Konyunktyvit


 • Klasifikimi i konjuktivit
 • Shkaqet e konjuktivit
 • Simptomet e konjuktivit
 • Diagnoza e konjuktivit
 • Trajtimi i konjuktivit
 • Konjuktivit Parandalimi

Konjunktiviti është sëmundjet më të shpeshta të syrit - ato përbëjnë rreth 30% të patologji syrit. Incidenca e lezioneve inflamatore të konjuktiva lidhur me reaktivitet e saj të lartë në faktorë të ndryshëm ekzogjene dhe endogjene dhe disponueshmërinë e zgavër conjunctival ndikimeve negative të jashtme. Termi "konjuktivit" në oftalmologji bashkohen sëmundje etiologically heterogjene ndodhin me ndryshime inflamatore të syve. Për conjunctivitis mund të jetë i komplikuar nga blepharitis, keratitit, sindromi i syrit të thatë, entropionom, shekulli dhëmbëza dhe vrimë corneal të kornesë, hypopyona, ulur mprehtësi vizuale, etj

Conjunctiva është mbrojtëse dhe për shkak të pozicionit të saj anatomike vazhdimisht në kontakt me një shumë të stimujve të jashtëm -. Grimcat e pluhurit, ajri, agjentët microbial, kimike dhe termike ndikimet, dritë e ndritshme dhe t E. Në konjuktiva normale ka një sipërfaqe të qetë, i lagësht, trëndafili; të qartë përmes anijeve të saj tejdukshëm meybomievyh dhe gjëndra; sekret conjunctival kujton lot. Kur konjuktivit Mukoza bëhet e trazim, vrazhdësi, ajo mund të formohet në Rumenin.

Klasifikimi i konjuktivit


Të gjitha të konjuktivit ndarë në exogenous dhe endogjen. Lezioni endogjen conjunctival është e mesme, që dalin kundër sëmundjeve të tjera (natyrore dhe lisë së dhenve, rubeolës, fruthit, ethe hemorragjike, tuberkulozi, dhe kështu me radhë. F.). Konjuktivit ekzogjene ndodhin si një patologji pavarur në kontakt të drejtpërdrejtë me agjentin konjuktiva etiologjik.

Në varësi të kursit të dalluar kronike, konjuktivit akut dhe subakut. Në formën klinik të konjuktivit mund të jetë e njomë, purulent, i fibrinës (hulled), folikulare.

Sepse inflamacion dallohen:

 • konjuktivit etiologji bakteriale (pneumokokal, difteria, diplobatsillyarnyy, gonococcal (honoblennoreya), etj)
 • konjuktivit chlamydial etiologji (paratrahoma, trachoma)
 • konjuktivit etiologji virale (adenoviral, herpes, infeksionet virus kontahyoznom clams, etj)
 • konjuktivit etiologjinë fungale (me aktinomikozës, sporotrikozën, rinosporodioze, kocidiozës, aspergillozës, candidiasis, etj)
 • conjunctivitis alergjik dhe etiologies autoimune (me ethe hay, rrufë pranverë, pemphigus konjuktivit, ekzemë atopic, demodicosis, përdhes, sarkoidosis, psoriasis, Sindromi Reiter)
 • konjuktivit etiologji traumatik (termike, kimike)
 • konjuktivit sëmundje metastatic në përgjithësi.

Shkaqet e konjuktivit

Konjuktivit bakteriale zakonisht ndodhin kur i infektuar nga kontakti-familje. Kështu mucous fillojnë të shumohen bakteret që normalisht pak ose asnjë janë pjesë e florës normale conjunctival. Sigurimi toksina bakteriale shkaktojnë reagim inflamator. Shkaku më i zakonshëm i konjuktivit bakterial janë staphylococci, Pneumokoku, streptokoket, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella, Proteus, Mycobacterium tuberculosis. Në një numër të rasteve të infektimit me patogjenë sytë gonorrea, sifilizi, difteria.

Konjuktivit viral mund të transmetohen përmes kontaktit-shtëpiake apo pikëza ajrore mënyrë dhe është sëmundje ostrozaraznymy. Ethe akute shkaktohen farinhokon'yunktivalnaya adenovyrusom 3, 4, 7 lloje; Epidemia keratoconjunctivitis - adenovirus 8 dhe 19 nga default. Konjuktivit viral mund të shoqërohet etiologically me herpes simplex, herpes zoster, lisë së dhenve, fruthi, Enteroviruseve, etj

Konjuktivit virale dhe bakteriale tek fëmijët është e shoqëruar shpesh nga sëmundje të hundës, otitis, sinusit. Të rriturit mund të zhvillojnë konjuktivit me blepharitis kronike, dakriotsystytu, sindromën e syve të thatë.

