Xerostomia


  • Shkaqet e Xerostomia
  • Manifestimet klinike Xerostomia
  • Diagnoza dhe trajtimi i Xerostomia

Xerostomia - një simptomë e gojës së thatë që shfaqet me një rënie jargëzim, ose me jargëzim plotë pezullimit. Xerostomia nuk është një sëmundje e pavarur, por me një gojë të vazhdueshëm të thatë duhet të kalojë një provim të plotë për të identifikuar kushtet patologjike që ka shkaktuar simptomat dhe Xerostomia.

Shkaqet e Xerostomia

Pështymë është një substancë lubricating që lehtëson përtypet dhe gëlltitjes, përveç kësaj, ajo lan larg bakteret nga dhëmbët dhe ka efekt anti-inflamator. Substancat të përfshira në pështymë, remineralizuyuschaya smalt dhe neutralizojnë acidet dhe alkalet, që vijnë nga ushqimi.


Më të xerostomia është një efekt anësor i barnave. Njerëzit e moshuar janë fenomene shumë të ngjarë gojën e vazhdueshme të thatë përmes miratimit të një numri të madh të grupeve të ndryshme farmakologjike. Efekti i njëkohshëm i barnave rrit rrezikun e efekteve anësore dhe i bën ata manifestimet më të theksuara.

Simptomet e Xerostomia mund të ndodhë në diabet, hekur mangësi anemi dhe hipertensionit. Fibroza cistike, artriti rheumatoid dhe infeksioni HIV shpesh shoqëruar Xerostomia. Shane sindromi çrregullim autoimune duke shkaktuar degjenerimin e pështymës dhe lacrimal gjëndra, manifestohet nga thatësi e gojës, Xerostomia dhe lacrimal gjëndra hypofunction. Shytave dhe infeksionet e tjera virale që ndikojnë në innervation gjëndër pështymës dhe të sistemit të furnizimit me gjak, ndikojnë në prodhimin e pështymë dhe shkaktojnë simptomat e Xerostomia.

Xerostomia Short shkaktojë ndonjë dehidratim shteteve. Kjo kushte me temperaturë, humbje lëngun nëpër të vjella dhe diarre, humbje e gjakut, djeg sëmundjen dhe rrjedhën e kufizuar të lëngjeve në trup. Gjatë radioterapi dhe për disa kohë pas ndërprerjes së trajtimit vërejtur simptomë e Xerostomia. Gjallërisht shprehur xerostomia gjatë radioterapi të kancerit të kokës dhe qafës.

Kur heqja kirurgjikale e pështymës gjëndra Xerostomia bëhet e përhershme dhe e vetmja alternativë është që të përdorin një korrigjim hidratues gojë do të thotë.

Shkelja jargëzim qendror mekanizëm me anë të tipit Xerostomia neurogjenik shpesh vërejtur në suhottsi kurrizore, bruises dhe trurit në lezionet toksike dhe infektuese të sistemit nervor qendror.

Atrofi pleqërishte i gjëndrave të pështymës, sialoadenitis, sëmundje Mykulychi janë faktorët e rrezikut. Në këto kushte rrit gjasat e Xerostomia.

Xerostomia i përkohshëm mund të zhvillohet në mungesë të patologjive të tilla si nazale frymëmarrje çrregullimeve, të cilat mund të shkaktojnë polyps nazale, lakim hundës mur ndarës. Në të moshuarit për shkak të dobësisë së muskujve që të heqë nofulla e ulët Xerostomia ndodh në gjatë gojë natës është gjithmonë e hapur. Gargarë i paarsyeshëm dhe i shpeshtë, veçanërisht disinfectants agresive të çojë në atrofi e gjëndrave të pështymës dhe fillimin e simptomeve të Xerostomia.

Manifestimet klinike Xerostomia

Xerostomia karakterizuar nga goja e thatë. Që jargëzim ul, rrit gjasat e qelbëzim. Nëse xerostomia rrit rrezikun e sëmundjeve infektive të indeve të buta të zgavrën me gojë, duke përfshirë natyrën fungale. Me një rritje në të thatë Xerostomia gojë perversion të dukshme e shije dhe ulur ndjesi shije.

Ashpërsia e Xerostomia përcaktohet nga ashpërsia e shenjave. Kështu, në fazat fillestare të pranë veshit Xerostomia dhe gjëndra submandibular pështymës sekretojnë sasinë e pështymës në varg normal, si vrojtuar kompensimit jargëzim shtetit. Në këtë fazë, sëmundja e thatë në gojë shfaqet vetëm pas bisedimeve të gjata dhe lodhje. Në ekzaminim, Mukoza orale me lagështi dhe pak shkumëzuar pështymë.

Pastaj fillon periudha e dekompensimi pjesshëm. Simptomat bëhet xerostomia më të rënda, tregohet gojë konstante thatë, fjalimi i vështirë dhe të hahet. Pacientët në këtë përvojë fazë goja e thatë, ndërsa të hahet, sepse ushqimi i thatë larë poshtë me ujë. Mukoza Oral dobët hydrated, ka një ngjyrë të zbehtë rozë dhe të shkëlqejë.

