Hepatit Medicinale


 • Shkaqet e hepatitit drogës
 • Simptomat e hepatitit drogës
 • Diagnoza e hepatitit drogës
 • Hepatit Drug
 • Parashikimi dhe parandalimin e hepatitit drogës

Ilaçet (drogë) hepatit - një lezione të mëlçisë rezultojnë nga dëmtimi toksik të hepatocitet metabolitëve të drogës, zhvillimit të inflamacionit reaktive dhe nekrozë të qelizave të mëlçisë. Hepatiti Medicinale komplikuar barëra të vazhdueshme në 1-28% të rasteve dhe në 12-25% të rasteve të çojë në zhvillimin e cerozë mëlçisë dhe dështimit të mëlçisë. Gratë vuajnë hepatit transporti është 2-3 herë më shpesh se meshkujt. Studimi dhe drogës hepatiti është një seksion i veçantë i Gastroenterology - Hepatology.

Shkaqet e hepatitit drogës

Funksioni më i rëndësishëm i mëlçisë në trup është neutralizimin dhe asgjësimin e substancave toksike që hyjnë atë me gjak. Metabolizmi dhe asgjësimin e toksinave kimike dhe biologjike nën veprimin e neutralizues sisteme enzimatike hepatocytes, e ndjekur nga heqjen e produkteve të dëmshme nga trupi. Procesi i asgjësimin e substancave toksike në mëlçi ndodh në disa faza, gjatë të cilave metabolitëve janë formuar - produktet e ndërmjetme të biotransformation. Të metabolitëve e barnave të caktuara është edhe më hepatotoksichnymy se më recetë. Përdorimi afatgjatë i këtyre drogës apo doza të larta të çojë në sosje e neutralizues sistemeve enzimë dhe dëme të hepatocytes, duke rezultuar në zhvillimin e hepatitit drogës-i detyruar.


Sot ne e dimë më shumë se një mijë lloje të barnave, duke çuar në zhvillimin e hepatitit drogës. Toksiciteti i drogës rrit me kompatibil marrjen 2-3 drogë, dhe ndërsa duke marrë 6 ose më shumë drogë gjasat e mëlçisë toksik dëmit rritet në 80%. Shkalla e hepatitit drogës në pacientët që marrin drogë varion nga disa ditë deri në disa vjet.

Faktorët e rrezikut për hepatitin drogës përfshijnë hypersensitivity gjenetikisht e përcaktuar për çdo ilaçe; disponueshmëria në kohën e përgatitjes së hepatitit kronik, hepatiti viral, hepatiti autoimune, ascites; përdorimi i alkoolit ose efekteve toksike të tretës, të gazrave helmues në një sfond të terapisë drogës; shtatzënisë; Mungesa e proteinave në dietë; stresi; dështimi i veshkave, dështimi i zemrës, etj

Në grupin kryesore e medikamenteve që shkaktojnë hepatit drogës induktuar përfshijnë:

 • Medikamente për trajtimin e tuberkulozit (rifampicin, isoniazid)
 • Antibiotikët: tetracyclines (tetracycline, hlortetratsyklyn, diksitsiklin), penicilinë (benzylpenicillin, amoksicilina, etj), macrolides (eritromicina)
 • Sulfonamide (Biseptolum, sulfadimetoksin etj)
 • Hormonet (steroid, kontraceptivëve oral, etj)
 • NSAIDs (DIKLOFENAK, aspirin)
 • Droga anticonvulsant dhe antiepileptic (phenytoin, carbamazepine, clonazepam, etj etj).
 • Droga antifungal (jepet amfotericina B, ketoconazole, Ftortsitozin)
 • Diuretics (hypothiazide, furosemide, etj)
 • Citostatikët (methotrexate)
 • Droga për trajtimin e aritmisë (amidaron), diabeti, ulcerat dhe shumë të tjerë. të tjerët

Lista e barnave që kanë efekte hepatotoxic, nuk e shter ilaçe name-së. Ilaçet Hepatiti mund të shkaktohet nga pothuajse çdo të drogës, veçanërisht - një kombinim i disa barnave.

