Leptospiroza


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e Leptospirosis
  • Simptomet e Leptospirosis
  • Komplikimet e Leptospirosis
  • Diagnoza e Leptospirosis
  • Trajtimi i Leptospirosis
  • Prognoza e Leptospirosis
  • Parandalimi i Leptospirosis

Leptospiroza është një sëmundje zoonotike natyror fokale infektive karakterizuar nga sëmundje të mëlçisë, dhe - veshkave dhe sistemit nervor në sfondin e dehjes. Shoqëruar shpesh me simptoma hemorragjike dhe verdhëz.

Karakteristikat e patogjen

Leptospiroza është interrogans Leptospira. Kjo Gram-negative Hyrja aerobic spyralevydnaya shkop që i ngjan pallidum. Aktualisht ka ndarë mbi 230 serovaret Leptospira. Bakteret kanë rezistencë të moderuar në mjedis, patogjene Leptospira vdesin kur të ekspozuar ndaj diellit, temperaturat e larta. Uji mund të jetë variacione të ndryshme nga disa orë deri në një muaj. Në tokë të thatë vitalitet Leptospira 02:00 ruajtur në ligatinat - deri në 10 muaj. Ata mund të tolerojë ngrirjen në tokës dhe ujit organet lagështi janë në gjendje të mbijetojnë dimrit. Në ushqim dyqane Leptospira 1-2 ditë. Vdes në për 20 minuta, kur të ekspozuar ndaj acidit klorhidrik dhe zgjidhjen odnovidsotkoviy pivprotsentnyy e fenolit.


Rezervuari kryesor i Leptospirosis në natyrë janë të brejtësve (minj, minjtë, polevku gri) dhe gjitarët insektngrënës (hedgehogs, shrews). Rezervuar dhe burim i infeksionit është gjithashtu kafshët e fermave (derra, dele, lopë, dhi, kuaj), kafshët lesh-mban në fermat lesh, qentë. Kontahyozno Kafshëve gjatë gjithë periudhës së sëmundjes. Brejtësve Leptospirosis kronike, duke theksuar patogjen në urinë. Transmetimi i Leptospirosis njerëzore është jashtëzakonisht e vështirë.

Leptospiroza shpërndahet nëpërmjet mekanizmit fekal-orale kryesisht nga uji. Përveç kësaj, kemi parasysh probabilitetin e transmetimit përmes kontaktit dhe ushqimit (ushqim) mënyrë. Një person i infektuar me Leptospirosis përmes mukozës ose lëkurë mikroskopike. Infeksioni mund të ndodhë kur not në ujërat e kontaminuara me bakterie (dhe ujë të gëlltitjes), duke punuar me kafshët e fermave.

Njeriu ka një natyrore të lartë të ndjeshëm ndaj këtij infeksioni. Pas transferimit të qëndrueshme Leptospirosis dhe imunitet të qëndrueshme, por këtë serovar-e të Caktuar bakteret dhe të mundshme Leptospira ri-infeksionit me strukturë tjetër antigjenik.

Patogjeneza e Leptospirosis

Porta për infeksion Leptospira janë mukozës e traktit të tretjes, nasopharynx, ndonjëherë - traktit gjenital dhe urinar, dhe dëmtimit të lëkurës. Në fushën e depërtimit të patogjen janë vërejtur Nuk ka ndryshime patologjike. Leptospira përhapja e tokom limfatike, vendoseshin në nyjet limfatike, shumohen aty, dhe i qarkullimit të gjakut të shpërndara në organe dhe sisteme. Leptospira tropik të fagociteve macrocytic, kanë tendencë për të grumbulluar në indet e mëlçisë, shpretkë dhe veshkat (ndonjëherë - në mushkëri) duke shkaktuar inflamacion lokal.

Simptomet e Leptospirosis

Periudha e inkubacionit e Leptospirosis varion nga disa ditë deri në një muaj, mesatarisht 1-2 javë.

