Këmbëkërrabë


  • Shkaqet këmbë e shtrembër
  • Klasifikimi i këmbë e shtrembër
  • Simptomet e këmbë e shtrembër
  • Diagnoza e këmbë e shtrembër
  • Trajtimi i këmbë e shtrembër

Këmbë e shtrembër (ekvinovarusnaya gjë e shëmtuar e këmbës) - një nga anomalitë më të zakonshme të sistemit musculoskeletal (33-38%). Në mënyrë tipike, rezulton nga të dy anët. Boys këmbë e shtrembër duket dy herë më shpesh sesa vajzat.

Shkaqet këmbë e shtrembër

Shkaqet e këmbë e shtrembër nuk është plotësisht i qartë. Traumatologji Modern dhe ortopedi sugjeron se faktorët e rrezikut për këmbë e shtrembër mund të jenë anomali të fetusit, mungesa e lëngut amniotik, pirja e duhanit, konsumit të alkoolit dhe drogës. Për shkak të efekteve negative në zhvillimin e fetusit është e eshtra të thyera këmbë, muskujt dhe nervat e këmbë të ulët. Këmbë e shtrembër të jetë e mundur të mesëm, duke rezultuar patologjike pjesët e tjera të sistemit musculoskeletal.


Klasifikimi i këmbë e shtrembër

Ka disa lloje të këmbë e shtrembër:

  • Këmbë e shtrembër idiopatike. Ajo karakterizohet nga një rënie në faqe e pjerrët, e kombinuar me patologjik gjetjen qafën e saj, ekvinusom (këmbë kalit), në të cilin thembra forcuar up dhe këmbë është e vendosur drejt këmbë, shkelje vendndodhjen forefoot drejt pjesën e pasme, një shkelje të sipërfaqeve kyçeve e nyjeve të këmbës , shkurtimin e enëve dëmtime të muskujve gastrocnemius tibial në këmbës mëparshëm.
  • Postural (pozicional) këmbë e shtrembër. Calcaneus dhe skarpat kockat nuk janë ndryshuar. Sipërfaqja e kyçeve të zhvilluara normalisht dhe janë në një gjendje të subluxation.
  • Këmbë e shtrembër kongjenitale, e shoqëruar me miopatia kongjenitale dhe nevropati. Deformim i këmbës është e mesme në natyrë, të shkaktuara nga çrregullime të pjesëve të tjera të sistemit musculoskeletal (kockat shtrembërim të shumta, zhvendosjen dypalësh hip kongjenitale, etj).
  • Këmbë e shtrembër Sindromolohicheskomu. Kombinimi i formularit të mëparshëm këmbë e shtrembër vneskeletnoy patologjisë (amnyotycheskye banners, anomalitë e veshkave, etj).

Simptomet e këmbë e shtrembër

Në këmbë e shtrembër kongjenitale ndodh ekvinus, gjë e shëmtuar Varus (përkulem këmbë gishtat refuzuar nga brenda) dhe supination (i vetëm këmbë i mbështjellë lart dhe nga brenda). Lëvizjet në të përbashkët kyçin e këmbës është e kufizuar.

Pas ndryshimit të pozitës së fëmijës këmbë me këmbë e shtrembër në këmbë nuk është i bazuar në të gjithë tabanin dhe buzë e jashtme të këmbës. Ne zhvillimin e një lloj procesion, në të cilin pacienti gjatë çdo hap kalon nëpër këmbë mbështetës.

Përfundimisht rritet shkelje. Eshtrat e këmbës edhe më të deformuara, subluxations ndodhin në nyjet e këmbës. Sipërfaqe lëkurë e jashtme bëhet këmbët përafërt. A nuk marrin pjesë në këmbë në këmbë atrofizuar muskujt, ndërprerë në gjunjë.

Më vonë filloi trajtimin e këmbë e shtrembër të lindur, aq më e vështirë të kompensojë shkelje lindur dhe rivendosur formën e këmbës.

Diagnoza e këmbë e shtrembër

Është e rëndësishme për të përcaktuar nëse në këmbë e shtrembër e vërtetë (për shkak të shkeljes së kockave këmbë) ose gropë.

Në këmbët e pacientëve pozicional këmbë e shtrembër më të lëvizshme, në mënyrë aktive apo pasive shfaqet në pozicionin normal. Ekvinus dobët shprehur. Në këmbët e pasme është folds tërthor, të cilat tregojnë lëvizshmëri të mjaftueshme. Në mënyrë tipike, këmbë e shtrembër pozicional zhduken vetë brenda javëve të para të jetës, megjithatë, në identifikimin e kësaj forme të këmbë e shtrembër në çdo rast tregon terapi konservative.

Metodat e X-ray uninformative kur shqyrton fëmijët nën 3 muaj si në këtë moshë kockat janë të përbërë kryesisht nga kërc dhe nuk do të shfaqet në radiographs.

Fëmijët Studimet e vjetër se tre muaj radiografike kryhet në dy projeksionet: front-mbrapa dhe anësore. Radiographs bëra me shputës maksimale dhe dorsiflexion e këmbë.

Për ekzaminimin e fëmijëve deri në 3 muaj duke përdorur ultratinguj. Kjo metodë është e padëmshme, por më pak informativ sepse kjo ju lejon të shikoni vetëm një nga dy nivele (view anë dhe të lartë).

Trajtimi i këmbë e shtrembër

Taktika e trajtimin e këmbë e shtrembër ortoped i zgjedhuri në varësi nga shkalla e sëmundjes. Trajtimi duhet të jetë si në fillim, në përputhje dhe konstante.

Rezultat i trajtimit varet nga shkalla e këmbë e shtrembër. Në këmbë e shtrembër të butë në 90% të rasteve është e mundur për të arritur këmbë përmirësuese pa kirurgji. Heavy shkallë këmbë e shtrembër korrigjohet konservative vetëm 10% të rasteve.

Trajtim Konservatore e këmbë e shtrembër fillon me javët e para të jetës së pacientit, sepse në këtë periudhë strukturën kockëmadh e fëmijës këmbë është shumë i butë dhe kirurgjia këmbë nuk mund të përkthehet në pozicionin e duhur.

Fizioterapi Designed dhe masazh këmbë. Fiksim Used i butë ndaluar përdorimin e zakonshëm fanellë. Pas korrigjimin formën e këmbë në këmbën e fëmijës imponojë një autobus të veçantë. Më në këmbë e shtrembër të rëndë është bërë tërheqja graduale e këmbë në pozicionin e duhur duke përdorur hedh.

Më vonë fëmijët me këmbë e shtrembër treguar fizioterapi, masazh, fizioterapi, veshur këpucë ortopedike. Në natën e këmbëve të imponojë goma speciale plastike.

Kur dështimi i konservatore operacionit korrigjim këmbë e shtrembër është kryer. Trajtimi kirurgjik është kryer pasi fëmija arrin moshën 1-2 vjet, përfshin tendons plastike, ligaments dhe aponeurosis e këmbë. Në periudhën postoperative emëruar veshur hedh për deri në gjashtë muaj.