Legionellosis


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomet e legionellosis
  • Komplikimet legionellosis
  • Diagnoza e legionellosis
  • Trajtimi i legionellosis
  • Prognozë për legionellosis
  • Parandalimi i legionellosis

Legionellosis është një sëmundje infektive serioze karakterizuar nga intoksikimi përgjithshëm, lezionet e frymëmarrjes, urinar dhe sistemit nervor qendror.

Karakteristikat e patogjen

Patogjen Infeksionet - Anaerobet Gram-negative lloj i Legionella lëvizshme. Për një rrezik njeri 22 e 40 specie të njohura të Legionella. Bakteret prodhojnë Endotoksina dhe ekzotoksinë fuqishëm. Legionella të qëndrueshme në mjedis, në gjendje të ruajë deri në 112 ditë në ujë në 25 ° C dhe 150 ditë në 4 ° C.


Rezervuar dhe burim i infeksionit është i ujërave të ëmbla (mundësisht me ujë të ndenjur) dhe tokës. Legionella aktive shumohen në protozoa (p.sh. amoeba) në një temperaturë prej 35-40 ° C të mbrohen kundër ekspozimit ndaj dezinfektues kimike, klor.

Pas aftësi të konsiderueshme për të përshtatur, shpesh Legionella obsemenyaetsya sisteme ftohje, ftohje kullat, kompresorë, dushe dhe pishina dhe banja për zbatimin Balneotherapy, instalimi i frymëmarrjes fizioterapi, burime. Kushtet më të zakonshme në objektet edukate artificiale për Legionella më të përballueshme se objekteve natyrore.

Njeriu nuk është një burim i infeksionit madje edhe kontakt të ngushtë me pacientët nuk të çojnë në legionellosis infeksionit. Jo të përhapin infeksionin dhe kafshët e tjera ose zogj.

Legionellosis është shpërndarë nga mekanizmi llak, infeksion ndodh nga inhalimi i pezullimit ajër-ujë që përmban bakteret. Shpërthime Legionellosis janë shpesh të lidhura me kolonizimin nga sistemet e ftohjes me ujë bakteret, dhe - me ciklet e prodhimit që lidhen me formimin e aerosol gjobë. Agjent shkaktar mund të mblidhen në conditioners ajrit, dushe, të shpërndara në ajër kur të kthehet. Në kryerjen e punëve ndërtimore mund të realizohet nga pluhuri ajrore nga infeksioni.

Infeksion në objektet e kujdesit shëndetësor mund të ndodhë kur kalon procedura të ndryshme:. Vorbull, përdorimin e Disintegrators ultratinguj, intubacion, dhe kështu me radhë P.

Njerëzit kanë një sensibilitet të lartë ndaj infeksionit, ai kontribuon në zhvillimin e pirjes së duhanit dhe alkoolit, dhe shumë sëmundjeve kronike, imunitetit, sëmundjet e mushkërive dhe çrregullime metabolike. Kohëzgjatja e formuar pas kalimi i infeksionit imunitetit nuk është i njohur, por sëmundja nuk mund të ndodhë përsëri.

Legionellosis jo të rralla hotele Shfrytëzues të mesme, punonjës të shëndetësisë dhe pacientët në spitale geriatric ose psikiatrike. Sëmurë kryesisht të moshuar, shpesh (më shumë se 2-fish) burrat.

Simptomet e legionellosis

Periudha e inkubacionit varion në varësi të formës klinik të infeksionit, në përgjithësi, mund të jetë 2 deri në 10 ditë. Kohëzgjatja mesatare e saj - 4-7 ditë.