Sëmundja fillon akute, me një rritje të mprehtë në temperatura të numrit të lartë, me të dridhura të mahnitshme dhe simptoma të rënda të intoksikimit (dhimbje koke intensive, mialgji, sidomos në këmbë dhe muskujt e barkut, lodhje, pagjumësi, anoreksi). On provimit treguan hiperemirovanna dhe ënjtje të fytyrës, herpetiformis puçrra mund të duket në buzë dhe krahë hundë, përmbajtja e vezikulave është hemorragjike në natyrë. Conjunctiva inatosur, sclera injectable, kongjestion i moderuar i mukozën e faring, orofaringut, mund të përjetojnë gjakderdhje në shtresën submucosal.

Kore njolla të ngjashme ose petechial në trup, gjymtyrë të shfaqet pas 2-4 ditësh. I nxituar mund të vazhdojnë nga disa orë në disa ditë.

Hemorragjike Syndrome (petechiae dhe hemoragji) mund të plotësojë klinikë Leptospirosis nga ditët e para të sëmundjes. RËNDË mund të shoqërohet me skuqje hemorragjike në sqetull dhe në bërryl me hematuria (deri në përzierje të dukshme të gjakut në urinë), hundës, të mitrës, gjakderdhje gastrointestinale, zorrëve, hemoptysis (deri në hemorragjike edemë pulmonare).

Shkelja e sistemit të frymëmarrjes në ditët e para zakonisht nuk është vërejtur, që dalin nga progresion të infeksionit dhe sëmundjeve në mes të moderuar dhe të rëndë shpesh kanë një marrëdhënie pathogenetic me sindrom hemorragjike. Anomalitë kardiake (ndryshime në ritëm, ton të zemrës shurdhër, rënie në presionin e gjakut periferik) lidhen me sindromin dehjes.

Përveç kësaj, pacientët mund të vëzhgojnë shkeljet e sistemit të tretjes: dhimbje barku, vjellje dhe të vjella, hepato-splenomegaly dhe, trishtim dhe ëmbëlsi në kuadratin e djathtë e sipërme. Ndonjëherë verdhëz hepatike zhvillon karakterin Zhelteyut sclera, lëkurë të pikturuar në ngjyrë intensive shafran, feces zbardhur, urina bëhet ngjyrë birrë. Pacientët mund të shqetësojnë lëkurën itchy.

Çdo dëm të pacientëve të veshkave ankohen për dhimbje në rajonin e mesit, thotë oliguria (deri në anuria), urina bëhet i errët në ngjyrë, shpesh e përzier me gjak. Simptomë Pasternatskogo - pozitiv.

Sistemi nervor qendror karakterizohet nga çrregullime te gjumit, dhimbje koke, rritur ankthi, eksitim. Nuk mund të shënohet simptoma meningeal (10-15% të lartësisë së sëmundjes, pacientët shfaqin klinikës meningjit i lëngshëm).

Ethe me Leptospirosis është mbajtur për një javë, e ndjekur nga një rënie kritike në temperaturë. Ndonjëherë përsëritet valën e etheve. Kjo pasohet nga një periudhë e shërimit, në të cilën ka një subsiding gradual i simptomave dhe shërim funksional të organeve.

Nëse kujdes mjekësor në kohë dhe sëmundje të moderuar ashpërsia shërim zakonisht ndodh brenda 3-4 javësh.

Në 20-30% të rasteve mund të përjetojnë përsëritjen e infeksionit, të cilat kanë një ashpërsinë më të ulët të ethe dhe të organeve të shumta çrregullime, kohëzgjatja e sulmeve është zakonisht disa ditë.

Infeksion i përgjithshëm i përsëritur mund të zgjasë deri në 2-3 muaj.

Komplikimet e Leptospirosis

Komplikimi më i shpeshtë i sëmundjes është dështimi i veshkave. Në raste të rënda, ajo mund të zhvillohet në javën e parë, duke siguruar një shkallë të lartë të vdekshmërisë - më shumë se 60%.

Komplikime të tjera mund të jetë dështim të mëlçisë, hemorragji në indet e mushkërive, gjëndra veshkave, muskujve, gjakderdhje të brendshme. Ndër të tjera, komplikimet e mundshme të sistemit nervor: meningjitit, Meningoencefaliti. Komplikimet e organeve të vizion, iritis dhe iridotsiklita.

