Kist gjirit


  • Simptomet e cysts gjirit
  • Diagnoza e cysts gjirit
  • Komplikimet të cysts gjirit
  • Trajtimi i cysts gjirit

Breast Kist - të vetme ose të shumëfishta zgavër gji i parregullt me ​​përmbajtje të lëngshme të krijuara në kanalet. Gjatë mund të jetë asimptomatike, pastaj manifestohet butësi dhe ndjesi djegie në gjoks, më keq para dhe gjatë menstruacioneve. Ajo mund të zhvillohet inflamacion dhe qelbëzim zgavër cistike. Kist shumë të rralla mund të rilindë në kancerin e gjirit, por kjo rrit rrezikun e zhvillimit. Shpesh ndodh me anomalitë e tjera dyshormonal gjenitale. Cysts zemrat e mëdha të ndryshojë formë.

Kist është një lëngu-mbushur noninflammatory dhe kufizuar zgavër capsule lidhor ind thellë në trup.

Kist i gjirit është një simptomë e mastopathy fibrocystic (gunga apo shpërndarë).


Kist formuar nga zgjerimin e nje kanceri gypit, akumulimin në sekretimin orale formuar, me formimin e nje kapsule fibroze. Cysts janë të rrumbullakët, ovale, formë të parregullt. Madhësia e tyre shkon nga disa milimetra (cysts të vogla) në 5 inç ose më shumë (cysts gjigand). Për një cysts karakteristike tipike të nivelit muret e brendshme të qetë. Mur atipike kist është plandosem, i dalë në zgavrën e kist.

Cysts gjirit mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta. Në sëmundje polycystic gjirit (reklamat) riznorozmirnyh cysts të shumta të siguresave të formuar shumë-grup. Si një rezultat i indeve ndryshuar cistike zë më shumë se gjysmën e indeve gjëndër.

Cysts kapsulë zakonisht përbëhet nga qelizat beninje, por mund të përmbajë malinje.

Cysts gjirit - një patologji mjaft e zakonshme është më shumë i zakonshëm në gratë nulliparous 35-55 vjeç.

Gjithashtu në gjoks mund të zhvillojë cist yndyror. Ajo nuk është e lidhur me inde sekretore e gjirit, dhe është formuar nga bllokimi dhe del nga shtrati sekrecionet e gjëndra dhjamor të lëkurës. Shumica nuk shkaktojnë më shumë shqetësim dhe jo rilindur në onkologji, por sasi të mëdha mund të ndez.

Në zhvillimin e cysts gjirit luan një rol të rëndësishëm ekuilibrin hormonal. Prodhimi i tepërt i estrogjenit, bilanci hormonal anon drejt estrogjenit duke shtypur prodhimin e hormoneve të tjera, kontraceptive hormonale përjashtuar çrregullim hormonal individuale çon në sistemin e rregullimit të hormoneve seksuale.

Shkaktuar shpesh nga zhvillimi i cysts mastitë, mosfunksionim ovarian (p.sh., PCOS), gjëndër tiroide, u zhvendos inflamacion të organeve (adnexitis, endometritis).

Simptomet e cysts gjirit

Cysts tas i vogël vetëm nuk shqetësojë pacientin dhe janë gjetur rastësisht gjatë mamografia. Formacioni më i madh cistike mund të shkaktojë ndjesi dhimbje në ndjesi dhe nënshkrimin gjoksin pak para menstruacioneve.

Mbushur me cysts të mëdha mund të ndodhin dhimbje të vazhdueshme, djegie, ndjenjat tyanuschymy compaction pabarabartë kontakt. Manifestimet klinike nuk janë të varur në fazë të ciklit menstrual. Cysts Giant mund të shkaktojë një këmbë shumë të dukshme të gjirit, njollë e lëkurës në e saj (skuqje, pastaj cianozë).

Zhvilluar në inflamacion eshtrave të karakterizuar nga zhvillimi i etheve, hyperemia lokal (skuqje e gjirit), të rritet në nyjet limfatike inguinale.

