Cysts mediastinale


  • Pyetjet e Përgjithshme topografi i mediastinum
  • Klasifikimi i cysts mediastinal
  • Simptomet e cysts mediastinal
  • Komplikimet të cysts mediastinal
  • Diagnoza e cysts mediastinal
  • Trajtimi i cysts mediastinal

Cysts mediastinale shkonin 14-18,5% të të gjithë patologjisë mediastinale. Nga cysts mediastinale përfshijnë arsimin barkut është origjina e ndryshme, me origjinë nga indet heterogjene dhe anatomike të kombinuar dhe karakteristikat topografike e lokacionit. Cysts mediastinale zakonisht ndodhin në pacientët e moshës 20-50 vjet, me në mënyrë të barabartë në meshkuj dhe femra. Në cysts mund të zhvillohen në mediastinum i vërtetë tumoret beninje dhe malinje, thymoma, teratoma, lipoma, tumor neurogjenik, limfoma, sarkomë, metastazë lymphogenous e tumoreve malinje të organeve të ndryshme, etj problemin e diagnozës dhe trajtimin e cysts mediastinal është ndër pjesët më komplekse dhe të rëndësishme të Pneumologji dhe kirurgji torakale.

Pyetjet e Përgjithshme topografi i mediastinum

Nën mediastinum (mediastinum) kuptojnë lidhjen komplekse anatomike të hapësirës, ​​të vendosura në zgavrën e kraharorit. Kufiri front i mediastinum janë kafaz i kraharorit, tabelë pozadihrudinnaya brinjë dhe kërc; prapa - tabelë predpozvonochnoy, sipërfaqja e përparme e shpinë kraharorit dhe brinjë qafës së mitrës; në anët - lë pleurë mediastinale; bottom - diafragma; top - aeroplan konvencional horizontal duke kaluar nëpër buzë e sipërme të trajtuar të kafaz i kraharorit. Kështu, hapësirë ​​mediastinale izoluar 3 pjesët (front, të mesëm dhe të pasmë mediastinum) dhe 3 kate (i sipërm, të mesëm dhe mediastinum më i ulët).


Në mediastinum koncentruar organet vitale dhe formimin anatomike (enët e mëdha të gjakut, mbathje nervore dhe pleksus, kanalet limfatike, bigëzimin e trake dhe bronke kryesore, ezofag, cipë e zemrës, etj). Prandaj, ngjeshja apo pushtim i këtyre strukturave mund të shoqërohet me manifestime të ndryshme dhe shpesh jeta e simptomave të rrezikshme për .

Cysts mediastinale mund të ndodhë në të gjitha pjesët e katit dhe hapësirë ​​mediastinale.

Klasifikimi i cysts mediastinal

Cysts mediastinale janë klasifikuar nga origjina dhe lokalizimin. Në mesin e shumë cysts shquar mediastinal vërtetë (kongjenitale, fillore) dhe sekondare (fituar).

Cysts lindura mediastinale të zhvilluar nga strukturat mesodermal - coelom ose foregut. Këto përfshijnë coelomic, enterogenous, bronchiogenic, cysts dermoid, cysts të thymus dhe cysts tjera mediastinale fituara me origjinë në enët limfatike të organeve të ndryshme dhe fusha mediastinal kufitare. Në mesin e cysts fituara të mediastinum janë limfatike, thymic, parazitare (echinococcal), meningeal.

Cysts Coelomic dhe diverticula cipë e zemrës është një lloj i defekteve të lindjes dhe janë 3,3-14,2% e tumoreve mediastinale. Cysts më të zakonshme rreth zemrës (60%) në zhvillimin kardiodiafrahmalnom qoshe të drejtë, rrallë (30%) - në mediastinum mirë kardiodiafrahmalnom majtë qoshe (10%). Cysts tilla të mediastinum janë formacionet hollë-mur i uritur, të ngjashme në strukturë me indet rreth zemrës kanë banesë gri-të verdhë ose gri. Cysts rreth zemrës përmbajnë lëng i qartë i lëngshëm apo Sero-hemorragjike. Cysts rreth zemrës coelomic mund të arrijnë diametra të 3 deri ne 20 cm apo më shumë. Cysts Coelomic e mediastinum mund të jetë e vetme-ose mnohokamernymy, të bashkuar me zgavrën e cipë e zemrës, të jetë e lidhur me cipë e zemrës duke përdorur këmbët apo shtresë planare. Cysts e fituara janë të cipë e zemrës të rralla; zakonisht kanë një origjinë inflamatore dhe traumatike. Gjithashtu përshkruhet parazitare (echinococcal) cist rreth zemrës.

