Cryptorchidism


  • Shkaqet e cryptorchidism
  • Klasifikimi i cryptorchidism
  • Simptomat dhe ndërlikimet e cryptorchidism
  • Diagnoza e cryptorchidism
  • Trajtimi i cryptorchidism
  • Prognoza e cryptorchidism

Në pediatrike testiseve urologjisë neopuschennya ose cryptorchidism është anomali më e zakonshme lindura, që ndodhin në 4% të gjata dhe parakohe foshnjat 10-20% të djemve. Gjatë 6 muajve të parë të jetës në 75% të foshnjave të lindur me cryptorchidism, heqje testicular është shtet i pavarur, ndoshta për shkak të rritjes graduale në nivelin e testosteronit. Deri në fund të vitit 1 të jetës shpëtoi cryptorchidism vetëm 1% të djemve. Më vonë në mungesë të përfitimeve shëndetësore mosveprim i pavarur probabilitet testiseve në scrotum pamundur.

Trajtimi kirurgjik i vonuar i cryptorchidism rrit gjasat e infertilitetit mashkullor ardhshëm dhe kancerit testicular.

Shkaqet e cryptorchidism


Bookmark and formimin test (testikujt) në të fetusit në bark. Në tremujorin e fundit të shtatzënisë është mosveprimi i testiseve, në scrotum përmes kanalit inguinale. Besohet se duke e çuar poshtë vetë testicular përcaktuar me kohë nga një numër mekanizmash - presionit të barkut, nivelet lokale të testosterone, si links udhëzues koqe dhe shtojcën e saj në scrotum. Pas lindjes së testiseve e djalit zhvillim i mëvonshëm normal është e mundur vetëm në qoftë se prania e tyre në scrotum ku temperatura prej 2-3 ° C më të ulët se zgavrën e barkut. Ky ndryshim i temperaturës është një parakusht për spermatogenesis normale. Zakonisht koqe neopustivshehosya është më i vogël se koha e lënë jashtë.

Arsyet për vonesë lëshimi të cryptorchidism dhe testicular njohur jo saktësisht. Si parakushte të mundshme konsiderohen endokrine, faktorët mekanike dhe gjenetike që kontribuojnë në këtë anomali.

Nga mekanizmat endokrine e cryptorchidism përfshijnë praninë e çekuilibër hormonal në shtatzënë (diabet sidomos 1, tip 2 ose gestational, mosfunksionim i hipofizës, tiroide) ose testikujt në embrion. Këto pengon shtetërore të afta për mosveprim në kohë testiseve në scrotum dhe shkaktojnë zhvillimin e cryptorchidism dypalësh.

Ndër faktorët mekanike që kontribuojnë në cryptorchidism, nga i ngushtë apo pengim të kanalit inguinale, shkurtimin e anijeve yaichkovuyu ose kordonin sperme, ligaments testicular hypoplasia, bashkim intraperitoneal, etj

Në disa raste, cryptorchidism është e lidhur me mutacionet e gjeneve (DPT 306 190, Hr21), sindromin Down, defekte fetale të murit të barkut mëparshëm.

Në mënyrë të konsiderueshme rrit gjasat e parakohshmeve cryptorchidism dhe parakohshmeve fetusit. Cryptorchidism gjetur në të gjitha djemtë parakohe me një masë më pak se 910 g dhe 17% të peshës trupore gjatë 2040

Klasifikimi i cryptorchidism

Ka cryptorchidism i rremë dhe i vërtetë. Kur cryptorchidism false (testikujt migratore) nën ndikimin e tendosje të muskujve apo koqe të ftohtë mund të lëvizin në kanalit inguinale ose zgavrën e barkut. Cryptorchidism False ndodh në 25-50% të të gjitha rasteve. Ajo karakterizohet nga simetri dhe zhvillimin normal të scrotum; test migracionit në rajon inguinale dhe unaza e ulët e tretë të kanalit inguinale; Mundësia për të sjellë poshtë të testiseve në prekje scrotum ose mosveprimit vetë nga i nxehti apo një fëmijë të qetë qetë e shtetit.

Migracioni është një variant i normës testicular fiziologjisë shpjegon testis vogël diametër krahasuar me diametër të rrethit të jashtëm inguinale. Prandaj, reduktimi i muskujt koqe lehtë nxorrën në folds inguinale. Cryptorchidism False nuk kërkojnë trajtim dhe zhduken vetë në pubertet.

Rreth cryptorchidism vlefshme në qoftë se ju nuk mund të them chiropractor duke e çuar poshtë të testiseve në scrotum. Në këtë rast, koqe është e vendosur shpesh në ring inguinale (40%), në kanalit inguinale (20%), barkut (10%). Kur një nga neopuschennya testicular duke folur për cryptorchidism unilateral i vërtetë; në rast të vonesave të dy mosveprim - anomalitë dypalëshe. Cryptorchidism Bilateral i vërtetë është e lidhur shpesh me hypogonadism, dështim hypothalamic-hipofizë (hypopituitarism), hernia inguinale.

Kjo është cryptorchidism i vërtetë duhet të dallojë këtë shtet si ectopia testis. Në rastin e koqe ektopike, të paturit e kanalit inguinale nuk hyn në scrotum, dhe perineum, kofshën mesor, mur abdominal i mëparshëm, rrallë - në sipërfaqe dorsal e penisit. Në testise ektopike edhe pas trajtimit, shumica e pacientëve janë jopjellor.

