Kist i mëlçisë


  • Klasifikimi i cysts mëlçisë
  • Shkaqet e cysts mëlçisë
  • Simptomet e cysts mëlçisë
  • Diagnoza e cysts mëlçisë
  • Trajtimi i cysts mëlçisë
  • Prognoza për kist të mëlçisë

Mëlçia kist është një edukim shpella dashamirës të mbushura me lëng, e veshur brenda me një shtresë e cilindrike ose epiteli kub. Shumica e cysts janë të mbushura me lëng transparent që nuk ka erë dhe ngjyra; më pak cysts mëlçisë përmbajë peshë fluide zhelepodobnym apo kafe-jeshile, e përbërë nga kolesterolit, bilirubin, mucin, qelizat fibrine epiteliale. Kur gjakderdhje në zgavrën e përmbajtjes kist janë të mëlçisë hemorragjike, infeksion - slyvkoobraznoy, purulent.

Cysts e mëlçisë mund të jetë e vendosur në segmente të ndryshme, aksione dhe obligacione madje sipërfaqësore mëlçisë apo të thella; ndonjëherë kanë një bluzë të hollë (kist këmbë). Diametri i cysts mëlçisë janë duke filluar nga disa milimetra deri 25 cm apo më shumë. Në Gastroenterologjise, hepatology dhe mëlçisë cysts janë diagnostikuar në rreth 0,8% të popullsisë. Gratë cysts mëlçisë janë 3-5 herë më shpesh se meshkujt, zakonisht të moshës 40-50 vjet. Sipas vëzhgimeve klinike, cysts mëlçisë mund të kombinohet me gurëve të tëmthit, cirozë të mëlçisë, cysts gypit biliare, vezore polycystic, veshkave polycystic dhe pankreasit.

Klasifikimi i cysts mëlçisë


Termi "cysts mëlçisë" bashkon origjinës forma të ndryshme nosological. Para së gjithash, të dalluar cysts vërtetë dhe të rremë të mëlçisë. Këto cysts janë të lindura në origjinë dhe kanë rreshtim e brendshme epiteliale. Midis formacioneve vetmuar vërtetë atje janë të thjeshta, mbajtje, kist dermoid e mëlçisë, multi tsystadenoma.

Cysts rreme janë të mesme, karakter fituar; shpesh e formuar pas kirurgjisë, trauma, inflamacion, dhe për këtë arsye muret e zgavrën janë fijor-ndryshuar indeve të mëlçisë.

Ndërsa numri i dëmtimit të dhëmbëve të dalluar cysts të vetme dhe të shumëfishta të mëlçisë. Nëse keni zbuluar cysts në çdo segment të mëlçisë flasin mëlçisë polycystic.

Përveç kësaj, neparazytarni izoluar dhe cysts parazitare të mëlçisë; e kaluara, cysts paraqitura zakonisht ehinokokkovymy (ekinokokeve mëlçisë).

Shkaqet e cysts mëlçisë

Në çështjen e vërtetë mëlçisë neparazytarne origjina cysts konsensus kamera. Disa autorë mban pozicionin e saj se cysts janë formuar si rezultat i hyperplasia inflamatore e kanalet biliare gjatë embryogenesis dhe pengimin e tyre të mëvonshëm. Lidhja në mes të shfaqjes së cysts e mëlçisë dhe duke marrë hormonet (estrogjene, kontraceptive oral).

Preferohet në mjekësinë moderne është teoria që shpjegon cysts të mëlçisë dhe jonormal kanalet intra-interlobular biliare, të cilat gjatë zhvillimit embrional nuk janë përfshirë në traktin biliar. Sekrecion i epiteliale KETO dëmtimit të dhëmbëve të mbyllura të çojë në akumulimin fluide dhe transformimin e tyre në kist të mëlçisë. Kjo hipotezë mbështetet edhe nga fakti se sekret nuk përmban cysts biliare dhe edukimin oral nuk raportuara funksionimin e pasazheve biliare.

Cysts rreme janë formuar si rezultat i nekrozë tumor, dëmtimi traumatik mëlçisë, dëmtim të mëlçisë ehonokokkom parazitare, absces amoebic.

Simptomet e cysts mëlçisë

Cysts vogla vetmuar mëlçisë zakonisht nuk kanë implikime klinike. Simptomat shpesh ndodh kur duke arritur një cist permasa e 7-8 cm, dhe cysts të shumta në humbjen e të paktën 20% të parenchyma hepatike.

Në këtë rast, vë në dukje një ndjenjë të plotësi dhe shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme dhe epigastrium, rënduar pasi të hahet ose të ngarkesës. Mes rritje cysts mëlçisë zhvilluar simptomat pesimist, belching, nauze, vjellje, bloating, dhe diarre. Simptoma të tjera jospecifik që shoqërojnë zhvillimin e cysts e mëlçisë, vëreni dobësi, humbje e oreksit, rritja e djersitje, gulçim, subfebrile.

Kist gjigant mëlçisë duke shkaktuar rritje asimetrike në bark, hepatomegaly, humbje peshe, verdhëz. Në disa raste, kist përcaktohet nga prekje përmes murit të barkut mëparshëm si tuhoelasticheskoy flyuktuiruet shkollimin pa dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë.

