, ekspozimi në rrezet e diellit, rrezatimi ultravjollcë, me ngrohje në 50 ° C. Virusi është në gjendje të të ruhen në temperaturë dhome për 1-2 ditë në ftohës (optimale temperaturës për ruajtjen e realizueshmërisë së nga -15 në -20 ° C) mbetet aktiv për disa javë.


Rezervuar dhe burim i infeksionit është një njeri i sëmurë. Infeksion Bold fillon në 1-2 ditët e fundit të inkubacionit, gjithë periudhës prodromal dhe zgjat për 4 ditë skuqjen e periudhës. Në disa raste, një ngjitës i vonuar deri 10 ditë pas paraqitjes së ekzantemë. Transportuesit asimptomatike lëvore janë vërejtur.

Virusi transmetohet me anë ajrore pikat mekanizëm leh. Pacienti identifikon patogjen në mjedis gjatë kollitjes, teshtitjes, vetëm kur exhaling ajrit dhe bisedë. Pezullimi u shpërndanë nga tokom kryer nga hapësira ajrore. Duke pasur parasysh rezistencën e dobët të virusit apo të ujit transmetimit të përjashtuar. Kur fruthi infeksion i grave shtatzëna mund transplacental transmetimit.

Njerëzit janë tepër të ndjeshëm ndaj leh, pas transferimit të mbajtur imunitetin zënë jetës. Zakonisht sëmundja shfaqet në fruthit fëmijërisë në të rriturit është i rrallë dhe ndodh në mënyrë të konsiderueshme më të vështirë. Incidenca Peak ndodh në periudhën e dimrit-pranverë, numrin minimal të rasteve të regjistruara në gusht dhe shtator.

Incidenca e fruthit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme në vitet e fundit, pavarësisht nga një vaksinim rutinë.

Patogjeneza leh

Virus është futur në trup nëpërmjet mukozës të traktit respirator sipërme, riprodhohet në qelizat e epitelit tyre sipërfaqes dhe përhapet nëpërmjet trupit me gjak akumulon në strukturat retikuloendotelial sistemit.

Virusi ka një tropizmin për kore mbulon indet (lëkurë, konjuktiva, mukozës së kavitetit oral dhe rrugëve të frymëmarrjes). Në raste të rralla, virusi mund të ndikohet në zhvillimin e trurit të encefalit lopë. Epiteli virus prekur e sistemit të mukozës respiratore nganjëherë pëson nekrozë, duke hapur qasje në infeksion bakterial. Mendohet se agjenti është në gjendje të leh ruajtur gjatë në trup, duke shkaktuar një infeksion ngadalshëm, çon në shfaqjen e sëmundjeve sistemike (skleroderma, sistemik lupus eritematosus, sklerozë e shumëfishtë, etj).

Simptomat leh

Periudha e inkubacionit zgjat 1-2 javë lëvore, në rastin e futjes së Ig zgjatur për 3-4 javë. Tipike për leh vjen nga një sërë tri faza: Bluetongue, nxituar dhe pushimi pas mjekimit.

Periudha kataral fillon me rritjen e temperaturës dhe shenja të dehjes. Ethet mund të arrijnë numra shumë të larta, pacientët ankohen për dhimbje koke intensive, pagjumësi, ethe, dobësi të shënuar. Në fëmijët, simptomat e dehjes zbutur në masë të madhe.

Mes sindromi dehje, në ditët e para ka një kollë e thatë, ka mucopurulent rhinorrhea, konjuktivit (të shoqëruar me intensive shekullit edema) me shkarkimin purulent, fotofobi.

Fëmijët shprehën të ngjeshur fyt, pasmë kokërr faringut mur, fytyrë fryrë. Në të rriturit simptoma kataral më pak e theksuar, por nuk mund të jetë një lymphadenitis rajonal (prekur kryesisht e nyjeve limfatike të qafës së mitrës). Dëgjim të mushkërive frymëmarrjes vështirë dhe shënime të thatë wheezing. Ndonjëherë shoqërohet me një dobësim të aktivitetit të zorrëve sëmundjes, simptomat pesimist (nauze, të vjella, urth, belching).

Vala e parë e etheve është zakonisht 3-5 ditë, pasi që temperatura e trupit bie. Ditën tjetër përsëri është rritja e temperaturës dhe një rritje e dehjes dhe kataral fenomeneve, dhe mukoza e cheeks shënuar spote Filatova-Koplik-Velsk - specifik kore klinik shenjë.

Njollat ​​janë të vendosura në sipërfaqen e brendshme të cheeks kundër molars vogla (ndonjëherë të kalojë në mukozën e mishit të dhëmbëve), janë ngritur pak mbi zonat e bardha janë të rrethuar nga një rrip i hollë prej mukozës hyperemic (lloj "bollgur"). Në mënyrë tipike, njolla Këto njolla zhduken në të rriturit mund të ruhen në periudhën e parë të ditëve të nxituar. Në të njëjtën kohë ose më herët se sa spote Koplik, Filatov-Velsk, qielli butë dhe pjesërisht të ngurta duket enantema, e cila është një njollë e kuqe në një parregullt pinhead. Pas 1-2 ditësh ata të bashkohen dhe të pushojë të dal në sfondin e bllokimet e përgjithshëm të mukozës.

Periudha Duration kataral është 3-5 ditë në fëmijët dhe të rriturit rreth një javë. Pastaj vjen njolla.

Rash në koren e parë e formuar në lëkurë e kokës dhe prapa veshëve, të aplikojnë për ballë dhe qafë. Dita e dytë e skuqje të lëkurës që mbulon bust dhe supet. Në ditën e tretë njolla mbulon gjymtyrët dhe fillon të zbehet në fytyrë. Ky rend lezione karakteristike e lëvore është një shenjë e rëndësishme e diagnozës diferenciale.

