Kropyvyanka


  • Shkaqet dhe mekanizëm i urtikarie
  • Manifestimet klinike të urtikaria
  • Diagnoza e urtikarie
  • Trajtimi i urtikarie

Urtikaria - sëmundje alergjike, e cila shfaq formimin e fluskave në sipërfaqe të lëkurës dhe mukozave. 25% e popullsisë kishte simptomat e koshereve të paktën një herë në jetë, me pjesën më të madhe prej tyre gra. Nëse kontakt me alergjen është i përhershëm, i nxituar bëhet kurs kronike.

Shkaqet dhe mekanizëm i urtikarie

Shkaku kryesor blistering i lëkurës çlirohet në gjak e sasive të mëdha të histaminës, e cila është e formuar në kontakt me alergjen. Varësisht se si shpejt trupi zhvillon sensibilizim, urtikaria mund të ndodhin gjatë kontaktit fillestar ose pas ekspozimit të përsëritur alergjen dhe përqendrimit të antitrupave në gjak është i lartë, nuk janë simptomat e urtikaria.


Muret e capillaries nën ndikimin e substancave aktive rrit pėrshkueshmėrisė e saj, lëngun nga enët e gjakut në dermis dhe flluskë propotivaye ndodh si urtikaria dhe sëmundjeve alergjike natyrës besuan.

Urtikaria mund të provokojë pickimin e insekteve, transfuzion të komponentëve të gjakut, përgatitjet për vaksinimin, përdorimin e çdo të drogës dhe kontakt të menjëhershëm të drejtpërdrejtë me një alergjen apo ushqime të hahet që mund të shkaktojnë alergji.

Prandaj, pacientët të cilët janë predispozicion alergjik dhe të cilat kanë qenë më parë të diagnostikuar me procedurat urtikaria nevojshme para anestezi lokale para vaksinimit dhe të përdorni antihistamines.

Manifestimet klinike të urtikaria

Lëkurës dhe mucous blisters të shumta të shfaqet papritmas të ndritshme trëndafili. Ndërsa pjesa më e madhe e skuqje të lëkurës urtikaria shfaqet brenda një ore, kur përqendrimi i histaminës në gjak është ende mjaft i madh, por më vonë mund të jetë ende disa shuma e flluska, ndërsa pjesa më e madhe e sëmundjeve të lëkurës fillon gradualisht me artikuj të shumta. Disa orë blisters ose zhduken, ose të vijnë valë e dytë e koshereve për të formuar flluska të reja. Urtikaria kronike zgjat me muaj dhe ndonjëherë vite.

Blisters itchy dhe të dhimbshme në të prekur, lëkurën përreth tyre fryrë dhe hyperemic. Në varësi të madhësisë së plagë në gjendjen e përgjithshme urtikaria nuk mund të ndryshohen ose të shënuar ethe, rraskapitje dhe dhimbje koke.

Forma kronike e urtikaria lidhur me vetëhelmim dhe ndodhin ne sëmundjeve të sistemit tretës dhe mëlçisë. Vatra e infeksionit kronik në bajamet dhe tëmthit fshikëz e, dentare dhe infektimi ndryshme hlystyani mund edhe trupi sensybylyzyrovat dhe do të shkaktojë urtikaria kronike.

Fëmijët urtikarie ose strofulyus referohet sëmundjeve alergjike të lëkurës të cilat zhvillojnë përmes sensibilizimit të ushqimit kundër sfond të diatez exudative. Fëmijët të cilët janë shishe ushqyer dhe fëmijët dietë të cilëve nuk është e përshtatshme për moshën, ka një skuqje të lëkurës nyjë Bubble. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj alergeneve, pickimin e insekteve dhe praninë e sëmundjeve infektive dhe parazitëve në trup të kontribuojë në zhvillimin e urtikaria.

Vështirësi blisters shndërruar shpejt në nodules rozë e çelët-kafe në 3 mm në diametër me flluska të vogla në krye. Sepse urtikarie blisters itchy, lezione të lëkurës shpejt matseriruetsya, ka scratches, erozioni dhe crusts përgjakshme. Urtikaria ndikon folds të mëdha të trupit, gjymtyrët e sipërme nganjëherë objekte janë të shpërndara në të gjithë trupin. Fëmijët e vegjël veçanërisht nën moshën tre vjet atje dispepsi, vjellje, diarre, kapsllëk, ose anasjelltas. Nëse urtikarie merr një karakter kronik i dobët, fëmijët bëhen të ngadaltë, kapriznymy, nuk është humbja e oreks ose pagjumësi. Pas elementet matseratsyey urtikarie infektuar florën piokokkovoy. Urtikaria në fëmijët duhet të jenë të diferencuara nga të zgjebe shkak të manifestimeve të ngjashme klinike. Pas shtatë viteve, pothuajse të gjithë fëmijët urtikarie të kalojë pa u vënë re.

