Pezmatim i fytit


  • Pezmatim i fytit akute
  • Laringjit kronik

Pezmatim i fytit - inflamacion akut ose kronik i mukozën e laring dhe litarët vokale, zakonisht viral. Duket ndjenjën e thatësi, kruarje në fyt, osyplostyu ose pa zë, "leh" kollë. Në fëmijët e vegjël është zhvillimi i rrezikshëm imët guri i rremë - Mukoza Biblioteka e laring, duke bllokuar rrjedhjen e ajrit. Në përgjithësi moti i favorshëm, një kalim nga forma akute e kronike të sëmundjes.

Pezmatim i fytit akute

Pezmatim i fytit akute shpesh zhvillohet si një sëmundje të veçantë. Zakonisht një nga manifestimet e SARS-it, fruthit, gripit, kollë e mirë, ethe flakë të kuqe dhe një numër të sëmundjeve të dytë. Është sezonale.


Rreziku i rritjes akute pezmatim i fytit në hipotermi globale apo lokale, mbytje e ajrit me pluhur dhe të substancave irrituese tendosje litarët vokale, pirja e duhanit, sëmundje zbaticë gastro-ezofageal, pije abuse spirtnymy. Si faktorët e rrezikut për moshës lidhur me ndryshimet mund të bëjnë fyt (tendosje vokal, lages i pamjaftueshëm i mukozës, atrofi të muskujve).

Klasifikim

Në varësi të natyrës dhe thellësinë e plagë identifikuar dy formave të pezmatim i fytit akute të:

  • Pezmatim i fytit akute kataral. Në procesin përfshin mukozën, submucosa dhe muskujt e brendshme të laring.
  • Abscesi akute pezmatim i fytit. Lezionet purulent e shtresave sipërfaqësore të muskujve dhe ligamenteve të laring. Ndonjëherë kërc prekur dhe periosteum.

Simptomat

Sëmundja fillon ashpër kundër sfondit të shëndetit të përgjithshëm ose Sëmundjet e vogla. Pacientët ankohen për thatësi, djegie, gudulisje, kruarje në fyt. Ndonjëherë ndjesi trup i huaj, apnea duket kollë e thatë ose dhimbje kur gëlltitjes. Zëri i "ulen" bëhet i përafërt dhe i ngjirur.

Humbje e zërit mundur zhvillim, në të cilin pacienti mund të them vetëm në një pëshpëritje. Temperatura e trupit është normal ose të ulët-grade. Pas një ndërsa ajo bëhet kollë lagësht, kollë ndarë nga një numër i madh i pështymë mukoze ose Muco-purulent.

Kohëzgjatja e pezmatim i fytit akute - 7-10 ditë. Në shumicën e rasteve, shërim ndodh. Tranzicioni të jetë e mundur për të subakut apo pezmatim i fytit kronike.

Ndërlikim

Me përhapjen e inflamacionit në hapësirë ​​Pidzv'yazkova zhvillon stenozë akute laryngeal. Në fëmijët e vegjël, pezmatim i fytit akute nganjëherë shoqërohet me ënjtje e shënuar e mukozën e laring (imët guri i rremë). Qasja humbje ajër, foshnja nuk gëlltitet, të shqetësuar, duke qarë. Në hypoxia të rënda mund të shkelet si rezultat i trurit. Humbje e mundshme e vetëdijes dhe madje edhe koma. Simptomat imët guri i rremë është një tregues për hospitalizim të menjëhershëm.

Diagnozë

Diagnoza e akute pezmatim i fytit mjek i themeluar në bazë të karakteristikë klinik dhe hulumtimit rezulton Larynhoskopychesky. Në kryerjen e laryngoscopy zbuluar ënjtje përhapur dhe skuqje e mukozën e fytit, skuqje dhe trashje e folds vokale. Në sipërfaqen e litarët vokale - copë e pështymë. Gripi ndonjëherë ka hemoragji në mukozën.

Në gjakun e përgjithshëm Testi i vendosur leukocytosis. Nëse dyshoni se një agjent bakteriale infektive kryer sekrecionet bakteriologjike ekzaminimit dhe swabs nga orofaringut.

