Zemra pulmonar


 • Shkaqet e zemrës pulmonare
 • Mekanizmi i zemrës pulmonare
 • Klasifikimi i zemrës pulmonare
 • Simptomat e zemrës pulmonare
 • Diagnoza e zemrës pulmonare
 • Trajtimi i zemrës pulmonare
 • Prognoza e zemrës pulmonare
 • Parandalimi i zemrës pulmonare

Zemra pulmonar - e drejtë zemra patologji, e karakterizuar nga një rritje (Hipertrofi) dhe zgjerimin (zgjerim) të atrium të drejtë dhe barkushes së zemrës dhe dështimit, hipertension zhvillohet si rezultat i qarkullimit pulmonar. Formimi i zemrës pulmonare të kontribuojë në proceset patologjike të sistemit bronkopneumonare, enët e gjakut të mushkërive, gjoks.

Zemra akute pulmonare zhvillohet shpejt, brenda minuta, orë ose ditë; kronik - për muaj apo vite. Pothuajse 3% e pacientëve me infeksion kronik respirator gradualisht në zhvillim zemrën pulmonare.

Zemra pulmonar përkeqëson shumë gjatë kardiopatolohiy, duke u renditur shkakun e katërt kryesor i vdekshmërisë në sëmundjet kardiovaskulare.


Shkaqet e zemrës pulmonare

Formë bronkopneumonare e zemrës pulmonar zhvillohet në lezione kryesore të bronke dhe mushkëri si pasojë e bronkit kronike obstruktive, astma bronkiale, bronchiolitis, emfizemë, pneumosclerosis origjinë të shpërndara të ndryshme, mushkërive polycystic, bronkoektazise, ​​tuberkulozi, sarkoidosis, pneumoconiosis, sindromi Hammena - rychachy etj Kjo do të jetë shkaktojnë rreth 70 Sëmundjet bronkopneumonare që kontribuojnë në formimin e sëmundjes pulmonare të zemrës në 80% të rasteve.

Dukuri e formës pulmonare të zemrës torakodiafrahmalnoy promovuar gjoks primare plagë, diafragma, duke kufizuar lëvizshmëria e tyre në mënyrë të konsiderueshme shkelin ventilimit dhe hemodinamikën në mushkëri. Këto përfshijnë sëmundjet, deformimeve në gjoks (kyphoscoliosis, spondylitis ankylosing, etj), sëmundjet neuromuskular (polio), Patologjia e pleurë, diafragma (pas torakoplastyka, me fibrozë, parezë e diafragmë, sindromi Pickwick, trashje dhe kështu me radhë. N .).

Forma e enëve të gjakut të zemrës pulmonar zhvillohet në lezioneve vaskulare pulmonare fillore, hipertensionit primar pulmonar, vaskulitis pulmonar, degë thromboembolic arterie pulmonare (PE), compression i aneurysm pulmonar trungu i aortës, atherosclerosis arteries pulmonare, tumoret e mediastinum.

Shkaqet kryesore të zemrës akute pulmonare është një emboli pulmonare masiv, sulme të rënda të astmës, pneumatoraks i valvulës, pneumoni akute. Pulmonar subakut zemra zhvillon me emboli pulmonare përsëritur, kancerit të mushkërive limfanhoit në rastet e hypoventilation kronike të lidhur me poliomelitit, botulizmi, myasthenia.

Mekanizmi i zemrës pulmonare

Roli kryesor në zhvillimin e zemrës pulmonar arterial ka hipertensionit pulmonar. Në fazën fillestare, ajo është e lidhur edhe me një rritje refleks në prodhim kardiake në përgjigje të forcimit të funksionit të frymëmarrjes dhe dështimit të frymëmarrjes ndodh kur hypoxia indeve. Në formën vaskulare rezistencë të rrjedhjes pulmonar gjakut në arteriet zemrës, qarkullimi pulmonar rritur kryesisht shkak të ngushtimin organik të okluzion pulmonar vaskulare e emboli (nëse Thromboembolism) mure, inflamacionit ose tumor infiltrimit zaraschenyy lumen tyre (në rastin e vaskulitis sistemik). Në bronkopneumonare dhe torakodiafrahmalnoy format e ngushtimit të mushkërive të zemrës e enëve pulmonare është për shkak të mikrotrombozy tyre, zaraschenyya ind lidhës ose compression në fushat e inflamacionit ose sklerozë të tumorit, si dhe duke dobësuar aftësinë e mushkërive për të shtrihet dhe të anijeve spadenyy në segmente të ndryshuara të mushkërive. Por shumica e rolit kryesor luhet nga mekanizma funksionale të hipertensionit pulmonar arterial lidhur me funksion të dëmtuar të frymëmarrjes, frymëmarrje dhe hipoksi.