Komplikimet për kist të mëlçisë zhvillon në hemoragji në mur apo zgavër qelbëzim, vrimë, cysts këmbë rrotullim, transformimit malinje. Kur hemorragji, këputje kist apo vrimë përmbajtja e saj ndaj organeve të afërta të zhvillojnë sulm akut i dhimbjes abdominale. Në këto raste, një probabilitet të lartë të gjakderdhjes në zgavrën e barkut, peritonit. Kur compression Pranë biliare kanal duket verdhëz, ndërsa infeksion - abscesi mëlçisë është formuar.

Ekinokokeve kist prej parazitëve të mëlçisë të rrezikshme nga përhapja hematogjene e formimit infektive Foci largët (p.sh. echinococcal cysts dritë). Me mëlçi të avancuar polycystic me kalimin e kohës mund të zhvillojë dështim të mëlçisë.

Diagnoza e cysts mëlçisë

Shumica e cysts mëlçisë zbuluar rastësisht gjatë ultrazërit barkut. Sipas kist mëlçisë ultratinguj është përcaktuar si një hollë ovale të kufizuar zgavër mur apo formë të rrumbullakët me anehohennymi përmbajtje. Nëse ju keni një gjak zgavër kist apo qelb, të bëhet jehona dukshme intraluminal.

Në disa raste, me ultratinguj të mëlçisë është përdorur për birë perkutan e kist ndjekur nga studimi citologjike dhe bakteriologjike të sekretimit.

Me CT, MRI, mëlçisë scintigraphy angiografi celiac trungu dhe arteriet mezenterike kryer diferencuar diagnozën e hemangioma e cysts mëlçisë, tumoret tumoreve retroperitoneale hapësirë ​​e zorrë e vogël, pankreasit, mesentery, hidropizi i fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë lezione metastatic. Nëse keni dyshim diagnoza kryer laparoscopy diagnostike.

Për të përjashtuar etiologjinë parazitare e cysts mëlçisë kryera teste specifike gjakut serologjike (ELISA, Phragmites).

Trajtimi i cysts mëlçisë

Pacientët me cysts asimptomatike e mëlçisë, nuk prevyshayuschimy 3 cm në diametër, që kërkon gastroenterologist dinamike vëzhgimi (hepatologists).

Indikacionet për trajtim kirurgjik të cysts mëlçisë nga operacioni komplikime (gjakderdhje, thyej, qelbëzim, etj); cysts të mëdha dhe madhësia gjigant (10 cm apo më shumë); ngjeshja e traktit biliar në zhelcheottoka shkelje; compression i venë portal për zhvillimin e hipertensionit portal; simptoma të rënda klinike, e cila ndikon në cilësinë e jetës; kist përsëritje pas përpjekjeve të mëlçisë ndaj aspiratës gjilpërë. Trajtimi i cysts parazitare e mëlçisë është kryer nën mbikëqyrjen e një sëmundje ngjitëse.

Të gjitha ndërhyrjet kirurgjikale të bëra në cysts mëlçisë mund të jetë radikal, relativisht radikal dhe paliativ. Duke solytarnoy në mënyra të përfshijnë kockave heqje mëlçisë, polycystic - transplantim të mëlçisë.

Metodat kushtimisht radikale mund të përfshijnë vyluschivanie (enucleation) prerje e kist apo kist mure. Gjatë këtyre ndërhyrjeve përdorur gjerësisht qasje minimalisht invazive laparaskopike.

Kirurgji paliativ për cysts mëlçisë nuk do të thotë heqjen e zgavrën e Arsimit dhe mund të marrë aspiratën gjilpërë Sighting e përmbajtjes kist, e ndjekur zgavrën skleroobliteratsiya; seksion, shkarkimin dhe kullimit e cysts mbetura zgavër; cysts marsupializatsiya; cysts fenestratsii; tsistoenterostomiy ose tsistohastrostomiy.

Efekt të qëndrueshme pas aspiratës perkutan gjilpërë e kist dhe sklerozë të saj e arritur me sasi relativisht të vogla (5-6 cm) zgavër. Kryerja dhe seksion kullimit jashtëm treguar në cysts vetmuar mëlçisë post traumatike komplikuar nga këputje apo qelbëzim mur. Marsupializatsiya (cysts boshe e parashtrimit muret e saj në skajet e plagës) kryhet në vendin qendror të kist në portën e mëlçisë, ngjeshja e kanalet biliare, prania e hipertensionit portal. Duke fenestratsii - hapjen e lirë dhe heqje të cysts mureve kanë tendencë për t'u angazhuar me cysts të shumta ose mëlçisë polycystic në mungesë të shenjave të dështimit hepato-renale. Gjatë shqiptimit Cysts gjigant tsistohastroanastomoza prodhuar ose tsistoenteroanastomoza, që mesazhi është krijuar cysts zgavër të mëlçisë me stomak ose zorrët.

Prognoza për kist të mëlçisë

Pas largimit radikal të cysts vetmuar mëlçisë motit përgjithësisht i favorshëm. Pas ndërhyrjeve paliativ në periudhën e largët përsëritje të ndryshme të mundshme të kist të mëlçisë, të cilat kërkojnë trajtim të përsëritur.

Rritje progresive në cysts mëlçisë patrajtuar mund të çojë në një numër të komplikimeve të rrezikshme. Në rastin e sëmundjeve të mëlçisë shfaqjes së përparuar të mundshme të vdekjes për shkak të dështimit të mëlçisë.