Miopi


  • Shkaqet e miopi
  • Klasifikimi i miopi
  • Simptomet e miopi
  • Diagnoza e miopi
  • Trajtimi i
  • Parashikimi dhe parandalimin e miopi

Miopi në popullatën e përgjithshme është mjaft e zakonshme: sipas OBSH-së, miopi vuan 25-30% të popullsisë. Më miopi zhvillon në fëmijëri ose pubertetit (7 deri 15 vjet) vazhdojnë apo ruajtur në nivelin ekzistues ose të progresit. Në miopi, rrezet e dritës që vjen nga objektet e vendosura larg larg, jo duke shkuar për të përqëndrohet në retinë, si në sy normal, dhe në frontin e tij, në mënyrë që imazhi është fuzzy, blurry, blurry.

Gjendja e miopi u përshkrua fillimisht nga Aristoteli në IV. BC. d .. Në shkrimet e filozofit e tij tha se disa njerëz për një dallim i largët objekteve më të mira kanë sy prymruzhuvaty dhe e quajti këtë fenomen "miops" (nga greqishtja -. "hedh një sy"). Në miopi moderne oftalmologjisë ka një tjetër emër - miopi.

Shkaqet e miopi


Normalisht, në 100 vizion%, rrezet paralele nga objektet në distancë janë duke kaluar mjedisit optik fokus sy pikë në imazhin në retinë. Në imazhin dritëshkurtër sy është formuar para retinë, dhe shell svetovosprinimayuschaya vjen vetëm nerezkaya dhe foto e paqartë. Në miopi, kjo situatë ndodh vetëm në perceptimin e syrit rrezeve të dritës paralele, që është në vizionin e dytë. Rrezet që burojnë nga afër objekteve të kenë drejtimin divergjent pas thyerjes në mjedisin e syrit optik projektuar në mënyrë rigoroze në retinë, duke krijuar një imazh të freskët dhe të qartë. Prandaj, pacientët me vështirësi miopi duke parë mirë në distancë dhe afër.

Për një dallim të qartë në mes objekteve të largëta duhet të ofrojnë rrezet paralele drejtim divergjente, e cila është arritur përmes special (syze ose kontaktit) shpërndajnë lente. Fuqia thyes i lente, e cila tregon se sa shumë duhet të dobësojë sy miope thyes, zakonisht e shprehur në dioptri (dioptri) - Ajo është me këtë perspektivë dhe përcaktohet nga vlera e miopi, e cila tregoi një vlerë negative.

Në thelb të miopinë është diferencë fuqia refractive- e sistemit optik te syrit boshtit saj gjatësi. Prandaj, mekanizmi i miopi, së pari, mund të shoqërohet me zgjatjen e tepruar të boshtit optik të syrit gjatë pushtetit normal thyes të kornea dhe lente. Në gjatësi sy miopi është 30 mm apo më shumë (në gjatësinë normale të syrit në të rriturit - 23-24 mm), dhe forma e tij është elipsovoyu. Me zgjerimin e syve 1 mm, shkalla e miopi rritur me 3 dioptri. Së dyti, me miopi mund të jetë një forcë sistem shumë të fortë refraktar optik (60 dioptri) në gjatësi normale të boshtit optik të syrit (24 mm). Ndonjëherë kur miopi është një mekanizëm i përzier - një kombinim i dy defekte. Në të dy rastet, objekte imazh nuk mund të duhet të përqëndrohet në retinë, dhe është formuar brenda syrit, ndërsa retina e mashtrimeve projektuar vetëm e vendosur në afërsi të subjekteve sy.

Në shumicën e rasteve, nearsightedness është i trashëguar. Në praninë e të dy prindërve miopi miopi ndodh në 50% të fëmijëve me yjet normale të prindërve - vetëm 8% të fëmijëve.

Shpesh shkaku kontribuar në zhvillimin e miopi, duke vepruar Dështimi në përputhje me pikëpamjen e higjienës: kohëzgjatja e tepruar e ngarkesës vizuale në një distancë e afërt, ndriçim i pamjaftueshëm i vendit të punës, puna në kompjuter ose shikuar TV, duke lexuar një transportit ulje gabuar në lexim dhe shkrim.

Shpesh i paraprin zhvillimit të miopi vërtetë miopi e rreme për shkak të mbingarkesës ciliare (akomoduese) vrull muskujve dhe strehim. Miopi mund të shoqërojë oftalmopatolohiyi tjetër - astigmatizëm, strabismus, ambliopia, Keratokonusi, keratohlobus.

Ndikimet negative në funksion vizuale të japë infeksion, luhatjet hormonale, dehje, lëndime të lindjes, plagosje traumatik të trurit, përkeqësimin e microcirculation në membranat e syrit. Progresi i miopi ndihmon mangësi e elementeve gjurmë të tilla si Mn, Zn, Cr, Cu, etj, janë identifikuar gabimisht korrigjimin e miopi.

Klasifikimi i miopi

Para së gjithash, të dalluar prej natyre (të lidhur me kokërdhok intrauterine zhvillimore) dhe të fituara (razvyvshuyusya ekspozuar ndaj faktorëve negative) miopi.