Zhvillimi i konjuktivit chlamydial për shkak të infektimit të foshnjës së porsalindur gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes së nënës. Në femrave dhe meshkujve seksualisht aktive sëmundje chlamydial sy shpesh i lidhur me sëmundjet e sistemit urogjenital (meshkujt - me uretritin prostatitis, epididymitis, gratë - me tservytsytom, vaginitis).

Konjuktivit fungale mund të shkaktohen nga aktinomictetet, plesnevymy, maja dhe specie të tjera fungale.

Konjuktivitet alergjike shkaktuar nga hipersensitivitetit e trupit për çdo antigjeni dhe në të shumtën rasteve janë shfaqje lokal i një reaksion alergjik sistemik. Shkaqet e reaksioneve alergjike mund të veprojë ilaçe, faktorët ushqyese (dietike), worms, kimike shtëpiake, polen, mite Demodex dhe kështu me radhë.

Konjuktivit Noncommunicable mund të lind në kimike acarim sy dhe agjentëve fizikë, tym, pluhur, UV (përfshirë H. Tobacco.); çrregullime metabolike, beriberi, Ametropia (largpamje, nearsightedness) dhe t. e.

Simptomet e konjuktivit

Manifestime të veçanta të konjuktivit varet nga format etiologjikë të sëmundjes. Megjithatë, për konjuktivit ndryshme Zanafilla e karakterizuar nga një numër të karakteristikave të përbashkëta. Këto përfshijnë: ënjtje dhe skuqje e moshës mukozës dhe folds kalimtare; mukusit ose purulent sekrecione nga sytë; kruajtje, djegie, sytë e përlotur; Ndjenja e "rërë" apo një trup të huaj në sy; fotofobi, blepharospasm. Shpesh, simptomë kryesor është paaftësia e konjuktivit është qepallat e hapura në mëngjes për shkak të ngjitës të tyre të thata ndarë. Me zhvillimin e keratitit ulcerative ose reduktimin adenoviral të mundshëm në mprehtësi vizuale. Kur konjuktivit zakonisht prek të dy sytë, inflamacion ndodh nganjëherë ata të kthehet dhe do të vazhdojë me shkallë të ndryshme të ashpërsisë.

Konjuktivit akute shfaqet papritmas me dhimbje barku dhe dhimbje në sy. Mes hyperemia conjunctival shpesh ndodhin hemorragji. Shikimet e rënda injeksion conjunctival, ënjtje e mukozës; Syri i mukozës sekretuar bollshme, mucopurulent ose purulent sekretimit. Konjuktivit akute shpesh shkelet shëndetin e përgjithshëm: aty rraskapitje, dhimbje koke, rrit temperaturën e trupit. Konjuktivit akute mund të zgjasë nga një në dy deri tre javë.

Subacute conjunctivitis karakterizohet nga simptomat pak rënda se formën akute të sëmundjes. Zhvillimi i konjuktivit kronike ndodh gradualisht dhe gjatë është këmbëngulës dhe i gjatë. Nuk keni siklet dhe trupi i huaj ndjesi në sytë, lodhje sy, hyperemia butë conjunctival dhe shkrifje, e cila bëhet pamjen kadifeje. Në sfondin e konjuktivit kronike shpesh zhvillojnë Keratitis.

Ekran specifik konjuktivit etiologji bakteriale është i errët shkarkimit purulent trashë të verdhë apo të gjelbër. Nuk ka dhimbje, sytë e thatë dhe lëkurë zonë okolohlaznichnoy.

Konjuktivit Viral shpesh ndodhin kundër sfondit të traktin e sipërm respirator dhe i shoqëruar nga lacrimation moderuar, fotofobi dhe blepharospasm, shkarkimin pamjaftueshëm mukozës, submandibular dhe lymphadenitis pranë veshit. Në disa lloje të lezioneve virale në sytë e sytë të formuara follicles (konjuktivit folikulare) ose psevdomembran (konjuktivit hulled).

Conjunctivitis alergjik zakonisht ndodhë me kruarje të fortë, dhimbje në sy, marramendës, ënjtje të shekullit, ndonjëherë - rinitit alergjike dhe kollë, atopic ekzemë.

Konjuktivit Klinike fungale përcaktohet nga lloji i kërpudhat. Kur zhvillimin aktinomikozës kataral ose purulent konjuktivit, me bllastomikozë - hulled me film pak gri ose të verdhë mund të hiqet me lehtësi. Për candidiasis karakterizohet nga formimi i nodules, të përbërë nga grupe të epiteloide dhe qelizat limfoide; aspergillosis ndodh me hyperemia conjunctival dhe lezione corneal.

Kur konjuktivit shkaktohet nga ekspozimi kimike toksike, ka një dhimbje të fortë kur lëviz në harresë, keq, duke u përpjekur për të hapur ose të mbyllur sytë tuaj.

