Urdhje


  • Shkaqet dhe mekanizëm i infeksionit herpes
  • Pityriasis Rhodiola
  • Herpes
  • Pityriasis versicolor
  • Qere

Herpes - grup sëmundje e lëkurës polietiologichesky karakterizuar nga pamja tifoja, artikuj itchy. Ka disa lloje të sëmundjeve që ndryshojnë në llojin e agjentit, të tilla si skuqjen, lokalizimi, infektive (ekzemë - kore oozing, microspores, Fahus, trichophytosis - qere, psoriasis - psoriasis, liken rozë - pitiriaz; zoster opoyasyvyuschiy). Kursi i sëmundjes ka vazhduar, me acarimin, me rrezikun e mesme skuqje të lëkurës infeksion, prynosyaschemu siklet fizik dhe psikologjik të pacientit, defekte kozmetike.

Herpes - një grup i sëmundjeve të lëkurës, të cilat karakterizohen nga dalja e zhvishem me ngjyrë dhe njollat. Etiologji, mënyrat e transmetimit dhe veçantitë mund të jenë të ndryshme, si këto sëmundje janë të grupuar nga manifestimet klinike - njollë, lëkurë praninë e pustules ose lëkurë.

Shkaqet dhe mekanizëm i infeksionit herpes


Kryesor Shkaqet Herpesi është një microflora virale dhe fungale. Mekanizmi i infeksionit nuk është i njohur, sepse jo të gjithë njerëzit edhe të bien në rrezik, pushimit mjekësor. Ndoshta një kombinim i faktorëve të tillë si imunitet të zvogëluar, stresi, predispozicion gjenetik, sëmundjet ngjitëse, fizik dhe tendosje emocionale rrit gjasat e herpes.

Në varësi të grup-moshës dhe gjinisë, rastet e llojeve të ndryshme të ndryshon e lënë, por të dhëna të përgjithshme mbi incidencën e për të njëjtën. Kohëzgjatja dhe natyra e herpesit shumë të ndryshme nga akute të kronik.

Pityriasis Rhodiola

Sëmundja është natyra infektive dhe alergjike gjenden në të gjithë mjedisin e të gjitha grupmoshat, të karakterizuara nga shfaqjen e spoteve të rrumbullakosura lëkurë rozë mbi lëkurën e trupit, zakonisht në lëkurë e mbrapa.

Pityriasis Rhodiola nuk është shpërthime shumë infektive sëmundje dhe intra regjistruara rrallë. Infeksioni ndodh nëpërmjet përdorimit të aksesorëve të përbashkëta banjës; Faktorët provotsiruyuschimy është reduktuar imunitetin dhe infeksioneve virale respiratore. Për të lënë një stinët karakteristike rozë, breshëri incidenca regjistruar në pranverë dhe në vjeshtë. Mungesa e përsëritje rozë liken sugjeron që zhvillon imunitet të sëmundjes.

Filloni sëmundje që karakterizohet nga shfaqja e një prind i vetëm njolla të rrumbullakosura formë në diametër prej 3 cm, pjesa qendrore e cila merr 2-3 ditë verdhë fillon të rrudhë dhe zhvishem off. Pas 7-10 ditësh lëkurës prapa dhe nxituar gjoks duket shumë e ngjashme, por shumë më e vogël, skuqje të lokalizuara pityriasis Rhodiola kryesisht përgjatë vijave të Langer (linja zgjateshmëri maksimal i lëkurës). Me kalimin e kohës, qendra e privuar atje është lëkurë, dhe kufiri i kuq i periferisë; Item nuk priren të shkrihet. Kruhet dhe parehati tjetër të humbur.

Terapi joadekuate, kontakti i shpeshtë me ujë, djersitje rritur kohëzgjatjen e sëmundjes, ndonëse liken rozë shërohet plotësisht për 1,5-2 muaj. Pityriasis Rhodiola është shpesh vetëm e tyre, pa asnjë lloj trajtimi. Pacientët nuk janë të rekomanduara për të qëndruar në diell, veshin veshje sintetike duhet të kufizojnë kontaktet me ujë. Përdorimi i ointments antibacterial dhe agjentët antifungal, të tilla si Sanhvyrytryn shpejt qethur shkurt simptomat e pushimit rozë. Zgjidhjet baktericid, duke përfshirë bimor, të ketë një efekt pozitiv, shpesh këto Kryetari i mjaftueshëm për të kuruar nga lejen rozë.

Diagnoza është bërë e pushimit rozë nga ekzaminimi kërkohet nga diferencimi karakteristike e sifilis roseola.

Herpes

Herpes zoster është natyra dhe ndodh kur kontakti dytësor me virusin e Herpes zoster, ose kur ju aktivizoni infeksion latent herpes. Kur herpes zoster ganglia përflakur nervore dhe njolla karakteristike shfaqet përgjatë trungjet nervore. Njerëz të sëmurë janë kryesisht të rritur dhe provotsiruyuschimy moshuarit momente janë stresi, infeksion, dhe ulur imunitetin. Gjatë variable zoster, nga butë, në lezioneve rënda të sistemit nervor qendror. Para shpërthim shënuar dhimbje përgjatë nervave dhe 3-4 ditë atje manifestime lëkurore. Kur sipërfaqja skuqje herpes zoster i parë përbëhet nga fshikëzave të vogla, të cilat pastaj zsyhayutsya në ngjyrë kafe, nganjëherë aty lëkurë. Varësisht nga ashpërsia e herpes zoster, mund të përjetojnë simptoma të vetëm të vogla të dehjes ose meninhoetsifalialnye simptomave. Në forma të komplikuara të herpes zoster prognozë është jashtëzakonisht e dobët.

