Leukoplakia e vulvë


  • Klasifikimi i formave të leukoplakia vulvë
  • Shkaqet e leukoplakia vulvë
  • Simptomet e leukoplakia vulvë
  • Diagnoza e leukoplakia vulvë
  • Trajtimi i leukoplakia vulvë
  • Parashikimi dhe parandalimi i leukoplakia vulvë

Leukoplakia e vulvë është shfaqje kryesore e hiperplazisë squamous - sëmundje degjenerative të lezioni vulves me shtresave neorohovevayuscheho squamous epitelit. Kur ka pamja e leukoplakia vulvë normalisht që mungon në shtresë epiteliale dhe shtresave të grimcuar, zhvillimin dhe para-hyperkeratosis, acanthosis (jo atypia celular dhe bërthamore ose atypia). 

Më të vulvë leukoplakia ndodh gjatë menopauzës dhe menopauza. Leukoplakia vulvë mund të paraprijë ose të kombinohet me vulvë kraurosis; kohët e fundit numri i tyre është në rritje, dhe në mesin e pacientëve të rinj. Kur leukoplakia vulvë ekziston rreziku i atypia qelizor dhe potenciali për rilindjen e saj në kancerin e vulvë (5 deri 35% e rasteve), dhe kur kombinohet me kraurosis Kjo rrit rrezikut.

Klasifikimi i formave të leukoplakia vulvë


Shkalla e ashpërsisë së hyperkeratosis tre forma të leukoplakia vulvë: banesë (i thjeshtë), hypertrophic dhe leze.

Leukoplakia Flat karakterizuar nga pamja e vulvë të spoteve vulvë banesë sipërfaqe e lëmuar bardha, pa efekte të dukshme të inflamacionit, i cili, pasi heqja e tampon shfaqen përsëri. Flat leukoplakia mund të ndodhin në zona të kufizuara, dhe në procesin e përgjithësuar - sipërfaqe e madhe e vulvë.

Në hypertrophic lezionet e vulvës leukoplakia paraqitur pllaka konveks thatë përhimtë në të bardhë ngjyra, të cilat nuk mund të hiqet nga mukozën e vulvë. Pllaka Leykoplakicheskie nganjëherë mund të bashkojë së bashku.

Leze leukoplakia vulvë shkaktuar përhapjen konsiderueshme dhe keratinization lezione të kufizuara që i ngjajnë lythat; shpesh të komplikuara për formimin e çara, erozioni dhe zhvillimin e inflamacionit. Leze leukoplakia vulvar është konsideruar një kusht precancerous.

Shkaqet e leukoplakia vulvë

Të dhënat e fundit sugjerojnë shumëllojshmëri të faktorëve etiologjikë dhe pathogenetic që shkaktojnë ndryshimet degjenerative në gjenital vulvë mukozale leukoplakia.

Leukoplakia vulvë e konsiderojnë një lloj të reagimit mbrojtëse ndaj efekteve të faktorëve të ndryshëm të dëmshme, reflektohet në përhapjen joadekuat të qelizave epiteliale. Leukoplakia e vulvë zhvillon në inflamacion kronik të mukozën në zhvillimin e çrregullimeve neuroendocrine, imunitetit dhe metabolike.

Faktorët e rrezikut përfshijnë moshën leukoplakia vulvë mbi 40 vjet; Prania e inflamacion kronik të organeve gjenitale (.. në t h, infeksion kronik HPV dhe herpes gjenital serotip 2) dysplasia qafës së mitrës; Periudha e shkurtër riprodhues; çrregullime metabolike (diabeti, obeziteti); neglizhimi i higjienës personale; trauma të shumta dhe acarim i vulvë; Mungesa e vitaminës A.

Dështim hormonal, duke çuar në leukoplakia vulvë të lidhur me moshës lidhur me ndryshimet në sistemin e hypothalamus-hipofizë, hypofunction tiroide (hypothyroidism), lëvore veshkave (pamjaftueshmëri veshkave), mosfunksionim ovarian, mangësi estrogjenit në menopauzë dhe menopauza. Unë gjithashtu besoj se baza për lindjen e leukoplakia vulvë është i gjithë çrregullime psiko-emocionale të ndërlikuara.

Simptomet e leukoplakia vulvë

Leukoplakia vulves mund të jetë asimptomatik, pa shkaktuar shqetësimit të pacientit. Manifestime të leukoplakia vulvë është vënë re shpesh në clitoris dhe minora Labia. Kur leukoplakia vulvë të Mukoza fillojnë të shfaqen, njolla të vogla ndonjëherë të shumta të bardha. Si rezultat i mëvonshëm sipërfaqësore keratinization lezioneve leukoplakia bëhet pak gri-të bardhë dhe perla pllaka hije epiteliale trash pak dhe të fillojnë të veprojnë në sipërfaqen mukozale. Ngadalë në rritje në madhësi, pllakatë mund të bashkohen dhe të shtrihet në sipërfaqe të konsiderueshme të vulvë. Lezionet e leukoplakia vulvë shumë të qëndrueshme, nuk zhduken kur ata janë të përpunuara.

