Lactostasis


  • Shkaqet dhe mekanizmat e
  • Simptomat lactostasis
  • Trajtimi lactostasis
  • Komplikimet lactostasis
  • Lactostasis Parandalimi

Lactostasis - përqendrimet në qumështin e nënës së gruas që ushqen botën në zhvillim për shkak të vështirësisë së daljeve.

Karakterizuar butësi gjëndër vulë në prekje, zgjerim venat nënlëkurore në gjoks në pezëm. Ndonjëherë temperatura e trupit mund të rritet në shifra subfebrile. Tension dhe dhimbje si kanceri mund të lehtësohet pas zbrazjes dhe i ruajtur.

Shkaqet dhe mekanizmat e


Arsyet mund të jenë të lactostasis tregon reduktim kanal të qenët i qartë, prodhimi i tepërt i gjendrës së qumështit, si dhe një sërë mbyllje hiperlaktatsiya ose tub vrull.

Zhvillimi lactostasis promovuar karakteristika anatomike të kancerit: thithi banesë chumaks ngushticat e ngushta me aktivitet të rënda sekretore gjëndër, sagging zemrat. Gjithashtu lactostasis refuzimin shkaktuar të ushqyerjes me gji, të ushqyerit vështirësi (çarje në nipples, shtojcë të dobët në gji, shprehje e dobët e një aktiviteti gjiri fëmijë). Shkelja e qumështit të daljes ndihmon të brendshme të ngushtë, duke fjetur në stomak, hipotermi gjoks, stresi psikologjik, punë të rënda fizike.

Në ditët e para pas lindjes në krijimin prodhimin e qumeshtit shpesh qumështin e tepërt. Në mënyrë tipike, dita e tretë ose e katërt (pas lindjes së fëmijës të përsëritura mund të jenë më herët) fillon prodhimin e qumeshtit aktive, dhe fëmijë në gji në ato ditë qumësht shumë pak. Si rezultat, nuk ka gji i plotë çlirimtare. Në laktacionit të parë, për më tepër, ka disa rrjedhje vështirësi - Milky kanal i ngushtë, i ndërlikuar dhe kërkon zhvillimin, duke e tundur është e vështirë për shkak të mungesës së aftësive.

Ajo mbetet në qumësht shkaqet gjëndër rritet në presion në kanalet dhe lobules, kancerin e indeve në ynfyltryruetsya stanjacioni dhe shtohet, duke shkaktuar compression dhe dhimbje. Qumështi i nënshtrohet reuptake të pjesshme, dhe kontribuon në zhvillimin e etheve. Presion të lartë në copa ndihmon për të reduktuar prodhimin e qumështit dhe frenon prodhimin e qumeshtit mëtejshëm. Lactostasis i zgjatur në totalin pushon të prodhimit të qumështit.

Simptomat lactostasis

Manifestimi kryesor lactostasis - Zona gjëndër vulë e dhimbshme. Përveç kësaj, mund të përjetojnë një ndjenjë e trishtim, plotësi. Pezëm i zgjatur zhvillon ndjenjën e ngrohtësisë dhe kongjestion lokale, ethe dhe në ethe të subfebrile shifra.

Ndonjëherë dhimbja nuk është e shoqëruar nga compaction. Në mënyrë tipike, simptomat dobësuar pas të ushqyerit. Vetë me gji mund të shoqërohet me dhimbje të forta. Zona e stagnim mund të lëvizin dhe të rritet.

Trajtimi lactostasis

Kur lactostasis duhet të bëjnë zbrazjen sa më të plotë e gjirit. Zgjerimi tub ndihmon ngrohja moderuar masazh gjoksin. Për të zvogëluar gjasat e refleks rekreacion pezëm cilësisë rekomanduar, përjashtimin e stresit, kufizimi squeezes gjinjtë e veshur të brendshme femrash. Gjumi nuk është i rekomanduar në anën e pasme dhe bark, dhe në anën.

Të ushqyerit duhet të përpiqet të ushtrojë sa më shpesh të jetë e mundur (por jo më shumë se 1 herë në dy orë). Në fillim të ushqyerit menjëherë e nevojshme për të vënë fëmijën për të "sëmurë" të gjirit. Fakti është se për të marrë qumësht nga zonë fëmijë congestive duhet të bëjnë çdo përpjekje gjiri, dhe kur ai ka ngrënë, ajo mund të jetë dembel dhe të refuzojë për të thith. Megjithatë, gjinjtë të shëndetshme gjithashtu kërkon zbrazjen plotë. Feeding duhet të kryhet në një përshtatshëm dhe të rehatshme për pozitën foshnjës, duke siguruar kontaktin maksimal me fëmijën dhe lehtësimin thith gjiri. Nëse një fëmijë sucks gjoksin shpesh të mjaftueshme dhe nevojën intensive për të prodhuar qumësht të tepërt pompimit.

Kontribuon shtuara daljeve fërkoni lëvizjet goditje të gjirit në drejtim të dalë.

Masazh gjoksin dhe pompimin e gjirit duhet të zbatohet, duke thyer dhimbjen sa kohë që simptomat nuk lactostasis vë në gjumë. Përpjekje e këmbëngulje promovon gjëndra cilësi të zbrazjes dhe prodhimin e qumeshtit zgjatur plotë.

