Gjakderdhje në zgavrën e barkut


  • Shkaqet gjakderdhje në zgavrën e barkut
  • Simptomat e gjakderdhjes në zgavrën e barkut
  • Diagnoza e gjakderdhjes në zgavrën e barkut
  • Trajtimi i gjakderdhjes në zgavrën e barkut

Gjakderdhje në bark (intra-abdominal gjakderdhje, haemoperitoneum) në Gastroenterologjise mund të jetë një shenjë e ndonjë sëmundje apo dëmtim të organeve të brendshme dhe indet. Rreziku i gjakderdhjes në zgavrën e barkut është për të fshehur natyrën, të cilat mund të rrezikojnë jetën e pacientit. Si rezultat i gjakderdhjes në zgavrën e barkut ndodh haemoperitoneum - akumulimin e gjakut në zgavrën peritoneale dhe hapësirën retroperitoneale. Gjakderdhje në zgavrën e barkut komplikuar nga zhvillimi i shokut hypovolemic dhe neurogjenik. Shoku Hypovolemic shoqëruar me një rënie të shpejtë në vëllimit të gjakut (25% dhe më lart) dhe një shkelje e hemodinamikën, neurogjenik shok (traumatike) - me pulses tepërta bolevogo.

Shkaqet gjakderdhje në zgavrën e barkut

Në thelb të gjakderdhjes në shkaqet e barkut zgavër janë trauma dhe karakter netravmatycheskymy. Gjakderdhje në zgavrën e barkut mund të jetë për shkak të traumave mekanike të gjoksit dhe të barkut: Indoor - në ndikim, compression; të hapur - me armë zjarri apo thikë plagë, si dhe dëmet e shkaktuara nga operacionet e sjelljes barkut. Këputje Kështu ka traumatik i parenkimale ose organeve të uritur të traktit gastrointestinal, sistemit urogjenital, dhe enët e gjakut të vendosura në folds e peritoneum, mesentery dhe omentum trashësi më të madhe. Gjakderdhje në zgavrën e barkut në periudhën postoperative është i lidhur zakonisht me shkarje (shpërthim) ligatures e vendosura mbi të orendive të mesentery ose kulte.


Gjakderdhje në zgavrën e barkut netravmatycheskymy genesis zhvillohet spontanisht në Caktuara sëmundjeve të komplikuara dhe proceset patologjike të organeve të brendshme. Gjakderdhje mund të ndodhë në tumoret e abdomen; shtetet, duke çuar për të reduktuar koagulimit të gjakut; shtatzëni ektopike; këputje e një aneurizëm të aortës abdominale e këputje të shpretkës në cysts hendekut të malaries dhe apopleksi ovarian. Gjakderdhje në hapësirën retroperitoneale është shumë më rrallë.

Simptomat e gjakderdhjes në zgavrën e barkut

Fotografia klinike e gjakderdhjes në zgavrën e barkut të përcaktuar nga shkalla e humbjes së gjakut - intensitet të tij, kohëzgjatjen dhe vëllimi.

Shenjat e gjakderdhjes intraperitoneale janë lëkurë të zbehtë dhe mukozës, dobësi, marramendje, djersitje të ftohtë, rënie e papritur e presionit të gjakut, takikardia rënda (norma e zemrës - 120-140 rrahje në minutë), lokal ose dhimbje barku përhapur, më keq me lëvizjen. Një pacient me gjakderdhje në zgavrën e barkut për të zvogëluar dhimbje të barkut duke u përpjekur për të marrë pozicionin ulur (simptomë "Vanka vstanka").

Gjatë stimulim peritoneum diafragmës gjakut të akumuluar, dhimbje mund të rrezatojë në gjoks, blades shpatullën dhe gjakderdhje në hapësirën retroperitoneale shënuar përsëri dhimbje. Nëse gjakderdhja e harlisur në dhimbje të barkut zgavër bëhet intensive humbjen, e mundshme të vetëdijes, humbje masive akute të gjakut zhvillon kolaps.