Duke mekanizmin e miopi axial izoluar (duke rritur madhësinë e syrit) dhe miopi thyes (në njësi të tepërt të energjisë thyes) kryesor.

Shtet, i shoqëruar nga progresion të miopi në 1 ose më shumë diopters në vit, konsiderohet si miopi progresive. Me konstante të rritet ndjeshëm shkallën e miopi flasim për miopi malinje apo sëmundje dritëshkurtër që të çojë në vizionin e aftësisë së kufizuar. Miopi stacionare nuk po ecën mirë dhe është e rregulluar me anë të lente syze (ose kontakt).

I ashtuquajtur i rastit (të përkohshëm) miopi, që zgjat 1-2 javë të zhvilluara ënjtje e lente dhe për të rritur fuqinë e saj thyes. Kjo gjendje ndodh gjatë shtatzënisë, diabeti, duke marrë steroid, sulfonamides, në fazat e hershme të cataracts zhvillim.

Sipas refractometry dhe forca korrigjim i nevojshëm në dioptri e miopi bëjnë dallimin në mes të nivelit të lartë, të mesëm dhe të dobët:

  • i dobët - në -3 dioptri përfshirë
  • Mesatare - -3 deri -6 dioptri përfshirë
  • e larta - më shumë se -6 dioptri

Shkallë të lartë të miopi mund të arrijnë vlera të rëndësishme (-15 deri në -30 dioptri dhe).

Simptomet e miopi

Për një kohë të gjatë nearsightedness asimptomatike dhe shpesh gjatë ekzaminimeve profilaktike nga ophthalmologists. Zakonisht miopi zhvillon ose përparon në shkollë, kur procesi i të mësuarit për fëmijët përballen me stresin intensive vizuale. Ajo Vini re se fëmijët fillojnë të bëjnë dallimin artikuj keq fshihet, linjat e këqia të shihni në bord, duke u përpjekur për të marrë më afër objektit, duke kërkuar në distancë, prymruzhuye sytë. Në vizionin e largët në miopi më keq dhe muzg vizion, njerëzit me miopi më keq orientuar në terr.

Qëndrimi detyruar sy çojë tendosje në lodhje vizuale - asthenopia muskulare, i shoqëruar nga dhimbje koke të rënda, dhimbje në sy, dhimbje në bazat e tyre. Kundër sfondit të miopi mund të zhvillojnë heteroforiyi, vizion me një sy dhe sodruzhestvennoe divergjent strabismus.

Kur prohressyruyusche pacientët miopi shpesh duhet të ndryshojë lente për syzet dhe më të fortë, sepse pas një kohë ata nuk përputhen shkallën e miopi dhe vizionin e duhur. Progresion të miopi është për shkak të shtrihen e syrit dhe shpesh ndodh në adoleshencë. Zgjerimi aksin e përparme-prapmë të syrit me miopi të shoqëruar me zgjerimin e çarjes optike që të çojë në një të vogël mur-sy. Sclera në tension dhe i hedh lëng merr kaltërosh përmes enëve prosvechyvayuschem. Shkatërrimi i fibrils tejdukshëm mund të tregojnë "fluturon fluturues" ndjenjë "leshi Motkov", "fill" para syve të tij.

Kur shtrihen kokërdhok shënuar zgjatjen e enëve të gjakut të syrit, çrregullime të retinës të qarkullimit të gjakut, ul mprehtësi vizuale. Brishtësia e enëve të gjakut mund të çojë në gjakderdhje në retinë dhe i tejdukshëm. Shumica komplikime tmerrshme e miopi mund të jetë një detashment retinal dhe verbëri përcjellje të saj.

Diagnoza e miopi

Diagnoza kërkon teste të syrit miopi, rishikon studimet thyerjes strukturat e syve, ultratinguj e syrit.

Vizometriya (kontrolloni mprehtësi vizuale) është mbajtur në tavolinë duke përdorur një sërë të testit lente tablo dhe është subjektiv. Prandaj, ky lloj i kërkimit është i nevojshëm për të plotësuar me miopi diagnozën objektive: skiaskopii, refractometry, të mbajtur pas tsykloplehiyi dhe për të përcaktuar vlerën e vërtetë të gabimeve refraktive.

Holding ophthalmoscopy dhe biomicroscopy e miopi lente sy në Goldman e nevojshme për të zbuluar ndryshimet në retinë (gjakderdhje, kequshqyerja, spote kon dritëshkurtër Fuchs), zgjatje e sclera (stafilomy), katarakt, etj

Për të matur aksin e përparme-prapmë të syrit dhe madhësia e lente, vlerësimit homogjenitetin i tejdukshëm, detashment retinal treguar përjashtimin e syrit të ultrazërit.

Diagnoza diferenciale është midis miopi vërtetë dhe të rreme dhe miopi rastit.

Trajtimi i

Korrigjimi dhe trajtimi i miopi mund të bëhet konservator (terapi e drogës, korrigjim spektakël apo miqve), metodat kirurgjike ose lazer.

