Kolit


  • Etiologji dhe Patogjeneza e kolit
  • Klasifikimi i kolit
  • Simptomet e kolit kronik
  • Diagnoza e kolit
  • Diferencial Diagnoza
  • Komplikimet kolit
  • Trajtimi i kolit kronik
  • Parandalimi i kolit kronik

Koliti quajtur semundja Sistemi i tretjes i karakterizuar nga zhvillimin e inflamacionit ne rreshtim të murit të zorrës së trashë.

Kolit kronik është një ndryshime patologjike në strukturën e mukozës pas inflamacionit të zgjatur dhe degjenerimin e indeve të prekura, në lidhje me të cilën ka edhe trazirat në motor dhe funksionet tajitëse e zorrë të mëdha.

Kronike kolit - mjaft sëmundje e zakonshme e traktit të tretjes, shpesh i shoqëruar nga inflamacion të lezioneve të zorrës së trashë e zorrë e vogël.


Rreth një e treta e pacientëve me kolit kronik theksohet si shkak i infeksioneve të saj të ndryshme e zorrëve (shpesh e dizenteri dhe salmonelës). Në shumë raste zhvillon kundër dysbiosis (për shembull, pas një kurs të gjatë të antibiotikëve), për shkak të kequshqyerjes, sensibilitet për pasivitet fizike, abuzimit të alkoolit.

Etiologji dhe Patogjeneza e kolit

Shkaqet mund të jenë të lidhura me shkeljen e natyrës dhe të ushqyerit (zakonet e gabuar e ushqimit, të ushqyerit e parregullt e dobët, abuzimit të alkoolit, konsum i varfër ushqim të cilësisë).

Koliti mund të ndodhë si nje komplikim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal (gastrit kronik, pankreatiti, hepatiti), si dhe helmimin ushqimor dhe infeksionin e infeksioneve zorrëve.

Marrja e shumë drogave mund të ketë një efekt negativ në florën e zorrëve, rritje e jashtëzakonshme iatrogjenike mund në ana shkaktojnë inflamacion të zorrëve të mëdha. Përveç kësaj, kolit mund të ndihmojnë drogë që shkelin ekuilibrin acid-bazë në lumen të zorrëve.

Ndonjëherë shkaku i sëmundjes inflamatore të zorrëve është një zhvillim patologji kongjenitale dhe dështimi funksional.

Klasifikimi i kolit

Ndarë në kolit infektive (kolit me shigellozës, salmonellozave, mycobacterioses, kolit me tuberkuloz, etj), ushqyese (lidhur me të ushqyerit e dobët), exogenous toksike (në merkurit gjatë avullit helmim, fosfor, arsenik, dhe kështu me radhë. d.) dhe endogjene (produkte dehje katabolizmin, të tilla si urate përdhes), ilaçe (të cilat zhvillohen pas përdorimit të drogës, laxatives, aminoglycosides, antibiotikët), alergjik (reaksion alergjik në përbërësit e ushqimit, farmaceutike, disa baktereve apo të produkteve të tyre metabolizmi), mekanike (enemas abuzimi kronik kapsllëk, suppositories zorrës së trashë nga acarim të rregullt mekanike).

Shpesh ka disa faktorë etiologjik që kontribuojnë në zhvillimin e inflamacionit në dy pika, atëherë ne mund të flasim për kolit kombinuar.

Simptomet e kolit kronik

Për kolit karakterizohet nga manifestimeve klinike mëposhtme si dhimbjet e barkut, çrregullimit të qarkullimit zorreve, tenesmus.

Kolit dhimbje karakterizohet dhimbje e shurdhër dhemb në bark të ulët dhe anën (shpesh në të majtë), ose pacienti mund të gjetur mjaft të qartë burimin e dhimbjes (qetësuar dhimbje të barkut). Pasi të hahet dhimbje përforcohet normalisht dhe atenuar pas lëvizjen e zorrëve dhe shkarkimin e gazrave. Përveç kësaj, rritja e dhimbje mund të provokojnë në këmbë, dridhje, spastrim klizmë. Gjithashtu, mund të ketë një ndjenjë e shurdhim në bark, bloating, fryrje.

