Comedones


  • Shkakton comedones
  • Manifestimet klinike të comedones
  • Diagnoza dhe trajtimi i comedones

Comedones është një simptomë e sëmundjeve të caktuara të lëkurës, comedones gjithashtu shfaqet në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe çrregullime endokrine në. Sebum, i poshtër dhe qelizat desquamated epidermik të bllokoj poret, duke rezultuar në formimin e nodules, dhe comedones.

Shkakton comedones

Shkaku kryesor i comedones - një grumbull i sebum në gojën e gjëndër e flokëve, e cila është vulosur me një qelizave të lëkurës tape dhe grimcat e pluhurit. Kjo është, sebum nuk mund të evakuohen nga gjëndër vetë dhe gradualisht ndërton në të. Toksina që duhet të jetë dalje nëpër poret e lëkurës dhe të ndërveprojnë me sebum, rezultati është një masë e trashë që ngjitet. Comedo jashtë është e dukshme kur sebum përzier me toksina dhe bakteret ngushtuar pjesërisht shkon përmes gojës e folikulit dhe nën ndikimin e oksigjenit bëhet hije e errët.


Arsyeja kryesore është e gabuar comedogenic fytyrës dhe trupit. Përdorimi i kozmetikës bazuar në yndyrë, përdorni make-up dhe shprehi të shkoni në shtrat nuk lahen, duke çuar në bllokimet në fytyrën e qelizave të vdekur, sebum thekur, pluhuri, bakteret dhe kristalet e kripës (nga djersë). Në qoftë se lëkura juaj është e prirur për yndyrë, atëherë një ose më shumë prej faktorëve të mësipërm është e mjaftueshme për formimin e comedones.

Predispozicion gjenetik është gjithashtu një nga shkaqet comedones, si gratë e të afërmve të ngushtë të cilëve kanë ose kanë comedones në fytyrë, përqindjen e incidencës të mësipërm.

Nivelet e rritura testosterone veçanërisht në njerëz të prirur për puçrra fytyre stimulon aktivitetin e gjëndra dhjamor, përveç qelizat epiteliale rreshtim kohën e hapjes gjëndër e flokëve nuk do të bie, duke shkaktuar ngushtimin e gypit të parë dhe pastaj bllokim i saj i plotë, dhe pastaj formuar comedo. Në raste të rralla, duke marrë medikamente të caktuara si një efekt anësor mund të shoqërohet me shfaqjen e comedones, që pas ndërprerjes së barnave janë të vetëm.

Në situata të vështira Përbërja e sebum është gjithashtu në ndryshim, si në kohët e stresit, njerëzit paguajnë më pak vëmendje për higjienën dhe kujdesin e personit dhe tërthorazi të çojë në formimin e comedones. Pas restaurimit të jetës normale dhe me comedones duhura të kujdesit të lëkurës, nuk ishte për këtë arsye, janë të vetëm.

Lagësht klimës dhe ndotja e ajrit kontribuojnë në akumulimin e fëlliqur mbi mikropjesezave lëkurës dhe të provokojë formimin e comedones.

Manifestimet klinike të comedones

Comedones janë gjetur në të gjitha grupmoshat, por adoleshentët gjatë pubertetit dhe në gratë, sidomos kur duke ndryshuar nivelet hormonale (cikli menstrual, shtatzënisë, menopauza) comedones janë më të zakonshme. Comedones ndryshme gradë manifestime të ndodhë në 85% në grupin e moshës 12 deri 24 vjeç. Në moshën e rritur nëpërmjet rënie natyrore comedones saloobrazovaniya rrallë diagnostikuar.

Shenjat e para të comedones kur kamera është në manifestimet e lëkurës janë coarsening e lëkurës dhe pore zgjerimit. Lëkurës me vaj është i prirur për të flaking por edhe një ngjarje klinik, e cila i paraprin comedones. Ngjyra e lëkurës është i sëmurë, gri, ngjyrë të gjelbër nganjëherë. Kozmetikë mbajtur keq si "flukseve" të lëkurës për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës. Në këtë fazë, terapi më efektive, si nodules, comedones ende kamera ose ato janë në fazën ku goja e gjëndër e mbyllur plotësisht. Disa yndyrë ende mund të evakuohen nga folikuli, por një pjesë e saj mbetet brenda, atëherë lëkura mund të vëreni në formë të gungave të vogla që janë ndjerë mirë nga stroking fushat fytyrë të pasura me gjëndra dhjamor (fytyrë T-zone dhe mjekër).

Më tej ka comedones hapur që ngjajnë deng me një pikë të zezë mbi oksidimi sipërfaqësor të sebum. Comedones e mbyllura janë nën lëkurë, dhe pastaj nuk janë në gjendje për të larguar përmbajtjen shpesh përflakur. Jashtme duket si një trëndafili ose të kuqe gunga me lëkurë të pandryshuar ose përflakur në krye.

Vetë hequr comedones çon në dhëmbëza, bashkuar me një infeksion sekondar me karakter zhvillimor purulent pyoderma. Prandaj, lëkura e pacientit është si comedones pazgjidhura dhe skuqje të lëkurës pustular, nganjëherë ka crusts i lëngshëm dhe të përgjakshme në vend, ikin comedones.

Diagnoza dhe trajtimi i comedones

Diagnoza është e bazuar në inspektim vizual dhe studim të pacientëve. Pothuajse gjithmonë një sëmundje shoqëruese e traktit dhe endokrine çrregullime gastrointestinale. Prandaj, pacientët me komedonami rekomanduar gastroenterologist konsultuar dhe endokrinolog.

Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës comedogenic. Është e nevojshme për të kryer terapi, dhe në qoftë se ju nuk mund të - korrigjim i sëmundjes themelore. Procedurat kozmetike që kanë për qëllim normalizimin e prodhimit të qelizave yndyrë dhe të vdekur sluschyvanye ndihmuar të shëruar lëkurën dhe ta kthejë atë në normale.

Është e nevojshme që të paguajnë më shumë vëmendje për higjienën personale, të larë me detergjent jo më shumë se 2 herë në ditë, më pak shpesh duke prekur lëkurën e saj të përballet dhe për të parandaluar e flokëve ra mbi fytyrën e tij.

Peeling me acide frutash dhe microdermabrasion heq shtresa e lartë e qelizave të vdekur. Pas kësaj rekomanduar aplikuar në fytyrë drogës kozmetike që kanë pronat antikomedohennymy. Fushat përflakur fshij zgjidhje salicili dhe aplikuar xhel antibacterial. Pranimi i detyrueshëm dhe përputhshmërinë vitaminokompleksov dietë hypoallergenic me përjashtim të ushqimeve yndyrore dhe sheqer. Kur ju bashkohet me infeksion dytësor është treguar duke marrë antibiotikë.