Cystoma vezore


  • Llojet kist yainikov
  • Shkaqet e cystoma ovarian
  • Simptomet e cystoma ovarian
  • Diagnoza e cystoma ovarian
  • Trajtimi i cystoma ovarian
  • Komplikimet cystoma vezore
  • Parandalimi dhe prognozë e kist ovarian

Cystoma vezore, së bashku me fibroids mitrës, janë hemorroidet më të shpeshta të sistemit riprodhues të femrës. Cystoma lidhura me tumore beninje ovarian, megjithatë, shpesh janë të prirur për keqdashje e mesëm. Një tipar dallues i rritjes ovarian cystoma proliferative është i shpejtë sepse ajo shpesh është i madh. Cystoma vezore mund të zhvillohet në bazë të kist para-ekzistuese ovarian. Cystoma lidhet me vezore duke përdorur këmbët anatomike, e cila përfshin lidhjet (varen pjesërisht prej një ligament të gjerë, të duhur të vezores), mitrës dhe arteriet ovarian, nervat dhe enët limfatike.

Llojet kist yainikov

Modern Gjinekologji klasifikuar cystoma ovarian marrë parasysh llojin e natyrisht, natyrën e përmbajtjes, rreshtim të vendndodhjes zgavër.


Duke rrjedhës tipit cystoma vezore mund të jenë dashamirës, ​​proliferimin (kufitare) dhe malinje. Cystoma bamirës ovarian mund përfundimisht të kthehet në një përhapen, dhe pastaj - në malinje.

Për përmbajtjes dallohen zakonisht cystoma ovarian natyrën lëngshëm dhe Mucinous.

Cystoma i lëngshëm rreshtuan tub ose sipërfaqe epitelin e vezores mbushur me lëngshëm ngjyrë të qartë fluide kashte. Më shpesh ata janë mono-të mund të rritet deri në 30 cm ose më shumë në diametër. Zakonisht gjendet në gratë 40-50 vjeç. Malinje degjenerim proliferimin i lëngshëm kist ovarian ndodh në 10-15% të pacientëve.

Gjetur shpesh në gjinekologjisë Mucinous (psevdomutsinoznye) vezore cystoma me rreshtim epiteliale, i ngjan qelizave kanalin e qafës së mitrës. Cystoma Mucinous ovarian zakonisht multi përmbajnë sekret slyzopodibnymy. Nuk mund të diagnostikuar në gratë në çdo periudhë moshe, por ende shpesh përkufizohet në gratë postmenopausal. Mucinous cystoma ovarian ozlokachestvlenyyu më pak të prirur (3-5% e rasteve).

Natyra e rreshtim zgavrën ndryshojnë hlandulyarnyy (gjëndrave) mezonefroidnye, tsilioepitelialnye (hladkostinni), endometrioid, cystoma papilare ovarian.

Cystoma vezore mund të ndodhin në një vezore (të njëanshme) ose të dyja vezoret (bilaterale), kanë të njëjtën ose një strukturë të ndryshme. Cystoma Mucinous më mbresëlënëse një vezore, i lëngshëm - të dyja.

Shkaqet e cystoma ovarian

Shkaku i saktë i formimit të cystoma ovarian nuk instaluar. Është vënë re se tendenca më e madhe për të zhvilluar cystoma vërejtur në gratë me çrregullime ovarian hormonal, trashëgim ngarkuar, lloji virusi herpes media II dhe HPV.

Në rrezik për zhvillimin cysts ovarian janë edhe pacientët femra me sëmundje kronike (obeziteti, oophoritis, endometritis), ciklet menstruale të parregullta, të kancerit të gjirit që i janë nënshtruar abortit, kirurgji në vezore ose shtatzënisë ektopike. Mundësia e rritjes ovarian cystoma në premenopausal dhe menopauza.

Gratë me një rritje të rrezikut ovarian cystoma treguar vëzhgimet gjinekologu.

Simptomet e cystoma ovarian

Small vezore Madhësia cystoma zakonisht nuk shkaktojnë ankesat subjektive dhe çrregullime të ciklit menstrual. Në fazat e hershme të cystoma vezore zakonisht zbuluar rastësisht gjatë një ekzaminim rutinë legenit ose provim në lidhje me shterpësi.

Me të arritur një madhësi të madhe cystoma vezore mund të shkaktojnë simptoma të ndryshme - dhemb dhe zvarritje dhimbje në bark radiating në ijë ose rajonin e mesit, rritjen e madhësisë së barkut, ndjenjë e trishtim dhe plotësi në stomak, ciklit menstrual. Compression cystoma fshikëz ovarian duket urinim; i madh zorrë - kapsllëk (nganjëherë diarre) anije të mëdha - ënjtje e këmbëve. Në cystoma i lëngshëm ovarian shpesh zhvillojnë ascites, hydrosalpynksa.

Kur këmbët ovarian rrotullim cystoma duke i theksuar simptomat klinike - depërtues dhimbje, ethe, vjellje, takikardia, tensionin e muskujve të murit të barkut. Stresi fizik, trauma abdomen, ekzaminim i pakujdesshëm legenit mund të shkaktojnë kapsulë hendek cystoma - apopleksise ovarian.

