Kulm


 • Shkaqet e sindromi menopausal
 • Klasifikimi i çrregullimeve menopausal
 • Simptomet e sindromi menopausal
 • Diagnoza e sindromi menopausal
 • Trajtimi i çrregullimeve në menopauzë
 • Hormon Daily

Menopauza është një fazë e natyrshme në jetën e një gruaje dhe vice versa e karakterizuar nga ndryshimet në sistemin riprodhues - ndërprerjen e fertilitetit dhe funksionit menstrual. Fjala "menopauza" vjen nga greqishtja «KLIMAX» - shkallë, duke shprehur shkallën simbolike që çon nga kulm të karakteristikave të veçanta të grave në zhdukjen e tyre gradual.

Jeta e një gruaje përbëhet nga disa periudha të moshës kanë anatomike dhe fiziolohocheskie tyre karakteristika:

 • periudha neonatal - deri në 10 ditë;
 • Periudha e fëmijërisë - deri në 8 vjet;
 • puberteti - nga 8 deri 17-18 vjet;
 • Periudha e pubertetit (riprodhuese apo gjenital) - 18-45 vjet;
 • Menopauza (menopauza), duke përfshirë:
 1. premenopausal - 45 vjet para menopauzës;
 2. menopauza - ndërprerja e menstruacioneve (49-50 vjet);
 3. menopauza - menopauzë këtu - për 65-69 vjet;
 • Periudha e pleqërisë - 70 vjet.

Me një jetëgjatësi mesatare e femrave 75 vjet, një e treta e jetës së saj bie në menopauzë.


Disa gra kanë kurs menopauzë fiziologjik dhe shkaqet e çrregullimeve patologjike në patologjik tjetër gjatë menopauzës kauzën e menopausal (klimaterike) sindromi. Sindromi menopausal në gratë në menopauzë ndodh në një frekuencë prej 26-48% dhe është e karakterizuar nga një grup të çrregullimeve të ndryshme të endokrine, sistemet nervor dhe kardiovaskulare, të cilat shpesh i jep funksionimin normal dhe performancën e grave.

Pyetjet kurs patologjike e menopauzës kanë domethënie të rëndësishme sociale dhe mjekësore për shkak të rritjes së jetëgjatësisë së femrave dhe sjelljen e tyre sociale dhe aktive.

Shkaqet e sindromi menopausal

Gjatë ndryshime menopauzë ndodhin në të gjithë trupin, reduktuar mbrojtjen imunitar, rrit frekuencën e sëmundjeve autoimune dhe infektive, proces progresiv plakjes.

Por ndryshimet më aktive gjatë menopauzës gratë ekspozuar ndaj aparatit seksual. Në menopauzës vezoret pushojnë zhvillimin e follicles pjekur dhe ovulate vezë të ndaluar, një rënie prej sekrecion të brendshëm. Follicles në vezore janë zëvendësuar nga ind lidhës, duke çuar në sklerozë dhe zvogëlimin në madhësinë e vezoreve.

Foto hormonal i menopauzës është e karakterizuar nga nivelet në rritje të gonadotrophins (FSH dhe LH) dhe nivele të ulëta të estrogjenit. Brenda një rritje vit pas menopauzës në hormoni stimulues i folikulit ndodh në 13-14 herë, luteinizing - 3 herë më e ndjekur nga një reduktim.

Gjatë ndryshimeve menopauzë në sintezën e hormoneve estrogjenit janë të ndërprerë prodhimin e estradiolit dhe estron dominante. Estrogjene sigurojë efekte biologjike në mitër, mamare gjëndra, uretrës, fshikëz, vagina, muskujt e legenit kat, qelizat e trurit, zemrës dhe arteriet, eshtrat, të lëkurës, mukozës të konjuktiva, fyt, gojë, etj, mangësi e tyre gjatë menopauzës mund të shkaktojë çrregullime të ndryshme në këto indet dhe organet.

