Xanthelasma


  • Shkaqet xanthelasma
  • Simptomat xanthelasma
  • Diagnoza xanthelasma
  • Trajtimi i xanthelasma

Emri xanthelasma marrë nga fjalët greke «Hanthos» - të artë verdhë dhe «elasma» - pjatë. Ill ajo kryesisht njerëz të moshave dhe shumica e grave. Një numër i autorëve besoj se xanthelasma mund të konsiderohet si një shënues i arteriosklerozës rënda dhe rrit rrezikun e infarktit të miokardit.

Shkaqet xanthelasma

Shkaqet e sakta nuk dihen xanthelasma. Xanthomatosis lëkurës zhvillohet ne pranine e metabolizmit të dëmtuar yndyrë në trup dhe është një depozitimi lokal e yndyrës në shtresën papilare e dermis. Edhe pse xanthelasma në strukturën praktikisht padallueshëm nga Xanthi në ndodhjen e tyre të izoluar sipas testeve shpesh dështojnë për të zbuluar shqetësime të konsiderueshme të metabolizmit lipidet. Xanthelasma dhe xanthoma vërejtur shpesh në pacientët me trashje, diabeti, myxedema, nephrosis lipoid, pancreatitis, cerozë, nivele të larta të kolesterolit.


Xanthomatosis mund të jetë natyra e trashëguar. Në raste të tilla, zhvillimin e shkaktuar gjenetikisht përçarje e metabolizmit lipidet. Sëmundja manifestohet në vitin e parë të jetës.

Simptomat xanthelasma

Xanthelasma është pak i spikatur pllakë të verdhë vendosur mbi qepallë e sipërme. Kjo është pa dhimbje me ndjenjën dhe ka një qëndrueshmëri të butë. Në mënyrë tipike, xanthelasma të shfaqet në të dy shekujve. Ata mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta. Në rast të xanthelasma fundit mund të bashkohen, duke formuar një artikuj kodrinore. Ndonjëherë xanthelasma shkrihen në një rrip të vazhdueshëm të rrugë të verdhë të pabarabartë që shkon nëpër tërë qepallë e sipërme.

Për xanthelasma papritur dhe jo-lëkurë ndryshon pamjen e shekullit. Zhvillimi i saj ndodh gradualisht dhe ngadalë, nuk i japin pacientit Nuk ndjenjat subjektive. Xanthelasma mund të arrijnë madhësinë e një mjegull të vogël për fasule të mëdha. Ajo kurrë nënshtruar transformimit në keqdashje dhe nuk përbën kërcënim për trupin e njeriut. Megjithatë, xanthelasma të mëdha dhe të shumta, përkundër pafajësisë së tij nga një pikëpamja shëndetësore, janë problem i shquar kozmetike.

Nëse xanthelasma është një xanthomatosis manifestim, ata janë të shoqëruara shpesh me lezione të qepallë më të ulët, e cila formuar xanthoma. Kjo xanthoma e vendosur në zona të tjera të lëkurës, fytyrë, qafë, gju dhe bërryl joints të, sipërfaqet muskul zgjatues të ekstremiteteve, mollaqe, etj Ndoshta pamja e tyre në mukozën e shije të butë dhe të vështirë, buzët. Xanthoma mund të jetë melkouzelkovymy (eruptivnymy), i rrafshët si pllaka apo buhorchatymy njësi si e mëdha me një sipërfaqe të përafërt. Diameter prej ketyre strukturave varion nga 2 mm deri 5 cm. Në disa raste, xanthoma shkrihen me njëri-tjetrin dhe nuk ka formimin e pllakave të mëdha me strukturë lobed.

Vështirësitë xanthoma dhe xanthelasma shpëtoi jetën. Gradualisht ata rriten në madhësi, numri i tyre rritet.

Shfaqja e xanthelasma dhe Xanthi në fëmijët e vegjël mund të jetë një shenjë e xanthomatosis trashëguar hiperholesterinemicheskoho, i cili pastaj kthehet çrregullime të sistemit kardiovaskular dhe mëlçisë mund të shoqërohet me formimin e cysts kockave.

Diagnoza xanthelasma

Pacientët me xanthelasma rekomanduar konsultuar një dermatolog dhe endokrinolog. Pamja e veçantë dhe lokalizimin xanthelasma lejojë diagnostikimin menjëherë pas ekzaminimit të pacientit. On xanthelasma ekzaminimit ose përdorimit xanthoma presion rrëshqitje qelqi (diascopy). Duke e bërë kështu entitetet gjakderdhje, duke i lejuar ata për të parë qartë të verdhë.

Të jetë i sigurt për të kryer metabolizmit lipidet hulumtim. Të përshkruajnë përcaktimin e kolesterolit në serum dhe lipoproteins.

Në disa raste diagnoza diferenciale e sirinhomoy, opuholevymy elastike psevdoksantomoy dhe sëmundjeve të lëkurës.

Trajtimi i xanthelasma

Xanthelasma asnjë trajtim të veçantë. Në rast të xanthelasma ose xanthomatosis kundër sfond të sëmundjes që mund të shkaktohet përçarje e metabolizmit lipidet, ju duhet për të trajtuar gjendjen. Sipas dëshmisë mund të emërohet thyroidin insulinë.

Pacientët diagnostikuar me lipidet e gjakut ose kolesterolit rritje duhet të ndjekin një dietë me përmbajtje të ulët të yndyrave shtazore. Për këtë kafshëve yndyrna zëvendësuese bimor, të tilla si luledielli dhe vaj ulliri. Pacientët e tillë me xanthelasma përshkruar drogës dhe agjentëve lipotropic që ulin kolesterolin në gjak. Këto përfshijnë: tsitamifen, parmydyn, linetol, lipoic acid, lipamid, diosponin, clofibrate. Me veprim bimor lipotropic ketë: buds thupër, rrënjë luleradhiqe, u rrit hips, mëndafshi misri, lëng gjethe delli, lule të përjetshëm. Mbani në mend se këto barna kanë efekt choleretic dhe përdorimi i tyre është i kundërindikuar në çrregullime të kullimit biliare në traktin biliar.

Ne trajtimin e xanthelasma përdoret nikotina dhe acid askorbik, cyanocobalamin, pyridoxine, pangamat kalciumi, Choline klorid, essentiale.

Trajtimi kirurgjik i xanthelasma treguar në arsye kozmetike. Ajo është prodhuar nga xanthelasma prerje, lazer heqjen e saj, electrocautery, apo shkatërrimi kryovozdeystvyya metodë valë radio. Heqja kryesisht kryhet nën anestezi lokale në vendosjen e pacientëve të jashtëm. Xanthelasma i vogël zakonisht hiqet nga diathermocoagulation. Arna të mëdha otseparovyvayut gërshërë dhe piskatore. Skajet e plagës dhe të reduktuar hekur yndyrat polutorahloristym, e cila përbën një kore të fortë dhe të lejojë plagë për të shëruar me qëllimin primar për 1-1,5 javë. Pas xanthelasma otseparovyvaniya me një bazë të gjerë thaj skajet plagë nga diotermokoahulyatsiy. Kur kombinohet me xanthelasma horochkoyu shekullit skinfold për të prodhuar prerje tyre kirurgjik së bashku me lëkurë të tepërt qepallë e sipërme.

Për të parandaluar xanthelasma redidivirovaniya pas operacionit pacienti është rekomanduar qumësht dhe dietë të perimeve me përjashtim të yndyrë të kafshëve dhe kufizim karbohidrate. Norma ditore e gjalpë nuk duhet të kalojë luledielli 25g - 75g.