Corpus luteum kist i vezore


  • Veçori corpus luteum cist
  • Shkaqet e corpus luteum kist ovarian
  • Simptomet e corpus luteum kist ovarian
  • Diagnoza e corpus luteum kist ovarian
  • Trajtimi i corpus luteum kist ovarian
  • Parandalimi dhe prognozë të corpus luteum kist ovarian

Yellow trupi - i formuar gjëndër ciklike ovarian që ndodh në vendin ovulate Hraafovoyi flluskë (gjëndër) dhe prodhon progesterone hormon. Emri dhënë lipohromnyy pranishëm pigment hekuri në qelizat e saj dhe u jep atyre një ngjyrë të verdhë. Trupi verdhë zhvillohet në vezore në fazën e dytë (Luteale) te ciklit menstrual. Nën lulëzuar trupin verdhë arrin një madhësi prej 1.5-2 cm dhe një pol ngrihet mbi sipërfaqen e vezores. Në mungesë të fekondimit, korpus luteum në fazën fund Luteale nënshtrohet zhvillimit involutive dhe prodhimin e progesterone ndalesa. Kur korpus luteum shtatzënia vazhdon, të vazhdojë të rritet dhe të veprojë për një tjetër 2-3 muaj dhe quhet korpus luteum e shtatzënisë.

Veçori corpus luteum cist

Lyuteynovaya kist ovarian është formuar nuk regresionit podvergshegosja e korpus luteum, e cila për shkak të qarkullimit të dobët shkakton akumulimin e lëngjeve i lëngshëm apo natyre hemorragjike. Madhësia e ovarian kist Korpus luteum është zakonisht jo më shumë se 6-8 cm. Corpus luteum kist i vezores ndodh në 2-5% të grave të moshës riprodhuese pas themelimit të dy-fazë të ciklit menstrual.


Klinike Gjinekologji dallojnë Korpus luteum cist se zhvilluar nga shtatzënia (nga atrezirovannoho gjëndër) dhe Korpus luteum cist, që dalin kundër shtatzënisë.

Corpus luteum kist i vezore shpesh i njëanshëm, odnopolostnoho; kapsulë është e mobiluar brenda qelizave lyuteinovymy zernistymy mbushur me përmbajtje të kuqe-verdhë. Vetë zhdukja e ovarian kist Korpus luteum ndodh brenda cikleve menstruale 2-3h ose II tremujorit.

Shkaqet e corpus luteum kist ovarian

Arsyet për formimin e Korpus luteum kist e vezores deri në fund të paqartë. Besohet se formimi i corpus luteum kist shkaktuar nga çekuilibër hormonal dhe qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike në indet e vezores.

Rreziku i cysts Luteale rritur në pacientët që marrin drogë për të stimuluar ovulacionit në varfëri ose përgatitjen për IVF (si citrat klomifen) drogë dhe kontracepsionin e urgjencës.

A nuk e përjashton mundësinë e ovarian kist Korpus luteum nën ndikimin e stresit të rëndë fizike dhe mendore, kushte të dëmshme të prodhimit, kequshqyerja (mono-dietë), oophoritis shpeshta dhe salpingoophoritis, abortin. Të gjithë këta faktorë mund të çojë në mungesë ekuilibri endokrin, dhe, rrjedhimisht, formimin e Korpus luteum kist e vezores.

Simptomet e corpus luteum kist ovarian

Simptomat në Korpus luteum kist ovarian i shprehur dobët. Shpesh cysts Lutein zhvilluar brenda 2-3 muajve, pas së cilës në mënyrë spontane dhe papritmas ekspozuar ngritje në fuqi.

Corpus luteum kist i vezores zbuluar gjatë kujdesit para lindjes, nuk përbën kërcënim për gruan dhe të fetusit. Në anën tjetër, mungesa e korpus luteum gjatë shtatzënisë hershme mund të shkaktojë abort spontan pavarësisht mangësi hormon. Regresionit i Korpus luteum kist ovarian shtatzënisë gjithashtu shpesh ndodh në mënyrë spontane për 18-20 javë. ngjizje: këtë herë Sformyrovavshayasya placenta krejtësisht merr përsipër funksionin e hormonoprodutsiruyuschie Korpus luteum.

Ndonjëherë ovarian corpus luteum kist mund të shkaktojë dhimbje të vogla, ndjenjë e trishtim, plotësinë, siklet në bark në anën e zhvillimit. Kist Lyuteynovaya, e cila prodhon progesterone mund të shkaktojë një vonesë menstruacioneve ose, anasjelltas, menstruacionet zgjatur e shkaktuar nga refuzimi tek prej endometrium. Lutein cysts ovarian Never malihnizuyutsya.

