Becker Kist


  • Anatomi
  • Shkaqet e cysts Becker
  • Simptomet e cysts Becker
  • Komplikimet e cysts Becker
  • Diagnoza e cysts Becker
  • Trajtimi i cysts Becker

Becker Kist (emra të tjerë - hernia popliteal fossa, bursit fossa popliteal) - zgjatje në fossa popliteal, e cila është formuar si rezultat i inflamacionit në gju të përbashkët.

Anatomi

Çdo njeri i dytë në pjesën e prapme të gju të përbashkët, mes tendons dhe muskujt viç polupereponchatoy është mezhsuhozhilnaya qese mucous që është një variant i strukturës normale anatomike. Kur inflamacion në lëngun e përbashkët gju akumulon, e cila përmes çarje të hollë mund të depërtojnë qese mezhsuhozhilnuyu. Si rezultat, rritjet qese në madhësi, dhimbje dhe kufizimin e lëvizjes së gju.


Shkaqet e cysts Becker

Kist Popliteal Becker formuar nga këmbimeve-distrofike (p.sh., sëmundje dhe ndryshimet post-traumatike menisk) dhe inflamacion (artriti reumatoid, etj) sëmundjet.

Simptomet e cysts Becker

Në fazat e hershme të kist Becker asimptomatik ose të shoqëruar me siklet dobët. Me rritje të mëtejshme të kist fillon të shtrydh nerva aty pranë, duke shkaktuar dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në këmbë dhe ndërhyrë me pacientin plotësisht përkul gju të përbashkët.

Në ekzaminim është nganjëherë formimi i dukshëm tumor në fossa popliteal. Në prekjen e një cist Becker elastik dhe i dendur. Ajo është e shoqëruar me një ëmbëlsi të dobët prekje.

Komplikimet e cysts Becker

Kur ju thyejnë lëngun kist nga çanta Becker suhozhylnoy depërton muskujt, duke u bërë shkaku i dhimbje dhe ënjtje në pjesën e prapme të këmbës. Në disa raste, kist compressing venat e këmbë të ulët Becker, duke çuar në stanjacion e gjakut të phlebitis dhe formimin trombo. Dukej mpiksje mund të migrojnë në mushkëri dhe të shkaktojë një jetë të ndërlikim kërcënues të pacientëve - emboli pulmonare.

Në raste të rralla, cysts presion mbi muskujt, enët e gjakut dhe nervat që shkaktojnë sindromin compression - një shkelje bruto e metabolizmit në kockave dhe indeve të buta, duke çuar në zhvillimin e nekroza dhe osteomielit.

Diagnoza e cysts Becker

Diagnoza e cysts Becker ekspozuar traumatologist ortoped ose në bazë të ankesave të pacientit, foto karakteristike klinike dhe rezultatet e studimeve të tjera. Për të konfirmuar diagnozën ultratinguj dhe MRI e gju të përbashkët. Në raste të vështira për të diagnostikuar apo operacionet e planifikimit janë kryer në gju Arthroscopy.

Trajtimi i cysts Becker

Departamenti i Ortopedi dhe Traumatologjisë trajtimit të mundshme kirurgjikale dhe konservatore të cysts Becker.

Terapi konservative është të çaj kist Becker për të hequr lëngun inflamator dhe hyrjen e mëvonshme në kortikosteroideve nga çanta zgavër mezhsuhozhilnoy (p.sh. - hydrocortisone). Trajton paralele sëmundje themelor i përbashkët gju (terapi reumatoid artrit, heqjen e menisk dëmtuar, etj).

Trajtimi kirurgjik i cysts Becker treguar në ekzistencën e tij të gjatë, përmasave të mëdha, ngjeshja e nerva, enët e gjakut dhe të indeve të buta, duke kufizuar përkulje gju dhe dështimi i terapisë konservatore.

Operacioni është kryer nën anestezi lokale. Mbi zgjatje e bën një prerje të vogël, kockave Becker izoluar, vendin e çanta suhozhylnoy gju të përbashkët dhe kravatë thur, dhe pastaj hiqni cist.

Në vitet e fundit, për të hequr cysts shpesh përdoren Becker Arthroscope, duke reduktuar kështu kirurgji trauma.