Hipertensionit pulmonar


 • Shkaqet dhe mekanizëm i hipertensionit pulmonar
 • Klasifikimi i hipertensionit pulmonar
 • Simptomat dhe komplikimet e hipertensionit pulmonar
 • Diagnoza e hipertensionit pulmonar
 • Mjekimi i hipertensionit pulmonar
 • Parashikimi dhe parandalimin e hipertensionit pulmonar

Hipertensionit pulmonar - kërcënuese kusht patologjik të shkaktuara nga presioni vazhdueshme të lartë të gjakut në arterie pulmonar vasculature. Rritja e hipertensionit pulmonar është gradual, prohressyruyusche karakter dhe do të përfundojë me të është zhvillimi i drejtë dështimit ventricular të zemrës, duke çuar në vdekjen e pacientit. Kriteret për diagnozën e hipertensionit pulmonar është një masë e mesatare presionit pulmonar arterie e mësipërm 25 mm Hg. c. në pjesën tjetër (në një normë prej 9-16 mm Hg. në.) dhe më shumë se 50 mm Hg. c. nën peshë. Hipertension pulmonar më e zakonshme ndodh në gratë e reja 30-40 vjeç që vuajnë nga kjo sëmundje është 4 herë më shpesh se meshkujt. Nuk janë hipertensioni primar pulmonar (si një sëmundje të veçantë) dhe sekondare (si një version sofistikuar e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe sistemit të qarkullimit të gjakut).

Shkaqet dhe mekanizëm i hipertensionit pulmonar

Shkaqet besuarit e hipertensionit pulmonar nuk është përcaktuar. Hipertensioni primar pulmonar është një sëmundje e rrallë e etiologji të panjohur. Supozohet se deri në atë faktorët relevant të tilla si sëmundjet autoimune (eritematoz sistemik lupus, scleroderma, artritit reumatoid), historinë e familjes, kontraceptiv oral.


Në zhvillimin e hipertensionit të mesëm pulmonar mund të luajë një rol shumë sëmundjeve dhe keqformime të zemrës, enët e gjakut dhe mushkëritë. Hipertensioni më i zakonshëm pulmonar i mesëm është rezultat i dështimit të zemrës congestive, stenozë mitrale, defekt atrial septal në, sëmundje kronike obstruktive të mushkërive, trombozë të venave pulmonare dhe degët e arteries pulmonare, hypoventilation pulmonare, sëmundje koronare të zemrës, myokarditisi, kesh, etj Besohet se rreziku i hipertensionit pulmonar më e lartë në pacientët e infektuar me HIV, të varurit nga droga, njerëz që marrin drogë për të mposhtur oreksin. Në mënyra të ndryshme, secili prej këtyre kushteve mund të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut në arterie pulmonar.

Zhvillimi i hipertensionit pulmonar paraprin ngushtimin gradual të degëve të vogla dhe të mesme vaskulare të arteries pulmonare (kapilarët, arteriolat) për shkak të trashje të brendshme choroid - endothelium. Në shkallën rëndë të plagë arteries pulmonare shkatërrimin mundshëm inflamatore të shtresës muskulare e murit anijes. Dëmtimi i mureve të enëve të çojë në trombozë kronike dhe zhdukje të enëve të gjakut.

Këto ndryshime në shtrat pulmonar vaskulare shkaktuar një rritje progresive në presion intravaskular, dmth hipertensionit pulmonar. Presion të lartë të gjakut të përhershme në vijën e arteries pulmonare rrit ngarkesën në barkushe të drejtë, duke shkaktuar hypertrophy e mureve të saj. Progresi i mushkërive hipertensionit të çojë në një rënie në contractility e barkushe të drejtë dhe dekompensimi saj - e zhvilluar e duhur dështimin ventrikular zemrës (të zemrës e mushkërive).

Klasifikimi i hipertensionit pulmonar

Për të përcaktuar peshën e hipertensionit pulmonar duke siguruar 4 pacientë dështimit klasë me qarkullim kardio-pulmonar.