Kist mediastinale bronchogenic gjetur në 30-35% të rasteve. Ata janë zhvlerësuar gjithashtu zhvillimin embrional dhe fushat e reja të distopirovannoy epitelit bronkial. Arsimi macroscopically janë të hollë, të mbushura me transparente, të lëngshme më pak kafe. Histologjikisht ata zbuluar kërc, ind lidhës dhe të fibrave të muskujve të butë gjëndra mukoze. Kist mediastinale zgavër bronhohennoy brenda është i veshur me epitelit ciliar apo lloji cilindrike. Brenda kist përmbante zhelatynoobraznoe të qartë ose të paqartë, në masë trashë, i cili, në prani të lidhjes cysts me pemë bronkial mund të acarohet. Cysts mediastinale bronchogenic janë të vendosura zakonisht prapa degëzim të trake dhe trake të ngushtë hasni dhe bronke kryesor, ndonjëherë - ezofag. Zakonisht ata kanë një strukturë me një dhomë dhe për të arritur madhësinë e 7-10 cm në diametër.

Hastroenterohennye cysts mediastinale (Enterokistomy) janë nxjerrë nga zorrë primar embrionale. Duke pasur ngjashmëri të strukturës së tyre mikroskopike të traktit gastrointestinal, esophageal izoluar, stomakut dhe zorrëve kist. Hastroenterohennye cysts mediastinale ndodhin në 0,7-5% të rasteve. Ata janë arsimin mono-rrumbullakuar ose ovoyidni, me mure të trasha dhe një këmbë; lokalizuar kryesisht në mediastinum prapmë. Hastroenterohennye cysts mediastinale përmbajnë në masë të turbullt slizevidnuyu. Cysts stomakut mund të prodhojë acid klorhidrik, e cila të çojë në ulcerat mure, gjakderdhje, ulceration, dhe vrimë e mureve të cysts të mediastinum. Në raste të rralla, muri i kist mund të zhvillojnë kancerin.

Kist Dermoid i mediastinum (Kistike teratomas) përmbajnë në strukturën e tyre të elementeve ektodermës dhe lindin gjatë embryogenesis abuzimit. Në mjekësi, ka cysts ovarian dermoid, mur abdominal, të lëkurës, yndyrë retroperitoneale, mëlçisë, veshkave dhe organet e tjera dhe inde. Cysts Dermoid janë të vendosura zakonisht në mediastinum peredneverhney. Vlera e dermoid kist të mediastinum mund të arrijnë 15-25 cm Formën e teratomas cistike ovale zakonisht gabuar.; cilësi elastike apo të butë. Muret e kist mund të përmbajnë inclusions kërcor dhe gëlqeror. Brenda qëndron një kist kashitseobraznaya masë të trasha yndyrë me të shumta të përfshira (flokët, veshje e guaskës thekon, kristalet e kolesterolit, yndyrë amorf, dhëmbët).

Cysts thymus mund të jenë të lindura dhe të fituara (tumor inflamator,) origjina. Ata janë gjetur kryesisht në fëmijët dhe të rinjtë.

Simptomet e cysts mediastinal

Cysts dalluese klinike mediastinale janë shkaktuar nga lloji dhe vendndodhja e arsimit, madhësinë e saj dhe normës së rritjes. Në shumicën e rasteve, simptomat zhvilluar në një fazë ku u rritur compression shkakton cysts mediastinale trupin dytë dhe shkelje të shpejtë të funksioneve të tyre.

Gjatë cysts rreth zemrës në shumicën e rasteve asimptomatike, të butë. Shpesh ata janë një dhuratë nga perëndia kur kalon fluorografike parandalues. Ndonjëherë ka palpitations, gulçim, kollë e thatë, që rrjedhin nga ndryshimi i trupit dhe ushtrim fizik. Në cysts komplikuara coelomic e mediastinum mund të jetë një kist rreth zemrës përmbajtja Provo në bronke, dhe këputje suppurating kist.

Zhvillimi i cysts bronchogenic e mediastinum është shpesh i shoqëruar dyspnea nadsadnym, semundjen disfagia, dhimbje e shurdhër në gjoks. Kur kist compression zhvillon frymëmarrjen stridoroznym udhë ajrore. Në rast të cysts pushim bronhohennoy e mediastinum në bronke mund të jetë hemoptysis. Në cysts harmoni Breakout në zgavrën pleural dhe bronke, dhe zhvillimin gyp hydropnemothorax bronhoplevralnyy.

Hastroenterohennye cysts mediastinale të manifestuar veten dyspnea, takikardia, semundjen disfagia, dhimbje gjoksi. Enterokistomy mund të thyer në trake, bronke, zgavër pleural, mediastinum, duke shkaktuar hemoptysis zhvillimin, empyema, pneumoni të shpeshta, ethe me origjinë të panjohur, bronkoektazise, ​​mediastinitis.

Më shumë se gjysma e kist dermoid të mediastinum shoqërohet me çrregullime të ndryshme kardiovaskulare, angina, dhimbje në zemër, takikardi. Në 30% të pacientëve me cysts mediastinal tipar dermoid është lindja e kollë produktive me alokimit të butë masiv që përmban papastërti flokët dhe yndyrë, e cila është vërejtur në një cysts pikut në bronke. Në disa pacientë kanë mur gjoks zgjatje vendndodhjen e projektuar e tumorit.