Çrregullimet e feces shpesh ndodhin ne formen e konstipacionit, por kjo mund të ndodhë dhe kapsllëk alternuara dhe diarre. Për kolit kronik diarre tipik i holluar me ujë me lirimin e stol i mbuluar me vija mukusit (nganjëherë mund të ketë gjak).

Nuk mund të jetë tenesmus - thirrje të rreme për të pastroj. Ndonjëherë kërkojnë që të ketë një lëvizje zorrë mbaron me lirimin e mukusit.

Inflamacion të zorrëve të mëdha shpesh zhvillohet në pjesën e saj terminal (Proktiti dhe proctosigmoiditis). Shkaku më i zakonshëm i kolit në këto raste është një infeksion akut intestinal (dizenteri) ose kapsllëk kronik. Përveç kësaj, proctosigmoiditis është rezultat i abuzimit të shpeshtë dhe enemas terapeutike spastrimit, duke marrë laxatives.

Në këtë formë të dhimbjes kolit lokalizuara në rajonin e majtë çapokor, ka tenesmus të shpeshta dhe të dhimbshme, sidomos gjatë natës. Karrige zakonisht është i varfër, mund të jetë si feces dele përmbajnë sasi të mëdha të mukusit, më pak gjak dhe qelb.

Në prekje pikë barkut dhimbje në projektimin e zorrës së trashë sigmoid. Ndonjëherë i prekshëm cen kongjenitale - sigma shtesë loop.

Diagnoza e kolit

Masat komplekse diagnostike të detyrueshme për kolit dyshuar është makro dhe mikroskopi i stol, coprogram, të identifikuar vezë krimb zorrësh, feces bakposev. Prodhimi numërimin e plotë të gjakut për të përcaktuar nëse shenjat e inflamacionit.

Karakteristika anatomike dhe funksionale të zorrës së trashë tregon atë në kundërta irrigoskopii. Colonoscopy ju lejon për të tërësisht të shqyrtojë gjendjen e mukozës gjatë dy pika. Përveç kësaj, colonoscopy ju lejon të mukozale biopsies e murin e zorrëve për shqyrtim të mëtejshëm histologjik.

Për të përjashtuar hemorroide, fissures anal, paraproctitis dhe patologjitë e tjera proctologist proctological kryen anusit kërkimore manual.

Diferencial Diagnoza

Diagnoza diferenciale e kolit kronik është bërë me dyskinesia dy pika. Megjithatë, mbani mend që zgjati çrregullim zorrëve lëvizshmëri ekzistues mund të jetë i komplikuar nga inflamacion.

Përveç kësaj, diferencimi prodhojnë kolit dhe enterit. Ndonjëherë ka dy zorrë inflamacion. Të dhënat për diagnozën diferenciale e kolit kronik dhe sëmundjet e sipërme gastrointestinal trakt endoskopisė japin (colonoscopy, fibrohastroduodenoskopiya), ultrazërit të testeve barkut dhe funksionale për të identifikuar shënuesit e inflamacion të mëlçisë dhe pankreasit.

Shpesh kolit klinik mund të shoqërojë zhvillimin e kancerit kolorektal. Për të përjashtuar keqdashje bëni një biopsi e zonave të dyshimta të murin e zorrëve.

Komplikimet kolit

Kolit kronik mund të çojë në vrimë të murit të zorrëve me peritonit (ndërlikim tipik ndodh kolit ulcerative të vështirë), zorrëve gjakderdhje (cila kontribuon në anemi), pengimin e zorrëve për shkak të formimit të mbështjelljes, kufizimet, plagët.

Trajtimi i kolit kronik

Kolit kronik në këshillueshme akute trajtohen në një spital, në departamentin e proctology. Natyra Infektive kolit trajtohen në seksionin e specializuar infektive.