Diagnoza e cysts gjirit

Identifikimi kist mund tashmë prekje e gjirit (përveç cysts vogla malozapolnennyh). Të konfirmuar diagnozën e ultrazërit dhe mammogram (gjirit X-ray). Mamografia jep informacion mbi disponueshmërinë, madhësisë, formës dhe numrit të cysts. Ultratinguj gjirit na lejon për të studiuar në detaje cist dhe murin kist për të zbuluar veten (formacioneve sipërfaqe mur prania vnutrikistnyh). Mbante MRI gjirit. Identifikimi i mur kist masave papillomatoznymi sipërfaqe kërkon aspiratë biopsi të gjirit të kontrolluara sensor tejzanor dhe Pnevmokistohrafiya. Ky studim ofron një studim më të hollësishëm të murit cistike kapsule.

Marrë duke përdorur materiale gjobë biopsi aspiratë gjilpërë nënshtruar studimit histologjik, duke studiuar përbërjen qelizore. Tingull i aspiruar cysts pakomplikuar zakonisht përmban qelizat ose i parëndësishëm ata janë të pranishëm në sasi të vogla. Nëse aspirim përcaktohet nga një numër i madh i qelizave epiteliale, ajo mund të tregojë zhvillimin e tumoreve në zgavrën cistike. Aspirim ngjyrë kafe të errët ("çokollatë") mund të supozojmë se ka papyllomu intraductal ose kanceri i gjirit.

Gjithashtu aspirim natyra mund të konkludohet se prania e inflamacionit në kockë.

Zbulimi i cysts gjirit kërkon shqyrtim të kujdesshëm të statusit hormonal të pacientit, dhe mundësisht të shkoni të konsultoheni me një gjinekolog.

Komplikimet të cysts gjirit

Kist i gjirit në vetvete nuk është një kërcënim i drejtpërdrejtë për jetën dhe nuk ka përkeqësim të ndjeshëm në cilësinë e jetës (madhësia nëse nuk shprehet).

Problemet ndodhin kur ju lidheni me inflamacion, infeksion dhe cysts ekzemë, si edhe në rastin e cysts gjigante, shtrembëruar gjëndër dhe të shkaktojë siklet dukshëm bespokoyaschyy.

Kjo është jashtëzakonisht e rrallë, por do të ndodhë, rastet e kist degjenerim në kancer. Megjithatë, prania e grave mastopathy fibrocystic rrit rrezikun e kancerit të gjirit.

Trajtimi i cysts gjirit

Rëndësia e madhe në trajtimin e cysts të shumta të dramave të gjirit normalizimit ekuilibrin natyror hormonal të gruas.

Për të përcaktuar strategjinë e trajtimit së bashku me kryerjen endokrinolog një analizë të thellë të sistemit endokrin, zbulojnë patologjinë e gjëndrave endokrine dhe organet riprodhuese. Pas identifikimit të shkaqeve çekuilibër hormonal të kryer korrigjim të duhur.

Trajtimi i cysts kryhet direkt duke përdorur birë gjilpërë gjobë (ylli zgavër cistike dhe aspiratën e lëngjeve), e ndjekur nga sclerotherapy (injektimin e lëngjeve në zgavrën e mjeteve çliruara për të lehtësuar zhdukje e kist). Kjo metodë është efektive për cysts thjeshta single-dhome me pa shenja malinje dhe pranisë së një papillomavirus zgavër vnutryprotokovoy. Birë kryer nën mbikëqyrjen e sensor tejzanor. Pas trajtimit të tillë duhet mammologist monitorimin dinamik me ultratinguj të rregullt të gjirit për të zbuluar kistoobrazovaniya përsëritje.

Në rast të shumta, cysts shumë që ndodhën në historinë e kancerit të gjirit, prania e cysts në rritje me gojë atipike epiteliale të prodhuar operim të pjesshëm të gjirit, i ndjekur nga ekzaminim histologjik të materialit nxjerrë.

Largimi i cysts gjirit nuk ndikon në funksionalitetin e gjëndrës dhe pengon zbatojë më tej dhënien e gjirit.