Diagnoza e cystoma ovarian

Gjatë karrige gjinekologjike provimit në formimin dukshëm tumorit përcaktohet nga prania e këmbës anatomik shtrirë me gropën sakrale prapa mitrës. Në varësi të madhësisë dhe numrit të qelizave cystoma vezore është cilësi elastik apo i dendur, sipërfaqe e lëmuar.

Për një objektiv vezore dëshmi cystoma dhe përcaktimi i tyre është kryer me ultratinguj legenit, CT ose MRI studimet.

Karakteri cystoma ovarian specifikuar duke përdorur analizat e gjakut për shënues tumor AK-125, birë e zgavrën e barkut përmes prapmë vaginal analizën qemer Citologjia e fluide. Sipas kryer biopsi endometrial, ultratinguj gjirit.

Në procesin e diagnostikimit kist ovarian duhet të dallohet nga kanceri ovarian, cysts folikulare dhe cysts korpus luteum, fibroids mitrës, mitrës dhe adnexitises ektopike shtatzënisë, tumoret metastatic e stomakut, kancerit të zorrëve dhe fshikëzës. Prandaj, përveç mund të kenë nevojë ultratinguj barkut, gastroscopy, radiografi stomak, irrigoskopii, konsultohuni me një gastroenterologist, proctologist, urolog.

Kur ka dyshime të arsyeshme në lidhje me diagnozën kanë laparoscopy diagnostike me biopsi të vezores që mund të shkojnë në trajtim. Diagnoza përfundimtare është vënë pas trajtimit kirurgjik të cystoma ovarian parasysh strukturën histologjike të tumorit hequr.

Trajtimi i cystoma ovarian

Pavarësisht nga madhësia vezore dhe klinikat cystoma tregon taktikat kirurgjikale. Nevoja për të hequr cystoma vezore diktuar mundësinë e keqdashje, rritja e tepërt, çrregullimit të organeve pelvike.

Gjatë operacionit kryhet hiqni cystoma, të sqaruar natyrën e saj, është e përjashtuar keqdashje. Shuma e ndërhyrjes në të ardhmen në kist ovarian përcaktohet nga lloji, madhësia tumor, femrat e moshës planifikon shtatzëninë. Operacionet në kystoma ovarian kryer nga laparoscopy ose laparotomy.

Për të përcaktuar shumën e kirurgjisë urgjente tregoi ekzaminimin intraoperative histologjike të indeve të tumorit. Në pacientët e rinj me faktorët onkonastorozhenist përjashtimit dhe prania e cystoma i lëngshëm hladkostinnyh performancës mundur Kistektomiya - Hiq formimin e ruajtjen e indeve ovarian. Papilare cystoma i lëngshëm dhe Mucinous në gratë e moshës riprodhuese të kërkojë heqjen e vezores prekur. Në vëllimin postmenopausal optimale trajtim cystoma ovarian është i panhisterektomiyu.

Nëse perektruta këmbët apo të thyer kapsula cystoma ndërhyrje vezore është një natyrë emergjente.

Në cystoma ovarian kufitare ose malinje kryer kimioterapi, terapi hormon, terapi rrezatimi.

Komplikimet cystoma vezore

Kërcënimi më i madh në jetë është cystoma ovarian keqdashje sepse trajtimi i saj mund të jetë vetëm operativ. Përveç kësaj, gjatë fizike tendosje ose lëvizjeve të papritura të probabilitetit të lartë këmbët shtrembërim cystoma, gjakderdhje në zgavër ose kapsule cystoma vezore.

Kur hematogjene ose lymfohennom e infeksionit me përmbajtjen e zorrëve cystoma mund të acarohet. Në rast të lëndimit ose tumorit shkelje trofik të mureve të saj është një hendek cystoma kapsulë ovarian, i shoqëruar nga dhimbje akute, gjakderdhje intraperitoneale, shok, humbje të vetëdijes, peritonit.

Rritja e cystoma ovarian një gjigant i shoqëruar nga çrregullime funksionale të zorrëve, fshikëz, rrjedhjen e gjakut.

Komplikimet cystoma ovarian gjithmonë të sjellë një volum më të madh të transaksioneve sesa trajtimin rutinë të sëmundjes.

Parandalimi dhe prognozë e kist ovarian

Çelësi i parandalimit është cystoma i rregullt komente ovarian gjinekolog dhe ultratinguj. Për të përjashtuar sfond mënyrë armiqësore nevojë për trajtim në kohë të sëmundjeve kronike inflamatore e vezore, mitër dhe shtojca, kontracepsioni të mirë të përzgjedhjes, parandalimin e abortit.

Operacion voli ofron shërim dhe një prognozë të favorshme. Pas trajtimit kirurgjik të pacientit ovarian cystoma nevojë gjinekolog mbikëqyrjes (oncologist gjinekologjik) mammologist.