Tiparet karakteristike klinike mundësojë diagnoza e saktë në bazë të inspektimit vizual dhe anketë e pacientit. Skema trajtim zoster varet nga intensiteti dhe manifestimet klinike të pacientit, në pothuajse të gjitha rastet e kërkuara shtrimin në spital. Trajtimi është kryer bashkërisht dermatolog dhe neurolog. Kur Sindromi dhimbje e theksuar tregon analgesics dhe sedatives, nëse çrregullime cerebrale - ajo përshkruesit, punë korrigjuese SNQ. Përdorimi i antiviralëve dhe imunomodulatoreve treguar për të gjithë pacientët me herpes. Trajtim lokal është reduktuar për përdorimin e vajrave antivirale dhe parandalimin e komplikacioneve bakteriale. Prognoza varet nga ashpërsia e herpes zoster dhe përshtatshmërinë e terapisë përcaktuar.

Pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor është ngjyra apo sëmundje fungale të lëkurës që prek shtresa me brirë e veshje e guaskës. Djersitje, klimë të nxehtë, kusht seborrheic lëkurës janë faktorë të favorshme për ndodhjen e pityriasis versicolor. Incidenca e pityriasis rezervojnë më i lartë në gratë dhe të rinjtë. Shpërthimet e infeksionit dhe rishfaqja e pityriasis versicolor regjistruar në sezonin e nxehtë.

Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të përditshëm dhe nëpërmjet përdorimit të kombinezon përbashkëta, sende shtëpiake, si edhe me anë të kontaktit të drejtpërdrejtë me një person të sëmurë të shëndetshme.

Ajo fillon me shfaqjen e pityriasis versicolor spoteve të vetme të rrumbullakosura trëndafili, pastaj njëjtin vend të, por diametër më të vogël të shfaqet në lëkurë të butë dhe të kokës. Në pityriasis ndryshimet e lëkurës versicolor janë njolla jo-inflamator natyrës zakonisht të verdhë-kafe, me poskablivanii tyre shënoi një lëkurë të lehtë pityriasis. Spots pityriasis versicolor prirur për rritjen periferike dhe bashkimeve, kruajtje dhe ndjenjat e tjera subjektive janë të mungon. Nën ndikimin e rrezatimit ultravjollcë në zonat e prekura të lëkurës ndodh leukoderma mesëm.

Diagnostikua me pityriasis versicolor inspektim të kujdesshëm vizuale, si nganjëherë përmes mitur dhe nuk ka shenja të shqetësimit, pityriasis versicolor nuk mund të neglizhohet. Në mikroskopi scraping zbuluar dhe karakterizuar nga akumulimin e filamente miceli kërpudhat. Trajtim duke përdorur ointments dhe tableta antifungal drogë, trajtimin e zonave të prekura alkool salicili para se të aplikoni krem ​​lejon substancat aktive depërtojnë më thellë në dermis. Higjiena personale është vetëm versicolor parandalimin pityriasis. Plotësisht të shpëtoj të qelizave mikotike mund jo, kështu që në pranverë duhet të përdorni kozmetike me efekt antifungal dhe për të shmangur diellit për të parandaluar rikthim.

Qere

Trichophytosis ose qere - një sëmundje fungale të lëkurës në të cilën prekur të lëkurës të qetë, kokës, thonjtë më pak. Burimi i infeksionit janë njerëz të sëmurë dhe kafshët, infektim ndodh përmes kontakt-familje. Vatra dhe Qere shpërthimet më të zakonshme në kopshtin e fëmijëve.

Pas mbirjen miceli, cilësi e flokëve është prishur, dhe ata e braktisin, duke lënë pas një "kërpit", duket si flokët e qethur shkurt prandaj emrin - qere. Në lëkurë lezione vërejtur një lëkurë të vogël dhe një shtresë dritën e sporeve kërpudhat. Kruhet dhe parehati mungojne. Qere mund të ndodhë pothuajse asimptomatik, por gjatë inspektimit të ngushta ju do të vini re "kërp" flokët. Format Nahnoyitelnyye e qere karakterizohen nga prania e infiltrimit të trashë purulent, e cila qëndron në pleh nadavlyuvanni, infiltrate të vijë në madhësi të ndryshme, por zakonisht ndodhin në lëkurë e kokës, në mjekër dhe mustaqe. Infiltrimi ose në mënyrë të sigurtë samorazreshaetsya 7-10 ditë për shkak të efekteve të dëmshme të qelizave mikoticheskie plehërim apo abscese komplikuara. Qelizat patrajtuara mikoticheskie mbahen në periferi dhe për të ruajtur vyalotekuschee kronike për qere.

Diagnoza bazohet në manifestimet klinike, scraping mikroskopi konfirmon natyrën mikoticheskuyu e sëmundjes dhe kulture zgjedhje mund të zbulojë llojin dhe formën e parazitit dhe të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj drogës antifungal

Trajtimi i qere është reduktuar në aplikimin aktuale e ointments antifungal dhe formë tabletash përdorim të brendshëm. Format e komplikuara të qere kërkojnë terapi simptomatike. Qere Parandalimi është higjiena personale, zbulimi i hershëm i pacientëve dhe rishikimin e rregullt të fëmijëve në kujdesin e fëmijëve.