Hipertensionit pulmonar qarkullim të çojë në një mbingarkesë e zemrës duhur. Si sëmundjes ekziston një ndryshim i bilancit acid-bazë, të cilat fillimisht mund të kompensohet, por dekompensimi më tej mund të ndodhin shkeljet. Kur pulmonar zemra një rritje në madhësinë e barkushe të drejtë dhe hypertrophy e shtresës së muskujve të enëve të mëdha të qarkullimit pulmonar, ngushtimi i lumen me sklerozirovaniem mëvonshëm. Anijet e vogla shpesh ndikon në mpiksjen e shumta. Gradualisht zhvillimin degjenerim kardiake muskujve dhe proceset nekrotike.

Klasifikimi i zemrës pulmonare

Shpejtësia e rritjes së manifestimeve klinike ka disa variante të sëmundjes pulmonare të zemrës: akute (zhvillon brenda disa orëve apo ditëve), subakut (në zhvillim në javë protYazhenyy apo muaj) dhe kronike (ndodh gradualisht gjatë disa muaj apo vite në sfondin e dështimit të zgjatur të frymëmarrjes).

Formimi i zemrës kronike pulmonare kalon nëpër këto faza:

 • paraklinike - tregon hipertensionit pulmonaryy kalimtare dhe shenjat e punës vështirë barkushe të drejtë; janë vetëm instrumental në studim;
 • kompensohen - karakterizohet nga e djathtë hypertrophy ventricular dhe të qëndrueshme hipertensionit pulmonaryy pa fenomeneve qarkullimit të dështimit;
 • dekompensyrovannuyu (dështim kardiopulmonar) - simptomat e dështimit të drejtë ventricular.

Ka tre forma etiologjikë të zemrës pulmonar: bronholehochnuyu, torakodiafrahmalnuyu dhe enëve të gjakut.

Në bazë të kompensimit të zemrës kronike pulmonare mund të kompensohet ose decompensated.

Simptomat e zemrës pulmonare

Sëmundje klinike pulmonare të zemrës karakterizohet nga zhvillimi i ngjarjeve të dështimit të zemrës kundër sfondit të hipertensionit pulmonar.

Zhvillimi i sëmundjes akute të zemrës pulmonar karakterizuar nga pamja e dhimbje gjoksi i papritur, gulçim papritur; presionin e ulët të gjakut, deri në zhvillimin e kolapsit, cianozë e lëkurës, ënjtje e venave të qafës, në rritje takikardi; Zgjerimi prohressyruyusche i mëlçisë me dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, psikomotor agjitacion. Karakteristike gurgullimë patologjike zgjeruara (Prekardialnaya dhe epigastrike) kufizon zgjerimin zemrat galop e drejtë në fushën e procesit xiphoid, shenja EKG e mbingarkesës së atrium të drejtë.

Me emboli pulmonare masive në disa minuta në zhvillim një gjendje shoku, edemë pulmonare. Shpesh bashkohet pamjaftueshmëri akute koronare, të shoqëruar nga trazirat ritmin, dhimbje. Në 30-35% të rasteve të vdekjes papritur.

Zemra subakut pulmonar manifestohet nga një ndjenjë e papritur moderuar bolevogo, dyspnea dhe takikardia, i dobët i shkurtër, peshtyn gjak, shenja të pleuropneumonia.

Në kompensim të fazës sëmundje kronike të zemrës pulmonare vërejtur simptomet e manifestimeve themelore të sëmundjeve gradualisht hyperfunction, dhe pastaj e drejtë zemra hypertrophy, të cilat zakonisht të shprehura dimly. Disa pacientë kanë gurgullimë në bark e sipërme, shkaktoi një rritje në barkushe të drejtë.

Në zhvillimin dështimin decompensated drejtë ventricular. Manifestimi kryesor është gulçimë, rritur gjatë ushtrimit, thithjen e ajrit të ftohtë në pozicionin e shtrirë në shpinë. Keni dhimbje në zemër, cianozë (cianozë të ngrohtë dhe të ftohtë), palpitations zemrës, ënjtje e venave të qafës, sohranyayuscheesya për frymëzim, zgjerimin mëlçisë, edemë periferike rezistente ndaj trajtimit.

Një shqyrtim i zemrës duket tonet pa zë të zemrës. Presioni i gjakut është normal ose të ulët, hipertension karakteristikë e dështimit të zemrës congestive. Simptomat më të rënda të sëmundjes pulmonare të zemrës janë në inflamacion akut në mushkëri. Në fazën e vonë të përforcohet bibliotekës duke përparuar zgjerimit të mëlçisë, ka çrregullime neurologjike (marramendje, dhimbje koke, përgjumje, të qenët i përgjumur) ulur diureza.

Diagnoza e zemrës pulmonare

Kriteret diagnostike të sëmundjes pulmonare të zemrës besohet disponueshmëria - faktorët shkakor të sëmundjeve pulmonare të zemrës, hipertensionit pulmonar, rritjen dhe zgjerimin e barkushe të drejtë, të zemrës ventricular pacientët nedostatochnosti.Takim drejtë duhet të konsultoheni me një kardiolog dhe pulmonologist.