Në shumicën e rasteve, legionellosis ndodh në formën e pneumonisë së rëndë (ajo është quajtur "sëmundje Legjionarit"). Në disa pacientë periudhën prodromal - është një dhimbje koke, dobësi, humbje oreksi, diarre ndonjëherë. Në raste të tjera, sëmundja fillon akute, me një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit me numër të lartë dhe rritjen e toksicitetit (ethe, dhimbje koke, mialgji dhe arthralgia, djersitje). Shpejt dehje ndikon në sistemin nervor qendror, e shënuar prapambetje, jostabilitet emocional, iluzionet, halucinacione, i dobët, çrregullime të vetëdijes. Nuk mund të shënohet neyrodisfunktsiy - hlazodvyhatelnoy paraliza e muskujve, nystagmus, ataxia dhe dysarthria. Në 3-4 ditë sëmundje kollë manifestohet fillimisht thatë, më vonë - me mucopurulent pamjaftueshëm zyre (ndonjëherë të përgjakshme) pështymë. Shortness tipik fryma, dhimbje gjoksi (veçanërisht në rastin e bashkuar pleurit fijor). Dëgjim të mushkërive të wheezing (të dy të thatë dhe të imët), lehtësimin zjarr frymëmarrjes, pleurë - fshij pleural. Percussion - dulling zërin e segmentit të prekur dhe fatet.

Sëmundja ndodh vështirë për të trajtuar ekspozuar keq. Komplikuar shpesh nga rrjedhje pleural, abscese, nxit zhvillimin e shokut infektive dhe toksike. Shpesh dështim progresiv i frymëmarrjes është një tregues për transferimin e pacientit në ventilim mekanik.

Çrregullime kardiovaskulare janë rezultat i dehje të rënda dhe hipoksi pamje të përgjithshme të zhvillimit dështim të frymëmarrjes.

Në pacientët me hipotension të theksuar, aritmisë (bradycardia ndryshon takikardia). Një e treta e pacientëve me infeksion të shoqëruar nga simptoma të sistemit të tretjes: diarre, dhimbje barku, verdhëz (të shoqëruar me ndryshime në kimi të gjakut përkatës). Shkelja e funksionit urinar deri në dështim akute renale mund të jenë pasojat në formën e disa muaj.

Sindromi Asthenic (dobësi, lodhje, humbje e kujtesës), pas transferimit të infeksionit mund të vazhdojnë për disa javë.

Legionellosis mund të ndodhë Alveolite si akute. Sëmundja gjithashtu fillon me rritje dehje dhe ethe, kollë e thatë është e pranishme nga ditët e para, më vonë duke u bërë i lagësht, dyspnea progresiv. Alveoli propotivaye fibrion dhe eritrocitet, ndarëse janë fryrë. Në rastet e zgjatur Alveolite kurs progresiv shpesh formuar xhepat e fibrozë të mushkërive.

Një tjetër formë e legionellosis - ethe Pontiac. Ky infeksion ndodh si një sëmundje akute respiratore. Dehje jo më pak të rënda se format e tjera, ethe gjer në 40 ° C, të përcjella me rinitit, inflamacion të traktit të sipërm respirator. Shoqëruar shpesh nga të vjella dhe dhimbje barku, çrregullime të aktivitetit nervor (pagjumësi, marramendje, ndërgjegjes paaftë dhe të koordinimit). Në këtë formë të gjatësisë së manifestimeve kryesore klinike zakonisht më pak se disa ditë një infeksion dashamirës. Pas transferimit të sëmundjes për disa kohë edhe mbetet një dobësi e përgjithshme përgjithësi.

Ndonjëherë legionellosis ndodh si një ethe akute (temperaturë Fort Bragg), i shoqëruar nga një skuqje të lëkurës të natyrës të ndryshme (roseolous, petechial, ose kore-Scarlatiniform nxituar). I nxituar nuk është specifik për këtë lokalizimin e infeksionit dhe nuk lë rekurs pas lëkurë.

Në raste të veçanta, ekzistojnë forma të tjera të legionellosis (përgjithësuar, septik, organ i shumëfishtë).

Komplikimet legionellosis

Kjo është komplikacion i rrezikshëm i infeksionit legionellosis-toksike shoku shpesh zhvillohet në humbjen mushkëritë lehionelleznoy. Vdekshmëria e pacientëve në këto raste mund të arrijnë 20% të rasteve. Përveç kësaj, duke pasur parasysh peshën e, legionellosis mund të komplikuar nga dështimi të shumëfishta të organeve, kardiak, mushkërive, veshkave, simptomat hemorragjike.

