Cysts nofulla


  • Llojet e cysts nofulla
  • Simptomet e cysts nofulla
  • Trajtimi i cysts nofulla

Kist nofull është plagë më e zakonshme e eshtrave nofulla. Po, kist i vërtetë është quajtur një mur zgavër cila është e përbërë nga fijor ind, dhe sipërfaqja e saj e brendshme është e veshur me epitelin. Në zgavrën e kist përmbante të qartë, të lëngshme ndonjëherë që ka ngjyrë qumështi.

Llojet e cysts nofulla

Kist Primordial nofulla ose keratokista ndodh në kënd mandibular ose molars tretë, në disa raste, duket në vendin ku ai duhej të jetë një dhëmb. Ky mur fijor kist është i hollë, sipërfaqja e saj e brendshme është e veshur nga epiteli squamous. Sepse përmbajtja e shprehur parakeratosis kujton holesteatomu në mure tregojnë epitelin odontogenic. Keratokista janë të dy të vetme-dhomë dhe multi; cysts të shumta shpesh multi. Megjithatë, ata janë të kombinuara me defekte të tjera pas heqjen shpesh përsëritet.


Kist folikulare nofulla apo kist zhvillon nga smalt neprorizavshyhsya dhëmbëve të dhëmbëve neprorizavshyhsya. Lokalizuara cist alveolare në vendin e nofullat dhe shpesh të shoqëruara me paradhëmballë dytë, molars tretë, canines grykë sipërme dhe të poshtme. Muret e cysts nofullës janë të hollë, i përbërë nga epiteli shtresuar squamous atë linjat brendësi të zgavrën. Ndryshuar qelizat epiteliale dhe shpesh rrafshuar. Ndonjëherë ka qeliza që prodhojnë mukus. Në cysts gojore janë një ose më shumë dhëmbë të formuara si dhe në fillimet e saj.

Radicular nofulla kist deri 80% e të gjitha cysts nofulla. Periodontitis kronike është zakonisht paraprihet okolokornevoy kist që zhvillohet nga granuloma komplekse në çdo dhëmbëve. Kist Radicular në maxilla diagnostikuar dy herë më shpesh sesa fund. Zakonisht kist diametër nga 0.5 deri 2 cm, por ka cysts deri 3 cm ose më shumë në diametër. Epiteli shtresuar, që u rreshtuan sipërfaqen e brendshme të kist, nuk ka shenja të keratinization, mur fibroze kist, infiltruar limfatsitami dhe plazma qeliza. Në periudhat e acarimin i përflakur kist, ajo hiperplaziruyutsya qelizat, duke çuar në proceset e setevidnaya formimit synojnë në mur të trashë. Kjo simptomë është tipike vetëm për cysts radicular.

Shpesh, këto cysts janë ndezur, dhe leukocytes neutrophil depërtoj të shfaqet në qoftë se epiteli është shkrirë plotësisht, e gjithë sipërfaqja e brendshme e kist përbëhet nga granulimit, e cila mund të plotësoni plotësisht zgavrën e kist. Cysts Radicular shpesh qelbëzim dhe muret e saj janë kristalet e kolesterolit dhe qelizat ksantomnyh. Nëse cysts radicular diagnostikuar në fëmijët, në pjesët e jashtme të murit janë fushat e formimit të kockave. Duke Vendndodhja radicular cysts nofulla mund prylezhaty, shtrydh apo depërtojnë në sinus nofullës, me ç'rast gjasat e zhvillimit të sinusit gjatë rëndim të cysts inflamatore është mjaft i lartë. Cysts të mëdha të shkatërrimit komplikuar kockave dhe hedh lëng i pjatë cortical në cysts nofulla dizontogeneticheskie gjasat natyra e kancerit është shumë më e lartë, edhe pse keqdashje qelizë ndodh rrallë.

Simptomet e cysts nofulla

Në fazën e parë të cysts nofulla simptomat subjektive mungon. Si kist mund të shihet zgjatje pa dhimbje harmonishëm dhe hedh lëng i murit kist kockave. Panoramike x-rrezet qartë zgavër dukshme sferike i kist, konturet e saj të përcaktuara ashpër. On radiographs cysts rrënjë mund të shihet nga të prekur periodontitis rrënjë dhëmbi, një cist folikulare shihet në foto neprorizavshyhsya dhëmbët janë të ngulitura në defekt kockave. Nëse cysts nofulla e komplikuar nga sëmundje qelbëzues, atëherë ka simptomat e osteomielit.

Trajtimi i cysts nofulla

Për trajtimin e nofullës cysts dentistë përdorë për kirurgji. Nëpërmjet tsistostoma dhe cystectomy, cysts ndonjëherë të mira rrënjë janë të shërueshme pa kirurgji. Por komplikime cysts dhe acarohet tyre kërkojnë që zbulimin e zgavrën e mëposhtme kullimit.

Qëllimi kryesor i trajtimit kirurgjik - ruani dhëmbët që janë në kuadër të kist, dhe rivendosjen e funksionin e tyre të prekur. Cystectomy përveç hapjes zgavrën kist lejon njëkohësisht të mbajë operim rrënjë dhëmb. Kjo procedurë kryhet nëse rrënjë dhëmbi zhytur në cysts zgavër jo më shumë se 1/3 e të gjithë gjatësinë e saj. Nëse ju pikiatë më thellë, dhëmbët bëhen të padobishme në kuptimin e funksionalitetit dhe vjeshtës mjaft të hershme. Disavantazhi kryesor i kësaj metode është se pas heqje, reduktuar funksionalitetin e dhëmbëve, ka raste të reinfection nga prerë mikrokanaltsy, në operacion shtim mjaft traumatik. Zgavër Bone mbetur pas heqje të ulët kockat nofulla forcë. Teknologjisë moderne mund të përmirësojë procedurën cystectomy. Material Biokompozitnyy, e cila është e mbushur me zgavrën e eshtrave parandalon komplikimet e hershme. Kjo është për shkak të mungesës së një mpiksje gjaku, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon zgavrën e transmetimit. Biokompozitnye material mbushjen zgavrën e kist, të ndihmojë të rivendosur formën dhe funksionin e nofullës me përshpejtimin e rigjenerimit.

Moti i favorshëm pas trajtimit kirurgjik, megjithatë, cysts të mëdha nofulla mund të jetë i komplikuar nga fraktura patologjike e nofulla.