Trajtim

Trajtimi i akute pezmatim i fytit mënyrë ambulatore. Në larynho akute, doli kundër SARS, pacienti është treguar në shtrat. Në rastet e tjera të përjashtimit të lëshuara vetëm për personat me karakter i cili parashikon shfaqje të rregullta (spikerët, aktorë, mësues, lektorë, etj).

Pacientët me pezmatim i fytit akute është rekomanduar kur është e mundur flet. Në bisedë duhet të thuhet si një qetë, por jo një pëshpëritje, thonë fjalët në nxjerr frymë. Përjashtojë nga dietë me erëza, të nxehtë dhe të ftohtë ushqim. Të ndalojë pirjen e duhanit ose pirja e alkoolit.

Në expectorants pështymë të trashë trashë përshkruara (dyhidrohenotsytratpislya, pertussin, mukaltyn) dhe barnat që hedh lëng mukusit (ambrokslol, SOLVIN, Bromhexine, ACC). Është e rekomanduar për të pirë ujë të ngrohtë alkaline.

Për të reduktuar inflamacion përdorur inhalimi me avull dhe ngrohjes napivspyrtovyy fasha në qafë. Antibiotikët lokale përdorimi aerosol (Bioparox). Performed distractions procedurë (mustardë, të moderuar banjot e nxehtë këmbë). Në kursin afatgjatë të pezmatim i fytit akute dhe trajtim me antibiotikë është i paefektshëm.

Moti i favorshëm. Në disa raste, një tranzicion i pezmatim i fytit akute në kronike.

Laringjit kronik

Laringjit kronik mund të rezultojë nga pezmatim i fytit akute ose rezultojnë nga veprimi afatgjatë të faktorëve irrituese (pluhurit ajror, Thithja e irritues, pirja e duhanit, etj). Disa njerëz në profesionet (folës, pedagogë, artistë) laringjit rezultuar muskujt vazhdueshme tendosje dhe ligaments e laring.

Klasifikim

Natyra ndajë dashuri kataral, hyperplastic (kufizuar ose harxhojë) dhe fytit kronike atrophic. Profesionet e njerëzve holosorechevyh zhvillon fytit hyperplastic kufizuar (nodules vokale, të quajtura gjithashtu nodules ose nodules këngëtarë Krykunov).

Simptomat

Gjendja e përgjithshme nuk është shkelur. Pacientët tregohet ngjirurit e zërit, ndjenja sadnenyya dhe fytin gërvisht, zërin lodhje. Nga koha në kohë ka një kollë me gëlbazë. Simptomat rritet me procesin acarimin.

Diagnozë

Baza për diagnozën e "pezmatim i fytit kronike" është klinik dhe të dhënat kërkimore Larynhoskopychesky.

Kur pacientët laryngoscopy me pezmatim i fytit kronike kataral shfaqet ënjtje ndenjur dhe skuqje e mukozën e laring.

Foto tipik larynhoskopichna diffusely laringjit hyperplastic përfshijnë ënjtje, skuqje, trashje e mukozës, fusiform trashje e buzë të lirë të litarët vokale. Me larynho kufizuar hypertrophic vërejtur arsimin simetrike qendror. Fyt Pastrimi mbushur me mukozë të trashë.

Kur larinhosokopicheskom rishikim i pacientit me pezmatim i fytit kronike atrophic duket i thatë dhe i hedh lëng i mukozës së laring, fyt të mbuluara me mukozë të trashë që formon një kore.

Trajtim

Mbështetja duhet të përjashtohen faktorë inflamacion të vëzhguar saktë modalitetin e zërit. Rekomandojë pacientët të ndaluar pirjen e duhanit, alkool, ushqime pikante, nxehtë dhe të ftohtë. Cakto një pije të ngrohtë, fizioterapie (kuarc, UHF, magnetike), alkali dhe naftës mbytje.

Shumë e hypertrophy në pezmatim i fytit kronike hypertrophic thaj 5% nitrat argjendi, nodules të mëdha hequr kirurgjike. Ata kryejnë një operacion për të hequr indeve të tepërta folds vokale.

Pacientët që vuajnë nga pezmatim i fytit kronike atrophic, Grease fyt rekomanduar ditore zgjidhje jodi glicerinë. Për të zbutur crusts dhe për të lehtësuar shkarkimin e medikamenteve enzimeve të tyre aerosol proteolitike (kimotripsin, himopsin).