Sindromi menopausal gjatë menopauzës është një manifestim i mangësi estrogjenit dhe karakterizohet nga vegjetativ-neurotike, çrregullime demtimet uro-gjenitale, ndryshimet degjenerative të lëkurës, një rrezik të lartë të arteriosklerozës dhe ishemi enëve të gjakut, osteoporozën, çrregullime mendore. Me rritjen e jetëgjatësi mesatare e grave është zgjerim menopauza dhe në këtë mënyrë të rrisë periudhën e mangësi estrogjenit, e cila rrit gjasat e sindromi menopausal.

Klasifikimi i çrregullimeve menopausal

Për manifestimet e tij sindromi klimaterike është i ndarë në rannevremennye, srednevremennye dhe pozdnevremennye manifestimet e çrregullime menopausal.

Nga manifestimet rannevremennym të çrregullimeve menopausal në menopauzë përfshijnë:

 • Simptomat vasomotor - ndjenjë "Tides" ngrohje, dhimbje koke, djersitje, të dridhura, luhatjet në presionin e gjakut, norma e zemrës;
 • simptomat mendore dhe emocionale - lodhje, ankth, acarim, të qenët i përgjumur, konfuzion, harresa, depresioni, ulur epsh.

Rannevremennye shfaq gjatë kapjen menopauza premenopausal dhe postmenopausal 1-2 vjet. Gratë me simptoma vasomotor dhe psiko gjatë menopauzës janë trajtuar shpesh nga një terapist për hipertension, sëmundje ishemike të zemrës, ose neuropsikiatër me diagnozat e neurozë ose depresioni.

Manifestimet Srednevremennye të çrregullimeve menopausal në menopauzë përfshijnë:

 • Simptomat urogjenitale - thatësi vaginale Mukoza, marrëdhënie të dhimbshme, djegie, kruarje, dysuria (Rritja urinim dhe mosmbajtjeje);
 • simptomat e lëkurës dhe shtojca e saj - rrudhat, thonjtë i brishtë, lëkurë të thatë dhe flokët, humbje e flokëve.

Tregon Srednevremennye gjatë menopauzës vërejtur pas 2-5 vjet pas menopauzës dhe karakterizohen nga ndryshime atrophic e lëkurës dhe traktit urogjenital. Në mënyrë tipike, trajtim simptomatik i urogjenitale dhe lëkurës simptomave në menopauzë nuk është efekti i dëshiruar.

Nga manifestimet pozdnevremennym të çrregullimeve menopausal në menopauzë përfshijnë:

 • metabolike (metabolike) crregullime - osteoporosis, aterosklerozën, sëmundja Alzheimer, sëmundja kardiovaskulare.

Pozdnevremennye shfaq gjatë menopauzës 5-10 vjet në zhvillim menopauzë në terren. Mungesa e hormoneve seksuale gjatë menopauzës sjellë shkelje të strukturës së eshtrave (osteoporoza) dhe metabolizmit lipidet (aterosklerozë).

Simptomet e sindromi menopausal

Zhvillimi dhe ashpërsia e sindromi menopausal të ndikojë, të mjedisit, faktorët hormonal trashëguar, gjendjen e përgjithshme të gruas në një kulm.

Vegjetative (vasomotor) simptomat e natyrisht patologjike e menopauzës vërejtur në 80% të femrave. Ato karakterizohen nga një "rritje" e papritur ndaj zgjerimit të mprehtë e capillaries e kokës, fytyrë, qafë, gjoks, rrit temperaturën e lëkurës lokale në 2-5 ° C, dhe temperatura e trupit - në 0,5-1 ° C. "Tides", të shoqëruar nga një ndjenjë e ngrohjes skuqje, djersitje, palpitations. Shteti "rritje" zgjat 3-5 minuta përsëritshmërisë prej 1 deri në 20 ose më shumë herë në ditë, duke rritur gjatë natës, duke shkaktuar çrregullim të gjumit. Çrregullime të lehta vasomotor në menopauzë është e karakterizuar nga një numër "flashes nxehtë" e 1 deri 10 ditë mesatare - nga 10 në 20, pesha - 20 ose më shumë në kombinim me manifestime të tjera (marrje mendsh, depresion, fobi), udhëheqës për të ulur performancën.