Kurset e drogës janë mbajtur 1-2 herë në vit, mund të parandalojë përparimin e miopi. Higjiena e rekomanduar e mendimit, duke kufizuar aktivitetin fizik, marrja e vitaminave B dhe C, duke përdorur midriatiki për lehtësimin vrull e akomodimit (mezatona, irifrina) i terapisë indeve (aloe, të qelqta, FIBS intramuskulare), pritjes agjentët nootropic (piracetam, Pantogam ), fizioterapi (lazer terapi, terapi magnetike, qafën masazh dhe qafë zonë, reflexology).

Në trajtimin e teknikave ortopticheskie miopi janë përdorur: Trajnimi i muskujve ciliar duke përdorur një trajtim të lente negativ aparat (strehim trajnimit, lazerstimulyatsiya, tsvetoimpulsnaya terapi, etj).

Për të korrigjuar miopi përzgjedhje e kryer e lente kontakti apo syze me lente të shpërndajnë (negative). Për të ruajtur një strehim rezervë me miopi e kryer zakonisht korrigjim jo të plotë. Në miopi -3 dioptri e mësipërme tregon përdorimin e dy palë syze ose bifocals syzet me lente. Me një shkallë të lartë të syzet miopi janë zgjedhur në bazë të transportueshmëri e tyre. Për të korrigjuar miopi të dobët e të mesme mund të përdoren ortokeratolohicheskie (të natës) lente.

Sot në okulisti zhvilluar mbi njëzet e metodave dhe kirurgji thyes lazer për trajtimin e miopi. Korrigjim Excimer-lazer e miopi përfshin korrigjimin e vizionit duke ndryshuar formën e kornea, duke i dhënë asaj një pushtet normal thyes. Laser korrigjim i miopi miopi kryer në -12-15 në dioptri dhe është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Ndër metodat e kirurgjisë lazer për miopi të përdorura më gjerësisht LASIK, SUPER LASIK, EPILASIK, FemtoLASIK, LASEK, photorefractive keratectomy (PRK). Këto metoda ndryshojnë në shkallën e ekspozimit dhe metodën e formimit sipërfaqen e kornesë, por në thelb identike. Komplikimet e trajtimit lazer e miopi mund të jetë hypo- ose hypercorrection, zhvillimi i astigmatizëm corneal, keratitit, konjuktivit, sindromën e syve të thatë.

Deri në zëvendësimin thyes lente (lensektomiy) turistik me një shkallë të lartë të miopi (deri në -20 diopters) dhe humbjen e natyrore Accommodation. Metodë është për të hequr lente brenda syrit dhe lente të intraokular dhomë (lente intraocular) që ka fuqinë e kërkuar optik.

Transplantim Fakichnyh lente si një metodë të trajtimit të miopinë, përdoret për akomodimin paprekur natyrore. Kjo lente nuk është hequr, por përveç kësaj, në para ose mbrapa e lente speciale implantuese dhomë sy. Duke fakichnyh implantimin e lente është korrigjim shumë e lartë (deri në -25 diopters) gradë e miopi.

Keratotomii metodë radiale shkak të numrit të madh të kufizimeve në miopi moderne kirurgji është përdorur rrallë. Kjo metodë përfshin veshja periferi të kornesë jo logjik shkurtimet radiale Cili rritet së bashku, formë e ndryshimit dhe fuqinë optike të kornesë.

Kirurgji Skleroplasticheskie për miopi kryer për të ndaluar rritjen e syrit. Gjatë skleroplastikoy nga membrana fijor e syrit mbush Strips grafts biologjike, duke mbuluar sytë e tij dhe për të parandaluar shtrihen. Për të frenuar rritjen e syve të drejtuara një tjetër operacion - kollahenoskleroplastika.

Në disa raste, kur është e domosdoshme për të dritëshkurtër keratoplasty - kornea donatorëve transplant, i cili me anë të softuerit simulimit të dhënë një formë.

Trajtim optimal i miopi mund të përcaktohet vetëm të kualifikuar kirurg-okulist (kirurg lazer) të bazuar në karakteristikat individuale të dëmtim vizual.

Parashikimi dhe parandalimin e miopi

Kur korrigjim i duhur i miopi spitalor të shumtën e rasteve është e mundur për të ruajtur mprehtësi të lartë vizual. Kur prohressyruyusche ose miopi malinje parashikohet të përcaktuar nëse ka komplikime (ambliopia, sclera stafilo, retinë ose gjakderdhje në tejdukshëm, degjenerim apo reparti retinal).

Me një shkallë të lartë të miopi dhe ndryshimet okulare fundus kundërindikuar lindje të vështirë fizike, heqjen, punë lidhur me eyestrain zgjatur.

Parandalimi i miopi, sidomos tek fëmijët dhe të rinjtë të zhvillojnë aftësitë e nevojshme për shëndetin, ushtrime të veçanta për sytë dhe masave të përgjithshme të shëndetit.

Një rol të rëndësishëm ka luajtur nga ekzaminimet parandaluese që kanë për qëllim zbulimin e miopi në grupet me rrezik të lartë, ekzaminimit klinik të personave me miopi, duke marrë masa parandaluese, korrigjim racional dhe me kohë.