Kollë e mirë


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e kollës së mirë
  • Simptomat e kollës së mirë
  • Diagnoza e pertusis
  • Komplikimet e pertusis
  • Trajtimi i pertusis
  • Kollë e mirë Moti
  • Parandalimi i pertusis

Pertusis - një sëmundje infektuese akute origjine bakteriale, shfaqet në formën e sulmet spazmatik kollës, Bluetongue simptomat shoqëruese.

Karakteristikat e patogjen

Kollë e mirë është Bordetella pertussis - aerobic gram-negative COCCI vogël të palëvizshme (megjithëse tradicionalisht baktereve të quajtur "shkop pertussis"). Masonët gangways nga karakteristikat e tyre morfologjike të agjentit parakoklyush (infeksioni me një të ngjashme, por simptoma më pak të rënda) - Bordetella parapertussis. Kolla bacil prodhon termikisht dermatonekrotoksin labile, ngrohje-të qëndrueshme Endotoksina dhe citotoksinën trakeale. Pak mikroorganizmave rezistente ndaj mjedisit, mund të mbijetojnë në rrezet e diellit direkte nuk është më shumë se 1 orë, vdes pas 15-30 minuta në 56 ° C, të shkatërruara lehtë me dezinfektues. Disa orë të mbetet i zbatueshëm në pështymë tharë.


Rezervuar dhe burim i infeksionit pertussis është një njeri i sëmurë. Periudha ngjitëse përfshin ditët e fundit të inkubacion dhe 5-6 ditë pas fillimit. Kulmin e infektueshmërisë llogari në kohën e klinikës më të rënda. Rreziku epidemiologjik janë persona që vuajnë nga forma të paqartë klinikisht malovyrazhennymy të infeksionit. Zgarë pertussis nuk është e gjatë dhe nuk epidemiologjik i rëndësishëm.

Kolla transmetohet me anë të mekanizmit ajrore kryesisht nga pikat ajrore. Poshtërim të bollshme ndodh kur kollitjes dhe teshtitjes. Për shkak të natyrës së tyre, agjent aerosol për të aplikuar një distancë të vogël (më pak se 2 metra), kështu që infeksion është e mundur vetëm në rast të kontaktit të ngushtë me pacientin. Si agjent në mjedis nuk është ruajtur afat-gjatë, transmetimi kontakti nuk është realizuar.

Njerëzit me sensibilitet të lartë për të pertusis. Shumica e fëmijëve të sëmurë (kolla e mirë atribuohet infeksioneve të fëmijërisë). Pas transferimit të infeksionit imunitet rezistente formuar gjatë gjithë jetës, por mori një fëmijë nga antitrupat transplacental nënë nuk ofron mbrojtje të mjaftueshme imunitar. Në moshën e vjetër, nganjëherë ka raste të sëmundjes ri-pertussis.

Patogjeneza e kollës së mirë

Kolla bacil arrin mukozën e traktit dhe ciliar epitelit banon sipërme të frymëmarrjes që mbulon fyt dhe bronke. Në indet e thellë dhe bakteret nuk depërtojnë nëpër trup nuk zbatohen. Toksina bakteriale të provokojë një reagim lokal inflamator.

Pas vdekjes së baktereve të lëshuar Endotoksina, që është karakteristikë e kollës së mirë kollë vrullshëm. Me progresion të kollë bëhet genesis qendror - i formuar fokusi i ngacmim në qendër të frymëmarrjes të oblongata palcë. Kollë refleks ndodh në përgjigje të stimujve të ndryshme (kontakt, dhimbje, të qeshura, biseda, etj.) Qendra Shkelja nervore mund të kontribuojnë në fillimin e proceseve të ngjashme në rajone të tjera të oblongata palcë, duke shkaktuar të vjella refleks, Dystonia (rritje e presionit të gjakut, spazma vaskulare) pas kollës sulm. Fëmijët mund të përjetojnë konfiskimet (clonic tonik ose).

Endotoksina Kolla me enzimë të prodhuar nga bakteret - adenylattsyklazoy zvogëlon vetitë mbrojtëse të trupit, e cila rrit gjasat e infektimit sekondar, dhe - përhapjen e patogjen, dhe në disa raste - afatgjatë zgarë.

