Cysts Ovarian


 • Informacione të përgjithshme rreth cysts ovarian
 • Simptomet e cysts ovarian
 • Shkaqet e cysts ovarian
 • Komplikimet të cysts ovarian
 • Diagnoza e cysts ovarian
 • Trajtimi i cysts ovarian
 • Cysts ovarian Moti pas trajtimit

Ovarian kist - Formimi Ovarian tumor natyrës beninje. Kjo është një zgavër në ndeshjen e mbushur me përmbajtje të lëngshme dhe ka tendencë për të rritur madhësinë e saj për shkak të akumulimit të sekrecione. Ka kist ovarian (folikulare, cysts Korpus luteum, endometrioid, etj) dhe shtojcë nad'yaichnikovoho (paraovarialni). Shpesh asimptomatike, mund të manifestojë siklet dhe dhimbje në bark, mosfunksionim menstrual, çrregullime dyzurycheskymy (me ngjeshje të fshikëzës). Komplikuara cysts këmbë rrotullim këputje e kapsulës, duke çuar në një foto të barkut akute dhe peritonit.

Termi "kist" (greqisht «Kystis» -. Qese, flluskoj) është përdorur në mjekësi për të treguar dëmtimit të dhëmbëve patologjike në organet e përbërë nga kapsula dhe përmbajtje të lëngshme dhe rrit përmasat e akumulimit të sekrecione.

Cysts janë lloji më i zakonshëm i subjekteve beninje dhe mund të lindi në praktikisht të gjitha indet dhe organet, dhëmbët, veshkat, mëlçisë, gjirit, pankreasit, tiroide, meshkuj dhe femra organet seksuale dhe t. E.


Kist ovarian është një sëmundje e zakonshme dhe janë më të zakonshme në gratë e periudhës fëmijë që mbart, në 30% të rasteve janë diagnostikuar në gratë me cikle të rregullta menstruale dhe 50% - nga thyer. Gjatë menopauzës, cysts ovarian gjenden në 6% të femrave.

Termi "kist ovarian" fshihet një grup të madh të formacioneve tumorale-si, të ndryshme nga struktura e dytë, shkaqet, natyrisht dhe qasjet e trajtimit.

Informacione të përgjithshme rreth cysts ovarian

Cysts ovarian që lidhen me kancerin e indeve beninje zakonisht zhvillohet gjatë-gjatë, madhësia e tyre mund të shkojnë nga disa milimetra në diametër dhe 20 cm apo më shumë.

Varësisht nga natyra e origjina e përmbajtjes së arsimit të dalluar këto lloje të cysts ovarian:

 • si qeskë
 • corpus luteum kist
 • paraovarialni
 • endometrioyidnaya
 • dermoid
 • Mucinous

Cysts folikulare dhe formacionet kist Korpus luteum përkasin natyrës funksionale formuar fijet e vezores dhe të lidhura direkt me radhë ajo ndryshon ciklike. Arsimimi kist folikulare nuk është në vend hov gjëndër dhe corpus luteum kist - në vend të nerehressirovavsheho Korpus luteum gjëndër. Zgavër patologjik me këto lloje të cysts ovarian janë formuar në përputhje me membranat e folikulit dhe korpus luteum-it. Baza e pamjen e tyre janë çrregullime hormonale. Zakonisht folikulare kist ovarian kist dhe corpus luteum nuk arrijnë një madhësi të konsiderueshme dhe mund të zhduken vetëm e tyre aq sa ata resorption dhe ulin sekrecionet zgavër cistike.

Paraovarialni kist thyer shtojca nad'yaichnikovyh pa përfshirje në inde ovarian. Këto cysts ovarian mund të arrijnë madhësi të mëdha.

Cysts endometrial janë formuar nga grimcat endometrium (endometrial) në rritje të saj fokale jonormale në vezore organeve të mirë (Endometrioza). Përmbajtja endometrioid cysts ovarian është gjaku i vjetër.

Cysts ovarian Mucinous shpesh mnohokamernymy, ato janë të mbushura me mukozë të trashë (Mucin), e cila është prodhuar nga kist brendshëm mukozës.

Cysts ovarian dhe endometrial Mucinous në një më të lartë të prirur ndaj degjenerimit të tumoreve malinje.

Për të përfshirë Cysts lindura kist ovarian dermoid formuar nga embrionale embrionale. Ato përfshijnë yndyrë, flokët, eshtra, kërc, dhëmbët dhe pjesë të tjera të indeve.

