Kryptyt


  • Arsyet kriptita
  • Simptomat kriptita
  • Komplikimet kriptita
  • Diagnoza kriptita
  • Diferencial Diagnoza
  • Trajtimi kriptita
  • Moti në dhomë e nëndheshme

Kryptyt - një dhomë e nëndheshme akute ose kronike inflamacion morhanievoy (anatomike depresioni segment në rektum terminal). Morhanievoy dhomë e nëndheshme në krye të pasurit lidhje me zorrën e trashë, dhe në fund i mbuluar valvulave semilunar (valvola). Goja tub gjëndra anal shko në fund e crypts morhanievyh sipërfaqe. Si rezultat i dhomë e nëndheshme të papërshtatshëm kullimit, gojës kanal bllokim, crypts mekanike trauma mund të ndez.

Thellësia e individit crypts. Para zhvillimit të inflamacionit janë crypts më shumë të ngjarë të thella. Përveç kësaj, stagnimi i feces, infeksion microbial gjithashtu mund të shërbejë kauzën e kriptita.

Kapsllëk kronik dhe diarresë kryesor të dëmtimit mekanik Crypt stol, të nxitur stanjacion të florës microbial patogjene. Akut kryptyt prirur lehtë të kthehet në një kronike për shkak të mungesës së kullimit të duhur të crypts, ri-infeksionit, lëndimit të rregullt.


Për një shkon gjatë e vështirë kryptyt kërcënon zhvillimin e komplikimeve të tilla si proctitis dhe paraproctitis, fissures anal, kanceri i zorrës së trashë.

Arsyet kriptita

Kripto kombinohen me lumen të rektumit, kështu që duke marrë fron ata nuk janë situata të rralla. Në mënyrë tipike, dhomë e nëndheshme zbrazur plotësisht, dhe sekreti i infeksionit anal gjëndër nuk mund të depërtojnë në shtresat më të thella.

Në komponentët lëndime dhomë e nëndheshme të ngurta të jashtëqitjen (krunde, shpohet, zhvishem, copa fara, etj), gëlltitje të feces gunga djersitur apo ënjtje brenda dhomë e nëndheshme të mureve të saj gjatë diarre të zgjatur, anal bllokim gjëndër kanal zhvillon inflamacion. Stanjacioni i feces në dhomë e nëndheshme dhe të reduktuar vetitë mbrojtëse të sekrecioneve anale gjëndër të nxitur rritjen e mikroorganizmave patogjene.

Kështu, shkaku i kriptita mund të jetë çdo çrregullim të defekimit, minimal plagosje traumatik Mukoza zorrës së trashë. Bllokim i gjëndra anale promovon depërtimit të baktereve në më të thellë shtresa paraproctitis dhe zhvillimit.

Simptomat kriptita

Kryptyt manifestohet me dhimbje në anus (proktalhiya), veçanërisht gjatë lëvizjeve të zorrëve. Dhimbja mund të jetë i natyrave të ndryshme dhe me intensitet, nga i butë për të shurdhër dhimbje dhe djegie e shtënë të nxehtë me rrezatim.

Ndonjëherë ka djegur, trishtim në rektum, ndjesi trup i huaj.

Shpesh, pacientët njoftim streaks e gjakut në jashtëqitjen. Qelb nga anusi është e shoqëruar zakonisht me kruarje intensive perianal. Hipertermia nuk është tipike.

Me formimin e dhimbjes ulçerë është e ngrirë, të drejtuar lart. Që dhimbje është e lidhur shpesh me jashtëqitje, pacientët kanë tendencë për të vonuar zbrazjen e zorrëve që shkakton gjendjen në rritje. Shpesh zhvillon vrull e muskul unazor anal.

Nëse heqja e faktorit etiologjik dhe shërim zakonisht ndodh simptomat klinike kullimit Crypt qetësua, dhe në rastin e inflamacionit akut - dhe shërim. Inflamacion i zgjatur mund të shkoni në crypts tjera, subjekt i murit mukozës pryamokyshechnoy në pjesën overlying të zorrëve të mëdha dhe në shtresat e thella.

Kryptyt rrjedhin valët kronike, periudha lehtësimi zëvendësohet acarimin e provokuar ndryshme çrregullime karrige traumatizimit e murit të zorrëve, dobësimin e përgjithshëm të pronave mbrojtëse të organizmit.

Komplikimet kriptita

Ku acarohet në dhomë e nëndheshme vetëm nuk është shpalosur në zorrë, inflamacion mund të përhapet në indet përreth (crypts ngjitur, mukozën e zorrës së trashë përreth indeve dhjamor). Rezultati janë Proktiti, paraproctitis, gyp zorrës së trashë.