Simptomat më të zakonshme të zhvilluar në të komplikuar ovarian Korpus luteum kist - rrotullim rrjedhin hemorragji në zgavrën e saj ose apopleksi ovarian. Në të gjitha këto raste fotografia klinike e abdomenit akut - dhimbje akute cramping, të cilat janë përhapur karakter, të vjella, stresi dhe abdomen akut dhimbje, shenja pozitive peritoneal, gazi dhe stol mbajtje, humbja e tingujve të zorrëve, dehje, etj

Diagnoza e corpus luteum kist ovarian

Diagnostifikimi ovarian Korpus luteum cist do të bazohet në histori, hulumtim të dhënat e ankesave gjinekologjik, Ultrasonografia, laparoscopy. 

Studim vaginal zbulon anën e mitrës ose prapa entitet saj tuhoelasticheskoy që ka lëvizshmërinë dhe ndjeshmërinë kufizuar në prekje.

Ehoskopicheskie corpus luteum kist është përcaktuar si anehohennoho uniforme arsimit formë të rrumbullakët prej 4 deri 8 cm në diametër, me edhe konturet e qarta, nganjëherë me pezullim të hollë brenda. Për të njohjes më të sakta cysts Luteal është bërë ultratinguj dinamike në (folikulare) fazës së parë të ciklit menstrual.

Holding Doppler me ngjyra (FTC) kërkon të përjashtojë vaskularizim të strukturave të brendshme mbajtjes kist dhe diferencimi i arsimit i vërtetë tumoreve ovarian.

Si me tumore të tjera të zbuluara dhe cysts të vezore, studimi tregoi shënuesve tumor CA-125. Për të përjashtuar apo konfirmuar shtatzëninë kryer përcaktojë hCG, një test shtatzënie.

Kur corpus luteum kist vështirë të dallojnë këtë është neoplasms dytë (cystoma vezore, cysts ovarian në horionepiteliome tekalyuteinovye dhe domethënie së fshikëzës urinare, etj) dhe shtatzënisë ektopike kërkon laparoscopy diagnostike.

Trajtimi i corpus luteum kist ovarian

Pacienti me një corpus luteum kist ovarian treguar gjinekolog vëzhgimi, me ultratinguj dhe kontroll dinamik FTC 2-3 cikle të vogla dhe jo klinikisht manifestuar menstruale. Gjatë kësaj periudhe, kist mund të pësojnë regres dhe tërësisht të zhduket.

Simptomatike dhe të përsëritura ovarian kist corpus luteum mund gjithashtu të shpërndajë nën ndikimin e konservatore terapi anti-inflamator, zgjedhjen dhe emërimin e kontraceptivëve hormonal të Balneotherapy (banjot medicinale dhe Lavage vaginale) Pelotherapy, terapi lazer, SMT-phoresis, elektroforezë, phonophoresis, magnetike. Për periudhën e aktivitetit trajtim corpus luteum kist ovarian të kufizuar fizike, aktiviteti seksual, për të shmangur tilting apo këputje formimin e tumorit. Nëse brenda furçë 4-6 javë lyuteynovaya nuk e zgjidh, çështja e heqjes së saj kirurgjikale.

Ndërhyrja e planifikuar në Korpus luteum kist shpesh kufizohet laparaskopike vyluschivanie kist pandryshuar brenda indeve ovarian dhe suturing murin ose heqje e vezores.

Në rast të komplikimeve (ind necrotic ndryshon vezore, gjakderdhje, etj) tregon laparotomy me heqjen e vezores urgjentisht.

Parandalimi dhe prognozë të corpus luteum kist ovarian

Parandalimin e formimit të cysts ovarian funksionale kontribuon në trajtimin në kohë dhe e duhur të inflamacionit të sistemit riprodhues dhe Korrigjimi i bilancit hormonal.

Gjinekolog Vëzhgimi, endocrinologist dhe monitorimi ultratingull gjatë zbulimit të corpus luteum kist ovarian lejon kohë për të ndërmarrë veprime të nevojshme dhe jo të lejojë komplikime. Corpus luteum kist ovarian nuk përbën kërcënim për të shtatzënisë zhvillon.

Kur regres spontane apo të planifikuara heqjen corpus luteum kist ovarian prognozë të favorshme.