Simptomat e kollës së mirë

Periudha e inkubacionit e pertusis mund të zgjasë nga tre ditë deri në dy javë. Sëmundja ndodh pas periudhave vijues: kataral, kollë vrullshëm dhe zgjidhjen.

Periudha kataral fillon të shfaqet gradualisht kollë të butë të thatë dhe kullojnë hundët (rhinorrhea te fëmijët mund të jenë mjaft të rënda). Rinitit shoqëruar nga sekrecionet mukoze karakter të detyrueshme. Dehje dhe zakonisht nuk ka ethe, temperatura e trupit mund të rritet në vlerat subfebrile, pacienti njohin kënaqshme. Më pas, kollë bëhet i shpeshtë, këmbëngulës, mund të shënojë sulmet e tij (sidomos natën). Kjo periudhë mund të zgjasë nga disa ditë deri në dy javë. Fëmijët zakonisht e shkurtër.

Gradualisht periudhë kataral kalon në mes kollë vrullshëm (aka - konvulsive). Sulmet janë duke u bërë më të shpeshta kollitjes, duke u bërë më të fortë, kollë konvulsive bëhet karakter spastik. Pacientët mund të shënojë harbingers sulm - fyt gërvisht, siklet gjoks, ankthi. Për shkak të ngushtimit e pavullnetshëm të të frymës glottis para shënuara fishkëllimë shëndosha (Reprise). Sulmi i kollitjes është detyrë e breaths fishkëllimë dhe në të vërtetë kollë shoku. Ashpërsia e pertusis përcaktohen nga frekuenca dhe kohëzgjatjen e sulmeve të kollitjes.

Sulmet janë duke u bërë më të shpeshta gjatë natës dhe në mëngjes. Tension i shpeshtë siguron se fytyra e pacientit bëhet i mbushur plot, fryrë, mund të përjetojnë gjakderdhje të lehtë në fytyrë dhe mukozën e orofaringut, konjuktiva.

Temperatura e trupit është mbajtur brenda sërë normale. Ethet është një shenjë e kollës së mirë bashkuar infeksion sekondar.

Periudha vrullshëm kollë zgjat nga tre javë deri në një muaj, pasi që sëmundja hyn në një fazë të rimëkëmbjes (leje): expectorant në kollë fillon kollitje mucous, konfiskimet janë të rrallë humbin natyrën vrullshëm dhe gradualisht të ndaluar. Kohëzgjatja e lejes mund të marrë nga disa ditë deri në disa muaj (edhe stihaniya simptoma kryesore, nervozizëm nervor, pokashlyvanyy dhe dobësi e përgjithshme të përgjithshme mund të ndodhë në pacientët me afat të gjatë).

Forma veshur pertussis vërejtur ndonjëherë në personat e vaksinuar. Kjo sulmet vrullshëm janë më pak të theksuara, por kolla mund të jetë një kohë të gjatë dhe të vështirë nënshtruar terapisë. Reprise, të vjella, spazma vaskulare në dispozicion.

Forma subklinikisht është nganjëherë në vatër të infeksionit pertussis në personat e kontaktit studim. Subjektivisht, pacientët nuk është shënuar ndonjë simptoma jo normale, por shpesh mund të vini re kollë e përsëritur.

Forma dështuar i sëmundjes karakterizohet nga ndërprerjes së fazë ose kataral shenjave në ditët e para të periudhës vrullshëm dhe klinika e regresionit të shpejtë.

Diagnoza e pertusis

Diagnoza specifik i pertusis prodhuar metodave bakteriologjike: poshtërim të egra sputumit dhe mukozën e traktit të sipërm respirator (bakposev në medium kulturës). Bacil Kolla farën mbi mesme Bordet-Zhang.

Diagnozë serologjike duke përdorur RA, RSC, Phragmites kryer për të konfirmuar diagnozën klinike si reagimet pozitive nuk janë para të javës së dytë të periudhës së enëve të gjakut të sëmundjeve (dhe në disa raste mund të japë një rezultat negativ dhe në një datë të mëvonshme).

Metodat jo-specifike diagnostike vërejtur shenja të infeksionit (leukocytosis lymphocytic në gjak), karakterizohen nga një rritje të lehtë në ESR.