Në ekzaminim, pacienti i kushtoj vëmendje të shenjave të frymëmarrjes, cianoza e lëkurës, dhimbje në zemër, etj EKG përcaktohet nga shenjat e drejtpërdrejta dhe të tërthorta të hypertrophy drejtë ventricular.

Sipas X-ray e mushkërive vërejtur një rritje të njëanshme në rrënjë hije të mushkërive, transparencën e tij të lartë, në këmbë të lartë kube diafragmë të lezionit, fryrë trungun e arteries pulmonare, rritjen zemër të drejtë.

Duke përdorur spirometry vendosur llojin dhe shkallën e dështimit të frymëmarrjes.

On ehokardiografi përcaktohet nga e djathtë hypertrophy të zemrës, hipertensionit pulmonar.

Për diagnozën e emboli pulmonare kryhet angiografi.

Në kryerjen metodë radioisotope hulumtim sistemin e qarkullimit të gjakut është hetuar ndryshim në prodhim kardiak, rrjedhës shpejtesise gjakut, vëllimit të gjakut, presioni venoz.

Trajtimi i zemrës pulmonare

Masat kryesore terapeutike të drejtuara në zemër pulmonare në terapi aktive, sëmundje themelor (pneumatoraks, emboli pulmonare, astma, etj D.).

Efekt simptomatike përfshin përdorimin e bronchodilators, agjentët mucolytic, analeptics respiratore, terapi oksigjeni. Në zemër të mushkërive decompensated në sfondin e pengimit bronkiale që kërkon përdorimin e vazhdueshëm të glukokortikoideve (prednisone dhe të tjerët).

Për të korrigjuar hipertensionit arterial në pacientët me zemër pulmonare kronike mund të përdorni eufillina (vena, gojarisht, rektumi), në fazat e hershme - nifedipinë (Adalat, korinfar) me kursin decompensated - nitrat (nitrosorbid, nitroglycerin) nën kontrollin e pa të gazit të gjakut duke forcuar rrezik për hypoxemia.

Kur simptomat e dështimit të zemrës tregoi emërimin e glycosides kardiake dhe diuretics në përputhje me garancitë e dhëna në shumë toksike glycosides veprime në miokardit, veçanërisht në kushtet e hypoxia dhe hipokalemise. Korrigjimi i hipokalemise kryer drogës kalium (Panangin, klorid kaliumi). Me kalium-pakët diuretics janë të preferuar drogë (tryampur, aldaktona etj).

Në rastet e rënda sjelljes gjakderdhje policitemia e 200-250 ml gjak mëposhtme infuzion intravenoz të viskozitetit të ulët (reopoliglyukinu etj).

Në trajtimin e pacientëve me zemër të mushkërive të përshtatshme për të përfshijnë përdorimin e prostaglandins Vasodilators fuqishme endogjene gjithashtu posedojnë cytoprotective, anti-proliferative, veprimet antiaggregatory.

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e pulmonar zemra dhënë endotelinës receptor antagonist (bozentana). Endotelinës është një origjinë fuqishëm vasoconstrictor endoteliale, niveli i të cilave rritet me forma të ndryshme të zemrës pulmonare.

Me zhvillimin e acidozës shpenzojnë zgjidhje intravenoz infuzion e bikarbonat natriumi. Kur simptomat e tipit të qarkullimit të gjakut dështimit zapravoshlunochkovoyu emëruar kalium-pakët diuretics (triamterene, veroshpiron, etj), me glycosides dështim majtë ventricular përdorura kardiake (corglycon vena 0,5-1 ml).

Për të përmirësuar metabolizmin e muskujve të zemrës në zemër pulmonar rekomanduar emërimin Mildronat (0,25 g, 2 herë në ditë me gojë) dhe orotate kalium ose pananhyna (asparkama).

Në trajtimin e pulmonare të zemrës përdorur ushtrime të frymëmarrjes, stërvitje, masazh, oksigjenim hyperbaric.

Prognoza e zemrës pulmonare

Në rastet e mushkërive opinion dekompensimi zemër për të performancës, cilësisë dhe jetëgjatësinë e të varfërve. Zakonisht kapaciteti në pacientët me zemër pulmonar vuan në fazat e hershme të sëmundjes, e cila kërkon punësimin racional dhe çështjen e atribuimit të aftësisë së kufizuar. Fillimi i hershëm i terapi ndihmës mund të përmirësojë ndjeshëm prognozë dhe për të rritur jetën e punësimit.

Parandalimi i zemrës pulmonare

Për të parandaluar pulmonare të zemrës paralajmërimin e kërkuar, trajtim kohë dhe efektiv të sëmundjeve që çojnë në të. Para së gjithash, ka të bëjë me procesin kronike bronkopneumonare të parandaluar rikthim dhe zhvillimin e dështimit të frymëmarrjes. Për të parandaluar proceset mushkërive dekompensimi zemër rekomandohet një aktivitet i moderuar fizik.