Urtikaria Giant ose Angioedema karakterizohet me shfaqjen e papritur të edemë të indeve nënlëkurës, muskujve dhe tabelë, veçanërisht e rrezikshme kjo formë e urtikarie në zhvillim në laring, që nga ndihma vonë siguruar pacientët vdesin nga asfiksia. Kosheret gjigante karakterizuar praninë e bibliotekës difuze, e cila shtrihet përgjatë muskujve dhe tabelë. Sigurisht ënjtje zgjat nga disa orë në disa ditë dhe shkon pa u vënë re. Nëse pacientët Angioedema të shtrohet në spital për trajtim emergjent hiposensibilizatsionnoy.

Në urtikaria përsëritura në pacientët dhimbje koke, nervozizmi, të përzier dhe të vjella, prish gjumin, në disa raste, koshere mund të jetë i komplikuar nga ënjtje e membranave të trurit.

Që koshere mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të faktorëve, urtikarie pjesa holodovuyu, blisters të shfaqet kur njerëzit janë të ndjeshëm ndaj të ftohtit, të ashtuquajturën alergji të ftohtë.

Kur ka mbindjeshmëri ndaj urtikaria ultravjollcë diellore në njerëz me lëkurë të ndjeshme në pranverë dhe verë në lëkurën e ekspozuar pas blisters ekspozimit dielli shfaqet. Urtikaria Solar prek kryesisht gratë me lëkurë të drejtë dhe flokët flokëverdhë.

Në urtikaria moshuar ndodh kur një ndryshim i papritur në temperaturë dhe mund të ndodhë ose menjëherë, ose brenda disa ditë pas ndryshimit të temperaturës. Në disa gra, simptomat e koshereve paraqiten drejtpërdrejt para menstruacioneve, dhe në manifestohet nga jashtë nuk shkaktojnë siklet, nganjëherë nuk mund të jetë një kruarje pak i dobët dhe ënjtje, më shpesh një formë e urtikaria ndodh me formimin e 10-15 artikujve në gjoks dhe fytyrë. Urtikaria toksike e lidhur me kontakt të drejtpërdrejtë e disa bimëve, insekteve, peshkut dhe kafshëve lëkurë. Kjo mund të ndodhë përmes kontaktit me kandil deti, bimë helmuese. Prania e macet në shtëpi mund të jetë një shkak i plogët kronike urtikaria.

Diagnoza e urtikarie

Diagnoza bazohet në simptomat klinike dhe anketave të pacientëve. Pothuajse gjithmonë rasti të jetë në kontakt me alergjen, me një ekzaminim të thellë të trupit duket sensibilizim, pushtim hlystyani, prania e vatrave të infeksionit kronik. Për të identifikuar llojin e saktë të alergjen shpenzojnë teste allergological.

Trajtimi i urtikarie

Trajtim më efektive për koshere është të identifikojë dhe eliminojë alergjen. Por në qoftë se keni vendosur kamera e aftësive alergjen apo urtikaria është sporadik, terapi lokal dhe antihistamines që marrin të ju ndihmojë të shpejt të eliminuar simptomat. Është e rëndësishme për të vëzhguar gjatë trajtimit dietë hypoallergenic, mos e përdorni parfum dhe kontakt me substanca agresive, jo për të provokuar një sulm të ri të urtikaria.

Trajtimi i dermatolog urtikaria dhe sjelljen allergist. Lokalisht droga helevydni përshkruara keni kunder kruarjeve, ftohje, anti dhe efekt qetësues. Fenistyl drogës është efektive në të gjitha format e urtikaria, veprimi i saj fillon menjëherë pas aplikimit të produktit në lëkurë. Antihistamines treguar Brenda pritjen, Telfast, Claritin dhe Klaritidin nuk shkaktojnë efekte anësore të tilla si sleepiness dhe vëmendje çrregullimeve, dhe për këtë arsye nuk ndërhyjnë me pacientët për të udhëhequr një jetë normale. Kalcium dhe kalcium Hlyukanat chloride, si me të gjitha shtojcave kalcium, zvogëlon simptomat e alergjive. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm, sepse në shumë pacientë me urtikarie e përsëritura të shënuara hypersensitivity me klorur intravenoz kalciumit dhe natriumi Thiosulfate, edhe pse këto barna janë duke kontribuar për të hequr alergeneve nga trupi. Në rast se antihistamines janë të paefektshëm dhe në format e rënda të urtikaria përdorur terapi kortikosteroid. Lokalisht treguar gjithashtu hormonosoderzhaschee vaj të parfumuar të ulët të interesit.

Kur adsorbents futje ushqim kërkohet urtikaria, laxatives të butë dhe të pijshëm shumë lëngje për të tërheqjes së detyruar të substancës ofendim nga.

Që urtikaria është më e zakonshme në njerëz me çrregullime të sistemit nervor autonom (distonise vegjetative-vaskulare), e sedativë pritese ne formen e kurse mund eleminuar koshere.

Autolymfotsytoterapyya është metoda më e re në trajtimin e urtikaria, statistikat tregojnë teknikat e larta të efikasitetit. Nga gjaku i pacientëve të fshehtë elemente qelizore të sistemit imunitar dhe injektuar ato nën-lëkurë pas trokitur urtikaria rikthim.

Njerëzit të prirur për kosheret duhet të përmbahen nga kontakt me alergeneve dhe masat e mundshme parandaluese si duke marrë antihistamines qoftë kontakt i mundur me alergjen është e pashmangshme, për shembull, para anestezi lokale.