Në 13% të grave me rrjedhën patologjike e menopauzës ndodhin çrregullime astenonevrotychni që qartë nervozizëm, tearfulness, ankthi, frika, intolerancë nuhatjes dhe shqisave auditory, depresion. Simptomat Psychoemotional të menopauzës të zhvilluar para menopauzës ose menjëherë pas, vasomotor të zgjasë rreth 5 vjet pas menopauzës.

Shpesh gjatë menopauzës është e karakterizuar nga urogjenital parregullt dhe çrregullime seksuale dhe osteoporozën me zhvillimin patologjike thyerje.

Gjatë sindromi menopausal në menopauzë mund të zhvillojë forma si atipike:

 • Krizat sympathoadrenal karakterizuar nga dhimbje koke të mprehtë, rritet tensioni i gjakut, vonojë mocheotdelenyyu ndjekur nga Polyuria;
 • myocardiodystrophy, karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme në zemër, në mungesë të ndryshimeve të EKG, terapi paefektshëm konvencionale;
 • urtikaria, vasomotor rinitit, alergji të medikamente dhe ushqim, që tregon një ndryshim në reagimet imunologjike, etj

Kursi i menopauzës bie në një periudhë prej ngjarjeve të rëndësishme në jetën e një gruaje: rritje deri dhe martoheshin fëmijët arritjet në punë, ndryshimet e pensioneve dhe çrregullime menopausal mbivendosur mbi Rritja e stresit emocional dhe probleme sociale. Pothuajse 50% e grave me rrjedhën patologjike e menopauzës ndodh çrregullime të rënda në 35% të frustrimit të shprehura në mënyrë të moderuar dhe vetëm 15% e sindromi menopausal është tregon dritë. Çrregullime të lehtë Forma e menopauzës zakonisht ndodh gratë mjedis të shëndetshëm, ndërsa gratë me sëmundje kronike kanë tendencë format atipike e sindromës klimaterike, një tendencë për të krizave natyrën e rrjedhjes, e cila shkel shëndetin e përgjithshëm të pacientëve.

Zhvillimi i sindromi menopausal në menopauzë kontribuojnë në faktorët gjenetik, endocrinopathies, sëmundje kronike, pirja e duhanit, të ciklit menstrual gjatë pubertetit, në fillim menopauza, pasivitet fizike, mungesa e një histori të grave në shtatzënisë dhe lindjes.

Diagnoza e sindromi menopausal

Diagnoza sigurisht patologjike e menopauzës në bazë të ankesave të pacientëve që paraqiten menopauzë të moshës apo të afrohet. Keqësimi i comorbidities nganjëherë komplikon diagnozën e sindromi menopausal në menopauzë, e rënduar kursin e saj dhe duke shkaktuar zhvillimin e formave atipike. Në prani të gruas comorbidities tjetër përveç konsultuar një konsultim gjinekolog e shfaqur me specialistë të tjerë: kardiolog, neurolog, endokrinolog.

Në mënyrë për të korrigjuar diagnozën e kursit të komplikuar të bërë kërkime në nivele të gjakut të FSH dhe LH horomonov, estrogjenit menopauzës.

Për të sqaruar gjendjen funksionale të vezoreve në menopauzë kryejë analiza histologjike scraping endometrium e mitrës dhe vija citologjike e dinamikës vaginale, grafikët temperaturën bazë të trupit. Zbulimi i cikle anovulatory ovarian ju lejon që të lidhen çrregullime funksionale sindromi menopausal. 

Trajtimi i çrregullimeve në menopauzë

Miratuar në gjinekologji moderne qasjet në trajtimin e patologjive të bazuara në reduktimin e simptomave të menopauzës dhe simptomat e saj.

Reduktimi peshën dhe shpeshtësinë e "rritje" në rrjedhën patologjike e menopauzës është arritur qëllime të ilaqet kundër depresionit (venlafaksine, fluoxetine, paroxetine, tsitalpram, sertraline, etj).

