Ethe me origjinë të panjohur


 • Shkaqet dhe mekanizëm i etheve
 • Klasifikimi i etheve të origjinës panjohur
 • Simptomat e etheve të origjinës panjohur
 • Diagnoza e etheve të origjinës panjohur
 • Trajtimi i etheve të origjinës panjohur

Gjatë ethe të origjinës të panjohur (LDL) i referohet rasteve klinike të karakterizuar nga vazhdueshme ethe (më shumë se 3 javë) më lartë 38 ° C, i cili është kryesor apo edhe vetëm simptomë, dhe shkaku i sëmundjes mbetet e paqartë, pavarësisht ekzaminim intensive (konvencional dhe shtesë Teknikat laboratorike).

Trupi termoregulacionit kryer refleks dhe është një tregues i shëndetit të përgjithshëm. Shfaqja e etheve (37,2 ° C në matjen underarm dhe 37,8 ° C me gojë dhe rektale) lidhur me reagimet e duhura, mbrojtëse dhe adaptive ndaj sëmundjes. Fever - një nga simptomat më të hershme të shumë (jo vetëm infektive) sëmundjet e ku nuk ka manifestime të tjera klinike të sëmundjes. Kjo është arsyeja për vështirësi në diagnostikimin këtë kusht.

Për të krijuar shkaqet e etheve me origjinë të panjohur kërkon ekzaminim më të gjerë diagnostike. Fillimi i trajtimit, duke përfshirë Gjykimi për të krijuar shkaqet e vërteta të GNL emëruar rast klinik rreptësisht të vendosur individualisht dhe të veçantë.


Shkaqet dhe mekanizëm i etheve

Ethet e më pak se 1 javë, e shoqëruar zakonisht nga infeksione të ndryshme. Ethe që zgjat më shumë se 1 javë, për shkak, ka shumë të ngjarë, çdo - çfarë një sëmundje e rëndë. Në 90% të rasteve të etheve të shkaktuara nga infeksionet e ndryshme, tumoret malinje dhe lezione sistemike të indit lidhor. Shkaku i etheve të origjinës të panjohur mund të jetë formë atipike të sëmundjes konvencionale në disa raste të shkaktojë ethe dhe mbetet e paqartë.

Në zemër të etheve të origjinës të panjohur janë të bazuara në kushtet e mëposhtme:

 • Infektive-inflamator (përgjithësuar, lokale) - 30 - 50% e të gjitha rasteve (endokardit, pielonefrit, osteomielit, abscesi, tuberkulozi, infeksionet virale, parazitare, etj);
 • kanceri - 20 - 30% (limfoma, myxoma, hipernefroma, leukemia, kanceri i mushkerise metastatik, stomakut, etj);
 • inflamacion sistemik i indit lidhor - 10 deri 20% (vaskulitis alergjik, ethet reumatike, artriti rheumatoid, sëmundjen Crohn, eritematoza sistemike lupus, etj);
 • sëmundjeve të tjera - 10 - 20% (sëmundje të trashëgueshme dhe sëmundjet metabolike, ethe psikogjenike dhe periodik)
 • Sëmundjet nediahnostiruemye shoqëruar nga ethet - përafërsisht 10% (onkologjisë, si dhe rastet kur ethe është vetvetiu ose pas zharoponyzhayusche aplikimit ose agjentët antibacterial).

Mekanizmi i etheve në sëmundjet e shoqëruara me temperaturë poshtë: pyrogens ekzogjene (natyrës bakteriale dhe Nonbacterial) ndikojnë në qendër të termoregulacionit në hypothalamus nëpërmjet endogjene (të leukociteve, të mesëm) byrek - të ulët të proteinave molekulare peshe prodhuar në trup. Byrek endogjen ndikojë neuronet hypothalamic termosensitive, duke çuar në një rritje të mprehtë në prodhimin e ngrohjes në muskuj, e cila manifestohet me ethe dhe rënie në transferimin e nxehtësisë për shkak të vasoconstriction e lëkurës. Gjithashtu eksperimentalisht provuar se tumoreve të ndryshme (tumore të limfociteve, tumoret mëlçisë, veshkave) mund vetë të prodhojnë byrek endogjen. Shkelja e termoregulacionit nganjëherë mund të vërehet në të lëndimeve të SNQ, hemorragji, sindromi hypothalamic, dëme organik trurit.

