Rosacea


 • Shkaqet e rosacea
 • Sa e rrezikshme rosacea
 • Vetë-kujdesit për lëkurë të prirur për të rosacea
 • Salon Skincare, të prirur për rosacea
 • Trajtimi i rosacea në beautician

Rosacea - një sëmundje e shkaktuar nga një shkelje të qarkullimit të gjakut që ndodh për shkak të zgjerimit dhe brishtësisë së enëve të vogla të lëkurës të ndjeshme. Nëse lëkura është e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm, ai i përgjigjet atyre skuqje ose inflamacion. Zot i lëkurë të ndjeshme, e cila është një kusht paraprak për rosacea shpesh përjetojnë kruarje, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash e lëkurës në dallimet më të vogla në temperaturën e ajrit, larë apo touch. Reagimi i lëkurës në formën e skuqje uniforme shfaqet më shpesh në ballin, mjekër, hundë dhe cheeks. Zhvillimi i mëtejshëm i plumbit rosacea të kuqe të përhershëm të shkaktuar nga zgjerimi dhe brishtësinë e enëve të gjakut. Telangiektazisë (enët e vogla të gjakut të zgjeruar) bëhet aq e qartë se e dukshme për të tjerët. Problem rosacea me siguri të njohura për gratë më shumë se burrat. Darkie rosacea kërcënon një masë shumë më të vogël se pronarët e lëkurës të lehta. 

Shkaqet e rosacea

Rosacea, si të gjitha sëmundjeve mund të jenë të lidhur me një predispozicion gjenetik. Për të zvogëluar rrezikun e kësaj sëmundjeje duhet të shmangin ekspozimin ndaj faktorëve negative që shkelin rrjedhjen kapilar të gjakut dhe shkakton ngecje venoz të gjakut.


 • Rënie temperatura. Ndikimi negativ mbi lëkurë të ndjeshme që është i prirur për rosacea, luhatjet e mprehtë në temperaturë. Ajo duhet mbrojtur lëkurën tuaj nga ekspozimi shumë të nxehtë ose të ftohtë.
 • Ushqim me erëza dhe e nxehtë - aleat rosacea, kështu që është e mirë për të shmangur atë.
 • Pirja e duhanit - shëndeti i keq armik. Kjo varësisë ndikon në punën e sistemit të qarkullimit të gjakut. Më mirë mos të përballojë një varësisë të tillë të dëmshme.
 • Alkooli. Efekti vasodilator i alkoolit, posaçërisht të kuqe rrushi apo verë chokeberry nuk ngadalësojnë ndikojnë në lëkurë.
 • Rrezet ultravjollcë të shkaktojë brishtësia vaskulare të ndikojë negativisht në proceset metabolike në trup. Kujdes nga ekspozimi afatgjatë ndaj diellit.
 • A nuk abuzojnë kafe, çokollatë të nxehtë ose Gorki. Më mirë akoma, ju duhet të eliminojnë plotësisht këto ushqime dietë, sepse ato japin një efekt të fortë stimulues në qarkullimin e gjakut.
 • Situata të vështira provokojnë rosacea. Përvojat emocionale janë të shoqëruara me presion në rritje, duke rezultuar në operacion ndërprerë normal të anijeve, capillaries janë shkatërruar.

Nëse ju jeni ballafaquar me rosacea, mos e humbni shpresën. Ka edhe tretmane efektive për këtë sëmundje. Le të njihen së pari, e njëjta mund të jetë i rrezikshëm rosacea.

Sa e rrezikshme rosacea

Nëse shenjat e rosacea janë bërë problemi juaj në formën e skuqem padëshiruar tepërt, lëkurë të thatë dhe të enëve të gjakut të dukshme në fytyrë menjëherë duhet të zbatohen ndërhyrjet. Kujtojnë se rosacea - një sëmundje dhe ka nevojë të trajtohet. Asgjë nuk është më e rëndësishme për çdo grua si për të ruajtur bukurinë dhe vazhdimin e lëkurës rinore. Rosacea, me zhvillimin, të çon në plakjen e lëkurës, sepse ajo nuk merr ushqyesve të nevojshme dhe oksigjen përmes problemet e qarkullimit të gjakut. Lëkura humbet ngjyra e saj natyrore të shëndetshme bëhet e zbehtë, ngjyrë pak gri bëhet.