Simptomet e cysts ovarian

Shumica e cysts ovarian kohësh kanë shënuar simptomat klinike dhe janë shpesh në provim parandaluese gjinekologjike. Në disa raste (rritja e fluksit të komplikuar, sekrecion hormon, dhe kështu në F..) Cysts Ovarian mund të manifestojnë vetveten nga simptomat:

 • dhimbje në fund të barkut

Dhimbja mund të dalë në lidhje me komplikimet e mundshme: rrotullim rrjedhin, këputje e membranave, gjakderdhje ose qelbëzimit cysts ovarian. Dhimbje konstante dhemb shkaktuar nga presioni mbi organet fqinje nëpërmjet një rritje të konsiderueshme në madhësinë e cysts ovarian.

 • dhe rritjen asimetri të barkut

Perimetër Rritja e barkut ose asimetri mund të lidhet edhe me madhësinë e madhe e cysts ovarian, dhe me ascites (akumulimin e lëngjeve në bark).

 • Simptomet e compression dhe anijeve

Rritje kist ovarian mund të shtrydh fshikëzës ose zorrë të ulët, manifestohet çrregullime dyzurycheskymy dhe kapsllëk. Compression e bundles deje vaskulare mund të shkaktojë venat me variçe të ulët ndryshimit gjymtyrë.

 • Cikli menstrual

Cysts ovarian aktive hormonale shkaktojnë menstruacioneve parregullt - periudhë menstruale të parregullt, të rënda ose të zgjatur, gjakderdhje aciklik mitrës. Kur sekrecion tumor i hormoneve seksuale mashkullore mund hiperandrohenizatsii trupin, i shoqëruar nga zëri coarsening, rritjen e flokëve trupit dhe model fytyrë mashkullor (hirsutism), rritjen e klitoris.

Shkaqet e cysts ovarian

Cysts ovarian mund të zhvillohet nën ndikimin e një numër arsyesh, më të zakonshme të cilat janë:

 • mosfunksionim të hormoneve (menstruacioneve herët, shqetësim i maturimit folikulare dhe ovulacionit)
 • inflamacion të vezoreve
 • hypothyroidism (funksion reduktohet tiroid) dhe sëmundje të tjera endokrine
 • abort kirurgjik: aborti dhe mynyabortov

Komplikimet të cysts ovarian

Disa cysts ovarian mund të zhduket vetë, disa kërkojnë një kurs të trajtimit anti-inflamator ose hormonal, dhe në disa raste kërkohet ndërhyrja kirurgjikale për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të rënda.

Kist ovarian është një rrezik potencial i keqdashje, veçanërisht rrezik të lartë të kancerit ovarian me cysts Mucinous dhe endometrioid. Prandaj, për të parandaluar zhvillimin onkoprotsesu përparësi në trajtimin e cysts ovarian dhënë heqja e tyre kirurgjikale.

Cysts ovarian shpesh është një edukim celular në këmbë. Cysts këmbë rrotullim që përfshijnë shkeljet e furnizimit me gjak të saj, nekrozë dhe simptomat e peritonit (inflamacion i peritoneum), të cilat foto klinikisht manifestuar i "barkut akute": dhimbje e fortë barku, ethe deri në 39 ° C, të vjella, tensioni i muskujve të murit të barkut. Kist mundur me rrotullim të tubave fallopiane dhe vezore. Në këto raste kirurgji urgjente nevoja, gjatë së cilës çështja e shumës së nevojshme ndërhyrjen kirurgjikale.

Në disa lloje të cysts ovarian (sidomos në endometrioid) probabilitet të lartë të shpërthimit të kapsulës dhe derdhje e përmbajtjes në zgavrën e barkut. Një tjetër komplikacion i kist ovarian është i infektuar dhe acarohet arsimin.

Në këto raste të kërkojë gjithashtu masa emergjente kirurgjikale.

Cysts ovarian mund të jetë një shkak i infertilitetit femra apo shtatzënisë komplikime. Cysts ovarian Endometrioid shpesh shkaktojnë zhvillimin e mbështjelljes në legen.

Avantazhet e planifikuara trajtimi kirurgjik i cysts ovarian para e një aksidenti janë të dukshme. Në marrjen e vendimeve për kirurgji fushëveprimit dhe qasjes aktualisht është operacional gjinekologji aderon organ dhe teknika të ulët-traumatik. Zakonisht planifikuar operacioni për të hequr cysts ovarian kryera laparoscopically hyni në dhe të mbajë trupin maksimale të mundshme indeve.

