Molluscum contagiosum


  • Patogjeneza gojë patogjene
  • Mënyrat e transmetimit dhe patogjenezën gojë patogjen
  • Manifestimet klinike të gojë patogjen
  • Diagnoza e gojë patogjen
  • Trajtimi gojë patogjene
  • Parandalimi dhe moti

Molluscum contagiosum - kronike lëkurës vyskokontahioznoe patogjen semundja gocë deti patogjenike është një grup i viruseve ospennuyu - Molluscipoxvirus. Sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të Sëmundjeve ngjitëse gocë deti nuk zbatohet për sëmundjet veneriane, megjithatë, OBSH përfshin infeksionet contagiosum Molluscum në listën e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Infeksioni ekspozuar persona të të dy gjinive, pavarësisht nga grupet e moshave, por njerëzit në aktivitetin e shthurur seksuale dhe fëmijët janë në rrezik.

Patogjeneza gojë patogjene

Contagiosum Molluscum është një lëkurë dashamirës; sintezë e virusit ADN-së ndodh në keratinocytes epidermik pas replikimit të virusit në qelizat e strehuesit bllokuar veprimtarinë e T-limfociteve, dhe qelizat imune në lezione mungon, gjë që shpjegon tolerancë imunitar që promovon patogjen gjatë infeksionit.


Mënyrat e transmetimit dhe patogjenezën gojë patogjen

Contagiosum Molluscum është një sëmundje e cila subjektet janë njerëzit. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me një person të sëmurë të shëndetshëm, por ka një mënyrë që të jetë infeksion ndërmjetësuara - përmes objekteve të kontaminuara.

Të rriturit janë të infektuar kryesisht me gocë deti ngjitëse përmes kontaktit seksual, ndotje është për shkak të prek lëkurën e partnerëve, dhe jo përmes raportit seksual, molluscum contagiosum është arsyeja pse disa organizata mjekësore ndërkombëtare nuk i përkasin grupit të infeksioneve të transmetueshme seksualisht. Zona e prekur gjatë marrëdhënieve seksuale është zakonisht perineumit, kofshët e brendshme, bark më të ulëta, organe gjenitale të jashtme.

Pas infeksionit nëpërmjet çdo ditë të caktuar lokalizimit gocë deti patogjen asnjë tumor mund të gjenden në çdo fushat e lëkurës. Dëmtimi dhe microtraumas lëkurës është një gjendje e favorshme për inokulimin e virusit.

Infeksionet janë zakonisht sporadike në natyrë, pavarësisht nga gocë deti shumë ngjitëse, por në kopshtin e fëmijëve mund të mposhtur është endemik.

Faktorë të tillë si mbipopullimi, kontakt me lëkurën, atmosferë me lagështi të kontribuojnë në shpërndarjen. Periudha e inkubacionit është gocë deti patogjen nga disa javë për disa muaj, kështu që është e vështirë për të përcaktuar burimin e infeksionit. Pas fillimit të manifestimeve klinike molluscum contagiosum përhapet nëpër trup nga vetë-infeksionit. Mangësi imune qelizore të kontribuojë për infeksion të lindura dhe të fituara në njerëz me infeksion HIV sëmundje ngjitëse molusk disa herë më i lartë.

Që agjent patogjen është virus gojë ADN-së, është e pamundur për të arritur shërim të plotë, por metodat moderne të ndikimit të arritur afatgjatë dhe faljen qëndrueshme.

Manifestimet klinike të gojë patogjen

Pas periudhës së inkubacionit, lëkurës shfaq nodules trashë të vetme pa dhimbje formë të rrumbullakët, ngjyrë, molusqe ngjitëse të sëmurë zakonisht nuk ndryshojnë ose merr ngjyrë rozë, ndonjëherë mund të ketë voskovydnyy apo famë margaritar. Më tej, një rritje në numrin e elementeve gojë patogjen nga vetë-infeksionit. Dimensionet nxito e miletit grurë me arra, nganjëherë në bashkimin e elementeve mund të formojnë clams gjigant ngjitëse, ata duken si papules gjysmësferike me zapavshy pjesën qendrore.

