Gjëndër kist Bartholin-së


  • Shkaqet e gjëndër kist Bartholin-së
  • Simptomet e Bartholin gjëndër kist
  • Bartholin diagnozë gjëndër kist
  • Bartholin gjëndër kist Mjekimi
  • Parandalimi i gjëndër formimit Bartholin s kist

Bartholin-së gjëndra - çiftëzohet gjëndra holl e vendosur thellë në labia në hyrje të vaginës. Funksioni kryesor i gjëndrave Bartholin është që të sigurojë një shërbëtor zymtë gri të fshehtë për të sherbet vulvë mucous gjatë eksitim seksual. Bartholin Madhësia gjëndër është më pak se 0,5 cm; Heqja e gjëndrra sekretuese që shkojnë në kanalet këtu nxjerrës se hapur nga portikun e vaginës.

Me pengim të pjesshëm ose të plotë të sekretimit rrjedhje ductless sekretuar ndalesa gjëndër dhe ajo fillon të grumbullohen në lumen kanal obturirovannoho, zgjas atë dhe duke formuar një kist Bartholin gjëndër. Kist Bartholin formimi gjëndër tumor të duket si buzët gjenitale 3-5-8 madhësinë cm. Në kushte të pafavorshme (infeksion sekondar, imunitetit të dobësuar) është kist suppurating me zhvillimin gjëndër abscesi Bartholin-së.

Shkaqet e gjëndër kist Bartholin-së


Bartholin formimi gjëndër kist zakonisht ndodh me rrjedhjet kronike bartolynyta - inflamacion i gjëndrës vestibular dhe tub saj. Inflamacion i kancerit mund të shoqërohet me IST (gonorre, Trichomoniasis, mycoplasmosis, candidiasis, ureaplasmosis, klamidia, etj), duke hyrë kancerit indet patogjene oportune jospecifik (Staphylococcus, Escherichia coli, streptokokët) dhe rënie të përgjithshme në rezistencën e organizmit.

Infeksioni shpesh promovon indet e kancerit Dështimi higjienën intime, lëndime të lëkurës gjatë depilim bikini të thellë, acarim mekanike të organeve gjenitale të brendshme të shtrënguar dhe t E. hematogjene rrugë e infeksionit vërejtur në prani të vatrave të inflamacionit kronik në trup -. Grykët, kariesit, haymorovi, pielonefrit dhe të tjerët

Ndonjëherë bartolynyta i Bartholin kist gjëndër apo aborti paraprak kirurgjikale dhe ndërhyrje të tjera gjinekologjike dhe manipulimit. Shpesh arsim ose gjëndër rritje kist pacient Bartholin-së lidhur me marrëdhënie seksuale të kohëve të fundit, sepse sekrecionet e saj proces gjëndër prodhuar numrin më të madh.

Simptomet e Bartholin gjëndër kist

Bartholin-së gjëndër kist pakomplikuar është rrumbullakuar, pothuajse pa dhimbje ënjtje në segmentin më të ulët të buzëve Labia. Madhësia gjëndër Bartholin s kist mund të ndryshojë madhësinë e një mjegull të vezëve Husin. Arsimi i vogël asimptomatike dhe mund të zbulohen gjatë ekzaminimit rutinor gjinekologu. Nëse përhapja Bartholin-së gjëndër kist e madhësi të konsiderueshme janë shënuar siklet gjatë lëvizjes, dhimbje gjatë raportit seksual.

Në qelbëzim gjëndër kist dhe abscesi formimi Bartholin duket temperaturën febrile (38-39 ° C), dehje, një përkeqësim të mprehtë të shëndetit. Shënuar në nivel lokal rritje në madhësinë e arsimit në 10-12 cm, një ndjenjë e plotësi dhe dhimbje të mprehtë ngrirë në perineum. Çdo lëvizje (në këmbë, ulur, etj) rrisin dhimbjen. Bartholin abscesi kanceri mund të hapur deri spontanisht lirimin e jashtme të plehut organik. Sepse Bartholin abscesi gjëndër kist shpesh i lidhur me infeksionet seksuale, mund të ketë simptoma klinike të trashje, uretritin endoservicitis (ënjtje dhe skuqje të mukozës, kruajtje, të bardhë).