Vetë-kujdesit për lëkurë të prirur për të rosacea

Edhe ndihmë profesionale beauticians kualifikuar mund të reduktohet në asgjë nëse ju nuk mësojnë duhur rosacea kujdesit të lëkurës të prirur. Këtu janë disa këshilla se si të bëhet kjo.

Pastrimi. Për lëkurë që vuajnë nga rosacea, i ditës është i mbulon obezvozhennost dhe pëlhura. Në qoftë se ju përdorni një cleanser ose sapun shkumë shkumë sapuni, është shkatërrimi i lipideve (molekulave yndyrë të Veçanta) film mbrojtëse që mbron lëkurën nga avullimi i molekulave të ujit. Lëkura tashmë Sensitive reagon shpejt në humbjen e lagështisë. Për të shmangur një reagim të tillë është e mundur, duke përdorur agjentë të vetëm të veçantë spastrimit të butë. Përdorni ujë shumë të nxehtë ose të ftohtë nuk duhet në asnjë maskën. Vetëm ujë të ngrohtë për larje dhe për largimin e grim. Dhe edhe më të mirë për të pastruar përdorimin e lëkurës thatë krem ​​ose qumësht grim kozmetike mbartës. Ato përmbajnë vajra bimore si të dobishme për lëkurën, ushqyer dhe moisturize atë.

Hydration dhe të ushqyerit. Në rosacea rëndësi të veçantë në kohë dhe të mjaftueshme lagështi dhe ushqyer lëkurën. Për këtë është krem ​​të mirë qasje përmbajnë film-formimin (filmohennyh) substanca. Well ushqyer dhe moisturize lëkurës do të thotë për të përfshirë acid linoleik, vitamina C, K, E, gjithashtu është duke luftuar me të brishta mureve të enëve të gjakut. Në verë duhet të përdoret për të mbrojtur lëkurën nga rrezatimi ultravjollcë krem ​​të veçantë ditës dhe natës mund të trajtohen me serum lëkurës qetësues.

Toning. Medikamente përmbajnë alkool duhet të përjashtohet tërësisht nga kujdesin e lëkurës, rosacea prirur. Ata shkaktojnë thatësi e lëkurës dhe iritim. Ka tonik, që përfshijnë komponentë që kanë veprim për të luftuar rosacea. Këto komponentë përfshijnë Ussuri hop, gështenjë, selvi, bredh apo pishe, dëllinjë, vitamina K, C dhe rutin.

Peels dhe scrubs. Është e papranueshme që të përdorin në kujdesin e lëkurës, që vuajnë nga rosacea, të ngurta gërryes. Përparësi duhet t'i jepet një mjete të butë exfoliating, maska ​​me argjilë të bardhë, lëkurë shumë të butë. Procedura e mbajtur duhet të jetë me kujdes, duke u përpjekur të mos të dëmtojë lëkurë të ndjeshme. Sponges, brushat dhe furçë për të aplikuar dhe heqjen maskë nuk përshtaten. Vetëm manipulimet e sakta duke përdorur pads e gishta apo sfungjer. Kohëzgjatja e burimeve në fytyrë duhet të jetë 1-2 minuta.

Salon Skincare, të prirur për rosacea

Rosacea-prirur të lëkurës, struktura është shumë e hollë dhe e ndjeshme, inflamacion të prirur. Kjo kërkon rritjen e vëmendjes dhe të kujdesshëm kujdeset, jo vetëm në shtëpi, por edhe në sallonet e bukurisë. Kryer në procedurat e rosacea që kanë për qëllim parandalimin pamjen e skuqje, acarim dhe lëkurë të thatë.

Spastrim i thellë i lëkurës që është i prirur për rosacea, në kabinën.

Në lëkurën e rosacea se kurrë ka nevojë për një pastrim të thellë. Por procedurë spastrim lëkurës duhet të jetë shumë i ndjeshëm dhe i butë, dhe sjellja e drejtë mund të jetë vetëm në bukurinë e specializuar. Ajo është e kundërindikuar në mënyrë strikte në procedurat e rosacea vaporyzatsyya (hardware origjinal dush me avull), dhe peels e kryera me metoda mekanike dhe kimike. Një përjashtim është peels enzimë duke përdorur enzimat (substanca biologjikisht aktive, enzimat). Ajo ndikon në lëkurën shumë të butë, loosening atë dhe duke siguruar depërtimin e agjentëve terapeutik në shtresat e thella. Për lehtësim të kushteve inflamatore në sallon bukurie mund të përdoren në ekstrakte bimore ujitjes çifte hardware - urtë dhe livando. 