Diagnoza e cysts ovarian

Diagnoza e cysts ovarian është kryer në bazë të metodave të mëposhtme:

 • marrja histori dhe ankesat e pacientit
 • bimanual (dy duar) ekzaminim gjinekologjik që mund të zbulojë formimin jonormal në vezore, lëvizshmërisë dhe dhimbje
 • transabdomynalnoy ose diagnoza Transvaginal ultratinguj, duke i dhënë pamje ehoskopicheskie të organeve pelvike. Sot, me ultratinguj është metoda më e besueshme dhe të sigurta për diagnostikimin e cysts ovarian dhe ndjekja e zhvillimit të tij
 • birë rear shkop vaginal që mund të zbulojë praninë e exudate apo gjak në zgavrën e barkut (shpesh me kist ovarian komplikuar)
 • laparoscopy diagnostike, të cilat mund edhe të kryejë heqjen e cysts ovarian ndjekur nga ekzaminim histologjik dhe përcaktimin përfundimtar të llojit të tumorit
 • përcaktimi i shënuesve tumor CA-125 nivelet, rritja menopausal cili gjithmonë tregon për ozlokachestvlenye cysts ovarian. Në fazën e riprodhues të rritjes së saj është vërejtur në shtojca inflamacion, Endometrioza, cysts ovarian thjeshta
 • kompjuter, ose Imazhe rezonancë magnetike (CT ose MRI), duke i dhënë informacion në lidhje me vendndodhjen, madhësinë, strukturën, përmbajtjen, kist ovarian dhe marrëdhënia me organet paraqitur
 • Testi i shtatzënisë që përjashton shtatzëni ektopike.

Trajtimi i cysts ovarian

Zgjedhja e strategjisë trajtim cysts ovarian varet nga natyra e arsimit, ashpërsia e simptomave klinike, mosha e pacientit, nevoja për të ruajtur funksionin riprodhues, rrezikun e keqdashje.

Menaxhimi shtatzënë dhe trajtimi konservativ i mundur me karakter funksional dhe cysts ovarian pakomplikuar. Në këto raste, caktohet zakonisht kontraceptive orale monophasic ose bifaze marrjes brenda 2-3 cikle menstruale, një kurs të pasura me vitamina A, B1, B6, E, C, K, trajtim homeopatik. Përveç kësaj, në disa raste duke treguar terapi dietë, fizioterapi, akupunkturë, ujë mineral (Balneotherapy).

Në mungesë të një efekt pozitiv të terapisë konzervative ose një rritje në madhësinë e cysts ovarian tregojnë kirurgji - heqjen e arsimit brenda indeve të shëndetshme të vezores dhe studimit të saj histologjike.

Në vitet e fundit, trajtimi kirurgjik i cysts ovarian është përdorur gjerësisht metodën laparaskopike. Laparoscopy zakonisht nuk përdoret nëse keqdashje është i njohur për procesin në vezore. Ky rast është zgjeruar laparotomy (kirurgji abdominale) me ekzaminim histologjik emergjente e tumorit.

Cysts Ovarian

 • Informacione të përgjithshme rreth cysts ovarian

Simptomet e cysts ovarian

Shkaqet e cysts ovarian

Komplikimet të cysts ovarian

Diagnoza e cysts ovarian

Trajtimi i cysts ovarian

Cysts ovarian Moti pas trajtimit

Ovarian kist - Formimi Ovarian tumor natyrës beninje. Kjo është një zgavër në ndeshjen e mbushur me përmbajtje të lëngshme dhe ka tendencë për të rritur madhësinë e saj për shkak të akumulimit të sekrecione. Ka kist ovarian (folikulare, cysts Korpus luteum, endometrioid, etj) dhe shtojcë nad'yaichnikovoho (paraovarialni). Shpesh asimptomatike, mund të manifestojë siklet dhe dhimbje në bark, mosfunksionim menstrual, çrregullime dyzurycheskymy (me ngjeshje të fshikëzës). Komplikuara cysts këmbë rrotullim këputje e kapsulës, duke çuar në një foto të barkut akute dhe peritonit.

Termi "kist" (greqisht «Kystis» -. Qese, flluskoj) është përdorur në mjekësi për të treguar dëmtimit të dhëmbëve patologjike në organet e përbërë nga kapsula dhe përmbajtje të lëngshme dhe rrit përmasat e akumulimit të sekrecione.

Cysts janë lloji më i zakonshëm i subjekteve beninje dhe mund të lindi në praktikisht të gjitha indet dhe organet, dhëmbët, veshkat, mëlçisë, gjirit, pankreasit, tiroide, meshkuj dhe femra organet seksuale dhe t. E.