Kraurosis vulvae


  • Shkaqet e kraurosis vulvë
  • Simptomat kraurosis vulvë
  • Diagnoza kraurosis vulvë
  • Trajtim kraurosis vulvë
  • Parashikim dhe parandalimi kraurosis vulvë

Kraurosis vulvae në gjinekologji referohen sfond plagë degjenerative e vulvë. Sëmundja është mjedis manifestuar nga pacientët e grupmoshave të ndryshme: më pak nën moshën dhe më të vjetër se 30 vjet, më shpesh - në menopauzë. Nëse ka kraurosis atrofi vulvë dhe epitelin hyperkeratosis shtresuar squamous, përhapjen e fijor ind lidhës, duke çuar në deformim dhe zvogëlimin e organe gjenitale të jashtme, abuzojnë funksionet e tyre. Zbulimi i hershëm dhe adekuat terapi kraurosis vulvë mund të parandaluar përparimin e sëmundjes.

Në zhvillimin e kraurosis vulvë tre faza. Në të parë vulvë kraurosis fazë shënoi ënjtje dhe skuqje të organeve gjenitale të shkaktuara nga shkelja e microcirculation dhe hypoxia indeve.

Në fazën e dytë ka kraurosis çrregullime vulvë pigmentim, thatësi, vrazhdësi, lëkurës dhe ngurtësi mukoze, pamjen e tyre të hollë thekon bardha (lyhenyfykatsyey) rrafshim i labia vogla dhe të mëdha.


Faza e tretë është karakterizuar nga kraurosis plotë atrofi vulvë dhe skleroza zhvillimin Rumen e organe gjenitale të jashtme. Të ngurtë indet sklerozirovannymi vulvës tkurret, duke çuar në një rënie të mprehtë në labia vogla dhe të mëdha, klitoris, ngushtimin vaginale, hapjen e jashtme të uretrës dhe anusit. Kraurosis vulvae sklerozë në fazë krijon vështirësi dhe shkaktojnë dhimbje gjatë marrëdhënies dhe nganjëherë urinimit dhe defekimit.

Shfaqja e thella, të çara shëruese dobët në kraurosis vulvë lehtë mund të jetë i komplikuar bashkuar infeksion. Kombinuar me leukoplakia kraurosis vulvë rrit rrezikun e transformimit malinje.

Shkaqet e kraurosis vulvë

Kraurosis vulvae ka joadekuate shtresa sipërfaqësore përgjigje të epitelit shtresuar squamous në faktorë të ndryshëm të jashtëm dhe të brendshëm. Kraurosis vulvae dispozicion çrregullime të provokojë neuroendocrine: hypofunction e gjëndra veshkave, vezoreve, tiroide, shkelje të aktivitetit bioelectrical të lëvore cerebrale.

Në shumicën e rasteve kraurosis vulvë ndodh periudhë kur shkurtër riprodhues gjatë menopauzës, dhe në moshë të re - pas operacionit në organet gjenitale.

Një rol në patogjenezën e kraurosis kronike inflamacion luajnë vulvë, duke përfshirë afatgjatë infeksion i vazhdueshëm me HPV, HSV. Nuk përjashtohet mekanizëm immunopathological të ndryshimeve degjenerative në kraurosis vulvë. Vënë re se vulvë kraurosis është rrënjët psikosomatike dhe vuri në dukje në pacientët që vuajnë nga humor depresion, depresioni, pakënaqësi dhe realitetit përreth me probleme në sferën seksuale.

Ndonjëherë kraurosis rrënjë shkaku mund të jetë djegur vulvë kimike (të tilla si Permanganat kalium). Pacientëve gra kraurosis vulvë higjiena neglizhimi diabetik zakonisht i trashë personal.

Simptomat kraurosis vulvë

Fillimisht kraurosis vulvë duket paresthesia (ndjesi shpimi gjilpërash e dritës) në vulvë apo simptome vulvodinii (djegie, thatësi, koleksionet) që nuk mund të tërheqë vëmendje të mjaftueshme për të pacientit.

Simptomë kryesor Kraurosis është Sulmet torturues kruhet i vulvë, e cila është përkeqësuar gjatë natës, pas një dush të nxehtë dhe ushtrim. Shkaku i receptorëve kruar ndryshime në vulvë, duke shkaktuar parregullsi në impulse nervore sjellje. Rras kruajtje i vulvë, duke vazhduar për një kohë të gjatë shkakton çrregullime gjumi dhe paaftësi, lodhje e sistemit nervor me zhvillimin e çrregullimeve psiko-emocionale dhe enëve të gjakut.

Pacientët me kraurosis vulvë të shqetësuar gjithashtu dyspareunia - dhimbje gjatë marrëdhënieve, duke penguar jetën private; nganjëherë dysuria dhe jashtëqitje abuzimi. Kur vulvë kraurosis vërejtur gërvishtjet dhe abrasions, të çara të shumta hemorragji subepiteliale, inflamacion.