Cryptorchidism Vërtetë False dhe ectopia testicular është një kushtet kongjenitale. Më pak cryptorchidism është fituar karakter. Kështu, një unazë ose scrotal inguinale trauma të gjerë mund të shkaktojë migrim fillimisht testes normale të vendosura në ijë ose bark.

Simptomat dhe ndërlikimet e cryptorchidism

Manifestimi kryesor i cryptorchidism është mungesa e njërit ose të dy testikujt në scrotum, i cili përcakton prekje urolog. Kjo është scrotum i pazhvilluar, rrafshuar apo asimetrike.

Kur cryptorchidism mund të përjetojnë dhemb dhe duke tërhequr dhimbje në ijë ose bark. Me lokalizimin e dhimbje barku testicular zakonisht shfaqet ne pubertet dhe mund të rritet në tensionin e muskujve, stresi, kapsllëk, zgjimit seksual.

Në jetën e mëvonshme me cryptorchidism rrit rrezikun e kancerit testicular (seminoma), pjellorisë dëmtuar (rënie në numrin e spermës në spermë, me cilësi të ulët të spermës dhe aftësinë e tij oplodotvoryayuschyh). Në cryptorchidism bilateral rreth 70% e meshkujve jopjellor.

Përveç kësaj, cryptorchidism mund të shkaktojë zhvillimin e rrotullim testicular, kurrizit formuar enët më tepër sperme e gjakut, nerva dhe kanalet ejaculatory. Nëse kombinim cryptorchidism e hernie inguinale nuk përjashtohet testiseve shtypje te me sythe të zorrëve në ring inguinale. Këto shtete janë të shoqëruara me dhimbje të mprehtë në funksion të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të testiseve dhe vdekjes së tij brenda orët e ardhshme.

Kur vend neopustivshehosya koqe në ijë, ajo mund pubike shtyn kockave, cila nga ana e rrit rrezikun e gonads lëndime.

Diagnoza e cryptorchidism

Cryptorchidism gjetur në ekzaminimin dhe prekje të scrotum. Në mungesë të testiseve scrotum në të dyja anët është i pazhvilluar dhe i rrafshuar. Kur koqe barkut mbajtje nuk mund të Preket fëmija; në raste të tjera, koqe është gjetur në kanalin inguinale. Kur test inguinale vend atë në një shkallë të caktuar të displaceability luajtshme, ndërsa cryptorchidism false lehtë zhvendosur në scrotum. Nëse cryptorchidism e vërtetë ta sjellë atë në scrotum nuk është e mundur. Mungesa e testicular konfirmuar nga një ultrazërit të scrotum.

Nëse ju nuk mund të përcaktojë prekje të testiseve turistik për të kryer bark me ultratinguj dhe ijë, radiographs të anketimit. Kur ultratinguj uninformative mund të ketë një MRI kontrast apo CT, dhe në raste të vështira - laparoscopy diagnostike për të konfirmuar testes mbajtjes barkut ose instalimin apo monorhyzm anorhizmu.

Nëse ju nuk mund të identifikojë prekje instrumental dhe të dy testikujt janë të nevojshme për të përjashtuar psevdohermafrodytyzmom, e cila kryer analiza gjenetike, studime të testosterone, gonadotrophins.

Trajtimi i cryptorchidism

Kur false cryptorchidism nuk ka trajtim është e nevojshme. Korrigjimi cryptorchidism i vërtetë kryhet endokrinolog Children, kirurg-urolog (andrologist).

Para trajtimit cryptorchidism fillojë pasi fëmija arrin 9 muaj të moshës, para kësaj date përpara për mundësinë për të testiseve spontanisht mosveprim në scrotum. Terapia e barnave është kryer duke përdorur Injeksioni intramuskular e hCG ose honadorelin intranasal njerëzore. Si rezultat i trajtimit konservativ mund të arrijë testiseve lëshim në 30-60% të pacientëve. Terapia hormonale cryptorchidism i drogës është i kundërindikuar në pubertet, kur rritja e testosteronit e vet dhe gonadotrophins.

Me dështimin e trajtimit konservativ të cryptorchidism para moshës 15-24 muajsh tregon taktikat kirurgjikale - orhipeksiya (sjellja kirurgjik poshtë të testiseve në scrotum). Gjatë operacionit kërkon testicular biopsi për të sunduar nga proceset malinje dhe gonads dyskenezyya. Kirurgjia është absolutisht e nevojshme në rast të rrotullim, shkeljes testicular, hernia inguinale, ectopia testicular.

Nëse keni zbuluar kequshqyerja apo necrotic kanceri heqje testicular është kryer ose hequr atë - orchiectomy. Në rastin e fundit, si edhe anorhizmu në moshë më të vjetër të duhet një testis të donatorëve transplantin ose implantimin e testiseve artificiale për korrigjimin kozmetike e defektit.

Prognoza e cryptorchidism

Nëse herët (deri në 2 vjet) duke e çuar poshtë testes apo rrezikun e njëanshme cryptorchidism e komplikime të mëtejshme është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Steriliteti më pas zhvillon në 20% të pacientëve me cryptorchidism njëanshme dhe në 70-80% të pacientëve me cryptorchidism dypalësh.

Në mungesë të edhe një të vetme, normalisht funksionojnë testiseve djemtë nevojë trajtim endokrinolog per maturimin normal seksual dhe fizik të model mashkullor.

Në të ardhmen, prindërit, dhe më pas një i ri e rekomanduar për të kryer vetë testicular për tumoret e mundshme.