Zgjebe


  • Etiologji e zgjebe
  • Mekanizmi i zgjebe infeksionit
  • Manifestimet klinike të zgjebe
  • Forma standarde e zgjebe
  • Zgjebja trim
  • Zgjebe kryqëzim
  • Zgjebe cortical
  • Diagnoza e zgjebes
  • Zgjebe

Zgjebja - një sëmundje e zakonshme të lëkurës parazitare të shkaktuara nga kruarje mite Sarcoptes scabiei. dhe është shumë ngjitëse. Incidenca e zgjebe është i lartë, pra, pavarësisht nga fakti se zgjebe konsiderohet sëmundje personalitete antisociale, prek njerëzit e të gjitha shtresat sociale. Fëmijët dhe të rinjtë shpesh kruar regjistrohen për shkak të lëvizshmërisë së tyre dhe mënyrën e jetesës më aktive.

Etiologji e zgjebe

Zgjebja - një antropofilnoy parazitare sëmundje për shkak të kruar mite parazit vetëm njeri. Burimi i infeksionit është një njeri i sëmurë, zgjebe transmetohet drejtpërdrejt nga kontakti ose nga sendet e infektuara shtëpiake. Mite Adult kruarje ka një madhësi prej rreth 100 mikronë dhe një aparat të fuqishëm nofulla për të bërë tunelet veshje e guaskës, tunele që bëjnë femrat, meshkujt zakonisht nuk lëvizin, funksionin e tyre primar - fekondimin. Në një raport të popullsisë së femrave dhe meshkujve është 2: 1. Fekondimi femër është nën lëkurë, pastaj çelur larvat vijnë në sipërfaqe për zbatimin e mëtejshëm në shtresat e veshje e guaskës. Mating marimangat zgjebja gjithashtu vjen në sipërfaqe.


Kështu, mite arrin në sipërfaqe dy herë në ciklin e tij të jetës. Në mënyrë që të depërtojnë në qindarkën kruar lëkurë të mjaftueshme për 15-20 minuta, kjo shpjegon contagiousness të zgjebe. Am Femra lëshon vezë, dhe lind në lëvizje të natës, ciklin e jetës e zgjebe patogjene është nga dy javë deri në dy muaj, pas së cilës mite vdes dhe zbërthen në lëvizje prohryzennye. Zgjebja NUK mite racks dhe temperaturës në 55 gradë vdes në 10 minuta dhe në 80 të vrarë në çast. Jo vetëm njerëzit shënoni shpejt vdes.

Mekanizmi i zgjebe infeksionit

Infeksioni mund zgjebe në vende publike për shkak të doorknobs, handrails shkallët, aparate. Në epidemi e krijuar me fireplace dhe një pacient me zgjebe infekton familjen tuaj rrethinë dhe karakterin profesional. Infeksion Zgjebja mund të ndodhë përmes kontaktit seksual, burra të infektuar shpesh ndodh nga gratë e infektuara. Mite kruarje mund të jetë i shkurtër në kafshë sepse zgjebe infeksion nga kafshët jo të përjashtuar, ndonëse jashtëzakonisht e rrallë. Agjent shkaktar i zgjebe është më aktiv nga shtatori në dhjetor, gjatë kësaj kohe diagnostikuar numrin më të madh të shpërthimit të zgjebe. Aktiviteti natën shkakton një rrezik të lartë të infektimit brenda familjes kur duke përdorur një krevat. Folds fillestare prekur interdigital, band dore dhe zhvillimi i zgjebe ka prekur zona të tjera të trupit, përveç kokës dhe sqetullat.

Manifestimet klinike të zgjebe

Periudha e inkubacionit e zgjebe nga tre ditë deri në dy javë, por në inspektim më i afërt ju mund të shihni në pikën e kruar hyrje mite në ditët e para pas infeksionit. Pasi femrat kanë filluar të vë vezë, shenjat klinike të zgjebe rritet. Ka kruajtje të padurueshme, në rritje në mbrëmje dhe natën. Lëviz kruarje të lëkurës mund të shihet si faqet lineare inflamatore, një reagim inflamator me zgjebe shpjegohet nga prania e parazitit në pështymë e substancave kimikisht aktive, si në zonën e prekur mund të përjetojnë një infiltrimin alergjik. Për kruarje të rënda, matseriruetsya lëkurës, ka scratches në trup, ndonjëherë të mbuluara me crusts përgjakshme. Manifestimet klinike varet nga aktiviteti zgjebe mite të jetës, si aderon higjienën personale dhe këtu është organ allergization shkallë të patogjene.