Procedurat projektuar për të ushqyer lëkurën, e bërë pas para-trajtimit. Në fytyrën tuaj (me përjashtim të syve) është aplikuar produkteve shumë të koncentruar që përmbajnë përbërësit aktiv: vitamina (si yndyrë-shpjegueshëm vitaminë K), moisturize vaj të lëkurës apo rrushit farë ekstrakt Mallow, multivitamin komplekse (vitamina E, A, dhe C) .

Maska për lëkurë të prirur për rosacea.

Nëse komplikime rosacea rosacea vaskulare (një kombinim të lezioneve vaskulare të lëkurës dhe rosacea), lëkurë e tillë ka tendencë të jetë i hollë dhe atrofik prirur për shfaqjen e hershme të rrudhave gjobë fytyrës. Në kujdesin e plotë të saj duhet fuqizuar përfshin maska ​​dhe fletët e kolagjenit.

Trajtimi i rosacea në beautician

Shumica e barnave dhe procedurave për të forcuar enët e gjakut dhe për të përmirësuar tonin e tyre, duke dhënë efekt simptomatike që redukton manifestimet e dukshme të rosacea, por nuk e eliminojnë atë plotësisht. Me manifestime të rëndësishme të marrëveshjeve rosacea për trajtimin e tij duhet të synojnë në eliminimin e shkaqeve të sëmundjes. Në zemër të trajtimet tanishme rosacea është një ndikim i tillë në capillaries zgjeruar, të cilat çojnë në shkatërrimin e saj të plotë dhe heqjen. Kjo qarkullimi në gjak nuk është shkelur sepse i qarkullimit të gjakut përfshin kapilarët rezervë.

Në cosmetology moderne me rosacea ndjekur metodat korrigjim vaskulare:

 • Electrocoagulation. Për qëllim shkatërrimin e anijeve zgjeruar impulse elektrike të transmetuara nëpërmjet një gjilpërë e hollë. Procedura teknikisht është fare e thjeshtë, por ka meta e saj. Nëse zona e prekur nga lëkura rosacea është i madh, manipulimi është shumë kohë e hala dhe lë gjurmë të shumta të skuqje. Një variant është electrocoagulation diathermocoagulation përdorur voloskovyh elektrodë. Procedura kryhet çdo javë në disa faza, si i parë ndryshuar hequr enët më të mëdha, dhe telangiektazisë vogël. Ndonjëherë pas kësaj mbetet mikrorubtsi dhe pika të moshës.
 • Foto dhe terapi lazer. Llojet e ndryshme të trajtimit rosacea duke përdorur lazer (pulsin dhe Dlinnoimpulsnyy ngjyrë, të vazhdueshëm) terapi dhe phototherapy janë zgjedhur bazuar në llojin dhe peshën e rosacea. Përparësia e trajtimit lazer përfshijnë mundësinë e ashpërsisë së rëndë rosacea, ndërsa për dëmtime të lehta fizibilitetit të përdorimit të saj nuk është e justifikuar - në këtë rast është më mirë të përdorë terapi ozonit. Komplikimet foto dhe terapi lazer janë defekte pika dhe spote, ose njollë e pjesshme ose e plotë e lëkurës në zona të influencës. Për të shmangur këtë të mundshme në rast atë një qasje të përgjegjshme ndaj përzgjedhjes së klinikave dhe beautician. Para se të caktojë procedura, mjeku kompetent do të testojë për ndjeshmëri e lëkurës dhe përcaktimin e llojit të saj foto.
 • Ozonit. Metoda redukton për futjen e një microneedle në përzierje lumen oksigjen-ozoni. Duke maksimizuar mbushje e qelizave të lëkurës me oksigjen, duke rritur energjinë e tyre dhe funksionon që të çojnë në zhdukjen e deformimit të mureve të enëve. Metodë është shumë efektive dhe të sigurt, nuk lë dhëmbëza dhe pigmentim, ndryshe nga electrocautery, lazer ose sclerotherapy. Në rosacea, komplikimet rosacea para kryerjes terapi ozoni, duhet të heqin qafe e puçrra fytyre.

Edhe pas çdo rosacea trajtim sallon, rezultatet duhet gjithmonë të përforcojnë kujdesin e duhur të lëkurës në shtëpi. Futje të rregullt të acidit askorbik (vitaminë C) ose askorutin (vitamina C dhe E) do të ndihmojë në konsolidimin e rezultatit dhe për të siguruar parandalimin e rosacea rikthim.