 • Klasa I - pacientët me hipertension pulmonar pa shkelur aktivitet fizik. Ngarkesë konvencionale nuk shkakton shfaqjen e marramendje, gulçim, dhimbje gjoksi, dobësi.
 • Klasa II - pacientët me hipertension pulmonar, shkakton një shpërdorim të lehtë të aktivitetit fizik. Në pjesën tjetër nuk shkakton siklet, por aktivitet i rregullt fizik është i shoqëruar me marramendje, gulçim, dhimbje gjoksi, dobësi.
 • Klasa III - pacientët me hipertension pulmonar shkakton shkelje të konsiderueshme të aktivitetit fizik. Një ushtrim i vogël i shoqëruar nga marramendje, gulçim, dhimbje gjoksi, dobësi.
 • Klasa IV - pacientët me hipertension pulmonar, i shoqëruar nga marramendje të rënda, gulçim, dhimbje gjoksi, dobësi me tendosje minimale dhe madje edhe në pushim.

Simptomat dhe komplikimet e hipertensionit pulmonar

Në fazën e kompensimit hipertension pulmonar mund të jetë asimptomatike, kështu që shpesh sëmundja është diagnostikuar në format e rënda. Shenjat e para të hipertensionit pulmonar vërejtur në presion në rritje në arteries pulmonare në 2 ose më shumë herë në krahasim me normë fiziologjike.

Me zhvillimin e hipertensionit pulmonar duket shortness pashpjegueshme fryma, humbje peshe, lodhje gjatë aktivitetit fizik, norma e zemrës, kollë, ngjirurit e zërit. Relativisht herët në hipertension pulmonar klinike mund të përjetojnë marramendje dhe të fikët për shkak të aritmia kardiake apo hypoxia rënda cerebrale. Manifestimet më të fundit të hipertensionit pulmonar janë peshtyn gjak, dhimbje retrosternal, ënjtje të këmbëve dhe këmbët, dhimbje në mëlçi.

Simptomat Malospetsyfychnymy e hipertensionit pulmonar nuk mund të bëjë një diagnozë të bazuar në ankesat subjektive.

Komplikimet më të shpeshta të hipertensionit pulmonar është e drejtë dështim ventricular zemrës, i shoqëruar nga aritmia - dridhje atrial. Në fazat e rënda të zhvillimit të hipertensionit pulmonar arteriolar pulmonar trombozë.

Kur hipertensionit pulmonar në vasculature pulmonar mund hypertensive krizë u ngrit, manifestohet nga sulmet e edemë pulmonare: një rritje të mprehtë në dyspnea (zakonisht gjatë natës), kollë me gëlbazë, kollitjes deri gjak, shprehu cianozë përgjithshme, psikomotorike agjitacion, ënjtje dhe të ngrirë venat e qafës. Krizat mbaron me lirimin e sasive të mëdha të urinës dhe të lehta me ngjyrë, densitet të ulët, jashtëqitjes pavullnetshëm.

Kur komplikimet e hipertensionit pulmonar rezultatit mundshëm vdekje shkak të sëmundjeve akute ose kronike kardiopulmonar, dhe emboli pulmonare.

Diagnoza e hipertensionit pulmonar

Zakonisht pacientët nuk kanë dijeni për sëmundjen e tyre, të shkojnë te mjeku ankimore i gulçim. Në ekzaminim, pacienti është cianozë, dhe në një të tanishme afatgjatë hipertensionit pulmonar - deformim i falangave skajor në formën e daulle dhe thonjtë shkopinj - ". Orës steklyshek" si

Dëgjim të zemrës përcaktohet Accent II tonin dhe ndarjen e saj në projektimin e arteries pulmonare, me perkusion - zgjerimin e kufijve të arteries pulmonare.