Forma standarde e zgjebe

Në formë tipike e zgjebe skuqje të lokalizuara në bark në zonën e kërthizës mbi kofshët perednevnutrenney, mollaqe, zemrat, sipërfaqet anësore të gishtat dhe këpucë me majë, lëkurë interdigital folds, burra zgjebe mund të lokalizuar në lëkurën e scrotum dhe penisi. Lëviz kruar duken si i drejte apo bardha ose pak gri apo të vijë e lakuar 5 deri 7 mm, pak rritje mbi lëkurë. Person në lëkurë e shuplaka dhe shputa mund të shfaqen skuqje vetëm rrallë. Sarcoptes progres është qartë e dukshme nën një xham zmadhues, fundi i kursit përfundon me zgjebe papules të vogla apo vezikulave. Elementet Papulovezikulyarnye pjesërisht të mbuluara me crusts përgjakshme pikë dhe për të arritur deri në 0,5 mm.

Në lëvizje të kruar që kanë edhe papulovezikuly, lëkura është scabbed pikë dhe gërvishtjet lineare në kruarje të fortë. Varësisht nga ashpërsia e zgjebe mund të përqëndrohen infeksion piokokkovoyi shpesh gjenden në zonat muskul zgjatues. Në bërryl është purulent ose crusts përgjakshme purulent - një simptomë Hardy.

Zgjebja trim

Zgjebja trim - Sturt kjo formë e sëmundjes që ndodh në njerëzit me immunoreactivity normale, kështu që nuk ka asnjë reagim alergjik ndaj pranisë së marimangat. Rritja vëmendje higjienës personale kur njerëzit disa herë në ditë, të marrë një dush dhe ndryshimin e brendshme dhe liri krevat, si dhe të kontribuojë në manifestimet klinike të veshin me zgjebe. Karakterizohet nga një skuqje të lëkurës të vetëm në gjoks dhe përreth kërthizës, që është praktikisht nuk matseryruyutsya nuk shkaktojnë siklet, vetëm në natën e shënuar kruarje. Nuk mund të jetë crusts hemorragjike.

Zgjebe kryqëzim

Zgjebe kryqëzim është rezultat i vonuar reagime të tipit hyperergic që zhvillohet në përgjigje të mite produktet e mbeturinave. Formë kryqëzim i zgjebe është zakonisht rezultat i zgjebe patrajtuara ose në mënyrë jo të lechenoy. Sëmundje të zgjatur, reinvazii mite kruarje kontribuar në të kuqërreme-kafe nodules itchy. Rash është nodules karakter lentikulyarnye ndodhin në lëvizje kruar dhe të rregulluar në vende tipike të lezioneve. Kjo formë e zgjebe rezistente në terapi të ndryshme protivoskabioznoy, si përmes crusts dendura drogës pothuajse asnjë efekt mbi tik-tak.

Zgjebe cortical

Kore (norvegjeze) zgjebe formë rrallë diagnostikuar në pacientët të cilët kanë një dobësuar ndjeshëm immunoreactivity. Zgjebe cortical është formë shumë e vysokozarazne, si në trafik shënoi përqendrimin më të lartë të marimangat. Imunitetit, sëmundjet e zakonshme në të cilin një rënie në imunitetin dhe lodhje, terapi afatgjatë me kortikosteroide, citotoksik, dhe alkoolizmi kontribuojë në zhvillimin e zgjebe cortical.

Klinikisht, kromë karakterizohet nga crusts kortikale gray-pista me shtresat priren njëri tjetrin. Siguresat janë zakonisht të madhësive të ndryshme dhe trashësi, ngjitur fort në çdo ind tjetër dhe themelor është shumë e dhimbshme kur heqjen. Pas heqjes crusts ekspozuar ndaj verdhë erozionit.

Sipërfaqja e prekur muskul zgjatues e pasme të dorës, bërryl, gju, interdigital, mollaqe, bark, veshët, rrallë përballen dhe kokës. Në zhvillimin shuplaka dhe shputa e hyperkeratotic trashë që kufizojnë lirinë e lëvizjes. Nëse pjatë prekur gozhdë, ata janë të deformuara, shkërmoqet, janë utolschennymy dhe ndryshim ngjyra.

Me trajtim joadekuat ose mungesa e zgjebe komplikuara nga pyoderma, ekzemë mikrobike dhe dermatit të natyrave të ndryshme.

Diagnoza e zgjebes

Dermatolog Diagnoza, mjek ose sëmundje infektive bazuar në të dhënat klinike dhe ankesat e pacientit. Prania e kruarje, e cila rrit në mbrëmje dhe natën dhe praninë e kruarje karakteristike lineare, papules të vogla dhe simptomë pozitiv lejojë çartur për të dyshuar praninë e zgjebe.