Nëse janë hapur në abscesit dhomë e nëndheshme, kullimit por jo të mjaftueshme, ose faktorët që shkaktuan zhvillimin jo kriptita eliminohen (vështirësi në jashtëqitje vazhduar, jeni të plagosur Mukoza, dhomë e nëndheshme të pamjaftueshme kullimit) kryptyt bëhet kurs kronik.

Kryptyt kronik i mbushur me zhvillimin e deformime mbresë mur zorrës së trashë, formimin gyp i paplotë, formimi i përafërt i indeve mbresë në zonën ku ndodhet pjesën e poshtme të crypts (pektenoz). Nëse pektenoz të ndikojë më shumë se një e katërta që mbulon indet anal kanalit, reduktohet vetitë elastike e mureve të saj, zgjateshmëri rektum. Kjo e rrit vështirësinë e lëvizjeve të zorrëve.

Diagnoza kriptita

Në një sondazh duke zbuluar marrjen histori ankesat dhe ekzaminimin fizik (duke përfshirë inspektimin dhe prekje të zonës perineum dhe perianal), masat përfshijnë kriptita diagnostike anusit manual hulumtimit me zonën e kujdesshëm të inspektimit për të identifikuar vendndodhjen e zonës Crypt dhimbje lokal, ënjtje, ekzemë. Anoscopy dhe sigmoidoscopy lejojë të shqyrtojë me kujdes kanalin anal, finalen rektumit, për të hetuar gjendjen e mukozës, kujtoj dhomë të nëndheshme të ndezur (ënjtje, skuqje të mukozës, Veshje fibrinë, të ngutshme, mund të ketë një shkarkesë e qelb).

Në disa raste (të rralla) mund të gjendet në gojën e ductless anoscope gjëndra anale lëshuar një pikë të ndritshme të kuqe në mukozën hyperemic.

Rectoscopy për të vlerësuar gjendjen e mukozën e rektumit dhe sigmoid zorrës së trashë, eliminimin e patologjive të mundshme.

Duke marrë biopsies e zonave të dyshimta të murin e zorrëve eliminon neoplazma malinje.

Nëse keni nevojë për më shumë të dhëna të sakta mund të bëhet Ultrasonografi (me sondë të zorrës së trashë) dhe proktohrafiyu.Obrazovanie gyp kërkon studimin e tyre duke përdorur fistulography.

Diferencial Diagnoza

Dhomë e nëndheshme akute, dhe rëndim të kronike duhet të dallohet nga paraproctitis (kryesisht intramuskular). Dallimet gjetur në studimin e anusit gisht. Një shqyrtim i vendndodhjes së zonës Crypt shënuar infiltrimit të indeve të vendosura crypts më të thella.

Pjesa gyp zorrës së trashë zakonisht manifeston pika lirimin e qelb nga anusi gjatë mbarështimit mureve të kanalit anal.

Trajtimi kriptita

Kryptyt pa komplikime të trajtuara konservative në proctologist. Për të reduktuar irrituese për jashtëqitjen e mukozës në zorrën e trashë nga dietën e pacientëve të eliminuar të mprehtë, i kripur, ushqime të tharta, alkool. Për të ruajtur ritmin normal të natyrës dhe vëllimit të lëvizjeve të zorrëve rekomandohet vakt të ulët-yndyrë është gatuar gatuar tërësisht ose steamed, fluide zier perime të mjaftueshme (si parandalimin e kapsllëk) drithërave. Laxatives nuk janë të rekomanduara për kapsllëk, zorrë shkarkojë mundësisht duke përdorur enemas. Laxatives mund të kontribuojë për të hollimit të tepërt të stol, lëvizjet e shpeshta të zorrëve, një acarim shtesë dhe ënjtje e mukozën e rektumit.

Pacientët me kriptitom rekomanduar higjienës kujdesshëm zonën anal: pas jashtëqitje podmyvaniya ujë të ngrohtë minutë të përditshme 10-15 ngrohtë (37-38 gradë) dush të ulur me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.

7-10 ditë para se të shkojnë në shtrat me microclysters paraparë collargol (30-40 ml e 3% solucion).

Në rast të dështimit ose të metodave terapeutike të trajtimit kirurgjik të komplikimeve është treguar.

Moti në dhomë e nëndheshme

Kryptyt akute shpesh i lejuar shpalosje në Crypt abscesi dhe stuhaniem shenjat e inflamacionit të trajtimit të plotë. Në rast të përsëritjes së inflamacionit është chronization. Në këtë rast, ju duhet kohë, trajtim i plotë dhe i mjaftueshëm sepse inflamacion kronik të çon në dhomë e nëndheshme përhapjen e indet përreth.