Diagnoza e hipertensionit pulmonar kërkon kardiolog të përbashkët të pjesëmarrjes dhe pulmonologist. Për njohjen e hipertensionit pulmonar është e nevojshme për të kryer një sistem diagnostik, duke përfshirë:

 • EKG - për të identifikuar e duhur të zemrës hypertrophy.
 • Echocardiography - për inspektimin e anijeve dhe dëmtimit të dhëmbëve të zemrës, përcaktimin e rrjedhës së gjakut në arterie pulmonar.
 • Tomography llogaritur - pictures posharovi e gjoksit tregon arteriet zgjeruar mushkërive dhe hipertensionit lidhur sëmundjet e mushkërive e zemrës dhe mushkërive.
 • Radiografi e mushkërive - përcakton shpërthejnë trungun kryesor të arteries pulmonare, zgjerimin e degëve të tij kryesore dhe ngushtimi i enëve të vogla, duke lejuar indirekt të konfirmuar praninë e hipertensionit pulmonar në zbulimit të sëmundjes së dytë të mushkërive dhe zemrës.
 • Kateterizimit të arteries pulmonare dhe zemrën e djathtë - i kryer për të përcaktuar presionin e gjakut në arterie pulmonar. Është metoda më e besueshme për diagnostikimin e hipertensionit pulmonar. Pas birë i qafës venë në hetimin e ushqyer për zemrën e duhur dhe nëpërmjet sondës monitor presionin e përcaktuar presionin e gjakut në barkushe të drejtë dhe arterieve pulmonare. Catheterization kardiak është një teknikë minimalisht invazive e kombinuar me praktikisht asnjë rrezik për komplikime.
 • Anhiopulmonohrafiyu - studim radiografike e enëve të mushkërive për të përcaktuar modelin e enëve të gjakut në arterie pulmonar dhe rrjedhën e enëve të gjakut të gjakut. Kryer në një pajtim të pajisur posaçërisht renthenoperatsionnoy me masat paraprake që nga futja e mesme kontrast mund të provokojë krizë hypertensive pulmonare.

Mjekimi i hipertensionit pulmonar

Objektivat kryesore në trajtimin e hipertensionit pulmonar janë: eliminimin e shkaqeve të saj, presionin e ulët të gjakut në arterie pulmonar dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut në enët e pulmonare. Trajtimi i pacientëve me hipertension pulmonar përfshijnë:

 1. Pranimi vasodilating agjentët, zbutës shtresë të butë e muskujve të anijeve (prazosin, hydralazine, nifedipinë). Vasodilators efektive në fazat e hershme të rritjes së mushkërive hipertensionit ndaj ndryshimeve të theksuara në occlusions arteriolar dhe obliteratsiy tyre. Në lidhje me këtë të rëndësishëm në diagnostikimin e hershëm të sëmundjes etiologjisë dhe instalimin e hipertensionit pulmonar.
 2. Marrja e agjentëve pllakezave te gjakut dhe anticoagulants e veprimit indirekt, uljen e viskozitetit të gjakut (acetil oksid salicili, dipiridamol, etj.) Në trashje e shënuar e turistik të gjakut në gjakderdhje. Më i mirë në pacientët me hipertension pulmonar është konsideruar niveli i hemoglobinës 170 g / l.
 3. Oksigjen thithur si terapi simptomatike për dyspnea rënda dhe hipoksi.
 4. Droga Pranimi diuretik për hipertension pulmonar, dështimi e drejtë të zemrës komplikuar.
 5. Transplantimi i zemrës dhe mushkërive në raste shumë të rënda të hipertensionit pulmonar. Përvoja e operacioneve të tilla, ndërsa një i vogël por tregon efektivitetin e kësaj teknike.

Parashikimi dhe parandalimin e hipertensionit pulmonar

Prognozë më tej e hipertensionit pulmonar zhvilluar tashmë varet nga origjina e tij dhe nivelin e presionit të gjakut në arterie pulmonar. Me një përgjigje të mirë ndaj trajtimit prognozë është më e favorshme. Niveli më i lartë dhe më të qëndrueshme të presionit në arteries pulmonare, më keq prognozë. Kur të shprehura simptomat e dekompensimi dhe nivelin e presionit të arteries pulmonare sipër 50 mmHg një pjesë e rëndësishme e pacientëve vdesin brenda 5 viteve të ardhshme. Hipertensionit Prognostically pafavorshme primar pulmonar.

Masat parandaluese kanë për qëllim zbulimin e hershëm dhe trajtimin aktive të patologjive që çojnë në hipertensionit pulmonar.