Trashje


 • Simptomet e trashje
 • Shkaqet e trashje
 • Diagnoza e trashje
 • Trajtimi i trashje
 • Parandalimi i trashje dhe prognoza (vaginitis jospecifik)

Obezitetit (sinonime: vaginitis nonspecific, vaginitis) - një sëmundje e çrregullimeve infektive dhe inflamatore, në të cilën mukozës microflora vaginal patogjenike (stafilokokus, Streptococcus, Proteus, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, dhe fungi të gjinisë Candida, etj ..) mund të ndodhë në akute, subakut, dhe rifillimi) format kronike (. Trashje është e zakonshme në gratë e moshës riprodhuese, por mund të ndodhë në verë dhe madje edhe fëmijët.

Zhvillimi i procesit inflamator në coleitis promovuar shkaqet, të dy karakter të përgjithshëm dhe lokal. Në varësi të vendndodhjen e burimit primar të infeksionit izoluar

 • colpites kryesore - vetëm zhvillimin në vaginë
 • Colpites mesme: Rising - me infeksion në vaginë nga vulvë dhe në rënie - në inflamacion tranzicionit e mitrës.

Gjithashtu dalluar Sero-purulent vaginitis dhe të fshehtë (colpites).


Manifestimet klinike të Sero-purulent vaginitis janë shumë të ndryshme: nga inflamacion të vaginës pak për edemë dhe obilnymy mukozës erozirovanie me shkarkimin purulent.

Simptomet e trashje

Në varësi të patogjen, ashpërsia e simptomave të sëmundjes dhe ashpërsia e trashje mund të ndryshojnë. Për vaginitis akute jospecifik karakterizohet nga:

 • Shpërndarja në sasi të mëdha (mukoze, muco-purulent, ndonjëherë i përgjakshëm) me një erë të pakëndshme (dhe nganjëherë erë të keq);
 • ndjesi kruarje dhe djegie të shkaktuara nga efekti stimulues i sekrecioneve patologjike;
 • ënjtje dhe skuqje të mukozës së vaginës dhe vulvë;
 • dhimbje në organet gjenitale barkut dhe (ndjenjë e plotësi, presion);
 • dhimbje gjatë urinimit.

Në dhimbje kronike vaginitis i tanishëm nuk është e shprehur, shkelje e gjendjen e përgjithshme shëndetësore është zakonisht nuk vënë re. Pacientët festuar bardhë, ndjesi djegie dhe kruarje, ulçerë e organeve gjenitale mukozës. Në trashje kronike vërejtur përparim të ngadaltë të përsëritura acarimin.

Obeziteti mund të jetë në formë të vulvovaginal në të cilën skuqje dhe acarim shkon në vulves dhe brendshme kofshët dhe ndenjurat, shpesh kombinuara me tservytsytom, urethritis, pseudo mitrës.

Për shkak të ndjesive të pakëndshme të dhimbshme ul aktivitete seksuale janë intimiteti inhibited dëshirë. Gjithashtu, ënjtje dhe hidhërim e vaginës parandalon inspektim i brendshëm duke përdorur pasqyra.

Kur këto simptoma duhet të konsultoheni me gjinekologun për shqyrtim dhe diagnozë të saktë. Trajtimi i vaginitis në një fazë të hershme më efikase dhe ndihmon për të shmangur komplikacione. Në raste të rënda, inflamacion mund zatronte organet e brendshme riprodhuese (mitrës, vezoret) dhe të shkaktojë endometritis, erozionin e qafës së mitrës, plumb në infertilitetit.

Shkaqet e trashje

Normalisht, microflora natyrore e vaginës përmban bakteret e acidit laktik kryesisht. Acid përgjigje sekrecion pengon depërtimin e organeve gjenitale dhe riprodhimin e mikroorganizmave të huaj. Faktorët që ndikojnë negativisht në microflora, reduktojnë lokale organet gjenitale imunitetit mukozale dhe rezistencë në përgjithësi, provokojnë rritje rritjen e mikroorganizmave oportune dhe zhvillimin e inflamacionit.

Faktorët që rrisin rrezikun e vaginitis jospecifik përfshijnë:

 • Sëmundjet akute dhe kronike të organeve të brendshme, duke çuar në një ulje të reaksioneve imune (përfshirë inflamacion të vezoreve, mitrës dhe tubave fallopiane);
 • Infeksionet e transmetimit seksual (trichomoniasis, klamidia, mycoplasmosis, ureaplasmosis);
 • mosfunksionim i sistemit endokrin (trashje, diabeti, vezoret Hypothyroidism);
 • përdorimi i tepruar i drogës, duke përfshirë rrjedhën e gjatë të antibiotikëve;
 • Reaksionet alergjike ndaj higjienës dhe kontraceptivëve (tamponin, kondoma, qirinj, etj);
 • kimike, mekanike ose plagosje termik Mukoza gjenital (gjatë procedurave mjekësore: mynyabortov, medabort pajisje futja intrauterine, ujitje, etj);
 • Ndryshimet anatomike në vaginë (ulur tonin dhe lëshim të mureve të saj, gaping hendekut gjinor);
 • kequshqyerja dhe proceset atrophic në vaginale çrregullime Mukoza vaskulare dhe menopauza;
 • Dështimi për të vëzhguar higjienë të mirë personale.