Diagnoza e gjakderdhjes në zgavrën e barkut

Një pacient me dyshuar gjakderdhje në zgavrën e barkut të shqyrtohet menjëherë nga një spital. Një përmbledhje e barkut për të zbuluar shenjat karakteristike të lëndimit (plagët e hapura, abrasions, bruises).

Surface-vlerësuar prekje zbulon një butësi të lehtë dhe ëmbëlsi e murit të barkut mëparshëm, angazhimin e saj të kufizuar në frymëmarrje, simptoma të lehta të acarim peritoneal. Prekje thellë është kryer me kujdes, si shkakton zona të mprehtë dhimbje e organit të dëmtuar ose të murit të barkut të tërë. Stomak rrahje ne prani te gjakderdhje në zgavrën abdominale shumë dhimbje shkak te akumulimit te gjakut shënuar blunting e zërit në zonat cekëta. Dëgjim të barkut, një rënie e zhurmave të zorrëve. Kur ju thyejnë një organ i uritur manifestimet lokale të gjakderdhjes në zgavrën e barkut mund të maskaradë fillon shenjat e peritonit.

Studimet Digital zorrës së trashë dhe vaginale zbulojë Shpërthen mprehta dhimbje dhe muret e përparme e rektumit dhe qemer prapmë vaginale. Për shtatzënisë tubave vlerës dyshuar dobësuar rëndësishëm diagnostik caktuar shpuese e kavitetit barkut përmes murit të pasme kupën vaginale.

Analizat e gjakut laborator me gjakderdhje në zgavrën e barkut tregon rritje rënien në hemoglobinë, numërimin e eritrociteve dhe hematokritit.

Radiografi Plain në rastin e gjakderdhje të brendshme ndihmon për të përcaktuar praninë e lëngut të lirë (të gjakut) në zgavrën e barkut. Kur ultratinguj legenit dhe ultratinguj barkut zbuluar burimin e gjakderdhjes në organet e brendshme dhe anehohennymi fluide akumulimit. Metodat kryesore të diagnostikimit të gjakderdhjes në zgavrën e barkut është endoskopisė - celiocentesis (birë i zgavrën e barkut lidh kateter nyshporyachy) dhe laparoscopy diagnostike.

Diagnoza diferenciale e gjakderdhjes në zgavrën e barkut është kryer me ulçerë shpuar gastrike dhe duodenale ulçerë, hematoma retroperitoneale hematoma dhe murit të barkut mëparshëm. Nëse keni nevojë për të ngushtuar specialistët e përfshirë në diagnozë - gjinekolog, trauma, kirurg kraharorit, koloproktoloha, hematologist, etj

Trajtimi i gjakderdhjes në zgavrën e barkut

Pacienti me dyshohet gjakderdhje në zgavrën e barkut hospitalizuar menjëherë në përputhje me rregullat e përgjithshme: Pozicioni - shtrirë në shpinë të tij, stomak të ftohtë, duke marrë përjashtim të ushqimit dhe ujit. Në spitalin kirurgjik të kryer një monitorim të plotë dinamike të normës së zemrës dhe madhësinë e presionit të gjakut, hemoglobinë dhe hematokritit. Në krijimin e një diagnozë të saktë është përdorimi i kundërindikuar analgjezik (narkotike) droga.

Në humbjes akute të gjakut dhe rënie të mprehtë në masat e presionit të gjakut janë marrë antishock dhe terapi protivohemorrahicheskiy infuzion, transfuzioni i produkteve të gjakut (ose reinfusion rrjedhur kohët e fundit të gjakut në zgavrën e barkut), futjen e barnave analeptic. Kjo rrit mbushje dhe VNV, për të përmirësuar rheology gjakut dhe microcirculation.

Me gjetjen e gjakderdhje në zgavrën e barkut tregoi kirurgji emergjente (laparotomy) që përfshin auditimin e barkut për të identifikuar burimin e gjakderdhjes dhe të ndaluar atë, duke hequr dëme ekzistuese.

Moti gjakderdhje në zgavrën e barkut të një serioze, në varësi të shkakut dhe intensitetin e gjakderdhje, dhe shpejtësia dhe vëllimi për të siguruar kujdes kirurgjikale.