Simptomat timusi cysts gjëndër mund të jetë e ndryshme - nga asimptomatike deri komplikuar aktual. Arritja madhësinë e njohur e kist mund të shkaktojë mediastinale "compression" sindromi. Në disa raste, sindromi i dukshëm myasthenic. Danger cysts thymus është qelbëzim rrezik, zbulim i madh në pleurë, gjakderdhje.

Komplikimet të cysts mediastinal

Ndërlikim më të tmerrshme e cysts mediastinal quhet sindromi mediastinale compression, frekuenca e cila varion 27-39%. Kjo compression mund të përfshihen rrugët e frymëmarrjes, sindromi Cava vena superior (SVPV), ngjeshja e ezofagut, zemrën, i kthyer nervore.

Kur zhvillimin e udhë ajrore compression stridoroznym frymëmarrjes, gulçim, dështim të frymëmarrjes. Sindromi ERW manifestuar lëkurën cianozë, membranat mukoze të dukshme, qafën, gjymtyrët e sipërme dhe në gjoks; Kjo ënjtje e zonës së indeve të buta; zgjerimin dhe tensioni venat e qafës; Presion në rritje në ERW. Compression e cysts mediastinal të strukturave të ndryshme mund të shoqërohet me semundjen disfagia, mosfunksionim të epiglotis, dysphonia, compression dhe dislokimin e zemrës.

Në një tjetër komplikacion e cysts mediastinal përfshijnë përparime tyre në zgavër pleural, bronke dhe mushkëri, gjakderdhje në mediastinum dhe zgavrën pleural (hemothorax). Komplikimet gjatë cysts mediastinal përbën një kërcënim potencial për jetën e pacientit.

Diagnoza e cysts mediastinal

Metodat për zbulimin e cysts mediastinal përfshijnë rreze X, me ultratinguj, tomografike, endoskopike, diagnoza morfologjike.

Roli kryesor në diagnozën e cysts mediastinal takon X-ray. Fluoroscopy Polipozytsiynoyi dhe radiografi e gjoks X-ray të ezofag dhe zemrës pnevmomediastinohrafiya mund të përcaktojë vendndodhjen, formën dhe madhësinë e kist, lidhjen e saj me organet sosednimy ndryshojë qëndrimin gjatë lëvizjeve të frymëmarrjes. Për një vlerësim më të hollësishëm të strukturës së trashësi mur kist, natyrën dhe përmbajtjen e marrëdhënies sosednimy subjekteve anatomike do të CT dhe MRI e mediastinum.

Në diagnozën e cysts rreth zemrës në mënyrë të konsiderueshme ndihmon ehokardiografi, e cila lejon të dallojnë cist mediastinale e cysts mushkërive, kist dermoid autopsi mediastinale.

Në cysts mediastinal që tregojnë një marrëdhënie intime me trake apo bronke, përdorur për të kryer bronchoscopy dhe bronchography. Me tumoret mediastinale në praktikë diagnostikuese me ultratinguj mediastinum të përdorura gjerësisht.

Nëse metodat e mësipërme nuk lejojnë diagnozë të përcaktuar të arsimit nosologji tranzicionin e leverdishme për të invazive teste diagnostike. Kryerja gjobë biopsi aspiratë gjilpërë e cysts mediastinal lejon Citologjia larmë pranuar dhe verifikuar arsimimin Morfolohyyu në 80-90% të rasteve. Biopsi gjobë gjilpërë mund të kryhet perkutan, chrestrahealnym, chrezbronhialnym, qasje transezofagiale.

Në mënyrë që të kujtoj dhe të hapur biopsi Ekstsyziyna e tumoreve mediastinal mund të predprynyatomu Mediastinoscopy, thoracoscopy diagnostike, mediastinotomy parasternal.

Trajtimi i cysts mediastinal

Taktikë Mjekësi kundër cysts të mediastinum reduktuar për heqjen e tyre kirurgjikale është e mundur në fazat e hershme. Kjo qasje është parandalimi i sindromës compression, cysts natyrë malinje të thyej dhe mediastinum.

Hapur heqjen mediastinale kist mund të bëhet duke sternotomyy gjatësor (në vendndodhjen e kist në mediastinum mëparshëm), thoracotomy anterolateral përdorur në anën e prekur (një marrëveshje anë të Arsimit), thoracotomy lateral (kur mesatar mediastinum tumor), thoracotomy posterolateral (në vendndodhjen e kist në mediastinum pasmë). Kirurgji Hapur ofron më të madhe mundësi dituri dhe auditim të plotë plagë intraoperative. Me zhvillimin e komplikimeve mund të kenë nevojë mediastinotomy.

Thoracoscopic heqja mediastinale kist është gjerësisht dhe me sukses përdoret jo vetëm për diagnozën, por edhe për të hequr strukturat mediastinale. Në disa raste, përdorimi i minitorakotomiya videopodderzhkoy.

Në pacientët somatike ngarkuar me rezerva të ulëta funksionale të zgjedhur është transtorakalnaya birë dhe kullimi i cysts mediastinal sklerozirovaniem. Si sklerozantov zgjidhje të përdorur zakonisht alkoolit e glukozës jodit.