Për parandalimin dhe trajtimin e osteoporozës në menopauzë përdorur jo-hormonal droga-biofosfonaty (alendronate dhe risedronate) që të zvogëlojë humbjen e eshtrave dhe rrezikun e frakturave. Efektive Biofosfonaty zëvendësuar terapi estrogjenit në trajtimin e osteoporozës në femra gjatë menopauzës.

Për të reduktuar shfaqjet e simptomave urogenital në rrjedhën patologjike të menopauzës rekomanduar lokale (vaginale) administrimin estrogjen në formën e një kremi ose tableta. Izolimi në mill ind doza të vogla të estrogjenit zvogëlon thatësi, parehati gjatë raportit seksual dhe urinimit çrregullime seksuale.

Trajtim më efektive për sindromi menopausal gjatë menopauzës janë të dizajnuara në mënyrë individuale terapi mjek hormonal. Pranimi dhe eliminon drogat e estrogjenit, duke përfshirë "flashes nxehtë" dhe parehati në vaginë. Për terapi hormon ne trajtimin e patologjive menopauza natyror përdoret estrogen (estradiolvalerat, 17-beta-estradiol, etj) në doza normat vogla preryvistymy. Për parandalimin e proceseve hyperplastic në endometrium gjatë menopauzës tregoi kombinim i estrogjenit me progestin (Pauzogest) ose (rrallë) me androgens. Hormon Rate dhe të mbajë hormonoprofilaktiky për 5-7 vjet për të parandaluar sulm në zemër, goditje dhe osteoporozën.

Terapia Hormone si një trajtim për menopauzë patologjinë pacientët kundërindikuar vuajnë nga:

 • kanceri endometrial, ovarian, gjirit,
 • coagulopathy (gjakderdhje çrregullime);
 • dëmtim hepatik;
 • Thromboembolism, thrombophlebitis;
 • gjakderdhje mitrës e shkakut të panjohur;
 • pamjaftueshmëri renale.

Para emërimit të pacientëve të drogës hormonale me çrregullime të menopauzës është e nevojshme për të studiuar, ultratinguj legenit, ultratinguj gjirit dhe mamografia, citologjik sekrecionet analiza shpifjeve nga qafën e mitrës, parametrat biokimike të gjakut dhe faktorët që roll (koagulimit).

Hormon Daily

Zgjidh mënyrën e terapisë hormoneve varet nga faza e menopauzës. Në terapi para-menopausal hormoneve jo vetëm shton mangësi estrogjenit, por gjithashtu siguron një efekt normalizimin mbi ciklin menstrual, i emëruar kështu normat ciklike.

Në proceset postmenopausal atrophic ndodhin kur endometrium, për parandalimin e gjakderdhjes mujore, terapi hormon është kryer në një plotësim të vazhdueshëm.

Nëse kurs patologjik i menopauzës ndodh çrregullime vetëm urogjenital, estrogen (estriol) janë caktuar lokalisht në formën e tabletave vaginale, supozitorëve, krem. Megjithatë, në këtë rast, është rreziku i çrregullimeve të dytë menopauzës menopausal, duke përfshirë osteoporozën.

Efektet sistemike në trajtimin e rrjedhës patologjike të menopauzës është arritur qëllimi i terapisë hormoneve të kombinuar (për shembull, ovestyn + estriol, livial + kliohest). Kur kombinohet metodë hormonal i kombinuar me terapi simptomatike hormoneve (antihipertensive, zemrës, ilaqet kundër depresionit, relaxants fshikëz, dhe kështu me radhë. F.). Terapi Kombinimi për trajtimin e çrregullimeve të menopauzës caktuar pas konsultative specialistet ngushta.

Duke iu drejtuar kursin patologjike e menopauzës - është çelësi për vazhdimin e grave shëndetin, bukurinë, rininë, paaftësi dhe përmirësimin e cilësisë së jetës së vërtetë, duke hyrë në një "vjeshtë" të bukur gjatë jetës së saj.