Leptospiroza mund të kontribuojë në infeksioneve sekondare bakteriale: pneumoni të mesme, abscese, plagë.

Diagnoza e Leptospirosis

Për numërimin e plotë të gjakut me Leptospirosis karakteristikë model të infeksionit bakterial - leukocytosis me mbizotërim neutrophilic, rrit normën e eritrociteve sedimentimit. Periudha e Krizave mund të ulur përmbajtjen e eritrociteve dhe përqendrimin e eozinofileve dhe trombocitet.

Si analiza e organeve dhe sistemeve të aplikojnë kimi gjakut (shenjat shënim të dëmtimit funksional në mëlçi), urinë (mund të ndodhë microhematuria, shenjat e verdhëz). Kur bën kërkimore sindromi hemorragjike koagulimit - koagulimin. Çdo dëmtim të pacientit veshkat Leptospirosis konsultohet nephrologist, ultratinguj renale është kryer. Simptomat Meningeal është një tregues për mesit birë.

Diagnoza specifik është gjaku bakposev (Leptospira mund të tregojnë një rënie prej mikroskopi të gjakut), në disa raste, të bëjë poshtërim dhe bakposev në media lëndë ushqyese. Duke marrë parasysh rritjen afatgjatë të Leptospira kulturës mori rëndësi për konfirmimin retrospektive e diagnozës. Diagnoza serologjik është bërë duke përdorur Phragmites dhe HCR në sera dyshe. Titri i antitrupave filloi të rritet në mes të sëmundjes, analizën e dytë të përfshirë gjatë convalescence.

Metodë shumë specifik dhe i ndjeshëm i diagnostikimin Leptospirosis është një zbulimi bakteriale ADN-së nga PCR. Diagnoza mund të bëhet në ditën e parë të sëmundjes.

Trajtimi i Leptospirosis

Pacientët Leptospirosis të jetë në spital në gjasat e komplikacione të rënda dhe të dinamikës klinike dhe laboratorike të monitorimit të trupit shtet.

Pacientët të botuar në shtrat për të gjithë periudhën e ethe dhe 1-2 ditë pas normalizimit të temperaturës. Nëse ju përjetojnë simptoma të pacientëve të dështimit të veshkave gjithashtu mbetet në shtrat. Kufizimet e dietë të caktuar në përputhje me çrregullime funksionale të ndodhë mëlçinë dhe veshkat.

Terapi shkakor përfshin përdorimin e antibiotikëve. Kur leptospiroza themeluar mirë benzylpenicillin emëruar me injeksion intramuskular. Si një alternativë për përdorimin e mundshëm të ampicillin vena. Është e vështirë për të trajtuar leptospiroza ndodh doxycycline.

Terapitë komplekse përfshijnë përdorimin e Ig specifike protivoleptospiroznoho heterolog.

Masat Terapitë jospecifik përfshijnë detoxification, agjentët simptomatike, kontrollin e frymëmarrjes dhe sistemit kardiovaskular dhe rheology gjakut. Në rast të dështimit akut të mëlçisë, veshkave apo zemrës dështim, turistik pulmonar edema ndaj kryetarëve konvencionale e kujdesit intensiv.

Prognoza e Leptospirosis

Leptospiroza zakonisht ka një prognozë të favorshme, vdekjet që lidhen kryesisht me të pamjaftueshme ose jo me kohë trajtuar për të dobësuar dhe shëndetin. Aktualisht vdekshmërisë leptospiroza nuk i kalon 1-2%. Ngritja këtë shifër në 15-20% është e mundur në periudha të epidemive masive.

Parandalimi i Leptospirosis

Parandalimi i mendjes leptospiroza sëmundjes së parë të kontrollit të kafshëve të fermës, dhe kufizimin riprodhim brejtësve (faqet brejtësit urbane, fermat). Masat sanitare përfshin kontrollin e burimeve të ujit (si vende të marrjes së ujit për nevojat e popullsisë dhe plazheve publike) të tokës bujqësore.

Masat vaksinimi specifik input leptospyroznoy mendje vrarë vaksinë për personat që punojnë me kafshët, apo qytetarë të cilët janë në fokusin e shpërthimeve epidemike të Leptospirosis në periudhën.