Simptomat e hepatitit drogës

Hepatitis medicinal mund të ndodhë në formë akut ose kronik. Droga akute Hepatiti, nga ana tjetër, janë të ndarë në cholestatic, tsytolytycheskye (që ndodh me nekrozë dhe steatoza) dhe të përziera.

Simptomat e hepatitit drogës manifestimeve të ngjashme llojeve dytë të hepatitit. Foto dominant klinik është mostretje, humbje e oreksit, vjellje, belching hidhërim, të vjella, diarre ose kapsllëk, humbje peshe. Manifestimet kryesore klinike mund të paraprijë prodrome rrjedh me sindrom asthenic apo alergjik. Kur ilaçe janë të shqetësuar për dhimbjen hepatitit butë, trishtim, parehati në kuadratin e djathtë e sipërme, prekje i vendosur hepatomegaly, ëmbëlsi të mëlçisë. Ndonjëherë sfond i hepatitit drogës të zhvilluar verdhëz, kruajtje, ethe, ndriçim Kala dhe errësuar e ngjyra e urines.

Në disa raste, hepatiti drogës mund të zbulohet vetëm në bazë të ndryshimeve të gjakut parametrave biokimike. Drogës akute hepatiti që ndodh me nekrozë formacion submassivnoy, shpejt të çojë në kesh. Me nekrozë masive të mëlçisë zhvillon dështim të mëlçisë.

Diagnoza e hepatitit drogës

Në rrjedhën e diagnozës mjekësore është e rëndësishme për të përjashtuar hepatitit hepatitit viral, cholelithiasis, tumoreve të mëlçisë, kancer të pankreasit. Kur mbledhjen histori është e rëndësishme për të sqaruar marrëdhëniet shkakësore e dëmtimit të mëlçisë nga duke marrë drogë hepatotoxic.

Kur hepatit dyshuar të drogës studiuar testet biokimike të mëlçisë, e cila rrit aktivitetin e transaminazave (AST, ALT) dhe phosphatase alkaline, fraksionet bilirubin globulin. Prodhuar koagulimit hulumtim, urinalysis dhe coprogram gjak.

Ultrasonografia e barkut zbulon zgjerimin e shpërndarë të mëlçisë, por jo për të gjykuar shkaqet e hepatiti.

Hepatit Drug

Hapi i parë në trajtimin e hepatitit drogës është heqja e drogës rating përshkruar shkaktuar mëlçisë dhe zëvendësimin e tij me një ekuivalent më të sigurt. Në mënyrë të pavarur të zëvendësojë medikamente pacienti është rreptësisht të ndaluara.

Në mënyrë që nxjerrje e metabolitëve toksike kryera infuzion terapi detoxification, plasmapheresis, në raste të rënda - hemodializë.

Për riparimin e qelizave të dëmtuara të mëlçisë përshkruesit hepatoprotective veprim (Essenciale, geptral, metioninë). Kur caktimin e drogës me potencial të njohur hepatotoxic e hepatoprotectors Parandaluese pritjes rekomanduar që parandalon zhvillimin e hepatitit drogës.

Pacientët me hepatit drogës rekomanduar dietë: vakte të vogla, kufi yndyrë, intakes adekuate karbohidratet, proteina, vitamina; përjashtojë alkool, yndyror, i skuqur dhe ushqim erëza.

Parashikimi dhe parandalimin e hepatitit drogës

Në raste të rënda, një zhvillim drogës rrufe-hepatitit apo nekrozë masiv i parenchyma mëlçisë zhvillimin cerozë, dështim të mëlçisë, ndonjëherë - koma hepatike dhe vdekje. Me anulimit në kohë droge hepatotoxic në shumicën e rasteve, aty vjen një shërim të plotë.

Parandalimi i hepatitit drogës është përdorimi racional i barnave, efektet anësore monitor, drogës prima vetëm në recetë, përjashtimin e efekteve të tjera toksike. Mes terapi të zgjatur të drogës rekomanduar hepatoprotectors e emërimit. Pacientët detyruar të marrë ilaçe për një kohë të gjatë, ju keni nevojë për të hetuar e nivelit të enzimeve me qëllim të zbulimit hepatitit drogës herët.