Ndonjëherë zbulimi Strait vrullshëm gjatë të ushqyerit mund të ketë disa ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjesi djegie në gjoks.

Qumësht Express mund të përmbajnë inclusions ("qumësht kokërr"), fibrave filamentoze mundi yndyrë të tepërt në dukje. Kjo është një normale të shëndetshme konsistencë, qumështi i gjirit, ofrimin e të ushqyerit foshnjore.

Në mes feedings dhe pompimin mund të lehtësojë dhimbjen duke aplikuar të ftohtë fasha lokal.

Para se të ushqyerit ose pompuar hekur për të mbajtur ngrohtë. Nëse është e nevojshme, ju mund të ngrohtë gjoksin zhytur në ujë të ngrohtë me një peshqir, të marrë një dush të ngrohtë. Përdorni ujë të nxehtë dhe ngrohjes fasha anëtarësimit infeksion të mundshëm të rrezikshme për shkak se ngrohja mprehtë i tepruar nuk është i rekomanduar.

Pas ngrohjes masazh gjirit në një lëvizje rrethore nga baza e saj deri dalë. Kur fërkoni fetë ku lokalizuara lactostasis mirë të mjaftueshme të përcaktuara në të prekur, të ndryshme nga përreth indeve rritur dendësia. Seals duhet masazh me kujdes të veçantë. Që vulosi zonë e dhimbshme kërkon pompimit të parë. Pas tortues mund të aplikohet për gjoks të fëmijës dhe ta lë të thith mbetjet e qumështit.

Lactostasis i gjatë (më shumë se një ditë) dhe pas rastsezhivaniya mund të mbajnë për 1-2 ditë në dhimbje kishte një vend të stagnimit. Nëse dhe kur dhimbja nuk largohem, dhe rritet, nuk ka ethe, bllokimet e trafikut, ne mund të supozojmë mastitë zhvilluar (inflamacion të gjirit). Ju duhet të ndalet kancerin e ngrohjes (nxehtësia kontribuon në përparimin e infeksionit) dhe kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore.

Kur lactostasis ndonjë ngrohja dëmshme fasha dhe pako përveç probabilitetit të alkoolit stimuluar flora bakteriale të ndërhyjë në rregullimin hormonal e laktacionit se vetëm promovon lactostasis.

Masazh i tepruar aktiv mund gjithashtu të çojë në pasoja negative lobules dëme mekanike dhe kanalet, pamjen e lezioneve të ri ngjeshur dhe ethe (nën qumësht intensive serotonines dhe infiltrimit të indeve përreth në copa të dëmtuara).

Trajtim lactostasis mjetet juridike popullore pa iu drejtuar mjekut nuk është e rekomanduar, veçanërisht nënat angazhuar në laktacionit të parë.

Zbatimi jo i duhur i masave përmirësuese promovon komplikime lactostasis dhe cilësinë e qumështit të reduktuar deri në ndërprerjen e plotë të laktacionit.

Vetë-pompuar shpesh shumë të dhimbshme dhe mund të jetë i paefektshëm. Mami mund të ndihmojë në zhvillimin dhe kanalet rastsezhivanii. Një specialist i mirë mund të bëjë pompimit krejtësisht pa dhimbje.

Hardware pompimit pompë të gjirit në efikasitetin e saj nuk është inferiore ndaj manualit, por lactostasis të përdorin pompat e gjirit duhet të jetë zonë tërësisht i sëmurë razmassirovat.

Një nga metodat më efektive të stagnimit qumështit shpërhapje është masazh tejzanor gjirit. Ndihmon në zvogëlimin kanalet e qumështit oxytocin. Ai u emërua injeksione dhe injektuar intramuscularly 20-30 minuta para se të ushqyerit.

Komplikimet lactostasis

Lactostasis probabiliteti i rrezikshëm i mastitit (inflamacion i gjirit). Zhvillimi i këtij komplikacion është manifestuar klinikisht dhimbje në rritje, ethe dhe shfaqjes së ngrohjes në zonën e prekur të lëkurës së gjirit mund të duket banda e kuqe e vëna re në përzierje qumësht e qelb apo gjak.

Zhvillimi i mastitë shkaktuar nga hipotermi (gjatë të ushqyerit), temperatura (fasha, banja e nxehtë), trajtimi i gabuar laktospazma.

Long-jetuar lactostasis mund të çojë në absces gjirit.

Lactostasis Parandalimi

Parandalimi Basic lactostasis - mbetjet e rregullta dhe të kujdesshëm qumësht të ushqyerit e pompimit. Është e rekomanduar për të shmangur të pakëndshme veshur rroba shumë të ngushta, stërvitje dhe stresin, duke fjetur në anën e, të marrë shumë lëngje, fruta dhe perime.

Nëse lactostasis zhvilluar ende, është e nevojshme me sa më shpejt të jetë e mundur për të marrë të gjitha masat e nevojshme për vendimin e tij dhe në asnjë rast nuk ndalet prodhimin e qumeshtit. Shpesh në gjoks, ku ka lactostasis, prodhimi reduktohet qumësht. Në mënyrë tipike, pas kthimit stagnimi rastsezhivaniya aktivitetit gjëndër sekretuese deri në nivelin e tij të mëparshme.