I nxituar Koreva është e ndritshme ekzantemë njolla-papular prirur për formimin e grupeve intervale kaçurrel ikjes lëkurën pandryshuar. Rash në të rriturit është më e theksuar sesa në fëmijët me karakter të rëndë hemorragjike mund të marrë.

Në periudhën e lezioneve rrit simptomat kataral dhe ethe, rritjet e dehjes.

Periudha e shërimit ndodh brenda 7-10 ditëve pas fillimi (të rritur me gjatësi leh më shumë), simptomat klinike largohem, temperaturën e trupit normal, lezione regres (njëjtë Renditja e tyre), duke lënë një fushat të lehta kafe të rritur pigmentim zhduken në 5 - 7 ditë. Në vend të pigmentim qëndron lëkurë pityriasis (sidomos në fytyrë).

Në periudhën e convalescence është një rënie në faktorët imun të mbrojtur trupin.

Fruthi Mitihirovannaya është një formë atipike klinike e infeksionit që ndodh në individë në mënyrë pasive ose aktive të imunizuar apo fruthit mëparshme perebolevshym. Ajo përmban një më të gjatë periudhë inkubacioni, slabkovyrazheniy apo simptoma mungojnë të dehjes dhe simptomat shkurtuar periudhë kataral. Nuk është tipik i nxituar leh, por i nxituar mund të shfaqet dikur në të gjitha pjesët e trupit ose në të kundërt (nga ngjitje gjymtyrë për ballë) rend. Shumica spote nuk janë Filatov-Koplik-Belsky.

Një formë tjetër e fruthit atipike është abortifacient - të fillojë ajo është e njëjtë si në rastet normale, por pas 1-2 ditësh simptomat largohem, puçrra përhapet në fytyrë dhe në trup, atëherë regresses. Ethet në formë të dështuar zakonisht ndodh vetëm në ditën e parë të nxituar.

Ndonjëherë duke përdorur metoda serologjike janë formë subklinikisht kore.

Komplikimet leh

Fruthi është e komplikuar shpesh nga pneumonia sekondare bakteriale. Në fëmijët e vegjël ka inflamacion të laring (pezmatim i fytit) dhe bronke (bronkit), ndonjëherë të çojë në zhvillimin e imët guri rreme, kërcënuese asfiksisë.

Ndonjëherë ka stomatiti.

Në fruthit të rritur mund të nxisin meningjitin dhe Meningoencefaliti, dhe polyneuritis. Një rralla por shumë e rrezikshme komplikacion - encefalit Cow.

Aktualisht, ka një teori e zhvillimin e sëmundjeve autoimune, sipas cila lëvore virus mund të përfshirë në patogjenezë e këtyre kushteve.

Diagnoza leh

Diagnoza kore me sukses në bazë të manifestimeve klinike. Gjakut komplet tregon një model karakteristike të infeksionit viral: Limfocitoza kundër një sfond të leukopenia moderuar (ose të bardhë koncentrim të qelizave të gjakut është brenda kufijve normale), plazmotsitoz, ngritur ESR. Të rriturit mund të shënojë një përqendrim më të ulët të neutrofileve dhe limfociteve dhe eozinofileve mungesë.

Rezultatet e studimeve të veçanta bakteriologjike dhe serologjike (rrallë të aplikueshme në praktikën klinike) janë retrospektive në natyrë.

Për pneumoni të dyshuar duhet të zhvillojnë radiografi të mushkërive. Me zhvillimin e komplikacioneve neurologjike e pacientit fruthit tregon një konsultimi neurolog, rheoencephalography, trurin EEG. Për diagnozën e meningjit mund të tregohet çaj mesit.

Trajtimi leh

Cyrus trajtohen si pacientët e jashtëm, hospitalizuar pacientët me kurs të rëndë të komplikuar apo treguesve epidemiologjike.

Pjesa tjetër krevat është caktuar për të gjithë periudhën e plot tension. Terapi mjaft efektive shkakor nuk është i zhvilluar aktualisht, trajtimi është lehtësim simptomatike dhe parandalimin e komplikimeve. Si një masë që të zvogëlojë helmim gjaku rekomandojmë pirë shumë lëngje. Aktivitetet intensive detoxification kryhen në rastet e natyrisht shumë i rëndë.

Pacientët duhet të respektojë gojën e higjienës dhe sytë, mos shoh me inat. Si terapi pathogenetic dhe simptomatike është bërë obligim antihistamines, antipyretics, vitamina dhe adaptogens. Në fazat e hershme të sëmundjes përmirëson ndjeshëm në rrjedhën e marrjes interferon. Nëse kërcënimin e infeksionit sekondar, përshkruajnë antibiotikët gjerë spektrit. Cow encefalit kërkon emërimin e dozave të larta të kryetarit të mirë të kujdesit intensiv prednisolon.

Moti në lëvore

Fruthi pakomplikuar ndodh zakonisht përfundon në shërim të plotë, defektet kozmetike pas shpërthim mbetet. Moti i pafavorshëm mund të jetë një rast i lopës encefalit.

Leh Parandalimi

Kore specifik profilaksi është ZHKV e planifikuar e vaksinimit (fruthi jetojnë vaksinës). E para vaksinimit prodhojnë fëmijë 12-15 muaj revaktsynatsyyamy kryer në 6 vjet. Izolimi i pacientëve të zgjat deri në 10 ditë, duke kufizuar kontaktet me në voshtër nuk lënduar fëmijëve - deri në 21 ditë nga fillimi.