Një element i rëndësishëm në trajtimin e kolit kronik është një aderimi terapeutik dietë. Kështu nga dietë përjashton të gjitha ushqimet që mund të irritojë mekanikisht ose kimikisht rreshtim të zorrëve, ushqimit të konsumuar në një i vjetër, me një frekuencë prej të paktën 4-5 herë në ditë. Përveç kësaj, për të shmangur pacientët fermentimi laktik rekomandoj refuzojnë qumësht për të ulur kufirin fryrje lakër, fasule. Nga mallrat e pjekur lejohet unsweetened bukë gruri të thata. Mish dhe peshk e dëshirueshme që të përdorin varietete të ulët-yndyrë steamed. Kur stihanii i rëndë simptomat klinike dietë gradualisht të zgjerohet. Për të luftuar kapsllëk rekomandojmë përfshirjen në dietë e perime të ziera, pure frutash (pelte), bukë me. Kalimi i përmirësuar i masës të zorrëve kontribuon vaj gatimi dhe mjaft të dorës së dytë për fluidet në ditë.

Hani fruta dhe perime të papërpunuara në fazën akute të sëmundjes nuk është e dëshirueshme. Gjithashtu është e nevojshme për të braktisur ushqime frigorifer, produktet e qumështit dhe ushqime të lartë në acid. Për rregullimin e sekretimit të lëngjeve në zorrë besuar për të kufizuar përdorimin e kripës.

Në rastin e një kolit infektive natyrës dhe për të shtypur florës patogjene bakteriale që janë rritur si rezultat i dysbiosis, përshkruajnë kurse të shkurtra e antibiotikëve (droga Tsyfran, enterofuril, rifaksiminit). Qëllimi i barnave kryhet nga specialistë.

Zbulimi i vezëve të krimbave është tregues për mjete protyhelmintnyh.

Për dhimbje lehtësi përshkruajnë medikamente antispasmodic (jo-spa, papaverine).

Kur trajtimin proktosyhmoydyta dobishme microclysters terapi lokale zierje e kamomil, Calendula, me tanin apo protargola. Kur administrohet Proktiti, suppositories rektale e Belladonna, anestezin për lehtësimin e dhimbjeve të rënda, astringents (dermatol, oksid zinku, kseroform).

Kur diarre dhe lidhësit enveloping janë të përshkruara në (nitrat tanalbin, bismut, argjilë e bardhë, një zierje e leh lisi, teas të tjera dhe infuzione asamble që përmbajnë komponentë tanin). Nëse kapsllëk është treguar mbajtjen hidroterapi zorrës së trashë.

Dhimbje barku të rënda në kolit mund të jetë tregues për holinolitikov.

Përveç objekteve të mësipërme, kolit mund të caktojë chelators (për të luftuar vanitet), enzime (në kundërshtim me të tretjes rezultat mangësi enzimë) eubiotics (korrigjimin dysbiosis).

Efekti i mirë në trajtimin e kolit kronik jep trajtime të rregullta spa, Balneotherapy.

Parandalimi i kolit kronik

Në një sërë masash parandaluese për të parandaluar kolit kronik është dietë e ekuilibruar racional, diagnostikimi i hershëm dhe trajtimi i sëmundjeve të sistemit të tretjes, masave të regjimit të kanalizimeve dhe të rregullave të sigurisë në industritë që përfshijnë helmet kimike të rrezikshme.

Parandalimi i acarimin në pacientët me sëmundje kronike të zorrëve të mëdha, përveç kësaj, përfshijnë mbikëqyrjen e rregullt klinik. Efikasiteti i pacientëve me këtë patologji është e kufizuar, ata duhet të shmangin aktivitet fizik, stresi dhe aktivitetet që lidhen me udhëtimet e shpeshta të biznesit psiko-emocionale e tepruar dhe kontribuon në shkeljen e dietës.

Prognoza për zbulimin e hershëm dhe pajtueshmëri me rekomandimet mjekësore për trajtimin e kolit kronik të favorshme.