Në ekzaminim, personat e kontaktit, duket se shumica kanë të njëjtat manifestimet klinike, nuk ka informacion për të qëndruar në epidochahe zgjebe.

Studimi konfirmon praninë e zgjebe në këtë sëmundje, por mbani në mend se shumë pacientë për të vizituar mjekun larë me kujdes, dhe Pas kësaj, marimangat nuk mund të zbulohet. Përveç kësaj, formimi i crusts ose gjatë aktivitetit të ulët të rriqrat, përqendrimi i tyre është reduktuar, kështu që mungesa e marimangat në mikroskopi, por prania e karakteristike foto klinike, zgjebe fillojnë terapinë.

Për të rritur aktivitetin fizik të rriqrat para marrjes së mostrave të lëkurës gotë të ngrohtë ose të ngrohur një drips pak vaj. Aplikimi bojë për vetulla dhe anilinë ngjyra ndihmon lëvizje stoli kruarje. Në disa raste ku ju nuk mund të zbulojë patogjenëve zgjebja trend pozitiv në barnave protivoskabioznyh emërimi janë procedurat terapeutike dhe diagnostikuese. Kjo diagnozë është quajtur ish juvantibus.

Zgjebe

Në trajtimin e zgjebe pavarësisht skemës së ka nevojë për një proces tërë lëkurën, jo vetëm zonën e prekur, me përjashtim të kokës (përveç nëse zgjebe dhe lokalizuar në lëkurën e kokës). Lajë trupin dhe një ndryshim të brendshme dhe liri krevat kryejnë vetëm para dhe pas trajtimit të zgjebe gjatë lajë trupin terapi është e ndaluar.

Benzoate benzil, prodhuar në formën e emulsioneve është droga më zakonshme antiskabioznym sepse ajo ka toksicitetin ulët dhe efikasitetit lartë. Para përdorimit, është e nevojshme për të larë tërë trupin, pastaj të përpunojë gjymtyrët e sipërme, gjymtyrët më të ulta dhe bust, përveç kokës. Fërkim kohë duhet të jetë të paktën dy minuta për çdo rajon. Ndryshimi prodhuar e brendshme dhe prej liri krevat proprasovuvannya dyfishtë pas larjes. Dy ditë më vonë, në të njëjtën skemë përsëritet kurs. Kjo arrin ndikim në njerëzit që janë në larva faza. Kur lehtësim i plotë i vatrave epidemike dhe mungesa reinfitsirovanie të normës dual benzilit benzoate të mjaftueshme për të kuruar zgjebja. Pas trajtimit mobilje, veshje të nevojshme për të përpunuar zgjidhje antiseptik ose rrezatim UV.

Përgatitjet aerosol për trajtimin e zgjebe janë më të lehta për t'u përdorur dhe sasia e tyre është e mjaftueshme për të trajtuar të pacientit dhe të kontaktit të personave Spregal është një nga produktet aerosol, të cilat mund të trajtohen dhe të fëmijëve. Prerë i tij në 20-30 cm nga lëkura, duke lënë shumë të lira, 12 orë kryerjen e kanalizimeve dhe epidochaha trupin. Një aplikim është e mjaftueshme, por për forma të komplikuara të zgjebe është e rekomanduar për të përsëritur procedurën.

Lindani - një medikament në formën e një kremi, eshte pa ngjyrë dhe pa ere, trajtimi i zgjebes rubbed përditshme tij ose dy herë në ditë në lëkurë. Para se të terapisë dhe para çdo lindan trajtim duhet të marrë një dush. Kjo metodë e trajtimit për ata që janë përdorur çdo ditë për të marrë një dush ose banjë. Vetëm prodhuar lindan si pluhur për fërkuar në lëkurë në formën e shampoos. Megjithatë, fëmijët dhe gratë gjatë shtatzënisë dhe laktacionit është më e mirë për të përdorur Spregal.

Trajtimi i formës cortical e zgjebe ka disa karakteristika. Para se të terapisë antiskabioznoy duhet zbutur crusts dhe largimin e tyre. Zakonisht përdoren banjot sapun-sode dhe keratolytycheskye vaj të parfumuar. Pas trajtim crusts plotë refuzimi është kryer në mënyrë të zakonshme, kurse përsëritet derisa një kurë. Përveç kryerjes korrigjimin e sëmundjes themelor që shkaktoi dobësimin e reaktivitet.

Parandalimi i zgjebe është likuidimi në kohë emërimi epidochahov terapi parandaluese. Rishikim i rregullt i fëmijëve në kopshte dhe shkolla dhe higjienën personale të reduktojnë ndjeshëm, por jo të eliminuar infeksionin zgjebja.