Diagnoza e legionellosis

Gjakut komplet tregon një pamje të infeksionit akut jospecifik bakterial (leukocytosis neutrophilic me një formulë zhvendosje të leukociteve, të shprehur në rritje ESR). Masat e përgjithshme diagnostike (analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut dhe të urinës) kryhen për të monitoruar organet shtetërore dhe sistemet në dinamikën e sëmundjes. Kur pneumoni lehionelleznoy radiografi e mushkërive informative, duke treguar fokale infiltrohet në mushkëri (i pjesshëm pneumoni, total ose nëntotali) dhe shenjat e pleurit.

Patogjene të izoluara nga bakposeva nga pështymë, lëngu pleural, washings bronkial nga, të themi në gjak.

Metoda më specifik dhe i saktë diagnostike është ekzaminim bakteriologjik, por shpesh për shkak të kompleksitetit të saj të kufizuar serologjike metodat Rif dhe ELISA. Përveç kësaj, antitrupat ndaj Legionella mund të zbulohen duke përdorur RNIF dhe RSA. Në fazën akute të sëmundjes mund të ndajë antigjenin patogjen përdorur ELISA dhe PCR.

Trajtimi i legionellosis

Trajtim Etiotropic legionellosis është antibiotikët makrolid (erythromycin). Në raste të rënda, drogës është dhënë vena. Që nga Legionella ekspozuar goxha keq për antibiotik rifampicin terapi komplementit, një efekt i mirë është përdorimi i fluoroquinolones (pefloksatsina). Kursi terapeutik është zakonisht 2-3 javë.

Në një tjetër grup të masave terapeutike që kanë për qëllim zvogëlimin e toksicitetit të përgjithshëm, korrigjimin e frymëmarrjes dështim, ndjekjen dhe trajtimin e çrregullimeve në organet dhe sistemet. Me zhvillimin e jetës-kërcënuese ndërlikimet e përdorimit masat tradicionale të kujdesit intensiv. Pacientët me pneumoni treguar rënda oksigjenimit, me indikacione - përkthim në ventilim artificial.

Prognozë për legionellosis

Fatal përfundon rreth 15% të rasteve, shpesh është për shkak të mungesës së kujdesit mjekësor në kohë dhe shëndetin e dobësuar e përgjithshëm të pacientëve. Sëmundje kronike shoqërues, pirja e duhanit, mangësi imune të rrisë rrezikun e rezultatit negativ të 2-3.

Pas transferimit të suksesshëm të pasojave legionellosis për organizmin zakonisht nuk të vërejtur në raste të rralla mund të ruajë vatra e mushkërive të fibrozës (reduktuar volumin e frymëmarrjes).

Parandalimi i legionellosis

Parandalimi i legionellosis është për të kontrolluar gjendjen e ajër të kondicionuar dhe ventilim, banjo dhe dushe, aparatit për procedurat mjekësore.

Metodat e dezinfektimin kundër Legionella përdoren si (ujë të ngrohjes në 80 ° C), termike dhe kimike (disinfektante klor-bazë). Larja dhe pastrimi sistemeve të ventilimit në ndërmarrjet dhe institucionet (përfshirë normat) duhet të kryhet të paktën 2 herë në vit. Në rastin e kolonive Legionella, sistemi i dezinfektuar, pasuar nga vleresimin mujore epidemike të ujit në praninë e patogjeni.

Aktualisht zbatohet në mënyrë aktive dezinfektimin fizike dhe kimike (rrezatim UV, pasurimin e ujit me joneve argjendi dhe kompozime të bakrit nuk përmbajnë klor) për të zvogëluar dëmtimin e dezinfektimin e ventilimit dhe hidraulike sistemeve.

Legionellosis specifik profilaksi është tani në dispozicion.