Bartholin diagnozë gjëndër kist

Në pacientët me gjëndër kist ekzaminim gjinekologjik Bartholin-së përcaktohet ënjtje e njëanshme e buzëve seksuale hendekun asimetri gjinore. Nëse kist Bartholin gjëndër nuk është e ngazëllyer, lëkurë mbi të mban ngjyrosur normale. Prekje gjinekolog përcakton një të trashë buzët Labia pak formimin e dhimbshme cistike e konsistencës elastike. Nëse një abscesi Bartholin gjëndër zbuloi butësi, ënjtje, skuqje indet luhatje, ndonjëherë - rrjedhje qelbi.

Ekzaminim mikroskopik të egra dhe mbjellëse bakteriologjike mund të zbulojë agjentëve microbial shkaktuar bartolynyta dhe cysts Bartholin gjëndër. Në disa raste, zhvilloi një anketë mbi patogjenëve të infeksioneve seksualisht të transmetueshme nga ELISA dhe PCR.

Bartholin gjëndër kist Mjekimi

Për të trajtuar kist i vogël dhe asimptomatike Bartholin gjëndër tregon një rreptë jo-ekzistente. Shpesh në gjinekologji për të hequr ato në do të angazhohet pacientin në lidhje me relapsing bespokoyaschym kurs apo defekt kozmetike.

Duke rritur cysts gjëndër Bartholin dhe ndjesi të pakëndshme tregon taktikat kirurgjikale që synojnë rivendosjen rrjedhjen e përmbajtjes nga kanceri.

Një hapje e thjeshtë dhe zbrazjes Bartholin gjëndër kist zgavër, zakonisht nuk është e mjaftueshme në këtë rast disa herë pothuajse gjithmonë kist rikthim. Kjo është për shkak se indet dissected përsëri dhe rrinë së bashku në rrugën për rrjedhjen e gjëndrra sekretuese. Pra gjinekologjik operative përdor metoda te formuar nje tub ri nxjerrës e gjendrës.

Trajtim tradicional për mbajtjen e Arsimit eve Bartholin kist është marsupializatsiya kancer - seksion zgavër evakuimit sekrecione akumuluara paraqitjen muret kist në skajet e plagës me formimin e një gojë të ri ductless. Cysts Marsupializatsiya mund të ruajë dhe gjëndër shumë Bartholin dhe funksionin e saj.

Sa për metodën e re është gjëndër trajtim kist Bartholin duke përdorur fjalë-kateter. Për shkak të vogël prerje (3-5 mm) më sipër pol evakuuar përmbajtjen e arsimit dhe sanifying cysts zgavër; pastaj vendosur kateter saj të hollë silikoni për të fryj një tullumbace të vogël në fund. Word-kateter lënë në zgavrën kist për 4-5 javë, gjatë të cilave ekziston formimi dhe epithelization ductless i ri. Pas heqjes së mur i kateterit kanal fjalë-pin nuk eshte shkrire me njëri tjetrin.

Nëse kist Bartholin gjëndër është gjetur në pacientit në procesin e shtatzënisë, kryhet aspiratë gjilpërë të përmbajtjes së saj.

Për fat të keq, as marsupializatsiya ose fjalë-vendosjen kateteri garanci e kist kancerit përsëritje Bartholin-së. Në vrima e përsëritura pin bllokim kryer hysterectomy - heqjen e kist Bartholin gjëndër me gjëndrën e qumështit. Nëse kist suppurating Bartholin gjëndër abscesi prerje është kryer dhe kullimit saj.

Në periudhën postoperative është fizioterapi kryhet (UHF, magnetike, UV) trajtim zbuluar infeksionet seksuale, imun.

Parandalimi i gjëndër formimit Bartholin s kist

Masat e cysts gjëndër parandalimi Bartholin përfshijnë forcimin e sistemit imunitar, trajtimi në kohë i infeksioneve kronike gjenitale dhe extragenital, harmoni intime higjienës, marrëdhënie rastësor përjashtimit seksuale.