Në trashje fëmijërisë kontribuojë në zhvillimin e: infeksion në vaginë e rrjedhjes së gjakut (me grykët, ethe flakë të kuqe), reaksionet alergjike, si dhe objekte të huaja në vagjinë. Zakonisht, inflamacion eshte akute dhe është i lidhur me sëmundjet infektive në përgjithësi.

Në rënien e moshuar në nivelet hormonale të çojë në ndryshime në mukozën gjenital, ajo thins, bëhet e thatë, atje microtrauma dhe inflamacion.

Diagnoza e trashje

Ju mund të diagnostikojnë vaginitis gjatë inspektimit të pasqyra vaginë dhe qafën e mitrës duke përdorur. Në akute gjatë vaginitis folds mukoze vaginal të lirshme, me ngjyra të ndezura, thickened fort dhe i fryrë, i mbuluar me një kontakt të filmave të lëngshëm ose purulent. Pllakatë mur vaginal prekëse dhe soskablyvanyy dëmtuar dhe mund të rrjedh gjak. Në raste të rënda Mukoza erozirovanie epiteliale. Në defekte kronike mukozale trashje aktual është shqiptuar të miturit në shfrytëzim.

Kolposkopi mund ta shohin më saktë natyrën e ndryshimeve të mureve mucous cipë dhe një diagnozë të saktë.

Gjithashtu ofron strisho të rëndësishëm informativ të vaginës, kanalin e qafës së mitrës, uretrës. Kur vagina nonspecific zbuloi një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut në shpifje (30 deri në 60 ose më shumë në 15 N në horizont), mosveprimi i shumë qelizat e epitelit, që redukton numrin e baktereve acid laktik, shfaqjen e microflora të palës së tretë (3 dhe 4 shkallë të pastërtisë).

Smears Bacterioscopic dhe bakposev lejojë identifikimin e mikroorganizmave (hramprinadlezhnost, lloj, morfologjia). Shumë shpesh ajo kthehet shoqatë coleitis e baktereve të ndryshme.

Identifikimi patologji shoqërues gjinekologjik lejon ultratinguj e pelvisit.

Trajtimi i trashje

Në trajtimin e gjinekologjisë trashje moderne në mënyrë efikase të zbatojë terapi të përgjithshme dhe lokale. Trajtimi zakonisht i kombinuar dhe të zgjedhur në varësi të llojit të trashje, moshës pacientëve, comorbidities, dhe kështu me radhë. P.

Trajtim lokal është vulvë rehabilitimi dhe vaginë (larje dhe douching urtë Supë, kamomil, hlorfyllypta, një zgjidhje e Permanganat kalium, sulfate zink, rivanola et al.) Është treguar hyjnë swabs vaginë nga nafta detit buckthorn, Rosehip, halaskorbin, antibiotikëve dhe suppositories vaginale tableta. Nëse vazhdueshme, trashje shënuar antibiotikët aktuale të aplikueshme lokale të bazuara në sensibil (emulsione, zgjidhje) Fizioterapi.

Terapi Total synon trajtimin gjinekologjik të lidhur, metabolike, sëmundje endokrine, normalizimin e sfondit hormonal dhe imunitar të trupit. Gjatë trajtimin e trashje rekomanduar që të përmbahen nga marrëdhëniet seksuale, si inspektimin e treguar dhe, nëse është e nevojshme, trajtimin dhe partnerë të tjerë seksuale.

Gjatë trajtimin e trashje të caktuar të butë, qumësht kryesisht kosi dhe dietë të perimeve, dietë të përjashtuar nga të mprehta, të kripura, ushqime të tymosur, irriton të mukozës, futje fluide i kufizuar (për të reduktuar ënjtje e mukozës).

Në fazën përfundimtare të trajtimit të përshkruesit trashje, të ndihmuar në rivendosjen e florës natyrore vaginale dhe për të rritur pronat e saj mbrojtëse (p.sh. atsilakt).

Për të kontrolluar swabs trashje kurë marrë 4-5 ditëve të menstruacioneve në gratë e periudhës riprodhuese të vajzave dhe grave në menopauzë - pas trajtimit mjekësor.

Për të parandaluar një përsëritje të trajtimit të sëmundjes duhet të përsëritet pas 4-5 muajsh.

Parandalimi i trashje dhe prognoza (vaginitis jospecifik)

Parandalimi vaginitis nonspecific (trashje) kryesisht vjen për shkak të higjienës me kujdes gjenital, seksualitetin, trajtimin e hershëm të gjenitale dhe sëmundjeve të zakonshme, faktorët e përjashtimit provokimin, pjesën tjetër të duhur. Duke ndryshuar natyrën e sekrecioneve dhe ciklit menstrual duhet të jetë që menjëherë të ankohet në gjinekologu.

Kronike të përsëritura vaginal nevojshme diagnoza PCR e infeksioneve gjenitale (Chlamydia, Mycoplasma, Trichomonas, gardnerellas, virusit herpes simplex, etj).

Paralajmërim vulvovaginitis në vajzave është kryesisht në procedura të përshtatshme higjienike ngjarjeve generall, trajtimin e vatrave të infeksionit kronik.

Në mënyrë tipike, me trajtim vaginitis duhur nuk paraqet një kërcënim serioz për shëndetin e pacientit. Megjithatë, duke injoruar trashje, dhe parandalimi Dështimi vetë mund ndikim seriozisht negativ në shëndetin riprodhues të grave.