Rruzull janë kudo në trup, por si fazën e dytë të samozarazhenyya gojë patogjen është për shkak të dorës, të lëkurës të prekur, të cilat më shpesh ndikojnë. Kjo fytyrë, qafë, trupi sipërme dhe duart në të vërtetë vetë. I nxituar gocë deti patogjene janë të rastit në natyrë, dhe nganjëherë numri i tyre arrin disa qindra, fërkim duart dhe i pavullnetshëm kruarje rritur numrin e shpërndarjes.

Duke klikuar piskatore ose dëmtimit aksidental gojë patogjene atë qëndron një masë të bardhë kashetseobraznyy përbërë nga qelizat e vdekura dhe limfocitet. Por ajo gjithashtu përmban trupat e përfshirjes mollyuskoobraznyh, kështu që sëmundja mori emrin e tij.

Ndjenja subjektive e diçka të humbur, por disa pacientë me molusqeve ngjitëse vini re kruarje dhe infiltrimit të vogël që ndodh kur ju lidheni me një infeksion sekondar.

Në format atipike e gojë patogjene skuqje karakteristike në qendër konkave nuk mund të jetë, dhe pikat më të mund të jenë të madhësive të shumë të vogla. Dorëlëshuar patogjene formë gojë diagnostikuar në fëmijët me dermatit atopic në fëmijët me leukimi dhe imunitetit, si edhe në pacientët HIV-pozitivë.

Zakonisht patogjene për gojë kalon pa komplikime të mundshme abscese pa mikrobe dhe purulent përreth zonës dëmit. Në raste shumë të rralla të superinfeksionit ndodh, pasi që plagët mbeten.

Diagnoza e gojë patogjen

Diagnoza është e bazuar në ekzaminimin klinik dermatolog të pacientit, diagnoza e rasteve të dyshimta të përdorë për ekzaminim histologjik, gjatë të cilit qelizat janë mollyuskovye në citoplazmën e qelizave epidermik. Është e nevojshme për të dallojnë contagiosum Molluscum liken banesë, format e shumta keratoakantoma dhe lythat.

Trajtimi gojë patogjene

Heqjen kirurgjikale duke përdorur curettage pas anestezi të mëparshme lokale në kuadër të filmit i jep një efekt të mirë, që nga një sesion i vetëm mund të hiqni një numër të madh të molusqeve ngjitëse përmes mungesë pothuajse të plotë të dhimbjes gjatë procedurës. Sigurisht shpenzojnë një seancë në muaj dhe disa muaj në vazhdim shërim të plotë klinik. Me këtë metodë e trajtimit nuk është nodules përmbajtje, trauma të lëkurës është minimal pas curettage në disa raste tregon shkatërrimin vende electrocautery.

Largimi i lëkurës formacioneve gojë patogjene të mundshëm nga cryodestruction apo metodën radiowave. Ajo është përdorur si heqjen lazer.

Nëse pak skuqje gocë deti patogjene, atëherë të japë një efekt të mirë të kimioterapia, por afatgjatë ata përdorin nuk është e rekomanduar për shkak se irrituese në lëkurë. Në shpërndarjen e ulët trajtim ultravjollcë UV prekur krem ​​të lëkurës dhe përdorimin e aciklovir treguar për të gjithë pacientët me butak ngjitëse.

Metoda e Tuberkulin aplikimit në zonën e prekur butak ngjitëse të përdorura më shpesh në dermatologji pediatrik, si dhimbje. Kjo teknikë e re, statistikat kështu sakta mbi ecurinë e saj atje. Por fëmijët duhet të jenë të BCG para provaktsynuvaty ose Yzoprynozyn.

Parandalimi dhe moti

Në shumicën e rasteve, prognozë e infeksionit molusqeve ngjitëse përjashtime të favorshme janë pacientë me shtetet e mungesës së imunitetit. Parandalimi është higjiena personale në vende publike dhe në shtëpi. Është thelbësore që çdo anëtar i familjes kishte sfungjer tij dhe pajisje të tjera vaske. Kur diagnostikimin gocë deti patogjene në fëmijët e fëmijëve të infektuar janë të izoluar dhe të përshkruajnë karantinë për kohëzgjatjen e periudhës së inkubacionit të inspektimit të përditshme rutinë i të gjithë fëmijëve dhe mësuesve dhe stafit.