Leukoplakia oral


  • Shkaqet e leukoplakia oral
  • Manifestimet klinike të leukoplakia
  • Diagnoza dhe trajtimi i leukoplakia oral

Leukoplakia - Lezionet e mukozës orale, të shoqëruar nga cornification e saj në rritje (hyperkeratosis). Ajo karakterizohet nga shfaqja e lezioneve mbi cheeks mukoze vulë, gjuhë, qoshet gojë, ndjenja të lehta djegie, kruarje dhe koleksionet. Subjekt i masave higjienike dhe shëndetin e dhëmbëve, duke eliminuar faktorët bezdisshëm leukoplakia mund të zhduket. Një formë e leukoplakia dhe transformimit malinje kanë tendencë të jenë heqja kirurgjikale.

Shkaqet e leukoplakia oral

Njerëzit të cilët janë në mukozën orale ndikohet shpesh nga stimuj të ndryshëm kanë më shumë gjasa për të zhvilluar leukoplakia. Kjo është kryesisht duhanpirësve aktive dhe njerëzit që abuzojnë varieteteve të alkoolit të fuqishme. Leukoplakia mund të rezultojë nga përdorimi i vazhdueshëm i ushqimeve të nxehtë dhe djegëse, erëza. Administrata kronik i barnave të caktuara leukoplakia mund të ndodhë si një efekt anësor, kjo ndodh më shpesh në pacientët e moshuar që marrin drogë e grupeve të ndryshme farmakologjike.


Kjo është, çdo irritues që shkaktojnë zëvendësimin mucous cipë për epiteli me brirë, mund të shkaktojë leukoplakia gojë. Leukoplakia nuk është një sëmundje e pavarur, kështu që pamja e spoteve të bardha në gojë duhet të kryejë një studim të hollësishëm për të gjetur shkakun rrënja e leukoplakia sindromi.  

Acarim të mukozës së gojës dhe mishrat e mprehtë skajet e dhëmbëve apo kurora janë faktor i përhershëm traumatik që mund të shkaktojë leukoplakia. Instaluar si duhet ose protezat meta veçanërisht në kombinim me faktorë të tjerë, shumë pacientët e moshuar është një lidhje e madhe pathogenetic në zhvillimin e leukoplakia dhe sëmundjeve të tjera me gojë. Pacientët me infeksionin HIV diagnostikohet leukoplakia disa herë më shpesh si pacientë të cilët ishin të ekspozuar gjatë jetës së ekspozimit të zgjatur ndaj rrezatimit ultravjollcë.

Studimet konfirmojnë se etiologji i leukoplakia predispozicion gjenetik të rëndësishme dhe prania e llojeve të njeriut papillomavirus 11 dhe 16. mangësitë vitaminë, mangësi hekuri anemi, diabeti dhe sëmundjet e traktit gastrointestinal janë shkaqet kryesore të leukoplakia endogjen.

Manifestimet klinike të leukoplakia

Leukoplakia Syndrome mund të shfaqen në çdo pjese e cila eshte membrane mukoze. Ka leukoplakia vaginë, ezofag, qafën e mitrës, fshikëz dhe zgavër oral. Leukoplakia në zgavrën me gojë diagnostikuar më herët sesa në organe të tjera. Zbulimi i hershëm i lejon kohë trajtim të përshkruajnë, si dhe parandalimin e keqdashje.

Në varësi të vendndodhjen e qelizave të infektuara dhe themelor shkallën shkaku leukoplakia dhe llojit të keratinization të epitelit mund të jenë të ndryshme.

Lezionet leukoplakia Cell përbëhet nga arna e gri dhe të bardhë. Diameter i pllakëzave nga 2 në 4 inç, ky numër është e ndryshueshme. Xhepat lokalizuara të leukoplakia në mukozën e cheeks, buzët bashkim, qiellzën e fortë, mishrat dhe ditë gojë. Zakonisht pllaka nuk ngrihen mbi sipërfaqen e mukozës orale, përveç kësaj, e kombinuar me cyanotic përgjithshme, zona të leukoplakia mund të mos jenë të dukshme në shqyrtim të pakujdesshëm.

Në rastet kur vatër e leukoplakia ngrihen mbi sipërfaqe, ata janë formë e gabuar të pjekura, skajet ndonjëherë mprehta dehur. Shpesh sipërfaqe prej lezioneve leukoplakia dhe iz'yazvlena heterogjene. Në prekjen e pllakatë të ashpër, i përafërt.

Dalë leukoplakia qelizë për disa muaj, edhe pse në shumicën e rasteve ato bëhen të dukshme pas dy javësh. Zonat jashtë e stilolaps leukoplakia mbi kullë fazë dhe shikoni thickened pak. Me kalimin e kohës, ata ngurtësojnë dhe i trashë. Dhimbje dhe ndjenjë tjetër subjektiv jo, por nganjëherë fushat e leukoplakia janë më të ndjeshëm ndaj irritues mprehtë reagojnë për ushqime të nxehtë dhe të ftohtë.

Leukoplakia është çrregullime i dobët, simptomat zakonisht largohem atëherë, është në rritje gjatë viteve. Megjithatë, regres i leukoplakia nuk e pranon; Rritjet e prekur më pas e zonës, të çara dhe plagë, patches kthehet kafe dhe të bëhen më të dendura. Ky degjenerim është një shenjë e pafavorshme dhe është konsideruar si një kusht precancerous apo fillimin e rilindjes së kancerit në mukozën orale.

Leukoplakia leshtor është kurs atipike klinike të sëmundjes dhe ndodh kryesisht në pacientët me HIV-pozitiv dhe në pacientët me SIDA, leukoplakia leshtor nganjëherë shihet në pacientët me shenja dhe simptome AIDS-lidhura. Klinikisht leukoplakia leshtor është e karakterizuar nga pamja e arna të bardha fibrave të veshura. Që nga fushat e leukoplakia janë shpesh në një gjuhë që ne duhet të dallojnë atë nga Candida stomatiti. Edhe pse pacientët me status HIV-pozitiv është e kombinuar shpesh me flokë stomatiti leukoplakia candidiasis.

Diagnoza dhe trajtimi i leukoplakia oral

Gjatë dentisti vizuale inspektimit mund të vënë një diagnozë paraprake, por diagnoza e saktë e leukoplakia është e nevojshme për biopsi. Biopsi është kryer nën anestezi lokale, dhe material rezulton ekzaminuar në laborator citologjike.

Tactics trajtimi i leukoplakia orale është reduktuar për të eleminuar burimin e acarim. Kjo minimizimi ose ndërprerja e plotë e duhanit, protezat korrigjim, restaurimi dhëmb me një fragment të tokave të tyre, duke e kthyer tehe të mprehta të dhëmbit. Në rastet kur shkaku i leukoplakia ishin sëmundje të brendshme tregon zonat e prekura cryosurgery, korrigjim i sëmundjes themelore dhe mbikëqyrja klinik të pacientit.  

Leukoplakia është një kusht precancerous i mukozës, dhe në qoftë se njollat ​​e leukoplakia humbasin famë e tyre, sipërfaqe të bëhet i përafërt, i mbuluar me plagë dhe rritje, ajo është zakonisht moti në këto raste dhe leukoplakia negativ në degjenerim në kancer. Rreth 10% e leukoplakia së fundi mukozës orale e malinje.