Puçrra fytyre sferike


  • Shenjat fytyre sferike
  • Diagnoza fytyre sferike
  • Trajtimi i akneve sferike

Sipas klasifikimit të miratuar në dermatologji puçrra sferike, së bashku me inversi dhe puçrra fytyre fundi, fytyre lidhje me moshën e rritur. Duke dalë në moshën e pjekurisë, ata janë ruajtur deri në 40 vjet ose më shumë. Puçrra fytyre më të shpeshta sferike në burrat me XYY Karyotype (optional Y-kromozom) dhe e kombinuar me shenjat e dermatit seborrheic dhe seborrhea. Për shkak të pafundësinë e procesit purulent në puçrra sferike Një numër i autorëve në konsideratë një variant të pyoderma.

Dukuri fytyre sferike mund të nxisë neuro-psikologjike stres të përhershëm, ndryshimet hormonale (hyperandrogenism, mosfunksionim ovarian), imunitet të reduktuar, përçarje e funksionimit të traktit gastrointestinal (dysbiosis zorrëve, gastrit, pancreatitis) dhe proceseve të ndryshme infektive në trup (grykët kronike, sinuzit, cystitis kronike, pyelonephritis, bronkit, etj).

Shenjat fytyre sferike


Puçrra fytyre sferik është një formë e rëndë e puçrra fytyre që është e karakterizuar nga kursi vazhdueshme dhe të përsëritura. Ata janë të formuar nga bashkimi i disa comedones në një konglomerat i madh, për të cilën ai e quajti conglobata fytyre ose akumuluar.

Puçrra fytyre sferik inflamator paraqitur zdrukthtari nyje dhimbshme e madhësisë së një qershi të madhe. Nyjet shfaqen sipër lëkurës, sipërfaqja e tyre i pabarabartë është ngjyrë purplish-kaltërosh. Me kalimin e kohës, nuk është zbutur dhe njësitë e hapur me një prodhim prej qelb trasha, të kujton krem. Pastaj fillon procesin e shërimit, i cili në shumicën e rasteve rezulton në formimin e hypertrophic, atrophic ose keloids. Kanë scars ngjyra bardha dhe konturet parregullta. Shpesh ata janë hedhur në lëkurë si "urat". Përpjekjet për heqjen e tyre kirurgjikale shpesh të çojnë në përhapjen e indeve mbresë më tej.

Puçrra fytyre sferike mund të gjendet në çdo pjesë të lëkurës, përveç shuplaka dhe këmbët. Shpesh ato shfaqen në fytyrë dhe mbrapa, të paktën - në lëkurë të gjoksit dhe të barkut, dhe gjymtyrë. Pacientët me puçrra fytyre sharovidnymy dhimbjen e vazhdueshme dhe shumë intensive, ndjenjë e ngushtësi të lëkurës në zonat e prekura. Kur u përpjekur për të marr një dele e lëkurës ose të zhvendoset ajo kthehet ngurtësi. Sëmundjet kronike të çojë në faktin se në një lezioneve faqen e vërejtura nyjet infiltruar i dendur janë shpallur aknet sferike dhe dhëmbëza.

Diagnoza fytyre sferike

Një pamje tipike rrumbullakët e puçrra fytyre zakonisht lejon një dermatolog për të diagnostikuar ato në shqyrtimin fillestar. Për të përcaktuar se prevalenca e lezioneve shpenzojnë dermatoscopy, në disa raste - zërave individualë ultrazërit. Për zgjedhjen e duhur me antibiotikë terapi prodhojnë bakposev ndarë Identifikimi sferike fytyre e ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve të spektrit fillore. Diagnoza e sëmundjeve sfond të lidhura mund të përfshijnë këshillimin endokrinolog, gastroenterologist, urolog, gjinekologu; Studimet hormonale dhe imunohramu; bakposev swabs nga fyt dhe traktit urogjenital; Analiza e dysbiosis; Ultratinguj barkut, fshikëz dhe veshkat.

Trajtimi i akneve sferike

Trajtimi i akneve sferike me përdorimin e imponon e antibiotikëve, ndonjëherë edhe në formë injectable. Zgjedhja e antibiotikut është kryer në përputhje me të dhënat e antybiotykohramy marra me bakteriologjike puçrra fytyre shkarkimit provim. Nëse është e nevojshme, kryhet trajtim immunocorrective, terapi sëmundje të lidhura gastrointestinale, kanalizime vatrave infektive. Gratë kanë një efekt i mirë jep më shumë terapi Hormone me dimestrolom progesterone, sinestrol, "Diane-35". Trajtimi me antibiotikë dhe hormonet duhet të plotësojnë injeksione të vitaminave E dhe A.

Aplikuar në nivel lokal për zgjidhjen e infiltrate parafine banja, UHF. Një seksion sferike zbutur blackheads pastrohen ato me qelb dhe përpunimit drogë antibacterial. Gjithashtu përdorni vaj të parfumuar ihtiolovuyu, emulsione melhem Vishnevsky syntomytsynovuyu dhe agjentëve të tjerë të jashtëm.