Klasifikimi i etheve të origjinës panjohur

Ka disa variante të etheve të origjinës të panjohur:

 • (E njohur më parë dhe të reja të sëmundjeve Classic (sëmundje Lyme, sindromi i lodhjes kronike);
 • nosokomial (ethe shfaqet në pacientët e shtruar në spital dhe ka marrë kujdesin intensiv pas 2 ose më shumë ditë pas pranimit)
 • neytropenichnyy (numërimin neutrofil prej 500 në 1 mm s Reduktimi Ose prohnozyruetsya 1-2 ditë në infeksion bakteryalnыh, candidiasis, herpes).
 • HIV-lidhur (infeksioni HIV në kombinim me toxoplasmosis, cytomegalovirus, histoplazmozën, mykobakteryozom, Cryptococcosis).

Në kushtet e rritjes së temperaturës trupore dallohen:

 • ulët-grade (37 në 37,9 ° C)
 • febrile (nga 38 në 38,9 ° C)
 • pireticheskuyu (i lartë, që është 39 për 40,9 ° C)
 • hiperpireticheskuyu (i tepruar, që është 41 ° C dhe më lart).

Për kohëzgjatjen e etheve mund të jetë:

 • Akute - 15 ditë
 • subakut - 16-45 ditë
 • kronik - më shumë se 45 ditë.

Natyra e ndryshimeve të temperaturës mbi kurbë kohore ethe të shquar:

 • konstante - brenda pak ditësh ka një të lartë (~ 39 ° C) temperatura e trupit të luhatjeve sutochnymy brenda 1 ° C (tifo, pneumonia lobar, etj);
 • pastrues - temperaturat gjatë natës shkojnë nga 1 në 2 ° C, por nuk arrijnë vlerat normale (në sëmundjet purulent);
 • të përhershme - me periudha të alternuara (1-3 ditë) normal dhe temperaturë shumë të lartë (malaries);
 • hektycheskuyu - nuk janë të rëndësishme (më shumë se 3 ° C) çdo ditë ose në intervale prej disa orësh me një ndryshim të mprehtë e dallimeve të temperaturës (kushtet septike);
 • duke e kthyer - ethe periudhë (deri në 39-40 ° C) në ndryshim periudhë subfebrile ose temperaturë normale (ethe relapsing);
 • valë-si - është një ngadalë (çdo ditë) dhe një rritje të ngjashme gradualisht uljen e temperaturës (klamidia, bruceloza)
 • i gabuar - janë vërejtur modelet e luhatjeve të përditshme në temperaturë (reumatike ethe, pneumonia, gripi, kancerit);
 • i çoroditur - mëngjes tregon temperaturë mbi mbrëmje (tuberkulozi, infeksion viral, sepsë).

Simptomat e etheve të origjinës panjohur

Të kryesore (dhe nganjëherë vetëm) simptoma klinike të etheve të origjinës të panjohur - rritja e temperaturës së trupit. Për një kohë të gjatë malosimptomno ethe mund të ndodhë ose të shoqërohet me të dridhura, djersitje e tepruar, dhimbje të përzemërta, mbytje.

Diagnoza e etheve të origjinës panjohur

Është e nevojshme për të vëzhguar me saktësi kriteret e mëposhtme në diagnozën e etheve të origjinës të panjohur:

 • temperature trupi i pacientit 38 ° C dhe më lart;
 • Ethet (temperatura ngrihet ose periodik) vërejtur 3 javë ose më shumë;
 • e pacaktuar pas diagnozës kryer inspektimet metodat konvencionale.

Pacientët me ethe është e vështirë të diagnozës. Diagnoza e shkaqeve të etheve të përfshijnë:

 • Gjaku i plotë dhe urina, koagulimit;
 • kimi gjak (sheqeri, ALT, AST, CRP, acid sialik, proteina totale dhe proteina fraksionet)
 • Testi aspirina;
 • thermometry tre-orë;
 • Testi Mantoux;
 • X-ray e mushkërive (zbulimi i tuberkulozit, sarkoidosis, limfoma, limfohranulomatoz)
 • EKG;
 • Echocardiography (përveç myxoma, endokardit)
 • Ultratinguj barkut dhe të veshkave;
 • MRI ose CT scan e trurit;
 • konsultuar gjinekolog, neurolog, mjek Ent.