Në periudhën fillestare kraurosis vulvë të mëdha dhe Labia duken hyperemic dhe i fryrë. Pastaj lëkurës dhe mukozës bëhet e thatë dhe mbulon sherohovatymy, me ngjyrë të bardha-gri, të bëhet pamjen rrudhosur, ata humbën flokët. Gradualisht klitoris dhe Labia definuar më të gjatë, Labia i madh të marrë formën e ridges rrafshuar; ul ndjeshëm (zhdukje nganjëherë i plotë) lumen të vaginës, uretrës.

Diagnoza kraurosis vulvë

Diagnoza kraurosis vulvë përfshin fizike, laborator dhe Inspektimit.

Kraurosis vulvae zakonisht gjenden në pacientët tashmë në provim legenit në një karrige. Një nga metodat kryesore të diagnozë kraurosis vulvë - vulvoskopiya (kolposkopia) që ju lejon të shihni Mukoza jonormale dhe lëkurë.

Kraurosis vulvae në fazën e atrofi të plotë dhe sklerozë kërkon diagnozën diferenciale, por në fazat e hershme është e nevojshme të bëhet dallimi nga neurodermatitis, planus liken, leukoplakia, dysplasia, vulvita, vaginitis, diabeti, me simptoma të ngjashme gjenitale.

Kur vulvë kraurosis rekomandohet testimi laboratorik për praninë e HPV shtypur nga PCR me përkufizim virus sheqerit në gjak imunologjike. Për zbulimin e virusit të infektuar qelizat epiteliale dhe atrofi ose atypia duhet Citologjia vija dhe shenjat e gishtave me vulvë mukozës.

Për të përjashtuar një keqdashje të mundshme, me kraurosis vulvë biopsi ind e vulvës me materiale histologjike studimit. Foto patologjik i kraurosis vulvë karakterizohet nga depigmentation, hyperkeratosis e atrofi epiteliale dhe skleroza e dermis dhe indeve lidhës, humbje të tërësishme ose të pjesshme të fibrave elastike, kolagjenit homogjenizimit, infiltrate inflamatore në indet.

Trajtim kraurosis vulvë

Kraurosis vulvae - sëmundje vështirë, shkaqet dhe për mënyrën se si i ndryshëm pacientët mund të ndryshojnë; ajo kërkon afat-gjatë,, trajtim gjithëpërfshirës të përshtatshëm. Fokusi kryesor i trajtimit është në terapi konservative vulvë kraurosis (lokale dhe të përgjithshme patogjenik) që fokusohet në reduktimin kruarje, eliminimin e inflamacionit, përmirësimin trophism indeve dhe largimin e stresit psiko-emocional.

Është antihistamines duhura destinacion (suprastin, diazolin, tavegil) dhe sedatives (Seduxen, chlorpromazine). Disa efekt terapeutik i kruarje të vazhdueshme mund të merren nga bllokadës spirtonovokainovoy nervore seksual.

Lokale vulvë trajtim kraurosis përfshin krem ​​hormoneve që përmbajnë estrogjen (estriol, Premarin, estradiol dipropionate), progesterone, androgens, kortikosteroidet.

Pacienti i ri nuk estrogjene treguar ato në fazën e dytë të ciklit menstrual me krem ​​progesterone është rekomanduar; pacienti të moshuar - estriol administruar në ose sinestrol / m, dhe progestins - oksiprogesterona kapronat / m ose norkolutom gojarisht. Efekt kunder kruarjeve është më e theksuar në kraurosis vulvë të bëjë ointments me androgens.

Quite zakonisht në trajtimin e kraurosis vulvës përdorur vaj të parfumuar kortikosteroid e hydrocortisone, prednisolon, Betamethasone, të cilat kanë një të fortë anti-inflamator, desensitizing dhe stabilizues efekt. Kur ju bashkohet me një infeksion microbial janë treguar vaj antibacterial.

Në trajtimin e kraurosis vulvës duke përdorur terapi lokale lazer, reflexology, balneoprocedures, radiotherapy (rrezet BUCCA) terapi Photodynamic. Vitaminë e nevojshme (vitaminë A, E, C, B, PP), immunomodulators marrin, bio-stimuluesve.

Kur dështimi i konservator vulvë terapi kraurosis trajtimeve pushtuese: denervation vulvë, amputim lazer dhe cryodestruction prekur indet me dyshuar keqdashje - heqje sipërfaqësore kirurgjikale e lëkurës së vulvë (vulvektomiya).

Parashikim dhe parandalimi kraurosis vulvë

Trajtimi i vulvar kraurosis i paefektshëm dhe i pamundur për të arritur shërimin e plotë. Transformimi i keq kraurosis vulvë mund të vërehet në erozionet afatgjata shëruese, të çara, kur kombinohet me dysplasia dhe leukoplakia.

Kraurosis vulvae kërkon vëzhgim të vazhdueshëm dhe trajtim nga një gjinekolog. E rëndësishme është zgjedhur individualisht dietë, mungesa e stresit, higjienën intime, zgjedhja e duhur e brendshme.

Për të reduktuar rrezikun e pacientëve me kancer me kraurosis vulvës duhet 1 çdo gjashtë muaj është Vulvoskopiyu, dhe nëse rezultatet e dyshimta - ekzaminim citologjik dhe histologjik.