Kur sklerozë dhe indet HIV e vulvë duket kruarje të vazhdueshme intensive dhe djegie, të cilat janë të rëndë gjatë natës, pas urinimit, lëvizje dhe marrëdhënie; atje paresthesias (mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash). Formë leze e leukoplakia vulvë rritje zdrukthtari orohovevshymy komplikuara nga pamja e dhimbshme dhe nuk e shëruar fissures kronike, erozionit dhe ulcerat, e cila lidh infeksion microbial. Zhvillimi i inflamacionit në leukoplakia vulvë shoqëruar nga ënjtje dhe skuqje.

Dhimbje gjatë raportit seksual pengon jetën intime të pacientit, duke çuar në zhvillimin e simptomave neuropsikiatrike.

Diagnoza e leukoplakia vulvë

Diagnoza e leukoplakia vulvë është i bazuar në ankesat e pacientit, rezultatet e ekzaminimit gjinekologjik, hulumtime instrumentale dhe laboratorike.

Si e tillë tregon edhe mund të vërehet në diabet, dermatoses ndryshme (planus liken, ekzemë, psoriasis, dermatit atopik), lupus, sifilizi, etj, duhet të kryejë një diagnozë diferenciale e këtyre sëmundjeve.

Pacienti me ankesat leukoplakia e kruarje, djegie ndjesi në vulvë. Ekzaminim gjinekologjik mund të zbulojë fokusin karakteristike bardha në mukozën. Të jetë i sigurt për të kolposkopia e kryer (vulvoskopiya), i cili zbulon kur leukoplakia vulvë bardha ngjyrë gri ose të verdhë mukozale maloprozoroho orohovevayuschym sipërfaqe kodrinore, apo mungesa e qartësisë model vaskulare. Kolposkopi gjithashtu ndihmon në identifikimin shoqërues leukoplakia vulvar displastike dhe proceset atrophic gjenital përjashtojë tumoreve malinje.

Në kryerjen testin Schiller me zgjidhje jod fokus leukoplakia vulvë nuk është pikturuar dhe janë qartë të dukshme me sy të lirë. Gjithashtu kryhet ndot mikroskopike në microflora dhe ndryshimet mukozale onkotsitolohicheskoe vulvë.

Në faqet që janë të dyshuar për leukoplakia vulvë biopsi është kryer, e ndjekur nga materiale histologjike ekzaminimit që tregon natyrën e ndryshimeve në qelizat mukozale dhe indet. Të kryejë një shqyrtim të plotë diagnostike në gjinekologji zbulon leukoplakia vulvë deri në 100%.

Zbulimi i leukoplakia vulvë pa shenja të atypia sugjeron procesin e saj prapa-fund, prania e atypia - kusht precancerous.

Trajtimi i leukoplakia vulvë

Trajtimi i leukoplakia e vulvës - një kompleks dhe i gjatë, duke marrë në moshë të llogarisë dhe comorbidities e pacientit; përfshin ilaçe, dietë, fizioterapi, ndihmë psikologjike, nëse është e nevojshme - kirurgji.

Ne rekomandojmë fizioterapi; ajrit të freskët, qumësht - dietë perime; i procedurave të higjienës duke përdorur ujë të zier dhe infusions bimor, refuzimin e sapunit, permanganat kaliumi, douching; eliminojë faktorët bezdisshëm (leshi dhe sintetike të brendshme, tamponin dhe Rondelet sintetike). Kur leukoplakia vulvë kundërindikuar banja e nxehtë dhe diellit gjatë.

Emërohet nga trajtimit anti-inflamator dhe kunder kruarjeve përdorur ointments lokale, krem, topa vaginale me hormonet, preservatives. Në terapi të hormoneve të përdorur prednisone, estrogjenit në kombinim me androgens, estrogjenit - përgatitjet progestin, estrogjenit pakonjuguara estriol dhe derivateve (ciklike ose mënyra e kontracepsionit 2-3 muaj të kurseve). Futje e mundur të pasura me vitamina dhe minerale, antihistamines, me kruarje të vazhdueshme - të bllokadës novokaina.

Fizioterapi Modern (phonophoresis e ilaçeve, ulje oksigjen i ritmeve të trurit) me leukoplakia vulvë kanë anti-inflamator, desensitizing efekt, të normalizuar metabolizmin, sfond hormonal dhe psiko-emocionale, rritjen e sistemit imunitar. Shteti korrigjim emocional duke përdorur sedativë dhe teknika është një pjesë e rëndësishme e trajtimit të leukoplakia vulvë.

Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ të leukoplakia vulvë gjinekologjisë modern heqje kirurgjikale përdor lezione të vetme leykokeratoz bisturi, Radyonozh dhe për të hequr ato me lazer dhe cryodestruction.

Në raste të rënda të leukoplakia vulvë kryer operacioni radikal - asgjësim i vulvë se me shenja të normave keqdashje kombinuar me radioterapi.

Pacientët me leukoplakia e vulvë janë nën mbikëqyrjen dinamike klinike ose oncologist gjinekologu (nëse Lezionet malinje) në kushte të kolposkopycheskym dhe kontrolli citologjik dhe ri-trajtimi.

Parashikimi dhe parandalimi i leukoplakia vulvë

Forma e sheshtë e leukoplakia vulvë konsiderohet i kthyeshëm, leze (nën erozion) konsiderohet si një kusht precancerous.

Parandalimi leukoplakia vulvë është parandalimi dhe korrigjim në kohë e përçarje hormonal tek gratë, trajtimin e çrregullimeve shoqëruese inflamatore dhe metabolike.