Për të identifikuar shkaqet e vërteta të etheve të njëjtën kohë me analiza laboratorike konvencionale aplikuar më shumë hulumtime. Emërohet për këtë qëllim:

 • ekzaminim mikrobiologjik i urinës, gjakut, shtupë nasofaringeal (mund të zbulojë patogjen), një test të gjakut për infeksioneve intrauterine;
 • Alokimi kulturë viral nga sekretet e trupit, ADN-ja e saj titrated antitrupa të virusit (mund të diagnostikojnë cytomegalovirus, toxoplasmosis, virusi herpes virus, Epstein-Barr);
 • Metoda e antitrupave HIV (enzimë - aderimin immunosorbentnoho provë kompleks Western - njollë)
 • studiuar nën shpifje mikroskop të gjakut të trashë (për të sunduar nga malarien);
 • analizat e gjakut për të faktorit antinuclear, LE - Qelizat (për të përjashtuar erythematosus lupus sistemik)
 • i palcës kockore birë (për të sunduar nga leukimi, Limfoma)
 • CT scan i barkut (me përjashtim të tumoreve në veshka dhe pelvisit);
 • scintigraphy skeletik (zbulimin e metastases) dhe densitometry (përcaktimi i densitetit të kockave) në kirurgji, onkologji;
 • studim i traktit gastrointestinal nga rrezatimi endoskopisë diagnostik dhe biopsi (proceseve inflamatore, tumoret në zorrë);
 • i testeve serologjike, përfshirë reagimin e tërthortë hemagglutination me grupin e zorrëve (me salmonellozave, bruceloza, sëmundje Lyme, ethe)
 • të mbledhë të dhëna mbi reaksionet alergjike ndaj barnave (për sëmundje të dyshuar droge);
 • Studimi i historisë familjare në kushtet e pranisë së sëmundjeve të trashëguar (p.sh., familja ethe mesdhetare).

Për vendosjen diagnozën e saktë të etheve mund të ri-bërë historia mjekësore, studimet laboratorike që faza e parë do të mund të jetë i gabuar ose gabimisht otsenennymy.

Trajtimi i etheve të origjinës panjohur

Në rast se pacienti me ethe qëndrueshme në shumicën e rasteve për të heq dorë nga trajtimi. Ndonjëherë diskuton gjyqin e trajtimit të pacientëve me ethe (tuberkulostaticheskimy drogës me dyshuar heparin tuberkulozit për të dyshuar trombozës venë të thellë, emboli pulmonare, antibiotikët janë të fiksuar në kockë, me osteomielit dyshuar). Emërimi i hormoneve glucocorticoid si një gjykim të trajtimit është e justifikuar në rastin kur efekti i përdorimit të tyre mund të ndihmojë në diagnostikimin (në të dyshuar subakut sëmundje tireodit Ende, polymyalhyy reumatike).

Është e domosdoshme në pacientët me ethe kanë informacion për të jetë e mundur para se të marrë medikamente. Reagimi për mjekim në 3-5% të rasteve mund të manifestohet me temperaturë, dhe të jetë simptomë i vetëm ose kryesor klinik i mbindjeshmërisë të drogës. Ethet e drogës nuk mund të shfaqet menjëherë, por pas një periudhe të caktuar kohore pas gëlltitje, dhe nuk është e ndryshme nga Ethet gjenezën e dytë. Nëse ekziston dyshimi i etheve të drogës kërkuar heqjen e përgatitjen dhe monitorimin e pacientit. Me zhdukjen e etheve për disa ditë konsiderohet arsye të paqartë, duke ruajtur një temperaturë të trupit të lartë (në rrymën prej 1 jave pas ndërprerjes së barit), natyra ethe të drogës nuk është i mbështetur.

Ka një shumëllojshmëri të drogës mund të shkaktojë ethe drogës:

 • antimicrobials (antibiotikët më: penicilinat, cefalosporinat, tetraciklina, dhe nitrofurans tjera, sulfonamides);
 • inflamator (ibuprofen, aspirin);
 • droga e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal (cimetidinës, metoclopramide, laxatives, të cilat përfshijnë phenolphthalein)
 • droga kardiovaskulare (heparin, alfa-methyldopa, hydralazine, quinidine, kaptopril, prokainamide, hidroklorotiazid)
 • droga që veprojnë në sistemin nervor qendror (fenobarbitalit, Carbamazepine, haloperidol, thioridazine chlorpromazine);
 • droga citostatike (bleomicin, Prokarbazinë, asparahynaza)
 • medikamente të tjera (antihistamines, jod, alopurinol, Levamisol, jepet amfotericina B).