Xerostomia Klasa III karakterizohet me shtypjen e plotë të gjëndrave të pështymës. Pacientët ankohen goja ashpër të thatë, dhimbje, ndërsa duke folur dhe të hahet. Një glossitis bashkuar, stomatit; për shkak të thatësi e gojës së mukozës së mbuluar me ulcerat dhe gërryerjet. Lips shumë e thatë dhe zhvishem, të mbuluara ndonjëherë me crusts. Nëse shkaku Xerostomia është një mosfunksionim pështymës gjëndër, shpesh është përveç të thahet goja tregon dëmtimit të dhëmbëve të shumta.

Përveç manifestimet kryesore të Xerostomia mund të përjetojnë etje, vështirësi gëlltitjes ushqim dhe frymëmarrje me erë të keq. Pacientët shpesh vuajnë nga angina, dhe gjatë ngjirurit e zërit të rimëkëmbjes dhe fyt i lënduar shkaktojnë siklet dhe janë probleme të mëdha shkaku gjuhës. Në pacientët me Xerostomia ajo bëhet ngjyrë të ndritshme të kuqe, është Zejd dhe të çara në qoshet e gojës, të cilat janë të infektuara shpesh. Nën kompensim i pjesshëm dhe fazë dekompensimi duket pasazhe hundës thatë, i bashkohet sëmundje karies, patologjinë periodontale mundshme.

Nëse pacientët janë protezat, vështirësitë lindin nga përdorimi i tyre dhe lëndimit të shpeshta të gojës.

Diagnoza dhe trajtimi i Xerostomia

Terapi simptomatike për Xerostomia lehtëson pacientin, por pas ndalimit trajtim manifestime Xerostomia të shfaqet përsëri. Pra, dentist është e rëndësishme për të krijuar rrënjë të shkaktojë simptomë. Xerostomia shkaktuar nga marrja e drogës, dehidratim shpejt të korrigjuar. Ndërsa xerostomia pas radioterapi është pothuajse e pamundur për të hequr sepse rrezatimi mund të zvogëlojë aftësinë e gjëndrave të pështymës prodhojnë pështymë.

Diagnoza Xerostomia përfshin një studim të detajuar të pacientit për të përcaktuar se cilat barna ai mori, duke përfshirë pa recetë. Terapi Pathogenetic Xerostomia ka për qëllim adresimin e shkaqeve të gojës së thatë. Për të përmirësuar gjendjen e përshkruar jodur kalium, pilocarpine dhe galantamine. Smearing zgjidhje me gojë të vitaminës A ndihmon në zvogëlimin e simptomave të tilla si thatësi dhe shërimit mëngjes dhe microcracks. Bllokada novokaina në pranë veshit dhe gjëndrat e pështymës submandibular dhe fizioterapi tilla si halvanoterapiya gjëndrave të pështymës, electrophoresis i jodur kalium dhe dridhës, mund të përmirësojë durim edhe me Xerostomia në decompensated.

Për goja ishte gjithmonë i lagësht, rekomandohet shpesh për të pirë ujë në pjesë të vogla. Ose ujë të pijshëm ende mineral, në qoftë se ju pini atë gjatë gjithë ditës dhe gjatë natës awakenings është mënyrë simptomatike, por përmirëson ndjeshëm mukozën orale. Sheqer Hard karamele të kontribuojë në përmirësimin e gjëndrave të pështymës dhe rritjen e pështymë totale. Në mënyrë tipike, pacientët me Xerostomia çamçakëz, ajo rrit rrjedhjen e pështymës, por duhet të rekomandojë çamçakëz pa sheqer për të zvogëluar gjasat e prishjen e dhëmbëve.

Nëse xerostomia duhet të shmangin ngrënë ushqime të kripura dhe të thata, si dhe ushqime dhe pije që përmbajnë kafeinë dhe përmbajtje të lartë të sheqerit. Pijet alkoolike dhe alkool përmbajnë Mukoza gargarë me gojë dhe shkaktojnë hiposalivatsiya thatë.

Pacientët me Xerostomia këshilluar për të ndaluar pirjen e duhanit, përdorni agjentë hidratues gojë dhe furçë të dhëmbëve me shpohet butë mënyrë që të mos vras ​​holluar dhe goja e thatë.

Pas largimit të suksesshëm të simptomeve Xerostomia, për të shmangur rikthim. Kjo arrihet përmes trajtimit racional të drogës, ju duhet të përdorni ato barna që nuk ndikojnë në gjëndrat pështymore. Prognoza për Xerostomia përcaktohet nga natyra e sëmundjes themelore dhe shkallën e çrregullimeve të gjëndrave të pështymës. Por në të gjitha rastet, me përjashtim të atrofi të plotë të gjëndrave të pështymës, mund të arrijë përmirësim apo kurë të rëndësishëm.