Diagnoza e konjuktivit

Diagnoza është bërë, konjuktivit okulist mbi bazën e ankesave dhe manifestimeve klinike. Për të sqaruar etiologjinë e konjuktivit historisë të rëndësishëm të të dhënave: kontakt me pacientët alergeneve lidhje të pranishëm sëmundje me ndryshimin e sezonit, ekspozimi në rrezet e diellit, etj Visual inspektimit zbulon hyperemia conjunctival dhe edemë, disponueshmërinë syrit injeksion shkarkimit.

Për të vendosur etiologjinë e testeve konjuktivit kryer laboratorike, apo scraping egra Citologjia, konjuktiva bakteriologjike diskreditimi, përcaktimin e titri antitrupave (IgA dhe IgG) në patogjen të dyshuar në lëngun lotsjellës ose serum, kërkime mbi Demodex. Në vendpushimin alergjik konjuktivit për hundës, conjunctival, mostrat sublingual lëkurës-alergjik.

Në identifikimin conjunctivitis specifik etiologji mund nevojë sëmundjet këshilla infektive, sëmundje veneriane, tuberkulozin, në formën e sëmundjeve alergjike - allergist, viral - otolaringolog.

E metodave speciale të provimit syrit të përdorura për biomicroscopy sy konjuktivit, flyuorestseinovaya testin instillyatsionnaya, etj

Diagnoza diferenciale e konjuktivit është bërë nga episcleritis dhe scleritis, keratitit, Uveitis (iritis, yrydotsyklytom, horioiditah), sulm akut glaukoma, trupi i huaj pengim kanalikulyarnyy sy në dakryotsystyte.

Trajtimi i konjuktivit

Regimens konjuktivit emëruar okulist patogjen bazuar, procesin vizual, komplikime ekzistuese. Trajtimi i ditës i konjuktivit kërkon larëse conjunctival zgjidhje të shpeshta me gojë të drogës, instalacioni i drogës, hedhjen ointments sy, punën subconjunctival injeksion.

Kur konjuktivit është e ndaluar për të imponuar të zakonshëm sy sepse ata degradojnë shkarkimin e evakuimit dhe mund të kontribuojë në zhvillimin e keratitit. Për të përjashtuar autoinfitsirovaniya shpesh rekomandohet larje me dorë, përdorni peshqir disponueshme dhe napkins, veçmas pipettes dhe hlaznymy shkopinj për secilin sy.

Para se futja e barnave në zgavrën conjunctival kryhet lokale novokaina anestezi kokërdhok (lidocaine, trymekayna), atëherë - tualet viyovyh skajet e qepallave, konjuktiva dhe preservatives Eyeball (furatsillina p-rum, kalium). Për të marrë informacion në lidhje me etiologji të konjuktivit në sytë instylyuyut Syri bie zgjidhje të 30% të sulfatsil natriumi, çdo 4 orë gjatë natës dhe vë krem ​​sy.

Nëse keni zbuluar etiologji bakteriale, konjuktivit lokalisht aplikuar sulfate gentamicin në formën e bie dhe melhem sy, krem ​​sy erytromitsynovu.

Për trajtimin e viral përdorimit konjuktivit virusostaticheskie dhe virusotsidnoe do të thotë: trifluridin, oftan-shko, rruazë e bardhë interferon si instalacioni dhe aciklovir - topically si një krem ​​dhe me gojë. Për të parandaluar infeksionin bakterial shtesë mund të jenë të antimicrobials përshkruara.

Nëse keni zbuluar konjuktivit chlamydial, përveç sistemit të trajtimit lokal është treguar marrjes doxycycline, tetracycline ose erythromycin.

Trajtimi i konjuktivit alergjik që përfshin administrimin e një vasoconstrictor pika dhe antihistamines, kortikosteroidet, slezozameniteley, droga desensybylyzyruyuschyh pritje. Kur konjuktivitet fungale etiologji emëruar ointments antimikoticheskie dhe futje pikë-pikë (levorin, Nystatin, jepet amfotericina B, etj).

Konjuktivit Parandalimi

Trajtimi në kohë dhe adekuat i konjuktivit mund të arrijë shërimin pa efektet në funksion vizuale. Në rastin e mesme vizionit corneal lezione mund të reduktohet.

Parandalimi Basic conjunctivitis - Kërkesa të higjenës zbatim në institucionet shëndetësore dhe arsimore, pajtueshmëria me higjienën personale, izolimit të shpejtë të pacientëve me lezioneve virale, veprimtaritë anti.

Parandalimi i konjuktivit chlamydial dhe infeksionit gonococcal neonatal chlamydial përfshin trajtimin dhe gonorre në gratë shtatzëna.

Kur predispozicion për konjuktivit nevojshme terapi alergjik parandalues ​​lokale dhe të përgjithshme desensitization ditë para përkeqësimit të pretenduar.