Me zhvillimin e komplikimeve nga pacientët të frymëmarrjes me pertusis rekomanduar konsultimin e mushkërive dhe të mushkërive X-ray.

Komplikimet e pertusis

Kolla shpesh shkakton komplikime të lidhura me bashkimin me një infeksion sekondar, sëmundje veçanërisht të shpeshta të sistemit të frymëmarrjes: bronkit, pneumoni, pleurit. Si rezultat i aktivitetit shkatërrues të baktereve pertusis mund të zhvillojnë emfizemë. RËNDË rrallë të çojë në atelectasis pulmonare, pneumatoraks. Përveç kësaj, kollë e mirë mund të kontribuojë në qelbëzues otitis media. Është e mundshme (me sulme të shpeshta intensiv) pash, këputje e muskujt e barkut mur, eardrums, humbje e hemorroide rektale.

Në foshnjat kollë e mirë mund të kontribuojë në zhvillimin e bronkoektazise.

Trajtimi i pertusis

Kolla trajtohen si pacientët e jashtëm, pacientët thithin ajër mundësisht me lagështi, të pasur me oksigjen në temperaturë dhome. Fuqia e rekomanduar një pjesë (shpesh të vogla) plota dhe të pjesshëm. Rekomandohet jo për të kufizuar sistemin nervor të ndikimit (vizual, përshtypje intensive auditory). Duhet temperaturë në rangun normal preferohet më shumë se një këmbë në ajër freskët (por me nje temperature te ajrit te pakten -10 ° C).

Në periudhën kataral antibiotikët efektive (macrolides, aminoglycosides, ampicillin ose chloramphenicol) në doza të serednoterapevtychnyh kurse për 6-7 ditë. Në kombinim me antibiotikë në ditët e para shpesh përshkruajnë input specifik protivokoklyushnoho gama globulin.

Si një mjet për të pacientëve pathogenetic përshkruara antihistamines me efekt qetësues (fëmijë - pipolfen dhe të rriturit mund të caktojë Seduxen, sibazon, relanium). Në periudhën e vrullshëm që të lehtësojë sulmet mund të përshkruhen antispasmodics, në raste të rënda - antipsikotikët.

Antitussive, expectorants dhe mukolitike kolla e mirë jo efektive, agjentët antitussive të mekanizmit qendror të veprimit kundërindikuar.

Pacientët u inkurajuan të oksigjenit, efekt të mirë vërejtur në oksihenobaroterapiya. Teknikat terapi fizike aplikuar me sukses, mbytje e enzimeve proteolitike.

Kollë e mirë Moti

Moti i favorshëm. Fatal në raste të veçanta të personave të moshuar. Me zhvillimin e komplikimeve është e mundur për të ruajtur pasoja afatgjata të sëmundjeve kronike të mushkërive.

Parandalimi i pertusis

Planifikim specifik parandalimi pertussis është kryer, me anë të vaksinës DTP. Vaksinimi fillojë në moshën 3 muajsh, vaksina administrohet tri herë në intervale prej gjashtë javësh. Në moshën 3 vjet, vaksinimi nuk prodhon.

Masat e përgjithshme parandaluese përfshijnë identifikimin e hershëm të pacientëve dhe të kontrollit të kontaktit shëndetësor personave ekzaminimit profilaktik e fëmijëve në grupe të organizuara të fëmijëve dhe të rriturve të cilët punojnë në kujdesin shëndetësor dhe në qendrat e kujdesit ditore dhe shkollat ​​në identifikimin kollë të gjatë (mbi 5-7 ditë).

Fëmijët (dhe të rriturit nga këto grupe), pacientët pertussis, të izoluar për 25 ditë nga fillimi, fokale pezulluar nga puna dhe për të vizituar kolektive 14 ditët e fëmijëve të kontaktit, duke kaluar një provë të dyfishtë bakteriologjike.

Infeksion lokal prodhuar një dezinfektim të plotë, i kryer në përputhje masave karantinore.

Parandalimi urgjencës kryer nga administrimin imunoglobulinë. Fëmijët e tij marrin vitin e parë, dhe personat e tyre nepryschepleni që kishin kontakte me pertusis të sëmurë. Imunoglobulina (3 ml) administrohet njëherë pavarësisht periudhës kohore që prej kontaktit.